15 Eylül 2021, Çarşamba 09:00:44

TÜBİTAK İHA yarışmaları Yunuseli Havalimanı'nda gerçekleştiriliyor

2021 TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları Yarışmaları bu yıl TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında 13-18 Eylül tarihleri arasında Bursa Yunuseli Havalimanı’nda gerçekleştiriliyor.

2016 yılından bu yana TÜBİTAK tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması üç yıldır TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında gerçekleştiriliyor.

Geçen sene lise öğrencilerine yönelik Liseler Arası İHA Yarışması düzenlenmeye başlanmıştı. Bu yıldan itibaren ise hem üniversite hem de lise öğrencilerinin katılabileceği Uluslararası Serbest Görev İHA Yarışması yapılmaya başlanacak. Yani TÜBİTAK İHA Yarışmaları heyecanı bu yıldan itibaren üç farklı yarışma ile devam edecek.

Toplamda yaklaşık 342 takım ve binlerce öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilecek 2021 TÜBİTAK İHA Yarışmaları’nda dereceye giren takımların ödülleri 21-26 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenmesi planlanan ödül töreninde verilecek.

Günlük hayatımızın bir parçası hâline gelen İHA’lar, belirli bir başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar uzaktan kontrol edilerek ya da otomatik olarak gidebilen ve bu süreçte verilen görevleri yerine getirebilen hava araçlarıdır. Günümüzde İHA’lar askeri alanda keşif, gözlem ve istihbarat amaçlı ya da deprem, yangın ve sel gibi doğal afetlerde arama-kurtarma amaçlı kullanılıyor. Son zamanlarda ise insanın ulaşamadığı yerlere erişim kolaylığı sağladığı için İHA’lardan bilimsel araştırmalarda da yararlanılıyor.

TÜBİTAK İHA yarışmaları Yunuseli Havalimanı'nda gerçekleştiriliyor

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000