09 Mayıs 2017, Salı 10:57:46

Türk mühendis uçak kazasında hayatını kaybetti

ABD'de dün meydana gelen tek motorlu deniz uçağı kazasında 41 yaşındaki Türk mühendis Çağrı Sever ve uçağın pilotu ve aynı zamanda tasarımcı ekibinin başı 55 yaşındaki Jon Karkow hayatını kaybetti.
  • Bu uçağın youtube'da videolarını görüp hasta olmuştum. 125,000 dolar ayırıp satın almayı da kafaya koymuştum. Habere göre menzili de geliştirilmiş. Ama henüz ticari satışının ve sertifikasyonunun olmadığını bilmiyordum. Üzüldüm. Ama uçak, otomobil gibi kullanılabiliyor olmasıyla gerçekten bir devrim niteliğinde. Bir an önce tüm insanlığın kullanımına sunulur umarım. Merak eden youtube dan videolarını bulup izlesin derim.
  • Allah rahmet eylesin Çağrı kardeşim, ülkemizin senin gibi background a sahip iyi mühendislere ihtiyacı var
  • Amerika ile geçen yazmıştım tek motorlu uçak kazaları arttı blaaa blaaaaa neyse herkes muhalefet oldu bakın şimdi kendi vatandaşımız rahmete erdi ey gidi ey

ABD'de dün meydana gelen tek motorlu deniz uçağı kazasında 41 yaşındaki Türk mühendis Çağrı Sever ve uçağın pilotu ve aynı zamanda tasarımcı ekibinin başı 55 yaşındaki Jon Karkow hayatını kaybetti.

Kaza, Kaliforniyada Napa County yakınlarındaki Berryessa Gölünde meydana geldi.

Teslimatları henüz başlamayan hem suya hem de karaya inebilen Icon A5 tipi uçak, kalkıştan 20 dakika sonra göle düştü. Çağrı Sever ve Jon Karkow olay yerinde hayatını kaybetti. Uçağın ilk ölümlü kazasının ardından Ulusal Ulaştırma Emniyet Dairesi (NTSB) soruşturma başlattı.

FORD'DA ÇALIŞIYORDU

ODTÜden 1998de Makine Mühendisi olarak mezun olan Sever, master derecesininardından ABD’ye gitti, Leigh Üniversitesinde doktora yaptı. Daha sonra Ford şirketine giren Sever son 3 yıldırÜrün Tasarım ve Geliştirme Bölümünde müdür olarak çalışıyordu. Sever’in Icon şirketi ile görüşme yaptığı, uçağı tanımak amacıyla demo uçuşuna çıktığı öğrenildi.

Pilot Jon Karkowun ise uzun yıllar uçak tasarımı üzerine çalışıp test pilotluğu yapıyordu. Bugüne kadar 20 uçak projesinde görev alan Karkow, Icon şirketine geçmeden önce Scaled Composites şirketinin tasarımı olan sivil uzay aracı Space Ship Two Projesinin müdürüydü.

Kazanın ardından Icon şirketi bir açıklama yaparak Kazayla ilgili çok üzgünüz. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Kazayı araştıran NTSB ve Amerikan havacılık otoritesi FAAye her türlü desteği veriyoruz dedi.

İki kişilik, üstten kanatlı, tek motorlu uçak, "geleceğin tasarımı" olarak adlandırılıyor. Hem gövde üzerine suya, hem de iniş takımlarını açarak karaya inebilen Icon A5, saatte 193 kilometre hıza çıkabiliyor. Rotax 912 tipi motoruyla, toplam 446 kilogram ağırlığa sahip uçağın menzili ise 556 kilometre. Icon A5in satış fiyatı 190 bin dolar. (Hürriyet)

Türk mühendis uçak kazasında hayatını kaybetti

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Aykın A Beş ~ 5 yıl önce
Bu uçağın youtube'da videolarını görüp hasta olmuştum. 125,000 dolar ayırıp satın almayı da kafaya koymuştum. Habere göre menzili de geliştirilmiş. Ama henüz ticari satışının ve sertifikasyonunun olmadığını bilmiyordum. Üzüldüm. Ama uçak, otomobil gibi kullanılabiliyor olmasıyla gerçekten bir devrim niteliğinde. Bir an önce tüm insanlığın kullanımına sunulur umarım. Merak eden youtube dan videolarını bulup izlesin derim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
No name ~ 5 yıl önce
Allah rahmet eylesin Çağrı kardeşim, ülkemizin senin gibi background a sahip iyi mühendislere ihtiyacı var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ah amerika ~ 5 yıl önce
Amerika ile geçen yazmıştım tek motorlu uçak kazaları arttı blaaa blaaaaa neyse herkes muhalefet oldu bakın şimdi kendi vatandaşımız rahmete erdi ey gidi ey

Yanıtla

Kalan karakter 1000
zarboteknik ~ 5 yıl önce
evladım çocuğum FAA in genel havacılık için kullandığı bi cümle vardır.Gidin garajınızda uçak üretin, uçurun.Bu konuda serbestsiniz .Hatta ülkemiz havacılığına katkı sağlıyorsunuz.Ama üretmek isterseniz garajınızdan kafanızı çıkarıp prosedürlerle ilgilenmeniz gerekir.Ben bi uçak yapsam jandarma başıma dikilir.Senin ülke genelinde ki ticari uçuşların 100 katı genel havacılıkta uçuş vardır.Bu tarz kazaların olması gayet normal.
bravo ~ 5 yıl önce
kardesim tebrikler buyuk oyunu bozmussun. memleketin senin gibi adamlara ihtiyaci var

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000