08 Haziran 2019, Cumartesi 09:27:16

Türkiye F-35 programından çıkarılıyor!

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın, Türk pilotlarının eğitimlerinin durdurulması dahil Türkiye'nin F-35 programına katılımına ilişkin 31 Temmuz itibariyle atılacak bir dizi adımı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a mektupla ilettiği bildirdi.
  • Bize 35 vallan lazım degil çakaları el ile bogarız evelallah. Şerefsiz Pkk lılara kurşun yazık direk kele alıçan
  • Paralar gitti
  • S400 olayi bir partiye veya lidere oy verip vermemenin disinda cok farkli bir olaydir. Bir milletin emperyalist abd ye baskaldirinin ve yeni bir tarih yazmanin isaretidir.
  • Rusya kartını açık oynuyor, Amerika dost& müttefik görünüp düşmanlık yapıyor.Rusya Amerika karşısında aynı karta sahip olduğunu göstermek istiyor ayrıca Rusyada da Kürtler olduğunu biliyormusun?
  • Bunlarıda bizim hava üstümüzden kovalım. Saça göre tarak ...
  • Eeeeyyyyy amerika! Nerede? Özlemiştik halbuki bu naraları, her nekadar boş da olsa...!
  • Türkiye'nin stratejik çıkarları açısından S-400 F-35'ten daha önemli. Doğu Akdeniz'deki hakimiyet ve genel ulusal güvenlik açısından S-400 tarzı bir sistem şart. Onlar çıkarmasa bile biz S-400 uğruna çıkmalıyız sorunlu F-35 projesinden. F-35, ABD izin vermeden motorunu bile çalıştıramayacağımız bir uçak. Yani alsak da bizim olmayacak hiçbir zaman.
  • Gripen al geç mis gibi uçak valla
  • Sıkıntılı uçağınızı kendiniz uçurun yankiler, yakında bizde yaparız daha iyisini görürsünüz. Sanki bi siz uçuyorsunuz mavi göklerde. Hala kıçınızı kuru peçeteteye siliyorsunuz.
  • Adamlar Suriye ye Güney’de konuşlu olup kuzeyden saldırı düzenledi (Opr orchard bkz). Tuttu drop tankı da dalga geçer gibi senin tarlana attı. Varsın fe35 alıcağına S-400 alsın. Hava sahamız flloş olmasın en azından. Yarın kim iki füze atarım adam ederim diyen varsa şimdiden beridursun.

Amerika ve Türkiye arasında Ankara’nın Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemleri konusunda görüş ayrılıklarının aşılması çabalarında somut ilerleme sağlanmaması üzerine ABD’den Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasına yönelik adım geldi. ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a yazdığı mektupta Amerika’da F-35 eğitimi alan Türk pilotların 31 Temmuz’a kadar ayrılacakları ve program kapsamında yeni eğitim verilmeyeceğini bildirdi.

Shanahan'ın imzasını taşıyan mektup ve mektuba iliştirilen belgede Türkiye’nin Rusya’dan S-400 savunma sistemi almaktan vazgeçmemesi halinde Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasına yönelik başka hangi adımların atılacağına yer verildi.

Haziran ayında 20, Temmuz ve Kasım ayları arasında da 14 olmak üzere toplam 34 öğrenci pilotun Amerika’ya eğitim için gelmesi planlanıyordu. ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a yazdığı mektupta Türk pilotlara artık eğitim verilmeyeceğini açık bir şekilde ifade etti.

Mektuba iliştirilen ve “Türkiye’nin F-35 Programından Çıkarılması” adını taşıyan belgede “Bu eğitimler artık gerçekleşmeyecek çünkü Türkiye’nin F-35 programına katılımını askıya alıyoruz. Artık bu sistemlerin kullanılmasında yeterlilik kazanılması gibi gereksinim olmayacak” ifadeleri kullanıldı.​

​​“Hala yön değiştirme seçeneğiniz var”

Patrick Shanahan mektubunda Arizona’daki Luke Hava Üssü’nde ve Florida’daki Eglin Hava Üssü’nde F-35 eğitimi alan 42 Türk öğrenci pilotun da 31 Temmuz’a kadar Amerika’dan ayrılması gerekeceğini bildirdi.

Ankara’yı Moskova ile yaptığı S-400 anlaşmasının NATO ile ilişkilere ve Türkiye ekonomisine zarar verme tehlikesi taşıdığı ve Rusya’ya fazla bağımlı hale gelinmesiyle sonuçlanması riskinin olduğu konusunda bir kez daha uyaran Shanahan “Değerli ilişkimizi korumak istesek de, Türkiye S-400’leri alması halinde F-35’leri alamayacak. S-400 konusunda hala yön değiştirme seçeneğiniz var” ifadelerini kullandı.

“Kongre CAATSA yaptırımları konusunda da kararlı”

Shanahan mektubunda Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasına yönelik adımların Amerika’nın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele adı verilen ve CAATSA şeklinde kısaltılan yasa kapsamında yaptırımlardan ayrı olduğunu vurguladı.

CAATSA kapsamında Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusunda Kongre’de her iki partide de kararlılığın olduğunun altını çizdi.

“Türkiye’nin 12 Haziran’daki F-35 toplantısına katılması öngörülmüyor”

ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan mektuba göre, Amerika F-35 programında yer alan bütün hükümet ve savunma sanayi liderlerinin programın performansını değerlendirmek üzere katılacağı CEO toplantısına Türkiye’nin katılmasını da planlamıyor.

Söz konusu toplantı 12 Haziran’da yapılacak. Shanahan mektubunda F-35 programına ilişkin belgelerde yapılacak güncellemelerin de Türkiye’nin katılımı olmadan yapılacağını belirtti.

Türkiye F-35 programının ortaklarından biri olarak toplam değeri 9 milyar doları bulan 100 F-35 savaş uçağı almayı planladığını bildirmişti. Türk savunma sanayi şirketleri iniş takımı, yakıt haznesi gibi parçaları dahil olmak üzere F-35 uçaklarının yaklaşık 937 adet parçasını üretiyor.

"Disiplinli ve aşamalı şekilde yapmaya çalışıyoruz"

ABD F-35 savaş uçaklarının Türkiye tarafından üretilen parçalarının üretimini de başka bir yere taşımayı planlıyor. Pentagon Türkiye’nin Amerika’nın koyduğu ve Patrick Shanahan’ın mektubuna iliştirilen belgede de ortaya konulan takvime uyduğu taktirde, Türkiye’nin programdan çıkarılmasının F-35 programına etkisini en aza indirebileceği kanısında.

Pentagon’da basın mensuplarına bilgi veren ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ellen Lord Türkiye'nin F-35 programın a katılımının askıya alınması süreci için “Son derece disiplinli ve aşamalı bir geçiş yapmaya çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

Uzmanlar Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması halinde bunun etkisinin sadece Türk Hava Kuvvetleri’ni etkilemekle kalmayıp son dönemde ABD ile ilişkilerde açılan en büyük hasara yol açacağı görüşünü dile getiriyor.

Türkiye ise ABD’den gelen uyarılara rağmen S-400 alımından vazgeçmeyecek gibi görünüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Salı günü yaptığı açıklamada Türkiye’nin Moskova ile yaptığı anlaşmadan geri adım atmasının söz konusu olmadığı mesajını vermişti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da 22 Mayıs’ta yaptığı açıklamada Türk askeri personelin S-400 sistemini kullanmak üzere eğitim amaçlı olarak Rusya’da olduğunu söylemişti. Rusya’nın savunma şirketi Rostec’in yöneticisi Sergey Çemezov Cuma günü yaptığı açıklamada Türkiye’ye S-400 füze sistemlerinin iki ay içinde teslimatının başlayacağını belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ellern Lord “S-400’lerin alımını durduracakları konusunda umutluyuz. F-35 programında kalmalarını isteriz” dedi.

Türkiye F-35 programından çıkarılıyor!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (46)

F35 ~ 2 ay önce
Bize 35 vallan lazım degil çakaları el ile bogarız evelallah. Şerefsiz Pkk lılara kurşun yazık direk kele alıçan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F35 ~ 2 ay önce
Paralar gitti

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tsk ~ 2 ay önce
S400 olayi bir partiye veya lidere oy verip vermemenin disinda cok farkli bir olaydir. Bir milletin emperyalist abd ye baskaldirinin ve yeni bir tarih yazmanin isaretidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
düşman'a ~ 2 ay önce
Rusya kartını açık oynuyor, Amerika dost& müttefik görünüp düşmanlık yapıyor.Rusya Amerika karşısında aynı karta sahip olduğunu göstermek istiyor ayrıca Rusyada da Kürtler olduğunu biliyormusun?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
düşman'a yazana ~ 2 ay önce
Rusya kartı açık oynasa ne kapalı oynasa ne? Sonuçta silah ve izin verdiği aleyhimize 35 yıldır çalışan terör örgütü değil mi ? Aynı şekilde biz de rusya aleyhine faaliyet gösterenleri açıkça korusak,kollasak halimiz ne olurdu sence? Orda da ama Türkiye kartını açık oynuyor mu derlerdi? Ülkemizde de doğu'da yaşayan ruslar var,malakan derler onlara,sen de bunu biliyor musun? Bana göre ikisi de bize düşman,bilhassa ruslar,tarihi iyi oku,araştır bir de öyle bak olaya.
TC Havva üstü ~ 2 ay önce
Bunlarıda bizim hava üstümüzden kovalım. Saça göre tarak ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hehe ~ 2 ay önce
O biraz sıkar canım benim.
Havva üstü!!! ~ 2 ay önce
Böyle yorumları okudukça ümidim kırılıyor...Hava üssü olacak biraderim.
... ~ 2 ay önce
Eeeeyyyyy amerika! Nerede? Özlemiştik halbuki bu naraları, her nekadar boş da olsa...!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zaten ~ 2 ay önce
Türkiye'nin stratejik çıkarları açısından S-400 F-35'ten daha önemli. Doğu Akdeniz'deki hakimiyet ve genel ulusal güvenlik açısından S-400 tarzı bir sistem şart. Onlar çıkarmasa bile biz S-400 uğruna çıkmalıyız sorunlu F-35 projesinden. F-35, ABD izin vermeden motorunu bile çalıştıramayacağımız bir uçak. Yani alsak da bizim olmayacak hiçbir zaman.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bolonez ~ 2 ay önce
Gripen al geç mis gibi uçak valla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Esrarengiz ~ 2 ay önce
Sıkıntılı uçağınızı kendiniz uçurun yankiler, yakında bizde yaparız daha iyisini görürsünüz. Sanki bi siz uçuyorsunuz mavi göklerde. Hala kıçınızı kuru peçeteteye siliyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bak kardeşim ~ 2 ay önce
Adamlar Suriye ye Güney’de konuşlu olup kuzeyden saldırı düzenledi (Opr orchard bkz). Tuttu drop tankı da dalga geçer gibi senin tarlana attı. Varsın fe35 alıcağına S-400 alsın. Hava sahamız flloş olmasın en azından. Yarın kim iki füze atarım adam ederim diyen varsa şimdiden beridursun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000