06 Nisan 2018, Cuma 13:20:55

Türk pilot Japonya'da kendi şirketini kurdu

Denizli'nin turizm bölgesi Pamukkale'de otel inşaatlarında çalışırken ailesi için aldığı ineği satıp, 300 dolarla 1995 yılında Japonya'ya giden Abdullah Arpa, geçen zaman içinde pilot eğitimi alıp, kendi şirketini kurdu.
  • thy baş pilot yapalım ve egitim basına gelsin boyle yeteneklerden yararlanmak lazım
  • HKCFGYU ARDINIZ GİŞİYE SU AN ULASILAMIYOR AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA:=0
  • Bu film tutmaz. Senaryoda çelişkiler var. Hiç eğitimim yokken eğitmen lisansı verdiler. Sonra 1500 saat uçuş yaptım. He oldu tamam, Onur Ünlü filmi mi bu kadar absürd nasıl oluyor.
  • Araştırırsanız buda ciftlikbank tarzı bir olay aman dikkat pilotbanka...
  • Biz de inegi yedik yav
  • Bende Çavuşpaşa elektrik elektronik teknik lisesi mezunuyum. O yıllarda aklıma geldi Tesla, sonra Türkçe öğrendim ve işte burdayım.
  • hiç İnandırıcı değil oyle kolay mı bu ısler yalan
  • İyi ki çiftlikbank kurmamış
  • Türkiye'de kurallar var bu mesleği Türkiye'de yapmam , hehhehe, Türkiye kurallar olmayan yegane ülke sen ne diyon delıganlu
  • Internetten bakın. Japonya’da tüm uçuş okulları PPL için lise diploması gerekliliğini belirtmiş.

Denizli'nin turizm bölgesi Pamukkale'de otel inşaatlarında çalışırken ailesi için aldığı ineği satıp, 300 dolarla 1995 yılında Japonya'ya giden Abdullah Arpa, geçen zaman içinde pilot eğitimi alıp, kendi şirketini kurdu. İlkokulu bile bitiremeyen Arpa, uçak simülatöründe pilot eğitirken, şirketinin jetini de alıp servet sahibi oldu.

Aslen Vanlı olan Abdullah Arpa (42), meslek hayatına çocukken bulaşıkçılık ve ayakkabı boyacılığı ile yaparak başladı. İlkokulu bitiremeyen ve 21 kardeş olan Abdullah Arpa, bir süre oto galeride araç yıkadı, ardından da Denizli'nin turizm bölgesi Pamukkale'de inşaatlarda çalışmaya başladı. İnşaatlarda tuğla taşıyıp, harç karan Arpa, bir yandan da turistlere kartpostal satıp. zamanla İngilizce'yi öğrendi.

İNEĞİ SATIP, JAPONYA'YA GİTTİ

1995 yılında ailesine aldığı ineği satan Abdullah Arpa, 300 dolarla Japonya'ya gitti. Tokyo'da 12 gün parklarda yatan Arpa, bir tavuk çiftliğinde tanıştığı Japon vatandaşının aracılığı ile iş buldu. Türkiye'den Japonya'nın uçakla 12 saat sürdüğünü belirten Arpa, "300 dolarla uçağa bindim. 12 saat boyunca uçakta, 'Çok para tutar' diye hiçbir şey yemedim. Kalacak yerim olmadığı için Tokyo'da Yoyogi Parkı'nda 12 gün boyunca yattım. Tavuk çiftliğinde bana iş bulan kişiye iş karşılığı bir maaşımı verdim. Tavuk çiftliğinden sonra inşaat işlerinde de çalıştım. Para kazanınca seyyar kebap arabası alıp, satış yaptıktan sonra işler iyi gidince Türk restoranı açtım. Para kazanmaya başlayınca bir süre sonra 3 restoranım ve bir barım oldu" dedi.

'HAYALİM UÇMAKTI, HAVAİ'YE GİDİP PİLOT EĞİTİMİ ALDIM'

Hayalinde uçmak olan evli bir çocuk babası Abdullah Arpa, sahibi olduğu restoranları ve barı satıp, ABD'nin Hawaii Eyaleti'ne gidip, pilotluk eğitimi aldı. Pilot lisanslarını aldıktan sonra Hawaii'de bir havayolu şirketinde 6 ay boyunca, yakın adalara uçakla yolcu taşıdı. Daha sonra Japonya'ya dönen Arpa, üç arkadaşıyla birlikte küçük bir uçak alıp, yolcu taşımaya başladı. Kendisinin olmadığı sırada 4 yıl önce uçağın düştüğünü ve pilot ortağı ile 3 yolcunun öldüğünü söyleyen Arpa, "Uçağın düşmesinin ardından vazgeçmedim. Kendim özel bir şirkette pilot olarak uçmaya devam ettim. En az 1500 saat uçtum. Bu arada İngiltere'ye gidip, Boeing 747-400 yolcu uçağı eğitmen lisansımı aldım. Dubai, Londra gibi şehirlere yolcu taşıdım. Buralara da yaklaşık 1000 saat uçtum" diye konuştu.

KENDİ ŞİRKETİNİ KURUP, JETİNİ ALDI

Japonya'da kendi şirketini kurup, kiraladığı uçakla özel yolcu taşıyan Arpa, "Kurduğum şirkette Japonlara pilot eğitimi vermeye başladım. Şu anda 50'inin üzerinde öğrencim var. Onlara pilotaj eğitimi veriyorum. Dünyada 20 tane olan uçak simülatörlerinden birisi de benim şirketimde. Şirketimin biri kendine ait, diğeri kiralık 2 jeti var. 8 ayrı havaalanında yer hizmetleri ile alışveriş mağazalarım var. Çocukluğumda ayakkabı boyacılığı yaptığım günleri unutamıyorum, zabıtadan dayak bile yemiştim. Hayat önüme ne engel çıkarsa çıkarsın, hiç vazgeçmedim ve hayallerimi gerçekleştirdim. İnşaatlarda amelelik yaptım, ilkokulu bile maddi imkansızlıklar nedeniyle bitiremedim. Ama şimdi çok sayıda çeşitli uçaklardan eğitmen lisanslarım var ve pilot eğitiyorum" şeklinde konuştu.

Abdullah Arpa, Japonya ve Hawaii'de pilotluk için yeteneğin yeterli olduğunu, Türkiye'de ise kurallar gereği bu mesleği yapmasının söz konusu olmadığını söyledi.(Hürriyet)

Türk pilot Japonya'da kendi şirketini kurdu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (85)

beyin göçü ~ 4 yıl önce
thy baş pilot yapalım ve egitim basına gelsin boyle yeteneklerden yararlanmak lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
UKYHFYH ~ 4 yıl önce
HKCFGYU ARDINIZ GİŞİYE SU AN ULASILAMIYOR AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA:=0

Yanıtla

Kalan karakter 1000
khan ~ 4 yıl önce
Bu film tutmaz. Senaryoda çelişkiler var. Hiç eğitimim yokken eğitmen lisansı verdiler. Sonra 1500 saat uçuş yaptım. He oldu tamam, Onur Ünlü filmi mi bu kadar absürd nasıl oluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilotbank ~ 4 yıl önce
Araştırırsanız buda ciftlikbank tarzı bir olay aman dikkat pilotbanka...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hay aksi ~ 4 yıl önce
Biz de inegi yedik yav

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Elon Musk ~ 4 yıl önce
Bende Çavuşpaşa elektrik elektronik teknik lisesi mezunuyum. O yıllarda aklıma geldi Tesla, sonra Türkçe öğrendim ve işte burdayım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorum ~ 4 yıl önce
Tam bos adamsin.
tur ~ 4 yıl önce
hiç İnandırıcı değil oyle kolay mı bu ısler yalan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çiftlikbank ~ 4 yıl önce
İyi ki çiftlikbank kurmamış

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cevat kelle ~ 4 yıl önce
Türkiye'de kurallar var bu mesleği Türkiye'de yapmam , hehhehe, Türkiye kurallar olmayan yegane ülke sen ne diyon delıganlu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Japonya ~ 4 yıl önce
Internetten bakın. Japonya’da tüm uçuş okulları PPL için lise diploması gerekliliğini belirtmiş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 4 yıl önce
İnternetten bakacağına daha düzgün okusan iyi olurdu. Uçuş eğitimini Hawai'de almış. İçiniz kararmış sizlerin, herkesi kendiniz gibi sanıp bir açık arıyorsun. Sizin gibi insanlar olmaz olsun..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000