06 Haziran 2020, Cumartesi 14:07:43

Türkiye orman yangınları için Rus uçaklarını getiriyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Türk Hava Kurumu (THK) arasında geçtiğimiz yaz tartışma yaşanmış, bakanlık THK’nın uçaklarını kullanmamıştı. THK ile çalışmaktan tamamıyla vazgeçen bakanlık, Rus yapımı Beriev-200 tipi uçakları getirme kararı aldı.
  • ihaleyi daha pahalıya, hem de daha kısa zaman önce 33 askerimizi şehit eden ruslara vermişler. yanlış hatırlamıyorsam benzer ihale tam ruslar 33 askerimizi şehit etmeden önce de yapılmak istenmişti ama 33 askerimizin acısı kor ateşi gibi düştüğünde heralde oflaya puflaya iptal edilmek zorunda kaldı birileri
  • Mis gibi Rus uçaklarını kiralamak varken külüstür Türk uçağı mı kiralansaydı? Ne istiyorsunuz yani? Para kazanmasın mı Ruslar? Hem bakın sözleşmede ne güzel "Aynı anda Rusya ve Türkiye'de yangın çıkarsa, önce Rusya'daki yangın söndürülür" yazmışlar.
  • Hani yerli e milli prensibinizdi.1 ayda 750000 tl ücret alan adamın şükredin dediği memeleketimin ......
  • İn torunları memleketi vatan evlatlarına bırakacak değiller herhalde. Ya ingilize, ya rusa ya da donald amcaya verecekler ihaleleri.
  • IBAN verdiler mi acaba? Rusları ayağa kaldırmak için para yatırmak isteyen olabilir.
  • THK yı yok etme çabaları son hızıyla devam ediyor. Elinde uçak varken kullanmıyor dışarıdan uçak kiralıyorsun. Kavga yapabilirsin ama harcadığın her kuruş bizim cebimizden çıkıyor, yönetimde küsmek diye birşey olur mu? Yoksa kiralamanın avantajları mı kullanılıyor? Rusların hakaretleri tatlı geliyor gibi. Ülkemizin uçak fabrikalarının kapatılması gibi aynı oyunlar oynanıyor. Rus uçak-helikopterlerine bu kadar bağımlılık nedendir? Eldeki uçaklar şimdiye kadar yeterliydi, neden yetmez oldular acaba?
  • Yazık
  • gerçekten yerli ve milli bir davranış olmuş. sonuçta yerli ve milli rus şirketi dururken türk kurumuna verilecek değildi ya
  • Ruslar ile yapılan tüm ihaleler şüphelidir net. Yüzdesini almayı da yüzde vermeyi de iyi bilir Rus bürokratlar. Osmanlı zamanında kürk ayi postuyla tavladiklari vezir çoktur :)
  • Vatan hainliginde son nokta. Haaa bunlardi dimi yerli ve milli olanlar. Haram zikkim olsun bu milletin cebinden haksiz yere harcadiginiz her kurus

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Türk Hava Kurumu (THK) arasında geçtiğimiz yaz tartışma yaşanmış, bakanlık THK’nın uçaklarını kullanmamıştı. THK ile çalışmaktan tamamıyla vazgeçen bakanlık, Rus yapımı Beriev-200 tipi uçakları getirme kararı aldı.

AirportHaber'in edindiği bilgiye göre; Daha Orman Genel Müdürlüğü tarafından 8 Haziran'da Türkiye'ye getirilecek iki Beriev-200 tipi uçağın yaz sezonu boyunca görev yapacağı öğrenildi. 

Bakan Pakdemirli'nin "Benim personelim bu uçağa binmek istemiyor. Bu iş çocuk oyuncağı değil. THK'ya 1 lira borcum yok, verdikleri sertifikalara güvenmiyorum" sözleriyle Türk Hava Kurumu ile ipler koparılmıştı.

Türk Hava Kurumu'nun daha önce 5 uçaklık yangın söndürme filosu için verdiği 76 milyon TL'lik teklif pahalı olduğu gerekçesiyle kabul edilmemişti. Edinilen bilgiye göre; 2 Beriev-200 tipi anfibik yangın söndürme uçağına sezonluk 12.4 milyon dolar yani 84 milyon TL ödeneceği belirtildi.

Yüksek maliyetle kiralanacak uçaklarla ilgili sıkıntılı bir durumun daha öğrenildi. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı'ndan temin edilecek uçakların iki ülkede aynı anda yangın çıkması durumunda, Rusya'daki yangın söndürme operasyonlarına gideceği iddia edildi.

©AirportHaber.com

Türkiye orman yangınları için Rus uçaklarını getiriyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (42)

33 asker şehit ~ 1 ay önce
ihaleyi daha pahalıya, hem de daha kısa zaman önce 33 askerimizi şehit eden ruslara vermişler. yanlış hatırlamıyorsam benzer ihale tam ruslar 33 askerimizi şehit etmeden önce de yapılmak istenmişti ama 33 askerimizin acısı kor ateşi gibi düştüğünde heralde oflaya puflaya iptal edilmek zorunda kaldı birileri

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YAŞASIN ~ 1 ay önce
Mis gibi Rus uçaklarını kiralamak varken külüstür Türk uçağı mı kiralansaydı? Ne istiyorsunuz yani? Para kazanmasın mı Ruslar? Hem bakın sözleşmede ne güzel "Aynı anda Rusya ve Türkiye'de yangın çıkarsa, önce Rusya'daki yangın söndürülür" yazmışlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
antimilitan ~ 1 ay önce
Hani yerli e milli prensibinizdi.1 ayda 750000 tl ücret alan adamın şükredin dediği memeleketimin ......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Damat Ferit ~ 1 ay önce
İn torunları memleketi vatan evlatlarına bırakacak değiller herhalde. Ya ingilize, ya rusa ya da donald amcaya verecekler ihaleleri.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IBAN ~ 1 ay önce
IBAN verdiler mi acaba? Rusları ayağa kaldırmak için para yatırmak isteyen olabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatandaş ~ 1 ay önce
THK yı yok etme çabaları son hızıyla devam ediyor. Elinde uçak varken kullanmıyor dışarıdan uçak kiralıyorsun. Kavga yapabilirsin ama harcadığın her kuruş bizim cebimizden çıkıyor, yönetimde küsmek diye birşey olur mu? Yoksa kiralamanın avantajları mı kullanılıyor? Rusların hakaretleri tatlı geliyor gibi. Ülkemizin uçak fabrikalarının kapatılması gibi aynı oyunlar oynanıyor. Rus uçak-helikopterlerine bu kadar bağımlılık nedendir? Eldeki uçaklar şimdiye kadar yeterliydi, neden yetmez oldular acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yangın olmasın yeter ki... ~ 1 ay önce
Geçen yıl kaç yangına müdahale etti ne kadar bütçe ayrıldı bilen yazsın. Millileşmek önemli tabii ki. Ülkemizde yapan varsa ona verilsin. Ama kurum farklı amaçlar için ordaysa düşünmek lazım. Zaten mevcut Rus helikopterler kullanılıyor. Uçaklarda kullanılabilir.
Kpt ~ 1 ay önce
Yazık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yerli ve milli ~ 1 ay önce
gerçekten yerli ve milli bir davranış olmuş. sonuçta yerli ve milli rus şirketi dururken türk kurumuna verilecek değildi ya

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rusya ile pis isler ~ 1 ay önce
Ruslar ile yapılan tüm ihaleler şüphelidir net. Yüzdesini almayı da yüzde vermeyi de iyi bilir Rus bürokratlar. Osmanlı zamanında kürk ayi postuyla tavladiklari vezir çoktur :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thk varken ~ 1 ay önce
Vatan hainliginde son nokta. Haaa bunlardi dimi yerli ve milli olanlar. Haram zikkim olsun bu milletin cebinden haksiz yere harcadiginiz her kurus

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000