13 Ocak 2023, Cuma 15:09:27

Türkiye pasaport sıralamasında gerilere düştü!

Vize almadan seyahat edilebilecek ülke sayısına göre, dünyanın en değerli pasaportları belli oldu. Japonya 193 ülkeye vizesiz seyahat ile beş yıl üst üste ilk sırada yer aldı. Türkiye ise 110 ülkeye vizesiz seyahat imkânı ile 52’inci sırada yer buldu.
  • Birde bizim pasaportun içine TL bile girmek istemiyor:)
  • Eeeyyyyy henley..! Reyiz çek bir nara..!! Bütün bunlar fetönün oyunu, değilse pkk ypg falan filan , salla bişeyler işte ne de olsa yiyen var..!!!
  • ula 6000 tl yi boşuna mi verdik simdi o kağıt parçasına?
  • Vizesiz girebildiğin ülkeleri söyle,sana nasıl bir ülken var söyleyeyim..
  • Yeşil pasaport saçmalığını kaldırmaları lazım özellikle AB ülkelerinin Türkiye den turiste ihtiyaç yok. öğretmenin polisin askerin turistik bi niteliği olduğunu zannetmiyorum
  • Neden 100 avro?
  • Türkiye'de pasaport kullanılıyor mu ( Arap.. Suriyeli.. Afgan..Rus..Bulgar.. ) istilası var
  • Bir ülke pasaportu kadar güçlüdür gerisi palavradır. Hem gelire göre dünyanın en pahalı pasaportu hem de vatandaşa müşteri gibi satılıyor,yetmiyor fark da isteniyor ayrıca çıkış harcı denen rezillik de cabası. Gelişmiş hiçbir ülkeye vizesiz gidemiyoruz,vize almak için gizli kalması gereken özel,ticari bilgilerimizi veriyoruz,konsolosluk ve ortakları aracı kurumlara dünya vize ve hizmet ücreti ödüyoruz,vize alamayınca ücret iadesi de yok,aylarca da sonraya randevu veriliyor,vizeyi aldık diyelim girişte bir sürü sorgudan geçiyoruz ama onlar ülkemize günü geçmiş dahi olsa kimliğiyle bile geliyor,çıkmadan 9 ay kalıp,vergi ödemeden ev,arsa alabiliyor,turistleri gelsin diye ayaklarına bakanları yolluyoruz sonra da bizi bu hale düşüren iktidar şöyle büyüdük, böyle kalkındık,herkes bize gıpta ediyor,kıskanıyor masalları anlatıyorlar...
  • Ulke dışına çıkışta bile vergi uygulanan bir ülkenin bu sıralamada olmasi bile iyi.Vize uygulamayan ülkelere bakınca nerede olduğumuz ortada diyeceğim ama yine anlayamayacaklar, netekim kıskanıyorlar..
  • tabiki bati ulkeler

Vize almadan seyahat edilebilecek ülke sayısına göre, dünyanın en değerli pasaportları belli oldu. Japonya 193 ülkeye vizesiz seyahat ile beş yıl üst üste ilk sırada yer aldı. Türkiye ise 110 ülkeye vizesiz seyahat imkânı ile 52’inci sırada yer buldu.

Henley Pasaport Endeksi 2023 verilerinden elde edilen bilgilere göre, vize almadan seyahat edilebilecek ülke sayısına göre tüm dünyadaki pasaportların sıralaması belli oldu. Japonya pasaportunun 193 ülkeye vizesiz seyahat ile ilk sıraya yerleştiği görülürken, ikinci sırada Singapur ve Güney Kore (192), üçüncü sırada Almanya ve İspanya (190), dördüncü sırada İtalya, Finlandiya ve Lüksemburg’un (189) , beşinci sırada ise Avusturya, Danimarka, Hollanda ve İsveç’in (188) olduğu tespit edildi.

TÜRKİYE 52. SIRADA

Araştırma pasaportların orijinal sıralamasından oluşurken, 190 ülke pasaportunun araştırma kapsamında yer aldığı belirlendi. Türkiye ise listenin 52’inci sırasına yerleşirken vizesiz seyahat edebileceği ülke sayısının 110 olduğu kaydedildi. Listenin son sıralarında ise Yemen (34), Pakistan (32), Suriye (30), Irak(29) ve Afganistan(27) yer aldı.

SON BİR AYIN GÜNDEMİ PASAPORT

Yeni yıl ile birlikte yüzde 123 oranında zamlanan pasaportlar, medyada büyük yankı uyandırarak son bir ay içerisinde 21 bin 298 haber içeriği ile medyanın en çok konuştuğu içerikler arasında yer aldı. Haber içerikleri arasında en çok öne çıkan başlıklar ise, pasaport zammı, yerli ve milli pasaport, pasaport yoğunluğu ve harç farkı sorunu oldu.

Türkiye pasaport sıralamasında gerilere düştü!

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

TL ~ 1 yıl önce
Birde bizim pasaportun içine TL bile girmek istemiyor:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 1 yıl önce
Eeeyyyyy henley..! Reyiz çek bir nara..!! Bütün bunlar fetönün oyunu, değilse pkk ypg falan filan , salla bişeyler işte ne de olsa yiyen var..!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatan ~ 1 yıl önce
Reis kadar taş düşsün başınıza Reisin tırnağına kurban olun siz
heheh ~ 1 yıl önce
ula 6000 tl yi boşuna mi verdik simdi o kağıt parçasına?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Söyleyeyim.. ~ 1 yıl önce
Vizesiz girebildiğin ülkeleri söyle,sana nasıl bir ülken var söyleyeyim..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Abdullah ~ 1 yıl önce
Yeşil pasaport saçmalığını kaldırmaları lazım özellikle AB ülkelerinin Türkiye den turiste ihtiyaç yok. öğretmenin polisin askerin turistik bi niteliği olduğunu zannetmiyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatan sever ~ 1 yıl önce
Bence saçmalık zaten pasaport her insan özgürce seyahat edebilmeli sadece sabıka kaydı gerektiren bir belge olması yeterli bence Kendi kimliğiyle her ülkeye gidebilmeli 90 kalabilmesi...
X ~ 1 yıl önce
Neden 100 avro?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Değersiz ~ 1 yıl önce
10 paralık mı koysaydı oraya
Pasaport mu ? ~ 1 yıl önce
Türkiye'de pasaport kullanılıyor mu ( Arap.. Suriyeli.. Afgan..Rus..Bulgar.. ) istilası var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pasaport ~ 1 yıl önce
Bir ülke pasaportu kadar güçlüdür gerisi palavradır. Hem gelire göre dünyanın en pahalı pasaportu hem de vatandaşa müşteri gibi satılıyor,yetmiyor fark da isteniyor ayrıca çıkış harcı denen rezillik de cabası. Gelişmiş hiçbir ülkeye vizesiz gidemiyoruz,vize almak için gizli kalması gereken özel,ticari bilgilerimizi veriyoruz,konsolosluk ve ortakları aracı kurumlara dünya vize ve hizmet ücreti ödüyoruz,vize alamayınca ücret iadesi de yok,aylarca da sonraya randevu veriliyor,vizeyi aldık diyelim girişte bir sürü sorgudan geçiyoruz ama onlar ülkemize günü geçmiş dahi olsa kimliğiyle bile geliyor,çıkmadan 9 ay kalıp,vergi ödemeden ev,arsa alabiliyor,turistleri gelsin diye ayaklarına bakanları yolluyoruz sonra da bizi bu hale düşüren iktidar şöyle büyüdük, böyle kalkındık,herkes bize gıpta ediyor,kıskanıyor masalları anlatıyorlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kıskanıyorlar... ~ 1 yıl önce
Ulke dışına çıkışta bile vergi uygulanan bir ülkenin bu sıralamada olmasi bile iyi.Vize uygulamayan ülkelere bakınca nerede olduğumuz ortada diyeceğim ama yine anlayamayacaklar, netekim kıskanıyorlar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
west ~ 1 yıl önce
tabiki bati ulkeler

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000