16 Şubat 2022, Çarşamba 12:20:49

TÜRK HAVA KURUMU 97 YAŞINDA

16 Şubat 1925’te Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” öngörüsü ile kurulan sivil havacılık teşkilatı olan Türk Hava Kurumu bugün 97'nci yaşını kutluyor.
  • Zamanında kurumun parası ile az yurt dışına gitmedi paşa çocukları . Albaylarla. Kayyum geldi gördü herşeyi
  • Kayyum un adaletsizligine biri dur desin artık. Kendi adamlarını kayirmasi, usulsüz maaş artışları yapması, aynı statudeki kişiler arasındaki farklar. Üniversiteye özel ilgi göstermesi . Hayırdır kimi kayiriyon sen. Nerde adaletin.
  • Yaa bu kurumdan kimler faidalanabiliyor? Icerdeki yandaslar haricinden?
  • arkadaşlar. Kuruma para vermek sorunu çözmez. Zihniyetin değişmesi gerekiyor. O vakfın profesyonneler tarafından idare edilmesi şart. Vakıf son 30 yıldır battı. milyarlarca lira borcu nasıl oluştu onu incelemek lazım. THK'nin 400'e yakın şubesi var ve yıllık geliri 1 milyon TL'yi aşan şubeleri var. THK'nin ülke genelinde yaklaşık bin 200 civarında gayrimenkulü var. 400 şube neden var. ne gereği var. neden bu maaşlar ödeniyor. bu kadar gayrı menkul (çoğu daire dükkan) kimin elinde kiraları ne oluyor.
  • Hiç kimse kıvırmasın. THK Atatürk tarafından ulvi hizmetler için kurulmuş olsa da gelinen noktada ARPALIK olmuştur. Yıllardır emekli paşaların ve sözde Atatürk severlerin elinde amacından sapmıştır. Özel vakıf statüsünde olduğu için devlet müdahale edememektedir. orman yangın ihalesini dahi girememiştir. yüzlerce şube ve müdürüne maaş veren bir vakıf olmuştur. o kadar antipatik oldu ki bağış yapılabilecek en son yerlerden biri olmuştur. acilen ıslah edilip asli amacına hizmet eder hale gelmelidir.
  • Beceriksiz ve iş bilmez müdürler geliyor aklıma hep hele şu dönemde 2018 de pilot olan adamı Türk kuşu müdürü yaptılar :)
  • Kanarya severler derneği bile daha işlevseldir THK dan.
  • Yavas yavaş "tabela dernegi" haline getiriliyor...Kuruluşunun 100.yılında tabelası kalacak maalesef...
  • Bu kadar ah almış, bunca insanı şirketi mağdur etmiş ,iş etiğinden bihaber bir yer asla iflah olmaz ,Olmuyor da
  • Başkanın talimatıylada iflas edecek olan kurum aynı zamanda

16 Şubat 1925’te Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” öngörüsü ile kurulan sivil havacılık teşkilatı olan Türk Hava Kurumu bugün 97'nci yaşını kutluyor.

Türk insanına havacılığı sevdirmek amacıyla 16 Şubat 1925’de kurulan Türk Hava Kurumu, bugün 97 yaşına bastı.

ATATÜRK’ÜN EMRİYLE KURULDU

Türk Hava Kurumu, Türkiye'de havacılık sanayisini kurmak; askeri, sivil, sportif ve turistik havacılığın gelişmesini sağlamak için 16 Şubat 1925'te Atatürk'ün emri ile kuruldu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Cevat Abbas Gürer'e verdiği talimat şu şekildeydi:

"Havacılık askeri bakımdan olağanüstü önemli, Avrupa, Amerika havacılığı ayrıca bir spor konusu olarak görmeye başladı, iyi düşünün. Biz de geç kalmayalım, bilgili, yürekli, kanatlı bir gençlik yetiştirelim. Hayalini geniş tut. Uçak yapmayı bile düşün. Cemiyeti kur ve bana çalışmaya başladığınızı bildir."

Bugün 97 yaşında olan THK, Atatürk'ün işareti ile kuruldu ve Cevat Abbas Gürer kurucu başkan olarak görev aldı. Kuruluşunda Türk Tayyare Cemiyeti adını taşıyan dernek 1935 yılında Türk Hava Kurumu (THK) adını aldı.

©AirportHaber.com

TÜRK HAVA KURUMU 97 YAŞINDA

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Ankarada Paşa çocukları ~ 6 ay önce
Zamanında kurumun parası ile az yurt dışına gitmedi paşa çocukları . Albaylarla. Kayyum geldi gördü herşeyi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kayyum uyu ~ 6 ay önce
Kayyum un adaletsizligine biri dur desin artık. Kendi adamlarını kayirmasi, usulsüz maaş artışları yapması, aynı statudeki kişiler arasındaki farklar. Üniversiteye özel ilgi göstermesi . Hayırdır kimi kayiriyon sen. Nerde adaletin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2.sinif vatandas ~ 6 ay önce
Yaa bu kurumdan kimler faidalanabiliyor? Icerdeki yandaslar haricinden?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ruhi ~ 6 ay önce
arkadaşlar. Kuruma para vermek sorunu çözmez. Zihniyetin değişmesi gerekiyor. O vakfın profesyonneler tarafından idare edilmesi şart. Vakıf son 30 yıldır battı. milyarlarca lira borcu nasıl oluştu onu incelemek lazım. THK'nin 400'e yakın şubesi var ve yıllık geliri 1 milyon TL'yi aşan şubeleri var. THK'nin ülke genelinde yaklaşık bin 200 civarında gayrimenkulü var. 400 şube neden var. ne gereği var. neden bu maaşlar ödeniyor. bu kadar gayrı menkul (çoğu daire dükkan) kimin elinde kiraları ne oluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ruhi ~ 6 ay önce
Hiç kimse kıvırmasın. THK Atatürk tarafından ulvi hizmetler için kurulmuş olsa da gelinen noktada ARPALIK olmuştur. Yıllardır emekli paşaların ve sözde Atatürk severlerin elinde amacından sapmıştır. Özel vakıf statüsünde olduğu için devlet müdahale edememektedir. orman yangın ihalesini dahi girememiştir. yüzlerce şube ve müdürüne maaş veren bir vakıf olmuştur. o kadar antipatik oldu ki bağış yapılabilecek en son yerlerden biri olmuştur. acilen ıslah edilip asli amacına hizmet eder hale gelmelidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THK çalışanı ~ 6 ay önce
Öncelikle şunu söyleyeyim ki şube başkanları gönüllü olarak çalışır ve kurumdan maaş almaz öyle bir tarafınızdan palavra atmayın.
Beceriksiz yöneticiler ~ 6 ay önce
Beceriksiz ve iş bilmez müdürler geliyor aklıma hep hele şu dönemde 2018 de pilot olan adamı Türk kuşu müdürü yaptılar :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kanarya ~ 6 ay önce
Kanarya severler derneği bile daha işlevseldir THK dan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Plt. ~ 6 ay önce
Yavas yavaş "tabela dernegi" haline getiriliyor...Kuruluşunun 100.yılında tabelası kalacak maalesef...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
H ~ 6 ay önce
Bu kadar ah almış, bunca insanı şirketi mağdur etmiş ,iş etiğinden bihaber bir yer asla iflah olmaz ,Olmuyor da

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Boş herifler ~ 6 ay önce
Boş işler, sıfır üretim, sıfır eğitim. Ver yiyeyim, õrt uyuyayım kurumu olmuş
Başkan ~ 6 ay önce
Başkanın talimatıylada iflas edecek olan kurum aynı zamanda

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000