26 Ocak 2017, Perşembe 11:17:00

Türk Kartalı'nda üretim başlıyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yenişehir Havaalanı’nda oluşturulan yeni bölüm ile yerli uçakların üretimine en kısa zamanda başlanacağını söyledi.
  • Çok geç kalınmış bir durum maalesef. Almanya gibi uçak yapım teknolojisinde ileriye geçmiş bir ülkeyi bizim geçmemiz çok zor. Yani demem o ki biz bu gidişle yerli uçağımızı bırakın, yerli arabamızı bile yapamayacağız...
  • YA KARDEŞİM TAM THK BAŞKANI OZMAN YILDIRIM YAPMIŞTI AMA ADAMA TANITMA FIRSATI BİLE VERMEDİNİZ MİLLİ UÇAĞIMIZI. KISMET BURSA B.BEL. İMİŞ ALLAH' IM UTANDIRMASIN.
  • içerdeki adam pek Türke benzemiyor:) aloooooo burası neresi?
  • Bu uçak herkesin alabileceği bir uçaktır. Bunun için geliştirildi. 200 bin euro verip araba alır gibi alır kullanırsınız. Kullanma yetkisi için yani uçak ehliyeti için uçuş okulu açılıyor. Bu uçağı tanıyamıyorlar. Tanıtım işine ağırlık verilsin.
  • dünyaya mal satmak istiyorsanız dünyanın belirlediği standartta ürün çıkarmanız gerekiyor. bu uçağı yerli yapsak sertifikasyonu yıllar alırdı. tabi bu arada firma beş kuruş kazanmadan sürekli para harcadığı için bu işten vazgeçerdi. bu nedenle ilk etapta aquila gibi satışa hazır bir uçağı almak daha mantıklı. firma bu işte gelecek görüyorsa yeni modeller için yatırım yapıp kendini geliştirecektir. ancak başlangıç için doğru bir adım olmuş.
  • Elin pisisi ile gerdeğe girilmez. Biz yerli üretime karşı değiliz yalnız almanya'daki bir üretim hattını fotsunu Türkiye'de gibimiş sunmak sadece Türk Milletini aptal yerine koymak oluyor. Bu da bize yakışmaz.
  • Sadece komedi. Cessna, diamond, Piper varken çok hem de çok zor. Tecnam bile tutunamazken Aquila markasının pazarda tutunacağını düşünmek hayalcilikten öte değil. İşte THK'nın uçağı örnek. Daha binlercesi. Evet havacılıktan bir adım geri adım atmayalım ilerleyelim ama böyle boş beleş işlerle değil. Şu an ülkemizde en 5-6 kurum kuruluş uçak üretme peşinde. ya komedi filmi çekseler bu kadar gülmem. Arkadaş ciddi bir şey yapmak istiyorsanız oluşturun bi konsorsiyum alın devleti de arkanıza yapın bi Bombardier CS100, Embraer E190. 1 milyon lirası olan uçak yapmaya kalkıyor. Ve siz Airporthaber gibi siteler böyle şeyleri allayıp pullamayın. ülkenin parası heba oluyor heba. Dün de Eskişehir'den birisi çıkmış Airbus Boeing uçak parçası yapıyorum diyor. Ne yapıyor levha. Ya bırakın bu işleri gidin bakın Kale havacılık %100 yerli roket motoru yapıyor. Bunu haber yapın. Boş işler boş.
  • Helal olsun vallahi her belediyenin böyle vizyonu olsa keşke Türkiye çok hızlı kalkınır. Belediye pist açıyor, uçak üreticisini satın al diyor şirketin birine, şirkete de ortak oluyor hatta uçak siparişi veriyor. Üstelik havacılık okulu kuruyor. Tebrikler Altepe.
  • Hah şöyle üretim haberleri koyun biraz ya.
  • Hadi bakalım.Işe yarar herhalde.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yenişehir Havaalanı’nda oluşturulan yeni bölüm ile yerli uçakların üretimine en kısa zamanda başlanacağını söyledi.

Yunuseli Havalimanı'nın açılmasıyla birlikte Türk Kartalı'nın önemi bir kez daha ortaya çıktı.

Geçtiğimiz aylarda yerli uçak için ilk adımı atan Bursalı Gökçen Grubu, Almanya'daki fabrikayı satın aldıktan sonra Bursa'da üretim ve havacılık okulu için de çalışmaları hızlandırdı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Almanya’daki firmayı Gökçen Grubu almıştı. Türkiye’de de üretilmesi için çalışmalarda sona gelindi. Üretimin, denenmesi ve gerekli incelemelerin yapılması için Yenişehir Havaalanı en uygunuydu.

Yenişehir’de kargo bölümünün bir kısmını kullanacaktık. Ama giriş çıkışlarda bir sıkıntı oluşacağı düşünülerek ayrı bir bölüm oluşturuluyor. Onun için biraz geç kalındı. Ama bunlar da tamamlanma aşamasına gelindi. Yavaş yavaş Bursa’da da yerli üretime geçeceğiz. Buradaki fabrikada parçaları üretilerek Yenişehir’de montajlanıp havalanacak. ‘Türk Kartalı’ ismi verilen Aquila ile birlikte yine Bursa'da kurulacak özel havacılık okulunda yeni pilotlar yetiştirilecek” diye konuştu.

Yıllardır uçak üretildiğini ifade eden Başkan Altepe, "Türkiye'de bir şey yoktu. Ama artık kendi uçağımızı üretmeye başlayacağız. Adı uçakla özdeşleşen kişiler var. Bizim mühendislerimiz yetişecek. Türk firması dünya markası olarak. Bursa havacılığın merkezi olmalı ve havacılık yaygınlaşmalıdır. Türkiye'de geri kaldı. Hava en rahat en güvenli en kolay ulaşım. İthalatımızın azalması ve ihracatımızın artması için yerli üretimin mutlaka desteklenmesi gerekiyor. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi olarak yerli üretim desteklenmesi, sanayicimizin ileri teknoloji ve katma değeri yüksek üretimlere yönlendirilmesi noktasında gayret gösteriyoruz" dedi.

Türk Kartalı 205 kilometre hıza çıkabilirken, 100 kilometrede ise 16 litre 95 oktan benzin yakıyor.

Öte yandan Yunuseli Havalimanı'nın açılmasıyla birlikte küçük uçakların şehir merkezini çok daha rahat kullanabilecekleri öğrenildi. Türk Kartalı'nda üretim başlıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

Çok Geç... ~ 2 yıl önce
Çok geç kalınmış bir durum maalesef. Almanya gibi uçak yapım teknolojisinde ileriye geçmiş bir ülkeyi bizim geçmemiz çok zor. Yani demem o ki biz bu gidişle yerli uçağımızı bırakın, yerli arabamızı bile yapamayacağız...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bursalı ~ 2 yıl önce
YA KARDEŞİM TAM THK BAŞKANI OZMAN YILDIRIM YAPMIŞTI AMA ADAMA TANITMA FIRSATI BİLE VERMEDİNİZ MİLLİ UÇAĞIMIZI. KISMET BURSA B.BEL. İMİŞ ALLAH' IM UTANDIRMASIN.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Beyin terksin ~ 2 yıl önce
Beyin seni terk etmiş hala osman Yıldırım'ın yalakası olarak çalışıyor vücudun
TC ~ 2 yıl önce
Haci murat degilmidi o dedigin.
adam ~ 2 yıl önce
içerdeki adam pek Türke benzemiyor:) aloooooo burası neresi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aloo ~ 2 yıl önce
Alooo, fotoğraf Germany'de çekime. Şu an tesisin inşaa ve düzenlemesi bitmedi henüz Yenişehir'de. Bunu biliyorsunuz, dalga geçmeye çalışmanın bir anlamı yok :)
Aloo ~ 2 yıl önce
İnşaatı bitirin de sonra reklam yapın ozaman.
Spor uçak ~ 2 yıl önce
Bu uçak herkesin alabileceği bir uçaktır. Bunun için geliştirildi. 200 bin euro verip araba alır gibi alır kullanırsınız. Kullanma yetkisi için yani uçak ehliyeti için uçuş okulu açılıyor. Bu uçağı tanıyamıyorlar. Tanıtım işine ağırlık verilsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ehliyet ~ 2 yıl önce
Uçağı ve havacılığı tanımadığınız ne kadar belli. Sırf reklam olsun diye yazmışınız. Uçak ehliyeti....
Lisans ~ 2 yıl önce
Lisans olunca daha havalı oluyor herhalde ehliyet'te Arapça zaten ama yinede İkisine aynı anlama gelen yabancı kelimeler. Sonuçta bir işi yapmakta ustalaşanlara verilen belgelerdir. Gemi adamı ehliyeti, uçak teknisyeni ehliyeti, uçak sürücü ehliyeti gibi belgeler İngilizce'de lisans olarak adlandırılıyor. garipsenecek çok da birşey yok.
Ehliyey-Lisans ~ 2 yıl önce
Uçuş brövesi deyin, o zaman daha bir mutlu olur, havalanırlar. Ehliyet deyip de halkla aynı seviyeye indirgemeyin arkadaşları :)
Uçak Ehliyeti ~ 2 yıl önce
Sayın UÇAK EHLİYETİ veren kurum ve kuruluşlar. ilk yazılı sınav ve uçak direksiyon sınavı ne zaman bilgilendirir misiniz ? :D Bunu burada duyduğuma şaşırmadım gerçekten... ( UÇAK EHLİYETİ ALMAK İSTEYEN ŞAHIS )
qwe ~ 2 yıl önce
dünyaya mal satmak istiyorsanız dünyanın belirlediği standartta ürün çıkarmanız gerekiyor. bu uçağı yerli yapsak sertifikasyonu yıllar alırdı. tabi bu arada firma beş kuruş kazanmadan sürekli para harcadığı için bu işten vazgeçerdi. bu nedenle ilk etapta aquila gibi satışa hazır bir uçağı almak daha mantıklı. firma bu işte gelecek görüyorsa yeni modeller için yatırım yapıp kendini geliştirecektir. ancak başlangıç için doğru bir adım olmuş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aldı mı? ~ 2 yıl önce
Peki Aquila mı herneyse, aldı mı bu adamlar? Nereden biliyorsun aldığını? Osman vardı Onur Air'i alıyordu olmayan parayla. N'oldu sonra? Havagazı. Almadan, başlamadan davul çalmakla olmaz.
@Aldı mı ~ 2 yıl önce
Kardeşim, sen aktüaliteden bayağı uzaksın anlaşılan. Neredeyse 6 ayı geçti bu firma satın alınalı. Bana kalsa, bu işlerin bu kadar geç başlamasını sorgulamak gerek aslında. Nihayetinde buna para sayıldı, her geçen gün nakit yiyor, maaşlar vs. Sadece airporthaber'in arşivinde "aquila, bursa, bplas" vb anahtar kelimelerle araştırma yapmanız yeterli. O günlere dönüp olayı kısaca öğrenebilirsiniz.
Kusura bakmayın ~ 2 yıl önce
Elin pisisi ile gerdeğe girilmez. Biz yerli üretime karşı değiliz yalnız almanya'daki bir üretim hattını fotsunu Türkiye'de gibimiş sunmak sadece Türk Milletini aptal yerine koymak oluyor. Bu da bize yakışmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kusur ~ 2 yıl önce
Herşeye inanan okumayan bir yüzde var Türkiyede. Buna da inanırlar merak etmeyin. Sorgulama olmayınca ne versen yerler.
Murat ~ 2 yıl önce
Sadece komedi. Cessna, diamond, Piper varken çok hem de çok zor. Tecnam bile tutunamazken Aquila markasının pazarda tutunacağını düşünmek hayalcilikten öte değil. İşte THK'nın uçağı örnek. Daha binlercesi. Evet havacılıktan bir adım geri adım atmayalım ilerleyelim ama böyle boş beleş işlerle değil. Şu an ülkemizde en 5-6 kurum kuruluş uçak üretme peşinde. ya komedi filmi çekseler bu kadar gülmem. Arkadaş ciddi bir şey yapmak istiyorsanız oluşturun bi konsorsiyum alın devleti de arkanıza yapın bi Bombardier CS100, Embraer E190. 1 milyon lirası olan uçak yapmaya kalkıyor. Ve siz Airporthaber gibi siteler böyle şeyleri allayıp pullamayın. ülkenin parası heba oluyor heba. Dün de Eskişehir'den birisi çıkmış Airbus Boeing uçak parçası yapıyorum diyor. Ne yapıyor levha. Ya bırakın bu işleri gidin bakın Kale havacılık %100 yerli roket motoru yapıyor. Bunu haber yapın. Boş işler boş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 2 yıl önce
burdaki tek boş iş sensin kardeşim. o beğenmediğin işlerden birkaçını sen yapta sonra gel konuş buralarda. anca laf anca eleştiri.
... ~ 2 yıl önce
Boş adam bir açıklama yap aydınlat bizi. Bu uçağı kim nerede üretiyor. Eleman alımı yapıldı mı? Takım tezgah hazır mı. Çok gördük bu numaraları. Hadi bekliyorum açıklama yap susayım. Kim aptal çıksın ortaya
Murat ~ 2 yıl önce
Boş insan sensin diyen ... arkadaş. Benim param olsa tabii ki bu işlere girmem. Zaten yazımda da bunu belirttim. Ben iş adamı değilim ama havacılığı yeterince bilen tanıyan biriyim. İstersen seninle sözleşelim. eğer ölmezsek 5 sene sonra sana bu projeyi hatırlatırım. Siyaseti karıştırmak istemem ama 2002 yılından beri mevcut iktidarı destekleyen birisiyim. Ama bu iktidarın bir üyesi olan Racep Başkan bu işlerle uğraşarak boşa zaman harcıyor. Ayrıca ben havacılıktan uzak duralım demiyorum böylesine boş işler zaman ve para kaybı. daha destekli ve dünyaya meydan okuyacak bir proje ile girişim yapmalıyız.
ahmet ~ 2 yıl önce
arkadaş cin olmadan adam çarpmaya çalışıyorsun. bursa ve havacılık adına güzel bir gelişme olmuş, sen bunu baltalamaya çalışıyorsun. neyin para edip, neyin etmediğini sen nerden bileceksin. insanların emeğiylede dalga geçiyorsun. bir bitmediniz gitti.
Helal ~ 2 yıl önce
Helal olsun vallahi her belediyenin böyle vizyonu olsa keşke Türkiye çok hızlı kalkınır. Belediye pist açıyor, uçak üreticisini satın al diyor şirketin birine, şirkete de ortak oluyor hatta uçak siparişi veriyor. Üstelik havacılık okulu kuruyor. Tebrikler Altepe.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Heeee gardaş he ~ 2 yıl önce
Vizyon mu? Bursalılara bir sor recebin vizyonunuda anlatsınlar sana. Güzelim şehrimizin ta içine etti.
Hah ~ 2 yıl önce
Hah şöyle üretim haberleri koyun biraz ya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
GL ~ 2 yıl önce
Hadi bakalım.Işe yarar herhalde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000