11 Ocak 2022, Salı 15:33:34

Türkiye Havadan 100 milyon TL ilave gelir kazanacak

Danıştay 12. Dairesi tarafından verilen kararla Türkiye hava seyrüsefer hizmetleri ihracatından yıllık yaklaşık 100 milyon TL ilave gelir elde edecek.
  • mezna dawood isimli kardeşimiz nerde dfs'de çalışıyormuş? bahreyn'de çalışıyor kendisi, bahreyn hava trafiğini alman dfs şirketi yönetiyor. yine algı operasyonu, linkedin'de yazılan bilgiyi bile doğru anlayamıyosunuz :)) ayrıca bahreyn'deki yetişmiş mühendis sayısı ile türkiye'deki sayı aynı mı, bırakın bu işleri :))
  • Ne kadar iyi niyetli arkadaşlar meğerse Eurocontrol herşeyi karşılıyormuşta bunu da Mahkeme biliyormuş.Birakin bu işleri Algı yapıp oldu bitti derdine girdiniz.
  • Algı operasyonu başladı ve idareciler hedef tahtasında bunu yapanda malum dernek.
  • Arkadaşlar ideal dağılımı açıklıyorum. 3. Grup kalkmalı 2 gruba düşmeli. Atc 1. grubun tavanından tazminat almalı en az 45-50 bin tl. Atsep aim elektrik makine 25-27 bin almalı. 2. Grupta kalan tüm dhmi personeli ise 23-25 almalı. İş başırı anca böyle sağlanır
  • Yakında kutlamamız olacak arkadaşlar. Herkesi davet edeceğiz :))
  • Hava Trafikçi arkadaşlar nedir sizin derdiniz ? Sizin cebinizden çıkmayacak merak etmeyin elektrik personeli hakettiğini alacak.
  • Sevgili arkadaşlar havacılık kuralları kanla yazılmıştır. Bu iş ciddi bir iştir. Kuralları da çok nettir ve tartışmaya açık değildir. Avrupa'da Hava trafik neyse, Atsep neyse, aim neyse burada da aynı şekilde uygulanmalıdır. Dubai'de hava sahası nasıl kontrol ediliyorsa aynı ekipmanlar burada da olmalıdır. Belçika'da elektrik ve klima işlerine bakanlar atsep oluyorsa burada da aynı şekilde olmalıdır. İngiltere'de aim ne iş yapıyorsa burada da aynı işi yapmalıdır, aim zaten çalışmıyor diyerek farklı iş verilmemelidir. Havacılık işi hata kabul etmez. Muz yetiştirmeye benzemez bu iş!
  • Saha kontrol ile yaklaşma kontrol arasında fark zaten olmalı. Radar yaklaşması yapanla manuel yaklaşma yapan arasında da fark olmalı.
  • Arkadaşlar dava dosyasını ve kararlarını inceledim ancak Haveltedin yaptığı algının yapması gerektiğinin nedenini anladım.Dava sonucunda tazminatı 1. gruptan verin demiyor. Kararda ilgili şahsın 1. gruba geçmesinin münhasır elektronik mezunu olmasını şartının olması yönünden reddine iptal verilmiş. Yani kurum elektronik mezunu olmadığı için 1. gruba geçemezsin demesini reddetmiş. Ancak ilgili şahsın 2. grup kalksın talebini, çalışanın seyrüsefer ve terminal işlerine aynı anda hizmet etmesi nedeniyle ve Eurocontrol tarafından ücretinin tamamen ödenmemesi nedeniyle incelenmemeksizin iptal etmiştir. Kısaca direk seyrüsefere hizmet eden Elektrik ve makine personelinin 1. gruptan tazminat alması gerektiği ama hem seyrüsefere hem terminale hizmet eden personelin 2. gruptan alması gerektiğini söylüyor.
  • Özellikle meydan kontrole sataşılmış burda,dedi meydan kontrolcü vs çocukça yorumlar... nedir derdiniz arkadaşlar? Telsizle kuleden talimat alıyorsunuz diye mi böyle yapıyorsunuz? Çalışma arkadaşı mantığı ile bakıp talimatlardaki üslubuma bile özen gösteriyorum şahsen. Tazminat konusunu da Kemal bey Facebook ta açıklamış güzelce, gidin okuyun, hava trafik kontrol hizmeti hava Seyrüsefer hizmetlerinin bir parçasıdır ve uçak motor çalıştırmaya başladığı andan itibaren başlar. Sizin derneğiniz dışında başka bir meslek personelinin tazminat grubunu düşürmeye çalışan var mı arkadaşlar? Kendinize hak aramak yetmiyor mu . Bu nasıl bir zihniyet. Yazıklar olsun sizlere.(kendi davasında olanları tenzih ederim)

Danıştay 12. Dairesinin verdiği karar ile; Türkiye’nin Hava Seyrüsefer hizmetlerinden dolayı hizmet ihracından yıllık yaklaşık 100 milyon TL ilave gelir elde etmesini sağlayacak.

Havacılık Elektriği Teknik Elemanları Derneği (HAVELTED) tarafından konuyla ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

"Türkiye, hava seyrüseferine yönelik vermiş olduğu hizmetler karşılığında Avrupa ülkelerinde olduğu gibi hava sahasını kullanan tüm havayolu kuruluşlarından ücret almaktadır. Avrupa standartlarında hizmet sunan ülkemiz hava seyrüsefer hizmetleri için yapılan tüm yatırımları ve personel giderlerinin tamamını milli maliyet olarak üyesi olduğu Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL)  yansıtmakta ve EUROCONTROL den almaktadır.

Türkiye uluslararası kalite ve güvenlikte hava seyrüsefer hizmeti vermesine rağmen, mevzuatlardan kaynaklanan nedenlerle aynı hizmeti veren  EUROCONTROL’e üye diğer  ülkelerden daha az gelir elde etmektedir.          

2020 yılı EUROCONTROL verilerine göre Türkiye verdiği hizmet bakımından EUROCONTROL üyesi 40 Ülke içinde Fransa’nın ardından 2. Sırada yer alırken elde ettiği gelir bakımından 6. Sırada yer almaktadır. (2020 yılında da Covit-19 Pandemisine rağmen verdiği 7.900.000 birim hizmet ile Fransa’nın verdiği 8.300.000 birim hizmete yakın hizmet vermiş ancak Fransa’nın 1/3 oranında gelir elde etmiştir. Yine Türkiye; Almanya, İngiltere, İspanya ve İtalya dan fazla hizmet vermesine rağmen onlardan çok daha az gelir elde etmiştir.)

Yine EUROCONTROLE Üye ülkelerin 2021 yılı 10 aylık verilerine bakıldığında, Türkiye Fransa’nın ardından en çok hizmet veren 2. ülke iken birim ücreti düşük olduğu için, Türkiye’nin yarısı kadar hizmet veren ülkelerden daha düşük hatta yarısı kadar gelir elde etmektedir.

Bu dengesizliğin ülkemiz lehine düzeltilmesi için EUROCONTROL’e bildirilen maliyetlerin artırılması gerekmektedir. Maliyetlerin artırılabileceği en büyük kalemler İşletme ve Personel maliyetleridir. Türkiye’nin İşletme maliyetleri EUROCONTROL ortalamasının üstünde Personel maliyetleri ise çok altındadır. Öyle ki EUROCONTROL’e üye ülkelerin personel maliyetlerinin toplam maliyetlere oranı ortalaması %65 iken, Türkiye de bu oran % 44 civarındadır.

Türkiye personel maliyetlerini arttırmak 2010 yılında çıkan kanun ve YPK kararı ile DHMİ çalışanlarına Havacılık tazminatı adında bir ek ödeme yapmaktadır. Üç gurup olarak yapılan bu ödemelerde aynı işi yapan teknik personelden elektronik personeline üst seviyede ödeme yapılırken, elektrik personeline ise çok daha düşük bir ödeme yapılmaktaydı. Bu durumun düzeltilmesi ve için Havacılık Elektriği Teknik Elemanları Derneği Danıştay da dava açmıştır. Danıştay 12. Dairesinin incelemeleri neticesinde, YPK kararında teknik personele yönelik kısıtlamaların Avrupa hava seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL) prensiplerine aykırı olduğu,  Elektrik personelinin de maliyetlerinin EUROCONTROL tarafından karşılandığı, dolayısıyla Elektrik personeli maliyetlerinin tamamının EUROCONTROL’e yansıtılabileceği yönünde karar vermiştir.

DHMİ Genel Müdürlüğü çeşitli nedenler ileri sürerek kararı uygulamaktan imtina ederse Elektrik personelinin Maaş, sigorta, emekli sandığı vs. giderleri olarak yaklaşık 100 Milyon liralık personel giderleri Hazinenin üzerinde yük olmaya devam edecektir.

Bu kararın uygulanması halinde ise DHMİ bünyesindeki Elektrik Teknik personelinin mağduriyetini gidereceği gibi, karar öncesi personel maliyetlerinin yarısı hazine tarafından karşılanmakta iken,  karar sonrası bahse konu personelin maliyetlerinin tamamı EUROCONTROLCE karşılanacak böylece ülkemize yıllık yaklaşık 100 Milyon lira girdi sağlayacaktır."

Türkiye Havadan 100 milyon TL ilave gelir kazanacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (387)

linkedin girdim ~ 6 ay önce
mezna dawood isimli kardeşimiz nerde dfs'de çalışıyormuş? bahreyn'de çalışıyor kendisi, bahreyn hava trafiğini alman dfs şirketi yönetiyor. yine algı operasyonu, linkedin'de yazılan bilgiyi bile doğru anlayamıyosunuz :)) ayrıca bahreyn'deki yetişmiş mühendis sayısı ile türkiye'deki sayı aynı mı, bırakın bu işleri :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İstanbul havalimanı ~ 6 ay önce
İstanbul havalimaninda kulede çalışan ground kontrolörü seyrüsefere hizmet ediyor ama güç sistemlerinde çalışan mühendis seyrüsefere hizmet etmiyor öle mi? Çok komiksiniz.kule seyrüsefere hizmet ediyor ise herkesin seyrü sefere hizmet ediyor olması gerekir.kule diyorum dikkat yaklaşma değil
Alavere dalavere ~ 7 ay önce
Ne kadar iyi niyetli arkadaşlar meğerse Eurocontrol herşeyi karşılıyormuşta bunu da Mahkeme biliyormuş.Birakin bu işleri Algı yapıp oldu bitti derdine girdiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yüce mahkeme ~ 7 ay önce
Danıştay kararı gayet açık ve nettir.Ne derneğin ne kişilerin ne de kurumların algı yapması gibi bir durum söz konusu zaten değil.nedir derdiniz ne istiyorsunuz bu insanlardan yeter artık.kurum devletin kurumu calisanlar devletin calisani.birakin calisanlar baris icinde huzur icinde hakkını alsın.karar kesindir. yaptıklariniz kararin uygulanmasini biraz geciktirmek disinda bir seye yol acmaz.boşa uğraşmayın.karar kesin ve nettir arkadaslar boş sözlere kimin ne dedigine takılmayın.rahat olun
Danıştay kararı ~ 6 ay önce
Karar Hukuken bağlayıcıdır. Buna başka diyecek bir şey yoktur. Yargı kararını tanıyıp tanımaması gibi bir şey söz konusu değildir kişiler veya kurumlar veya malum diger dernekler tarafından.
Algı ~ 7 ay önce
Algı operasyonu başladı ve idareciler hedef tahtasında bunu yapanda malum dernek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İdeal dağılım ~ 7 ay önce
Arkadaşlar ideal dağılımı açıklıyorum. 3. Grup kalkmalı 2 gruba düşmeli. Atc 1. grubun tavanından tazminat almalı en az 45-50 bin tl. Atsep aim elektrik makine 25-27 bin almalı. 2. Grupta kalan tüm dhmi personeli ise 23-25 almalı. İş başırı anca böyle sağlanır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atc olarak ~ 7 ay önce
Aim atsep 35-40 arası alabilir eurocontrol karsılıyorken asagı cekmenin amacı ne ki?
Lamba ~ 7 ay önce
Atsep aim bu isin enrootun kalbiyken. Bir sıradan dernek bi face grubu olan 2 elektrik teknisyeni yüzünden neden dusuk ücretlere calismak zorunda bırakılacak .koca eurocontrol kurumu koca Cumhuriyetle yasit dhmi genel müdürlüğü bunlara göre mi karar alip uygulayacak.
seyrüsefer ~ 7 ay önce
işinize geldiğinde hans yerine hasan yesin dersiniz ama aim atsepin maaşını kısıtlamaya çalışırsınız 1.grup tavandan alsın diğer arkadaşların maaşları vergilerle ödensinki maaşları artsın iş barışı maaşları yakınlaştırarak değil maaliyeti tamammen karşılanan 1.grup personelin tavandan alınarak diğer arkadaşların maaşı artırılmasıdır durduk yere kimsenin maaliyeti karşılanmadığı halde maaşı artmaz hazine izin vermez doğal olarak hayal kurmayın
ACC ~ 7 ay önce
O malum dernek ve elektrik camiası herkesin bildiği gibi biz alamiyorsak kimse almasın çalışması yapan bir dernek ve üyeleri.Nerde onlarda ATC CNS AİM hakkını alsın bizde hakkımız olanı alalım diyecek yürek.
Kutlama ~ 7 ay önce
Yakında kutlamamız olacak arkadaşlar. Herkesi davet edeceğiz :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hava Trafikçi ~ 7 ay önce
Hava Trafikçi arkadaşlar nedir sizin derdiniz ? Sizin cebinizden çıkmayacak merak etmeyin elektrik personeli hakettiğini alacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Banana ~ 7 ay önce
Sevgili arkadaşlar havacılık kuralları kanla yazılmıştır. Bu iş ciddi bir iştir. Kuralları da çok nettir ve tartışmaya açık değildir. Avrupa'da Hava trafik neyse, Atsep neyse, aim neyse burada da aynı şekilde uygulanmalıdır. Dubai'de hava sahası nasıl kontrol ediliyorsa aynı ekipmanlar burada da olmalıdır. Belçika'da elektrik ve klima işlerine bakanlar atsep oluyorsa burada da aynı şekilde olmalıdır. İngiltere'de aim ne iş yapıyorsa burada da aynı işi yapmalıdır, aim zaten çalışmıyor diyerek farklı iş verilmemelidir. Havacılık işi hata kabul etmez. Muz yetiştirmeye benzemez bu iş!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Manuel vites kullanan yaklaşmacı ~ 7 ay önce
Saha kontrol ile yaklaşma kontrol arasında fark zaten olmalı. Radar yaklaşması yapanla manuel yaklaşma yapan arasında da fark olmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mavi ~ 7 ay önce
Arkadaşlar dava dosyasını ve kararlarını inceledim ancak Haveltedin yaptığı algının yapması gerektiğinin nedenini anladım.Dava sonucunda tazminatı 1. gruptan verin demiyor. Kararda ilgili şahsın 1. gruba geçmesinin münhasır elektronik mezunu olmasını şartının olması yönünden reddine iptal verilmiş. Yani kurum elektronik mezunu olmadığı için 1. gruba geçemezsin demesini reddetmiş. Ancak ilgili şahsın 2. grup kalksın talebini, çalışanın seyrüsefer ve terminal işlerine aynı anda hizmet etmesi nedeniyle ve Eurocontrol tarafından ücretinin tamamen ödenmemesi nedeniyle incelenmemeksizin iptal etmiştir. Kısaca direk seyrüsefere hizmet eden Elektrik ve makine personelinin 1. gruptan tazminat alması gerektiği ama hem seyrüsefere hem terminale hizmet eden personelin 2. gruptan alması gerektiğini söylüyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Avukat hanım ~ 7 ay önce
Konuştu
Elektrik personeli arkadaşlara ~ 7 ay önce
Özellikle meydan kontrole sataşılmış burda,dedi meydan kontrolcü vs çocukça yorumlar... nedir derdiniz arkadaşlar? Telsizle kuleden talimat alıyorsunuz diye mi böyle yapıyorsunuz? Çalışma arkadaşı mantığı ile bakıp talimatlardaki üslubuma bile özen gösteriyorum şahsen. Tazminat konusunu da Kemal bey Facebook ta açıklamış güzelce, gidin okuyun, hava trafik kontrol hizmeti hava Seyrüsefer hizmetlerinin bir parçasıdır ve uçak motor çalıştırmaya başladığı andan itibaren başlar. Sizin derneğiniz dışında başka bir meslek personelinin tazminat grubunu düşürmeye çalışan var mı arkadaşlar? Kendinize hak aramak yetmiyor mu . Bu nasıl bir zihniyet. Yazıklar olsun sizlere.(kendi davasında olanları tenzih ederim)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
What is the talimat? ~ 7 ay önce
Sevsinler senin egonu, talimat veriyormuş:)
Atc ~ 7 ay önce
Sana cevap vermek zul geliyor ama neyse. Talimat yerine rica mı deseydim. Çarpıtmışsın sana yakışan şekilde. Pilotlara da talimat vermiyor muyuz? Personel talimatı değil o, işin gereği, otorite adına verilen talimatlar.
Kemal Bey ~ 7 ay önce
Kemal Bey kim ? Facebook'ta nerde yazmış ?
Elektrik ~ 7 ay önce
Elektriği hafife almayın.
Seyrüsefer ~ 7 ay önce
Tek bildikleri şey UPS ve Güç Grubu diyerek ortalarda gezen adamlara ANS ve CNS nedir anlatamazsin boşver duymazdan gel.
atc ~ 7 ay önce
pisti terk edin dediğimde etmiyo musun? az sana talimat ego mego yok angara mı burası

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000