22 Kasım 2020, Pazar 12:04:48

Türkiye D-8 ülkelerinin uçak bakım merkezi olacak

D-8 ülkeleri hem savaş hem de ticari uçak üretilmesi ve bakımı konusunda Türkiye’yle işbirliği yapmak istiyor.
  • Yolcu uçağı yapılacaksa bu gruba Ukrayna’da eklenmeli. Onlarda ciddi altyapı var.
  • Inşaatçıları, basketçileri getirdiler. Getireninde niye getirdiğinden haberi yok. Uydular bir adet çantacı adama, onunda bunlara vaatleri ne acaba .... Teknik A.Ş. ye dikkat edin Özellikle yeni atamalara. Yazık oldu bu şirkette yıllarını verenlere......
  • Bunun için daha çok yol almamız lazım.O ülkelerin sivil havacılık otoritelerinden izin almak işin en başında geliyor.En zor iş ise, zamanında Lufthansa A310 bakımı için sadece o uçakta çalışacakların elemanların ( B1, B2, kabin içi ve yapısal ) listesini vermiştik.Tabi buna uyulmayınca, Lufthansa bir daha uçaklarını bakıma getirmemişti.Buna riayet etmek önemli.Sonra coming soon.
  • mesela mesela
  • Bakım başkanı sabah mail atmış “3 gün önce çıkması hedeflenen JJU uçağı 4 gün önce çıkardığınız için tebrik ederim”. Eyyy teknisyenler, başteknisyenler, şefler; sizde hiç gurur haysiyet şeref yok mu? Maaşınızı %50 kesseler demekki 5 gün öncr çıkaracaktınız uçağı. Adam düpe düz mıbbing yapıyor siz de çanak tutuyorsunuz. Keşke maaşları düşürürlerken de böyle olsaydınız da karşı çıksaydınız!!
  • Allah akıl versin. Amin.
  • Necmettin erbakan vizyonuna sahip idealist biri olan Halil tokel inşallah başarılı olur, çabaları ete kemiğe bürünür. 28 şubat olmasaydı Md satın alınsaydı bugun bütün bunlar çoktan gerçekleşmiş olacaktı.
  • biz de Lufthansa Technik ISTANBUL açılsın diye bekliyoruz. Hatta ANTALYA. Teşekkürler.
  • Ulkenin ozeti bu insanlar...
  • D8 diye tabir edilen ülkelerin uçak bakımlarını THY teknik bünyesinde yaptırması Çok mantıklı sonuçta Bangladeş’ten bile Daha ucuza Yetkili C/S uçak Teknisyeni çalıştırıyorsunuz..

D-8 ülkeleri hem savaş hem de ticari uçak üretilmesi ve bakımı konusunda Türkiye’yle işbirliği yapmak istiyor.

Havacılık sektöründe yaptığı çalışmalarla dünyanın önemli ülkelerinden biri haline gelen Türkiye, gelişmekte olan 8 Müslüman ülkenin kurduğu Gelişen 8 Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (D-8) uçak sanayilerinin merkezi ve teknik bakım üssü oluyor. Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya'dan oluşan örgütün sivil havacılık otoritelerinin yaptığı toplantıda 8 ülkenin havacılık alanında işbirliğinin artırılması ve bakım onarım konularında Türkiye'nin bu ülkelere bakım tesisleri kurması planlandı.

'GELİN UÇAK FABRİKASI KURALIM'

DEİK Malezya ve Endonezya iş konseyleri Başkan Yardımcısı ve THY Teknik Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel, Mısır ve İran dışındaki diğer üyelerin Türkiye ile hem savaş hem de ticari uçak üretilmesi konusunda isteklerinin olduğunu söyledi. Tokel, "Türkiye'nin uçak bakımı konusunda tesisler kurması istendi. Aşgabat'ta ve başka merkezlerde 'Gelin uçak bakım fabrikaları kurun' diyorlar. Sadece F-16 uçaklarının bakım faaliyetinden yılda 1 milyar dolar gelir. Bu ülkelerde sivil ve askeri yüzlerce uçak var. Ayrıca Malezya ve Endonezya'nın savaş uçağı ihtiyacı var. Bizim MMU uçağımıza ilgi gösteriyorlar. Virüs sıkıntısı bittiğinde bu ülkelerle önemli projeler yapılacak" dedi. Malezya ve Endonezya İşkonseyi Başkan Yardımcısı olarak bu ülkelerle birçok toplantı yaptığını söyleyen Tokel, "Bugüne kadar bu ülkeler ortak proje yapmamışlar. Siyasi ya da ekonomik nedenleri var. Ama şimdilerde işbirliği fikri güçleniyor. Pakistan her aşamada Türkiye'nin kardeş ülke olduğunu söylüyor. Malezya'nın bizimle ilişkileri çok iyi, yatırım yapmayı düşünüyor" diye konuştu.

TEK OTORİTE OLALIM

Birkaç ay önce Pakistan'da D-8'in sivil havacılık otoriteleriyle bir toplantı yaptıklarını anlatan Tokel, şöyle devam etti: "Toplantıya Türk Hava Yolları Teknik olarak biz katıldık. Orada sunum yaptık. Üç öneri getirdik. Sekiz otoritenin bir araya gelerek, tek otorite olmasını istedik. Avrupa'daki havacılık otoritesi gibi. 8 ülkenin havacılık sanayilerinin koordine edilmesi talebinde bulunduk. Türk Hava Yolları Teknik olarak bu işi bizim yapabileceğimizi ilettik. D-8'deki sivil havacılık otoritelerini toplayacağız. Onları birbirleriyle tanıştıracağız. 8 ülkenin uçak bakım şirketlerini bir şemsiye altına almayı teklif ettik."

YOLCU UÇAĞI PROJESİ

Tokel, ayrıca Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın yönettiği projelere bu ülkelerin iştirak edebileceğini anlatarak, "Belki D-8'in bütün ülkeleri buna dahil olamayabilir. Ama sözgelimi bir Pakistan, İran, Endonezya, Malezya, Türkiye arasında gerçekleşebilir. Onların yaptığı projelere biz katılabiliriz. Mesela 150 kişilik yeni bir yolcu uçağı projesini biz gündeme getirebiliriz. Mesela saymadım ama biliyorsunuz Özbekistan'da Taşkent'te yolcu uçağı fabrikası var. Rusların bütün yolcu uçakları orada üretildi. Bu da bizim bir imkanımız sayılır" dedi. Tokel, D-8 ülkelerinin geleceğin en büyük ekonomileri olacağını belirtti. (Sabah)

Türkiye D-8 ülkelerinin uçak bakım merkezi olacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Yolcu ~ 5 ay önce
Yolcu uçağı yapılacaksa bu gruba Ukrayna’da eklenmeli. Onlarda ciddi altyapı var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hangi Ekiple Kuracaksınız ! ~ 5 ay önce
Inşaatçıları, basketçileri getirdiler. Getireninde niye getirdiğinden haberi yok. Uydular bir adet çantacı adama, onunda bunlara vaatleri ne acaba .... Teknik A.Ş. ye dikkat edin Özellikle yeni atamalara. Yazık oldu bu şirkette yıllarını verenlere......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
D-8 ülkeleri ~ 5 ay önce
Bunun için daha çok yol almamız lazım.O ülkelerin sivil havacılık otoritelerinden izin almak işin en başında geliyor.En zor iş ise, zamanında Lufthansa A310 bakımı için sadece o uçakta çalışacakların elemanların ( B1, B2, kabin içi ve yapısal ) listesini vermiştik.Tabi buna uyulmayınca, Lufthansa bir daha uçaklarını bakıma getirmemişti.Buna riayet etmek önemli.Sonra coming soon.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
niklas34 ~ 5 ay önce
mesela mesela

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Başkan ~ 5 ay önce
Bakım başkanı sabah mail atmış “3 gün önce çıkması hedeflenen JJU uçağı 4 gün önce çıkardığınız için tebrik ederim”. Eyyy teknisyenler, başteknisyenler, şefler; sizde hiç gurur haysiyet şeref yok mu? Maaşınızı %50 kesseler demekki 5 gün öncr çıkaracaktınız uçağı. Adam düpe düz mıbbing yapıyor siz de çanak tutuyorsunuz. Keşke maaşları düşürürlerken de böyle olsaydınız da karşı çıksaydınız!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Civa ~ 5 ay önce
Allah akıl versin. Amin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknisyen ~ 5 ay önce
Necmettin erbakan vizyonuna sahip idealist biri olan Halil tokel inşallah başarılı olur, çabaları ete kemiğe bürünür. 28 şubat olmasaydı Md satın alınsaydı bugun bütün bunlar çoktan gerçekleşmiş olacaktı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Biz ~ 5 ay önce
biz de Lufthansa Technik ISTANBUL açılsın diye bekliyoruz. Hatta ANTALYA. Teşekkürler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TBT ~ 6 ay önce
Ulkenin ozeti bu insanlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir bilen ~ 6 ay önce
D8 diye tabir edilen ülkelerin uçak bakımlarını THY teknik bünyesinde yaptırması Çok mantıklı sonuçta Bangladeş’ten bile Daha ucuza Yetkili C/S uçak Teknisyeni çalıştırıyorsunuz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bakım ~ 5 ay önce
bakım olacak da onların ülkesinde. nesini anlamadın bunun?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000