22 Ağustos 2019, Perşembe 09:31:28

Türkiye'de uçak fabrikası kurulacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Aquila Havacılık'ın Almanya'daki üretiminin bir kısmını Türkiye'ye taşıyacağız. Türkiye'de kendi markamızla uçak üretimi yapmış olacağız." dedi.
  • Ben bu şirketin ilk görüşmelerini yapmıştım Türkiyeye getirmeye tabbiki hep aynı olaylar ekarte etiller ama çok verimli proje ola bilir
  • Ağam eğleniyor bizimle.
  • Tek adam yönetimi olduğu sürece bu ülke hiçbirlerim yapamaz. Mevcutları da yer bitirir.
  • Mehteriii veeerrrr
  • heee kagıttan uçak fabrikası mı yapacagız?
  • Önce kendi uçağımızı kendi imkanlarımızla yapıyorduk. Bir türlü başlayamadık. Şimdi de Almanya'da yapıyoruz. Bu işten bir şey anlayan varsa beri gelsin. Bu arada ayda 2 uçak yapacakmışız. Bu bana tamamen iş bilmeyen amatör palyaçolar tarafından yönetilen ve Isparta dağlarına konan bir zamanların en berbat şirketi World Focus Havayolları'nı hatırlattı. Sallamanın ve yalanın, yalancıların ve yalakaların sonu yok....
  • Çünkü kendi seçmenleriniz bile inanmıyor. Yani uyandık hacı. Atarken insaflı atın.
  • uçak yaptık haberlerini araştırdım bugün şaka maka 27. Uçak fabrikamizida açtık haberlere göre hadi hayırlısı
  • Ziyaaaaaaaaaaaaaa
  • Evet TRJET i Almanyaya kaptırdılar Bununla Avunuyorlar

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Aquila Havacılık'ın Almanya'daki üretiminin bir kısmını Türkiye'ye taşıyacağız. Türkiye'de kendi markamızla uçak üretimi yapmış olacağız." dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türk yatırımcılara ait Aquila Havacılık şirketinin Türkiye'de de uçak fabrikası kurmayı planladığını belirterek, "Türk girişimcilerimizin dünyanın her yerinde yatırımlar yapması ve buradan elde ettikleri katma değeri Türkiye'de de uygulayarak üretebilmeleri sanayimiz açısından önemli." dedi.

Almanya-Türkiye Yapay Zeka Konferansı'na katılmak üzere Berlin'de bulunan Varank, ilk olarak Siemens Teknopark'ı ziyaret etti.

Söz konusu tesisteki çalışmalara ilişkin bilgi alan Varank, ziyaretinin ikinci durağı olarak Türk yatırımcılara ait Aquila Havacılık'ın eğitim uçağı fabrikasında incelemelerde bulundu. Varank, şirket ve ürün geliştirme projelerine yönelik yapılan sunumun ardından, üretim merkezini gezdi.

Uçak fabrikası ziyaretinde Bakan Varank'a Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ile TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal eşlik etti.

Şirketin ürettiği uçakları inceleyen Varank, daha sonra Aquila A211 GX modeli iki kişilik tek motorlu eğitim uçağıyla deneme uçuşu yaptı. 

Varank, uçuşun ardından, Türk girişimci Celal Gökçen’in satın aldığı Aquila uçak fabrikasında iki kişilik eğitim uçakları üretildiğini ve bu yıl uçakların Almanya’da tasarım ödülü aldığını söyledi.

Şirketin Türkiye'de de üretim yapmayı planladığını bildiren Varank, şunları kaydetti:

"Amacımız Türkiye'de katma değerli üretimi ve katma değerli ürünleri çoğaltmak. Havacılık sektörü bu açıdan önemli. Aquila Havacılık’ın Almanya’daki üretiminin bir kısmını Türkiye’ye taşıyacağız. Türkiye’de kendi markamızla uçak üretimi yapmış olacağız. Türk girişimcilerimizin dünyanın her yerinde yatırımlar yapması ve buradan elde ettikleri katma değeri Türkiye’de de uygulayarak üretebilmeleri sanayimiz açısından önemli." 

Varank, bakanlık olarak uçak fabrikası yatırımı için yer arayışına başladıklarını belirterek, "Böyle bir yatırım için bir piste ihtiyaç var. En kısa sürede kendilerine en uygun yeri bularak üretim tesislerini kurmalarını istiyoruz." diye konuştu.

"Hedefimiz Türkiye'de üretim yapmak"

Aquila Havacılık Üst Yöneticisi Celal Gökçen de şirketi 2016'da devraldıklarını ve 2017'den bu yana üretim yaptıklarını söyledi.

Türk girişimciler olarak bugüne kadar 50 uçak ürettiklerini kaydeden Gökçen, "Ayda 2 uçak üretmeye çalışıyoruz. Bundan sonra hedefimiz Türkiye’de de üretim yapmak." dedi.

 

Türkiye'de uçak fabrikası kurulacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (36)

Öneri ~ 12 ay önce
Ben bu şirketin ilk görüşmelerini yapmıştım Türkiyeye getirmeye tabbiki hep aynı olaylar ekarte etiller ama çok verimli proje ola bilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ata Kara ~ 12 ay önce
Ağam eğleniyor bizimle.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yalaza ~ 12 ay önce
Tek adam yönetimi olduğu sürece bu ülke hiçbirlerim yapamaz. Mevcutları da yer bitirir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
VEERRR ~ 12 ay önce
Mehteriii veeerrrr

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yüz ve astar ~ 12 ay önce
heee kagıttan uçak fabrikası mı yapacagız?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B-52 ~ 12 ay önce
Önce kendi uçağımızı kendi imkanlarımızla yapıyorduk. Bir türlü başlayamadık. Şimdi de Almanya'da yapıyoruz. Bu işten bir şey anlayan varsa beri gelsin. Bu arada ayda 2 uçak yapacakmışız. Bu bana tamamen iş bilmeyen amatör palyaçolar tarafından yönetilen ve Isparta dağlarına konan bir zamanların en berbat şirketi World Focus Havayolları'nı hatırlattı. Sallamanın ve yalanın, yalancıların ve yalakaların sonu yok....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Durumunuz vahim ~ 12 ay önce
Çünkü kendi seçmenleriniz bile inanmıyor. Yani uyandık hacı. Atarken insaflı atın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teyyareci ~ 12 ay önce
uçak yaptık haberlerini araştırdım bugün şaka maka 27. Uçak fabrikamizida açtık haberlere göre hadi hayırlısı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Münir özkul ~ 12 ay önce
Ziyaaaaaaaaaaaaaa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hasok ~ 12 ay önce
Evet TRJET i Almanyaya kaptırdılar Bununla Avunuyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000