07 Şubat 2021, Pazar 14:50:24

Türk vatandaşları pandemide hava yolu seyahtine nasıl bakıyor?

Pandemi döneminde bile uçağa binmekten korkmayan Türklerin çoğu önümüzdeki 12 ay içinde yeniden uçmayı planlıyor.
  • Tğrk vatandaşları enayi değil. Bu iş tamamen çözülmeden kimse uçağa binmeyecektir.
  • Gecen sene mayis ayinda Kubaya gidecektim ama nisan da iptal edildi, bilet parami geri aldim. En kisa zamanda ucuslar acilagagini sanmiyorum. Istanbula kisa bir tatil yapmak isterdim ama korona pandemi bitmeyecek gibi gorunuyor. Simdilik isten eve evden ise.

Küresel ölçekte uzay ve havacılık ürünleri ve hizmetleri, bina ve sanayi kontrol teknolojileri, performans malzemeleri gibi sektöre özel çözümler sunan Honeywell tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre, Türklerin %78'i önümüzdeki 12 ay içinde tekrar uçmaya hazır olduğunu belirtiyor. 2020'de tüm dünyada seyahatlerde yaşanan yavaşlamaya rağmen, Türkiye'den araştırmaya katılanların %35 gibi kayda değer bir oranı pandemi sırasında uçağa bindiğini belirtiyor.

Qualtrics aracılığıyla gerçekleştirilen araştırmaya Türkiye'den 541 kişi katılım gösterdi. Katılımcıların çoğunluğu 25-34 (%35) ve 35-44 (%34) yaş grubunda. Araştırmaya katılan yolcular hem iş hem tatil amaçlı uçtuğunu belirtirken, katılımcıların %77'si yılda en az beş kez uçtuğunu ifade ediyor.

Araştırmanın ortaya koyduğu bir diğer veriye göre katılımcılar geleneksel yöntemlerden ziyade yeni teknolojilere güven duyuyor. Katılımcıların üçte ikiden fazlası (%70), havayolu personeli (%8) veya yolcunun kendisinin (%16) koltuk bölgesini manuel olarak temizlemesi yerine, uçak kabinlerini temizlemek için ultraviyole (UV) ışını kullanılmasını tercih ediyor.

Finansgündem'de yer alan habere göre; Honeywell Aerospace EMEAI Satış Direktörü Serdar Çetingül, “Araştırma sonuçları, yolcuların çoğunun önümüzdeki 12 ay içinde tekrar uçmayı öngördüğünü, ancak mevcut ortamdan dolayı huzursuz olduğunu ve tekrar seyahate başlamak için güvene ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Yolcular ayrıca uçuşlarda sosyal mesafe ve kişisel koruyucu ekipman kurallarına uyulmasını önemsiyor” dedi.

Şaşırtıcı olmayan bir biçimde, kısa vadede seyahat etmeyi planlayan katılımcıların %82 gibi büyük bir çoğunluğu, havayollarının uçaklarında ücretsiz olarak sağlaması gereken en önemli üç şeyi maske, el dezenfektanı ve ıslak mendil olarak belirtiyor.

Türk vatandaşları pandemide hava yolu seyahtine nasıl bakıyor?

Facebook Yorum

Yorumlar

Türk ~ 3 yıl önce
Tğrk vatandaşları enayi değil. Bu iş tamamen çözülmeden kimse uçağa binmeyecektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gr ~ 3 yıl önce
Gecen sene mayis ayinda Kubaya gidecektim ama nisan da iptal edildi, bilet parami geri aldim. En kisa zamanda ucuslar acilagagini sanmiyorum. Istanbula kisa bir tatil yapmak isterdim ama korona pandemi bitmeyecek gibi gorunuyor. Simdilik isten eve evden ise.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000