13 Ağustos 2015, Perşembe 12:06:19

Türkiye havacılıkta Avrupa'nın en hızlısı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından İngilizce olarak hazırlanan 2014 yılı ANSP (Hava Seyrüsefer Hizmet Sağlayıcısı) Yıllık Raporu yayınlandı. Raporda; Türkiye’nin Avrupa’nın en hızlı büyüyen Ülkesi olma konumunu 2014 yılında da sürdürdüğü belirtildi.
  • Bunu dhmi tek başına başardı..tebrikler dhmi...iyiki varsın..
  • çok iyi bilmemekle beraber maliyetler eurocontrol'e yansıtıldıkça devletin alacağı pay ile birlikte havacılık tazminatlarının da artma durumu varsa biz maliyeti gereği gibi yansıtmayıp bizim kotamızdan başka ülkeler yararlanıyorsa bu durumda vay efendim bunlar en yüksek devlet memuru (başbakanlık müsteşarı)'ndan daha fazla ücret alırsa ücret dengesizliği oluşturur gibi bir cevap veriliyorsa yorum size kalmış
  • Türkiye avrupada değil, Anadolu da
  • Ama herkes kendisini kontrolörler ile kıyaslıyor. Asker arkadaşım senin mesleğin askerlik sen onun özlük haklarına tabisin, ben diyor muyum ben de kontrolörüm beni niye askeri kamplara almıyorsunuz, ben niye ordu evlerinde kalamıyorum, niye askeri kurye uçaklarından faydalanamıyorum, niye askeri kantinlerde 5 litrelik içme suları 2 liraya satılırken ben aynı paraya 0.33 literelik su alabiliyorum. Yahu herşeyi kendi mecraında değerlendirmek gerekir, sorunun cevabı bu. Sen emekli olunca aldığın tazminatı, emekli maaşını ben rüyamda görebiliyorum niye çünkü ikimizde devlet memuruyuz ama sen askeri personel için düzenlenmiş kanunlara tabisin. Tabiiki gönül isterki herkes en iyi şartlarda yaşasın ama hep bana hep bana da dememek lazım. Yorumunu yazarken askerlerin özlük haklarından da sivil kontrolörler yararlanmalı diye ekleyeceksin, yoksa ortada pek bir adalet olmuyor. Kal sağlıcakla
  • Adana ve Hatay meydanlarının yaklaşmasını yapan, Diyarbakır,Malatya,Konya,Merzifon gibi birsürü meydanlara hava trafik hizmeti veren Askeri Hava Trafik Kontrollörlerinin bu pastadan pay alamaması ne kadar acıdır. Yeni mezun Sivil Kontrollörler rate aldıktan sonra 6500 maaş, yeni mezun askeri Kontrollörler 2500 tl maaş?? Nerde adalet!!!
  • ... Hayır Efendim !! Havacılıkta en hızlısı değil !!! Lütfen düzeltelim : "HAVA YOLU TAŞIMACILIĞINDA" olabilir ... Ayrıca o konuda da ne kadar hızlı olduğu tartışılır ...Eğer "o kadar hızlı" iseler lütfen o muazzam gelirlerinden Hava Trafik Kontrolü arkadaşlarımıza hak ettikleri maaşı ödesinler , doğru dürüst çalışma şartları yaratsınlar ... Lütfen !
  • Eurocontrol'den alınan para asıl alınabilecek olan miktarın onda biridir. En hızlı madem Türkiye büyümüş maltalı bulgar yada romen kontrolörler bile neden türklerden daha fazla maaş alıyor? diğer avrupa ülkelerini saymıyorum bile.hava sahamızı bu yüzden çok ucuza kullanıyor uçak şirketleri.elalem 10 alırken biz 1 alıyoruz maliyetler az yansıtıldığı için.bu yüzden mali açıdan etkiniz zaten adamlara masrafımız yok :) bununla ilgili sayıştay,başbanlık denetleme hatta cumhurbaşkanlığı denetleme raporları olmasına rağmen hiçbirşey yapılamıyor.sebep? onuda siz bulun

Teknolojinin süratle geliştiği günümüz dünyasında hava trafiğinin en üst düzeyde emniyetli şekilde idare edilmesi her geçen gün daha da önem kazandığı ifade edilen raporda, son yıllarda bir gelenek haline dönüşen yüksek ivmeli trafik artışını 2014 yılında da sürdüğü ifade edildi.

EK TRAFİK SAYISI, AVRUPA'DAN YÜKSEK

Avrupa’da hava trafiğine en fazla katkı sağlayan Ülkenin Türkiye olduğu belirtilen raporda, yolcu hareketleri küresel boyutlarda istatistiki olarak ele alınıyor. Veriler,  Ülkemizin Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi olma konumunu da 2014 yılında sürdürdüğünü ortaya koyuyor.

Raporda yer alan bilgilere göre, 2014 yılında yaşanan yüksek artışa bağlı olarak hizmet verilen sadece ilave trafik sayısı dahi, birçok Avrupa ülkesinin yıllık toplam trafik sayısından daha yüksek oldu.

Yakalanan bu başarı ile Hizmet Birim Sayısı  (HBS) sıralamasında da Türkiye Avrupa’da 2. Sıraya yükseldi. Bunun yanı sıra DHMİ,   hava seyrüseferine ilişkin ciddi bir mali etkinlik ve finansal performans yakaladı.

EUROCONTROL’DEN 335,6 MİLYON EURO

Raporda, ülkemizin Avrupa’da seyrüsefer ekonomisi açısından da iddialı bir ülke haline geldiği vurgulandı. İstatistikler, Türkiye’nin seyrüsefer ekonomisi bakımından 6. Büyük ülke konumuna yükseldiğini gösteriyor.

DHMİ’nin bu alanda gerek altyapı gerekse üstyapıya yönelik yeni yatırımlara devam ettiği ifade edilen raporda, 2014 yılında hava seyrüseferine ilişkin milli maliyetlere bağlı gelirlerin 335,6 milyon Euro olarak gerçekleştiği belirtiliyor.

2020 YILI HEDEFİ 2,458 MİLYAR TL

Raporun geleceğe yönelik 5 yıllık program kapsamında; 2020 yılı hedefi ise 2,458 milyar TL’lik bir hava seyrüsefer ekonomisi olarak öngörülüyor.

Hava seyrüsefer hizmetlerinden alınan ücretlerden elde edilen bu mali kaynak her yıl EUROCONTROL’den tahsil edilerek ülke ekonomisine kazandırılıyor.

DHMİ'nin yayınladığı rapora ulaşmak için tıklayın

Türkiye havacılıkta Avrupa'nın en hızlısı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Ahmet ~ 5 yıl önce
Bunu dhmi tek başına başardı..tebrikler dhmi...iyiki varsın..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
çok iyi bilmemekle beraber maliyetler eurocontrol'e yansıtıldıkça devletin alacağı pay ile birlikte havacılık tazminatlarının da artma durumu varsa biz maliyeti gereği gibi yansıtmayıp bizim kotamızdan başka ülkeler yararlanıyorsa bu durumda vay efendim bunlar en yüksek devlet memuru (başbakanlık müsteşarı)'ndan daha fazla ücret alırsa ücret dengesizliği oluşturur gibi bir cevap veriliyorsa yorum size kalmış

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
Türkiye avrupada değil, Anadolu da

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türkiye ~ 5 yıl önce
Hatta arabistana doğru kayıyor
Yağlı boya ~ 5 yıl önce
Bence yer işletmeyi komple boyayın daha iyi.
Herkes ~ 5 yıl önce
Ama herkes kendisini kontrolörler ile kıyaslıyor. Asker arkadaşım senin mesleğin askerlik sen onun özlük haklarına tabisin, ben diyor muyum ben de kontrolörüm beni niye askeri kamplara almıyorsunuz, ben niye ordu evlerinde kalamıyorum, niye askeri kurye uçaklarından faydalanamıyorum, niye askeri kantinlerde 5 litrelik içme suları 2 liraya satılırken ben aynı paraya 0.33 literelik su alabiliyorum. Yahu herşeyi kendi mecraında değerlendirmek gerekir, sorunun cevabı bu. Sen emekli olunca aldığın tazminatı, emekli maaşını ben rüyamda görebiliyorum niye çünkü ikimizde devlet memuruyuz ama sen askeri personel için düzenlenmiş kanunlara tabisin. Tabiiki gönül isterki herkes en iyi şartlarda yaşasın ama hep bana hep bana da dememek lazım. Yorumunu yazarken askerlerin özlük haklarından da sivil kontrolörler yararlanmalı diye ekleyeceksin, yoksa ortada pek bir adalet olmuyor. Kal sağlıcakla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Adana ve Hatay meydanlarının yaklaşmasını yapan, Diyarbakır,Malatya,Konya,Merzifon gibi birsürü meydanlara hava trafik hizmeti veren Askeri Hava Trafik Kontrollörlerinin bu pastadan pay alamaması ne kadar acıdır. Yeni mezun Sivil Kontrollörler rate aldıktan sonra 6500 maaş, yeni mezun askeri Kontrollörler 2500 tl maaş?? Nerde adalet!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nerede adalet ~ 5 yıl önce
TAbi nerede sivil memura askeri lojman, ordu evi, oyaktan ayrıcalıklı emeklilik...
??? ~ 5 yıl önce
... Hayır Efendim !! Havacılıkta en hızlısı değil !!! Lütfen düzeltelim : "HAVA YOLU TAŞIMACILIĞINDA" olabilir ... Ayrıca o konuda da ne kadar hızlı olduğu tartışılır ...Eğer "o kadar hızlı" iseler lütfen o muazzam gelirlerinden Hava Trafik Kontrolü arkadaşlarımıza hak ettikleri maaşı ödesinler , doğru dürüst çalışma şartları yaratsınlar ... Lütfen !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tabi tabi ~ 5 yıl önce
Eurocontrol'den alınan para asıl alınabilecek olan miktarın onda biridir. En hızlı madem Türkiye büyümüş maltalı bulgar yada romen kontrolörler bile neden türklerden daha fazla maaş alıyor? diğer avrupa ülkelerini saymıyorum bile.hava sahamızı bu yüzden çok ucuza kullanıyor uçak şirketleri.elalem 10 alırken biz 1 alıyoruz maliyetler az yansıtıldığı için.bu yüzden mali açıdan etkiniz zaten adamlara masrafımız yok :) bununla ilgili sayıştay,başbanlık denetleme hatta cumhurbaşkanlığı denetleme raporları olmasına rağmen hiçbirşey yapılamıyor.sebep? onuda siz bulun

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000