19 Nisan 2018, Perşembe 15:03:37

Türk kartalı "AQUILA" yüksekten uçuyor

Segmentinde dünyanın ilk turbo motorlu uçağı olan Türk Kartalı Almanya'da görücüye çıktı.
  • Ben arkada Alman bayrağı değil Türk bayrağı görüyorum. Ayrıca bir kenarda Alman bayrağı olması doğal, şirket üretimi Almanya'da, Alman ticaret yasalarına göre faaliyet gösteren bir şirket (GmbH), çalışanları Alman, sahibi Türk. Henüz Türkiye üretim tesisleri kurulmadı. İkinci olarak, "Alplerden Toroslara" demek, 3.000 km ucuyor demek değil, yüksekliği 6000 mt'yi geçmeyen irtifalarda dağ silsilesi üzerinden aşarak uçabiliyor demek. Ortalığı trollemeyin boş boş. Üçüncü olarak, turbo motor ve ilave pegasus gücü ile segmentteki eksikliklerini gidermiş, sektörde rakipleri ile ara kapatmislar. Tebrikler.
  • TAI Temel Kotil e sesleniyorum Almanya da ki Diamond Aircraft i satin almaniz lazim, uretim Arge Almanya da devam edebilir ancak her ucus okulu TAI ile uctugunu bilir
  • DA-20 ile Cirrus çocuk yapmaya karar vermişte ortaya çıkmış gibi duruyor :) Ellerinize sağlık umarım güzel satış oranları yakalarsınız.
  • Benzinle mi çalışıyor dediniz ? Sanırım hata oldu
  • Herşey teknolojik oluyor şimdi piotlara hicbir iş kalmiyor ama hala yüksek maaş alıyorlar yazık
  • Elektrikli mi bunlar. Fise takmislar
  • bu alet alplerden toroslara nasıl uçuyor? arası 1000 km mi ? yoksa haber üfürme mi ?
  • Adı "Türk Kartalı" ama kuyruğunda ve arka panoda Almanya bayrağı var.

Bursalı işadamı BPLAS CEO'su Mehmet Celal Gökçen'in 2016 yılında bünyesine kattığı AQUILA Türk Kartalı, büyük gelişim gösterdi. Segmentinde dünya sıralamasında hızla yükselen AQUILA Türk Kartalı, dünyanın havacılık alanındaki en büyük fuarlarından biri olan Aero Friedrichshafen 2018'de ilk kez tanıttığı AQUILA 212 turbo motoruyla bir ilke imzasını attı.

Very Light Aircraft (VLA) segmetinde dünyanın ilk turbo motorlu uçağı olan AQUILA, sınır tanımadan Alplerden Toroslara 6000 metre yükseklite uçuyor, saatte 252 kilometre seyir hızına ulaşıyor, saatte 23 litre benzin yakıyor, 117 beygir PS gücüne sahip, dört saat kesintisiz ve 1000 kilometre menzili bulunuyor. 'Türk kartalı yüksekten uçar' hedefiyle yolan çıkan AQUILA Türk Kartalı,bu özelliklerle kendi segmentinde yüksek irtifa yapabilen tek uçak konumunda.

Fuarda görücüye çıkan yeni model hakkında bilgiler veren BPLAS CEO'SU Mehmet Celal Gökçen, “ Rotaks'ın 912 turbo motoru ile uçağımızı hazırladık. Turbo motorun getirdiği bazı avantajlar var. Sıcak havalı yerlerde daha iyi soğuyor, yüksek irtifada çok daha iyi güç sağlayabiliyor. 912 motor bize 15 beygirlik artı bir güç getirdi. 15 beygiri havada hissetmek mümkün. Büyük bir ağırlık farkı getirmediği için önemli bir motor türü” dedi.

Zeplinin Anavatan'ında Türklerin gururu
Almanya'nın havacılık endüstrisinde oldukça önemli bir yere sahip olan Friedrichshafen şehri, fuara yıllardır ev sahipliği yapıyor.Güney Almanya'daki zeplinin anavatanı olan şehir dünyanın havacılık alanındaki en büyük ve en saygın fuarlarından biri olan Aero Friedrichshafen 2018 nedeniyle 38 ülkeden 630 katılımcı firmayı ve yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. 85.000 metre kare kapalı alandaki fuara sivil havacılığa ilgisi olan yabancı ziyaretçiler akın ediyor. Türkiye'den geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi ziyaretçi alan fuar bu yıl, özellikle AQUILA Türk Kartalı nedeniyle yakın takipte. Türkiye'nin coğrafi yapısı nedeniyle yeni turbo motorlu uçak ayrıca ilgi görürken, Türk ziyaretçiler Türk bir iş insanı tarafından yapılan bu yatırımı ve çalışmaları hayranlıkla izleyip, gurur duyduklarını aktarıyor. 

Türk kartalı "AQUILA" yüksekten uçuyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Mikdat ~ 4 yıl önce
Ben arkada Alman bayrağı değil Türk bayrağı görüyorum. Ayrıca bir kenarda Alman bayrağı olması doğal, şirket üretimi Almanya'da, Alman ticaret yasalarına göre faaliyet gösteren bir şirket (GmbH), çalışanları Alman, sahibi Türk. Henüz Türkiye üretim tesisleri kurulmadı. İkinci olarak, "Alplerden Toroslara" demek, 3.000 km ucuyor demek değil, yüksekliği 6000 mt'yi geçmeyen irtifalarda dağ silsilesi üzerinden aşarak uçabiliyor demek. Ortalığı trollemeyin boş boş. Üçüncü olarak, turbo motor ve ilave pegasus gücü ile segmentteki eksikliklerini gidermiş, sektörde rakipleri ile ara kapatmislar. Tebrikler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mba USA ~ 4 yıl önce
TAI Temel Kotil e sesleniyorum Almanya da ki Diamond Aircraft i satin almaniz lazim, uretim Arge Almanya da devam edebilir ancak her ucus okulu TAI ile uctugunu bilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FO ~ 4 yıl önce
DA-20 ile Cirrus çocuk yapmaya karar vermişte ortaya çıkmış gibi duruyor :) Ellerinize sağlık umarım güzel satış oranları yakalarsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fo ~ 4 yıl önce
Benzinle mi çalışıyor dediniz ? Sanırım hata oldu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilotlar ~ 4 yıl önce
Herşey teknolojik oluyor şimdi piotlara hicbir iş kalmiyor ama hala yüksek maaş alıyorlar yazık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok yazık ~ 4 yıl önce
Zaten pilotlar birsey yapmiyor, ucus sirasinda system arizasi ya da teknik ariza oldugunda ucak teknolojisi bunu kendi kendisine halledebiliyor. Otopilottanda asla ve asla cikmiyor boyle bir ihtimal yok degil mi. Bu ülkede sizin kafa yapinizda insanlar oldugu surece teknoloji ne kadar ileri giderse gitsin havacilik yerinde sayacaktir. Güzel ülkem ahh, ülkem guzel ama içindekiler... yazık
jealous ~ 4 yıl önce
Yüksek teknoloji yüksek maaş demektir.Sende kullan sende al.Hasetlikle,kıskançlıkla,fitne,fesatla bir yere varamazsın.Kendine dert eder bu acıyla ömrünü heba edersin.Acı ve ıstırapla ömür geçirirsin.Yazık sana aklını ve enerjini seni ilgilendirmeyen işlere harcama.
Falcon ~ 4 yıl önce
Pilotlarla ciddi sorunlarin var galiba ?
Hoseun ~ 4 yıl önce
Elektrikli mi bunlar. Fise takmislar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fiş ~ 4 yıl önce
Aynen 4 tane AA pille çalışıyor
? ~ 4 yıl önce
bu alet alplerden toroslara nasıl uçuyor? arası 1000 km mi ? yoksa haber üfürme mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorum ~ 4 yıl önce
Adı "Türk Kartalı" ama kuyruğunda ve arka panoda Almanya bayrağı var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000