12 Temmuz 2018, Perşembe 18:24:14

Trump’tan Türkiye’ye F-35 desteği

Türkiye ile ABD Kongresi arasında yaşanan F-35 çatışmasına Beyaz Saray da dahil oldu. Beyaz Saray, Kongre'nin Türkiye'nin projenin başından beri içinde olduğu F-35 savaş uçaklarının verilmemesi konusunda aldığı kararlara karşı durarak, "Türkiye, ABD için önemli bir NATO müttefiki" mesajı verdi.
  • Yav sunlardan mütefik olurmu, artik birakin su mütefik kelimelerini! Yav biz nekadar safmi saf bir milletiz, 15 temmuzda vatanimizi güruh eliyle alacaklardi millet dur dedi! Batsin batili sözde mütefikler!
  • Müttefiksen niye pkk'ya binlerce tır silah verdin? Niye fetoyu ve adamlarının koruyorsun?

Beyaz Saray’ın mesajı ABD Senatosu’na bir mektupla iletildi. Beyaz Saray’ın Yönetim ve Bütçe direktörü Mick Mulvaney, Senato Ödenekler Komitesi Başkanı Richard Shelby’ye gönderdiği 9 Temmuz tarihli mektupta, ABD Kongresi’nin iki kanadı, Temsilciler Meclisi Ve Senato’nun Türkiye’ye F-35’lerin verilmemesi konusundaki tavrına dikkat çekti.

Mektupta, “Türkiye, önemli bir NATO müttefikidir. Aynı zamanda 2002’den beri, F-35 programında yer almaktadır. Beyaz Saray da Kongre’nin Türkiye’nin son dönemde yaptıkları konusundaki endişelerini paylaşmakla beraber, bu endişeleri giderecek şekilde Türkiye ile konuşmaya ket vuracak bir dilin kullanılmasına karşı çıkmaktadır” ifadesi kullanıldı.

ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu, bütçe yasasına Türkiye’ye F-35 satışının durdurulmasına ilişkin bir madde koymuştu. Kongre’den geçen yasanın yürürlüğe girmesi için ABD Başkanı Donald Trump’ın da imzalaması gerekiyor. Yasa, Trump hala imzalamadığı için “tasarı” kapsamında yer alıyor ve imza sürecinde de tasarıda değişiklikler yapılması imkanı bulunuyor.

F-35’LER İÇİN TÖREN YAPILDI, TESLİM EN ERKEN ÖNÜMÜZDEKİ YIL
Türkiye’nin ABD’den alacağı F-35 uçakları için üretici firma Haziran ayında teslimat konusunda sembolik bir tören düzenlemişti. Proje kapsamında, herhangi bir siyasi sorun olmaması halinde, uçakların en erken önümüzdeki yıl Türkiye’ye teslimi öngörülüyor. Ancak ABD Kongresi’nin “F-35 satışı durdurulsun” tavrında ısrar etmesi halinde, yapılacak bu teslimatın gecikmesi söz konusu olabilecek.

Trump’tan Türkiye’ye F-35 desteği

Facebook Yorum

Yorumlar

Ali ~ 4 yıl önce
Yav sunlardan mütefik olurmu, artik birakin su mütefik kelimelerini! Yav biz nekadar safmi saf bir milletiz, 15 temmuzda vatanimizi güruh eliyle alacaklardi millet dur dedi! Batsin batili sözde mütefikler!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Müttefik? ~ 4 yıl önce
Müttefiksen niye pkk'ya binlerce tır silah verdin? Niye fetoyu ve adamlarının koruyorsun?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Müttefik ~ 4 yıl önce
Sen onu buraya yazma. Git başkan erdoğana sor. Kendisinin emriyle 4 yıl önce binlerce terörist de urfa ve antep üzerinden otobüslerle Kobaniye gitmişti.. hatırladın mi hacı.. lahmacun paralarını da belediye ödemişti.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000