30 Ekim 2020, Cuma 09:36:05

Tu-154 için emeklilik zamanı

Rus havacılığının efsanevi uçaklarından Tu-154 emekliye ayrıldı.
  • Kokpit´de havalandirma olmadigigindan isi cok yüksek olurdu, malum ekip`de fora ederdi. Yakit tüketimi ise 10000 l/ h. AMA bu ucaklar aslinda agir bombardiman ucagi olarak tasarimlanmistir ve 1-2 saat icersinde yolcu versiyonundan bombardiman ucagina dönüsebilirler. Tarlaya bile inme kabiliyetleri var. Main Gear 3 aks olan ilk ucak, ve B777 icin ilham kaynagi olmustur. Ummarim neden rus ordusunda hizmet etmeye devam edecegi anlasilmistir !!! Bu ucaklar icin simülator YOK. Yani "Learning by Flying". MTOW 100 t
  • Türkiye'ye ilk defa Green aır havayolu tanımıştık.Kulaklarımız gitti gürültüsünden.
  • 2000-2005 yılalrı arasında Floryada ,havalimanına yakın bölgede oturuyordum.İlk yıllarda gece yarısı bu uçak kalkış yapardı,sanırsınn salonun ortasından kalkıyor,hey gidi günler..

Rus havacılığının efsanevi uçaklarından Tu-154 emekliye ayrıldı. Sovyet döneminin simgelerinden olan uçak son seferini Yakutistan'ın Mirnıy şehrinden Novosibirsk'e yaparken, haber ajansları uçakla birlikte kaptan pilotun da emekliye ayrıldığını aktarıyor. Böylece sivil havacılık tarihine bir perde kapandı.

1960'lı yıllarda Tupolev tarafından geliştirilen Tu-154, Rusya'nın en çok üretilen ve en çok yolcu taşıyan jet uçağı idi. Kutup dairesi de dahil olmak üzere ekstrem hava ve pist koşullarında sorunsuzca çalışabilen uçağın Avrupa üzerinde uçması çıkardığı ses nedeniyle yasaklanmıştı.

2001 yılında Türkiye'de yaşanan uçak kaçırma olayının kahramanı da yine bir Tu-154 idi.

Rusya'da Tu-154'lerin kullanımı 2008 krizinden sonra büyük oranda azaldı. Zira uçak, Boeing ve Airbuslara kıyasla iki kat fazla yakıt tüketiyor.

Tu-154'lerin sivil havacılıktaki ömrü tamamlansa da, Rus ordusu emektar uçağı kullanmaya devam edeceği öğrenildi. (TürkRus)

Tu-154 için emeklilik zamanı

Facebook Yorum

Yorumlar

DON / GÖMLEK ~ 26 gün önce
Kokpit´de havalandirma olmadigigindan isi cok yüksek olurdu, malum ekip`de fora ederdi. Yakit tüketimi ise 10000 l/ h. AMA bu ucaklar aslinda agir bombardiman ucagi olarak tasarimlanmistir ve 1-2 saat icersinde yolcu versiyonundan bombardiman ucagina dönüsebilirler. Tarlaya bile inme kabiliyetleri var. Main Gear 3 aks olan ilk ucak, ve B777 icin ilham kaynagi olmustur. Ummarim neden rus ordusunda hizmet etmeye devam edecegi anlasilmistir !!! Bu ucaklar icin simülator YOK. Yani "Learning by Flying". MTOW 100 t

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EMEKLİ ~ 26 gün önce
Türkiye'ye ilk defa Green aır havayolu tanımıştık.Kulaklarımız gitti gürültüsünden.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FLORYA ~ 26 gün önce
2000-2005 yılalrı arasında Floryada ,havalimanına yakın bölgede oturuyordum.İlk yıllarda gece yarısı bu uçak kalkış yapardı,sanırsınn salonun ortasından kalkıyor,hey gidi günler..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000