24 Temmuz 2018, Salı 09:37:09

Türkiye-Azerbaycan arasında uçuşlar artacak

Azerbaycan Sivil Havacılık Ajansı ve T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nü temsil eden heyetler arasında ikili Sivil Havacılık Müzakereleri gerçekleştirildi.
  • Tebrikler. Emeği geçen herkese teşekkürler

Azerbaycan Sivil Havacılık Ajansı ve T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nü temsil eden heyetler arasında 19-20 Temmuz 2018 tarihlerinde Bakü’de ikili Sivil Havacılık Müzakereleri gerçekleştirildi.

Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici ve Azerbaycan Sivil Havacılık Ajansı Başkanı Arif Mammadov Başkanlıklarındaki heyetler arasında gerçekleşen görüşmelerde iki ülke arasındaki yolcu ve kargo uçuşlarının durumu, havayollarının yaşadığı operasyonel zorluklar ve diğer teknik konular ele alındı.

Görüşmeler neticesinde imzalanan yeni mutabakat zaptıyla İstanbul ile Bakü arasındaki yolcu uçuşu sayısı 35’ten 42’ye çıkarılırken; Antalya, Ankara, İzmir, Alanya, Adana, Bursa ve Trabzon noktalarından Bakü’ye her bir hat için karşılıklı 7 frekans olacak şekilde haftalık uçuş gerçekleştirilmesi konusunda mutabık kalındı. Ayrıca Bodrum, Dalaman gibi turistik merkezlere Türk firmalarınca Charter Uçuş yapılmasına da imkan sağlandı.

Böylelikle Türk taşıyıcılarının önceki düzenlemeler gereği sefer gerçekleştiremediği Ankara, Antalya, İzmir, Alanya gibi önemli merkezlerimizden kardeş ülke Azerbaycan’a söz konusu anlaşma ile tarifeli seferler gerçekleştirilmesinin önündeki engeller de kaldırıldı. Ayrıca Ülkemiz ve Azerbaycan arasındaki yolcu uçuş sayısı kısıtlaması 70’ten 126 ya çıkarıldı.

İmzalanan mutabakat zaptı ile Türk Hava Taşıyıcıları için Nahcivan-Gence arası trafik hakkı ve yolcu taşıma hakkı elde edilirken, İstanbul ile Azerbaycan’ın Zagatala, Gabala ve Lenkoran noktaları arasında her biri için haftalık 7 frekanslık tarifeli sefer düzenleme hakkı da tanımlandı. Ayrıca görüşmelerde Azerbaycanlı taşıyıcıların Samsun, Gaziantep ve Nevşehir noktalarına sefer sayısı kısıtlaması olmaksızın sefer yapmalarına olanak tanındı.

Türkiye-Azerbaycan arasında uçuşlar artacak

Facebook Yorum

Yorumlar

Sade vatandaş ~ 4 yıl önce
Tebrikler. Emeği geçen herkese teşekkürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000