09 Şubat 2019, Cumartesi 17:48:41

"Türkiye transit merkezlerinden biri haline geldi"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, stratejik bir alan olarak yaklaştıkları hava yolunda Türkiye'nin, dünyanın en büyük küresel transit merkezlerinden biri haline geldiğini bildirdi.
  • Meteoroloji çalışanlarına da yüksek havacılık tazminatı verilse ne olur ki.?
  • Hava trafik kontrolörlerinin fazla mesai ücreti saat başına 1 tl. Evet 1 tl. Aldığımız riske bak devletimizin bize layık gördüğüne bak
  • Biz aktarma noktasında dünyanın iyi bir yerindeyiz. Ama transit gidecek yolculara bir İstanbul turu yaptırsak bir gece konuğumuz olsa ülke tanıtımına turizme baya bir katkısı olur. Paris in yıllık turizm geliri İstanbul un hayli önünde . Thy buna en büyük katkıyı yapacak pozizyonda . Reklam fuar ülke tanıtımı gibi alanlarda çok gayretli olmalıyız. Asya ülkelerine iyi el atmalıyız . Çin Hindistan Japonya gibi ülkelerde daha faal tanıtım yapmalıyız. Yeni havalimanı ile birlikte İstanbul turizmde patlama yapmalı
  • Işte o yüzden geçiş ücretlerinin arttırılması gerekiyor sayın yetkili. Neredeyse bedavaya transit geçiş yapan hava araçları tabi ki bizi tercih edecekler. Bu kadar büyük bir yüz ölçümüne sahip bir ülkenin bizdeki bir şehir büyüklüğündeki ülkelerden çok çok daha az ücret alması hala inanılır gibi değil!
  • İyi de niye her ürüne durmadan zam geliyor,döviz niye yüksek,niye herşey ithal,niye hayat,geçinme çok zor? Niye'ler bitmez sizde de atıp,tutmak.
  • İktidara pay biçerek 11 kat büyüdüğünü iddia ettiğin sektörün cirosu 110 milyar TL diyorsun, bizi kıskandığı ! öne sürülen,böbürlenilen uyarı sisteminin alındığı Almanya'nın tek bir şirketinin cirosu 250 milyar euro ! Seçim ayağına ve koltuk sevdasına palavradan,tribüne oynamaktan,kendinizi dev aynasında görmekten ve vatandaş da uyumaktan ne zaman vazgeçeceksiniz?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, stratejik bir alan olarak yaklaştıkları hava yolunda Türkiye'nin, dünyanın en büyük küresel transit merkezlerinden biri haline geldiğini bildirdi.

Turhan, Antalya Havalimanı Alçak Seviye Rüzgar Kırılımı Uyarı Sistemi açılışında, hava ulaşımının öneminin her geçen gün arttığını, yolcu ve kargo taşımacılığı miktarının devamlı büyüdüğünü söyledi.

Büyümenin hava ulaşımının hızlı, konforlu ve güvenli olmasından kaynaklandığına işaret eden Turhan, "Geçen yıl dünya genelinde 4 milyar 300 milyon insan 38 milyona ulaşan uçak seferiyle yolculuk yaptı. Yine küresel ticaretin yüzde 35'i ve e-ticaretin de yüzde 90'ı hava yoluyla sağlandı." dedi.

Havacılık faaliyetlerinin dünyada bugün sadece ulusal ve bölgesel değil küresel gelişmenin, kalkınmanın da en büyük unsurlarından birisi olduğunu vurgulayan Turhan, Türkiye'nin havacılık faaliyetleri açısından oldukça avantajlı bir konumda bulunduğuna dikkati çekti.

Türkiye'nin üç kıtanın ortasında kilit ülke konumunda olduğunu ifade eden Turhan, şöyle devam etti:

"Gelişmiş pazarlarla ve gelişmekte olan pazarlar arasındaki uçuş rotaları üzerinde bulunuyoruz. Pek çok açıdan olduğu gibi hava yolu açısından da dikkat çekici bir coğrafi üstünlüğe sahibiz. İşte tüm bunları dikkate alarak hava yolu ulaşımına en başından beri stratejik alan olarak yaklaştık. Yaklaşmaya da devam ediyoruz. Bu yaklaşımın sonucu olarak ülkemiz, dünyanın en büyük küresel transit merkezlerinden biri haline geldi. Yolcu sayımızı 210 milyona çıkarırken, kapasitemizi de 450 milyona yükselttik. Sektörde istihdam edilen kişi sayısı 205 bini buldu. Sektörün cirosu da 11 kat artarak 110 milyar liraya çıktı. Ülkemizin hava yolu ulaşımındaki geldiği noktayı göstermesi açısından THY ile İstanbul Havalimanı'nı gözünüzün önüne getirmeniz yeterli olacaktır. THY bugün 52 bin çalışanı ile dünyanın en çok tercih edilen markası konumunda ve dünyada bilinirlikte ikinci sırada."

Milletin zafer abidesi İstanbul Havalimanı'nın ise bugün dünya sivil havacılık sisteminin kalbi olma konumuna geldiğini vurgulayan Turhan, bu tabloyla ne kadar övünülürse az olacağını vurguladı.

İklimin her geçen gün değiştiğini ve doğa olaylarının hiç olmadığı kadar can ve mal kayıplarına yol açtığına değinen Turhan, "Başta Antalya olmak üzere son bir kaç haftadır ülkemizin farklı bölgelerinde ne yazık ki bu türden üzücü olayları yaşadık. Bu sistem sayesinde Antalya Havalimanı'ndaki uçuş güvenliği, doğa temelli tehlikelere karşı artmış olacak. Sistem hem yağışlı hem de açık hava koşullarında çalışarak, uçuş güvenliğini tehlikeye sokucu meteorolojik olayları haber vermesi açısından çok önemli." ifadelerini kullandı.

"Türkiye transit merkezlerinden biri haline geldi"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Boran ~ 6 ay önce
Meteoroloji çalışanlarına da yüksek havacılık tazminatı verilse ne olur ki.?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
atcc ~ 6 ay önce
Hava trafik kontrolörlerinin fazla mesai ücreti saat başına 1 tl. Evet 1 tl. Aldığımız riske bak devletimizin bize layık gördüğüne bak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2 tl ~ 6 ay önce
hayır 2 tl )) tatca bari bunla ilgili bişey yapsın boş hayallere kapilacagina
.......... ~ 7 ay önce
Biz aktarma noktasında dünyanın iyi bir yerindeyiz. Ama transit gidecek yolculara bir İstanbul turu yaptırsak bir gece konuğumuz olsa ülke tanıtımına turizme baya bir katkısı olur. Paris in yıllık turizm geliri İstanbul un hayli önünde . Thy buna en büyük katkıyı yapacak pozizyonda . Reklam fuar ülke tanıtımı gibi alanlarda çok gayretli olmalıyız. Asya ülkelerine iyi el atmalıyız . Çin Hindistan Japonya gibi ülkelerde daha faal tanıtım yapmalıyız. Yeni havalimanı ile birlikte İstanbul turizmde patlama yapmalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Geçseler ne? ~ 7 ay önce
Işte o yüzden geçiş ücretlerinin arttırılması gerekiyor sayın yetkili. Neredeyse bedavaya transit geçiş yapan hava araçları tabi ki bizi tercih edecekler. Bu kadar büyük bir yüz ölçümüne sahip bir ülkenin bizdeki bir şehir büyüklüğündeki ülkelerden çok çok daha az ücret alması hala inanılır gibi değil!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Transit nokta olsan ne ~ 7 ay önce
İyi de niye her ürüne durmadan zam geliyor,döviz niye yüksek,niye herşey ithal,niye hayat,geçinme çok zor? Niye'ler bitmez sizde de atıp,tutmak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hans ~ 7 ay önce
İktidara pay biçerek 11 kat büyüdüğünü iddia ettiğin sektörün cirosu 110 milyar TL diyorsun, bizi kıskandığı ! öne sürülen,böbürlenilen uyarı sisteminin alındığı Almanya'nın tek bir şirketinin cirosu 250 milyar euro ! Seçim ayağına ve koltuk sevdasına palavradan,tribüne oynamaktan,kendinizi dev aynasında görmekten ve vatandaş da uyumaktan ne zaman vazgeçeceksiniz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000