05 Mart 2014, Çarşamba 09:28:57

TÜRK UÇAKLARI GÜVENLİKTE ZİRVEDE

Avrupa'da havacılık sektöründe uçuş emniyeti değerlendirmesi puanı açısından Avusturya'dan sonra, en güvenli ülke olarak Türkiye'nin geldiği belirtildi.
  • yalancıyı sevmiyorlar y. :)
  • Safety ve SECURITY farkını bilmeyen havacılar önce öğrenin sonra yazın konuşun. Safety = Emniyet Security = Güvenlik. Havacılık terimlerinin ingilizce karşılıklarını öğrenelim.
  • guluyoruz aglanacak halimize... thy guvenlikte dunya capinda 137 sirket icine giremiyor ayrica ucus guvenliginde de 60 buyuk sirket icinde sondan 3. !!! dalga falan mi geciyorsun sen ????

Avrupa'da havacılık sektöründe uçuş emniyeti değerlendirmesi puanı açısından Avusturya'dan sonra, en güvenli ülke olarak Türkiye'nin geldiği belirtildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, yaptığı açıklamada, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün en önemli görevlerinden birinin uçuş emniyeti olduğunu söyledi.

Türk hava yolu şirketlerinin, yurt dışında emniyet denetimlerine tabi tutulduğunu ifade eden Ekşi, bu kapsamda Avrupa ülkelerinin yanı sıra Türkiye'nin de dahil olduğu SAFA Programı çerçevesinde, uçuş emniyeti ve havacılık güvenliği konusunda denetim yapıldığını kaydetti. Ekşi, şöyle devam etti:

"Biz buna SAFA denetimleri (Yabancı Hava Aracı Emniyet Denetimi) diyoruz. Yabancı ülkelerdeki sivil havacılık otoriteleri tarafından denetlenen Türk uçaklarına puan veriliyor, daha sonra verilen bu puanlar toplanıyor. AB'deki bir organda her bir havayolunun emniyet değerlendirmesi puanı oluşuyor. Biz, son 2 senedir bu konuya son derece önem verdik. Şu anda Türk taşıyıcılarının SAFA notu 0,42. AB ülkelerinin ortalaması 0,74."

Türkiye'nin emniyet değerlendirmesi puanının, AB ülkelerinin ortalamasını geçtiğine dikkati çeken Ekşi, şöyle konuştu:

"2013'te bu çizgimizi standart hale getirdik. 2014'teki en büyük hedefimiz, bu standartımızı devam ettirmek. SAFA puanımızın AB ülkelerinden daha iyi olması, 2013'teki değerimizi muhafaza etmeyi düşünüyoruz. Bu, emniyet açısından önemli. AB ülkeleri içinde uçuş emniyeti değerlendirmesi puanı açısından Avusturya'dan sonra en güvenli ülke olarak Türkiye geliyor. Bu diğer ülkeler emniyetsiz anlamına gelmiyor, iyinin de iyisi var. Tüm hava yolu şirketleri, özellikle Avrupa'da, sivil havacılık otoritelerinin denetiminden geçiyor. Bu değerlendirmede, AB içinde yapılıyor. Dolayısıyla objektif bir değerlendirme."

TÜRK UÇAKLARI GÜVENLİKTE ZİRVEDE

Facebook Yorum

Yorumlar

hah ~ 8 yıl önce
yalancıyı sevmiyorlar y. :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
safety nedir? ~ 8 yıl önce
Safety ve SECURITY farkını bilmeyen havacılar önce öğrenin sonra yazın konuşun. Safety = Emniyet Security = Güvenlik. Havacılık terimlerinin ingilizce karşılıklarını öğrenelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
trajikomedi ~ 8 yıl önce
guluyoruz aglanacak halimize... thy guvenlikte dunya capinda 137 sirket icine giremiyor ayrica ucus guvenliginde de 60 buyuk sirket icinde sondan 3. !!! dalga falan mi geciyorsun sen ????

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000