14 Ekim 2018, Pazar 13:40:40

TSK'ya yeni ANKA'lar geliyor

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) yurt içinde ve dışında etkin olarak kullandığı insansız hava araçlarına yenileri eklenecek. Önümüzdeki günlerde güvenlik güçlerinin envanteri 22 yeni Anka sistemiyle takviye edilecek.
  • papaz ı gözetlesinler!
  • emeği geçenlerden Allah razı olsun.
  • gelse ne ? bunlarla terör biter mi? feto ve pkk'yı destekleyen avrupa ve abd ile tüm ilişkiler askıya alınmadıkça,onlara çalışan kebapçı,büfe,türkü bar bilmem ne kapatılmadıkça,adam gibi cezalar ve uygulama olmadıkça ne yapsan boş.
  • teröristler ağlıyor gözleri yaşlı. amerikaları gelsinde kurtarsın onları görelim :)
  • Gol değil

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) yurt içinde ve dışında etkin olarak kullandığı insansız hava araçlarına yenileri eklenecek. Önümüzdeki günlerde güvenlik güçlerinin envanteri 22 yeni ANKA ile takviye edilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesinde (SSİK), sınır içinde ve dışında güvenlik birimlerinin etkinliğini daha üst seviyeye çıkaran yerli ve milli sistemlere yenilerinin eklenmesi kararlaştırıldı.

Bu sistemler arasında insansız hava araçları da yer alıyor. TSK'nın keşif, gözetleme, hedef teşhis ve tespit ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir yandan daha önce verilen siparişlere ilişkin teslimatlar sürerken, bir yandan da yeni sistemlerle bu konudaki imkanlar artırılacak.

Komitede yapılan değerlendirmeler sonunda, Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda 16'sı Anka-S, 6'sı Anka-B olmak üzere toplamda 22 ANKA'nın güvenlik güçlerinin kullanımına sunulmasına karar verildi. Bu sistemlerle birlikte yer kontrol istasyonları, son dönemde milli olarak geliştirilen radar ve kameraların da teslimatı gerçekleştirilecek.

Bu gelişmeye paralel olarak önceki ANKA siparişlerinin teslimatları da devam ediyor. Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine 8 ANKA-S kazandırırken, yakın zamanda 2 aracın daha teslimatıyla toplam 10 adetlik sipariş tamamlanacak.

TUSAŞ tarafından tasarlanıp üretilen Anka'lar, gece ve gündüz, kötü hava şartlarında bile gerçek zamanlı görüntü istihbaratı sunuyor. Faydalı yük kapasitesi 200 kilogram olan Anka'lar, 30 bin feet yüksekliğe çıkabiliyor, 24 saat görev yapabiliyor.

Anka'lar, zaman içinde farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek donanımların entegrasyonuyla çeşitlendi, yeni kabiliyetler kazandı.

Milli uydular üzerinden kontrol edilebilme özelliği olan ANKA-S ile görev menzili binlerce kilometreye ulaşıyor. Anka-S'te milli kriptolu haberleşme sistemi, milli olarak geliştirilen full HD çözünürlükte gece ve gündüz kamerası, düşük ışık kamerası, lazer işaretleyici ve lazer mesafe ölçücü sistemlerden oluşan keşif gözetleme sistemi gibi donanımlar bulunuyor.

Gelişmiş gözetleme sistemleriyle donatılan ANKA'nın yeni nesil versiyonu ANKA-B, burun kısmında bulunan kamera sistemi sayesinde hedefi tespit edip lazer işaretlemesi gerçekleştirirken, 4 adet de füze taşıyabiliyor.

Bunlara ilave olarak elektronik harp ve istihbarat sistemleriyle donatılan farklı bir Anka sistemi daha bulunuyor.

ANKA'lar, Hava ve Deniz Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı hizmetinde 10 bin uçuş saatini geride bıraktı.

TSK'ya yeni ANKA'lar geliyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

papaz ~ 4 yıl önce
papaz ı gözetlesinler!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tebrikler ~ 4 yıl önce
emeği geçenlerden Allah razı olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yeni anka'lar ~ 4 yıl önce
gelse ne ? bunlarla terör biter mi? feto ve pkk'yı destekleyen avrupa ve abd ile tüm ilişkiler askıya alınmadıkça,onlara çalışan kebapçı,büfe,türkü bar bilmem ne kapatılmadıkça,adam gibi cezalar ve uygulama olmadıkça ne yapsan boş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vur vur inlesin ~ 4 yıl önce
teröristler ağlıyor gözleri yaşlı. amerikaları gelsinde kurtarsın onları görelim :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
palavra ~ 4 yıl önce
amerika niye gelsin kurtarsın ki? fetoyu besliyor,teröristlere binlerce tır silah veriyor,oturduğu yerden sopayı gösteriyor 'bu fakir bu görevdeyken o terörist bir yere gidemez' dedikleri papaz serbest kalıyor.
Bu da mı ~ 4 yıl önce
Gol değil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anka golü ~ 4 yıl önce
Anka ne zaman yapıldı biliyor musun ? Proje ilk ne zaman başladı, ne zaman uçtu, kaç versiyonu var. Neyse demokrasi gazisi Brunson serbest kaldı, cihadına ülkesinde devam eder, hamd olsun, Reis sağolsun. Hadi böyle devam, bu da mı gol değil ?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000