28 Temmuz 2021, Çarşamba 13:31:12

TRT'de sunucuydu pilot oldu

TRT Haber ekranlarında "Fazla Mesai" ve "Emek İster" adlı programlarını sunan sunucu-muhabir Ahmet Yamaç, yaklaşık 20 ay süren havayolu pilotluğu eğitiminin tamamlayarak “Havayolu Nakliye Pilot Lisansı” aldı.
  • Kim ne derse desin asıl iş Uçuş Okulun'da yani dolaylı olarak eğitimi veren Hocalar da bitiyor. Hoca var hoca var Okul var okul var. Kimisi daha ilk yanliza kadar kumandaya elini suremiyor(anliyanlar anladi) bu kisiler genelde zaten okullarda E/T yiyen ogrencilerdir. Parayi basip pilot olurum der ama egitim basladiktan  sonra dökülmeye başlar yapamiyorum Olmuyor der ya birakir yada egitimi uzadikca uzar. Basda dedigim gibi özellikle hocalar disiplini ve ciddiyeti elden birakmadiklari surece kalite artacaktir. Saglik lisansini veren hastaneden tutunda ucus okullarina kadar daha sıkı bir surec olsa keske. Ama nerdee herkes para derdinde.
  • Kabak tadı verdi,bu tip haberler.
  • iyice ele ayağa düştü pilotluk. Herkesin eğitim alıp yapabileceği bir meslek değil. sorun çıktığı an analitik düşünüp sakin karar vermek lazım. Bunun kriteri nasıl belirleniyor şimdi?
  • bu iş heryerde zor, demekki kolay almış ve işsiz kalmışsın
  • Nedense herkesin de çocukluk hayali.. kardeşim para var bu işte diyemiyormusunuz! açık açık!
  • Bakmayin kimsenin lafina. Ben 47 yasinda bir bayanim ve iki yillik pilotluk egitimime yeni baslayacagim. Sadece pilot çocuklarinin hakkiymis gibi pilot olmak. Pilotlarin çoginlugu ayni kafada, bastiririm parayi çocuguma olur ve biter. HaLbuki gerçek anlamda pilotluk meslegini yapmak isteyenlerinde hakkidir, hayalini gerçeklestirmek. Saygilar.
  • Flight simulatorunle evde joystickle ucarsin cv in de 200 saat ucus tecrubesiyle is bulursan cocukluk hayalin gercek olur
  • Uçuş okulunda öğrencisindir, takarsın tek sırmalı apoletini canla başla pilot olmak için çalışırsın. Okul biter cpl i koyansın cebine girdiğin şirkette iki sırman ile uçarsın gururla. Tecrübe kazanırsın alısın Atpl ini takarsın üçüncü sırmayı. Zamanın ve saatin gelir yine çalışır terini akıtır kaptan olursun 4. ü takarsın. Yıllarını sağ salim kazasız belasız geçirirsin yıldızını takarsın. Herkes bilir ki bu meslekte bilgin, tecrüben ve saygınlığın vardır. Şimdi ne oluyor, okul bitince 3 sırma sonra emekliliğe kadar 4 sırma. Bu sinyorite aşamalarını bu derece basite indirgeyenlere yazıklar olsun.
  • Ticari pilot lisansı olması gerekmez mi... TRT de sunucuya başka bize başka mi SHGM
  • Rotayı çizmişler işte daha ne soruluyorki adamı varmı yokmu diye günaydın

TRT Haber ekranlarında "Fazla Mesai" ve "Emek İster" adlı programlarını sunan sunucu-muhabir Ahmet Yamaç, yaklaşık 20 ay süren havayolu pilotluğu eğitiminin tamamlayarak “Havayolu Nakliye Pilot Lisansı” aldı.

Medyaradar'ın haberine göre, 2000 yılında TGRT Haber Merkezi’ne girerek medya sektörünü ilk adımını atan Ahmet Yamaç, kariyer planlamasında önemli bir değişikliğe gitti.

ÇOCUKLUK HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Uzun yıllar Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı muhabirliği görevini yürüttükten sonra TRT Haber ekranlarında "Fazla Mesai" ve "Emek İster" adlı programlarının sunuculuğunu üstlenen Yamaç, çocukluk hayalini gerçekleştirerek pilot oldu.
2019 yılında Macaristan’da eğitimlere başlayan Yamaç, sonrasında Türkiye’ye dönerek Gece Uçuşu Yetkisi, Aletli Uçuş Yetkisi, Ticari Pilot Lisansı ve Çok Motor eğitimlerini Adana’daki Davut Uçuş Okulu’nda aldı.

Yaklaşık 20 ay süren eğitiminin ardından geçtiğimiz günlerde SHGM kontrol uçuşunu da başarıyla tamamlayan Yamaç, “Havayolu Nakliye Pilot Lisansı”nı alarak 3 sırmalı apoletlerini taktı.

“İSTİKBAL GÖKLERDEDİR”

Yamaç, güzel sosyal medya hesabından şu sözlerle duyurdu: “İstikbal Göklerdedir” diyerek çıktığım yolda 20 aylık yoğun bir çalışmanın ardından, 3 sırmalı brövelerimi de takmak kısmet oldu. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimle.”

Aynı zamanda Orhangazi Havacılık ve Eğitim Derneği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan Yamaç’ın önümüzdeki dönemde hem televizyonculuk hem de havacılık tecrübelerini birlikte kullanacağı projeler hazırlayacağı öğrenildi.

TRT'de sunucuydu pilot oldu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (42)

C172 CPT ~ 2 ay önce
Kim ne derse desin asıl iş Uçuş Okulun'da yani dolaylı olarak eğitimi veren Hocalar da bitiyor. Hoca var hoca var Okul var okul var. Kimisi daha ilk yanliza kadar kumandaya elini suremiyor(anliyanlar anladi) bu kisiler genelde zaten okullarda E/T yiyen ogrencilerdir. Parayi basip pilot olurum der ama egitim basladiktan  sonra dökülmeye başlar yapamiyorum Olmuyor der ya birakir yada egitimi uzadikca uzar. Basda dedigim gibi özellikle hocalar disiplini ve ciddiyeti elden birakmadiklari surece kalite artacaktir. Saglik lisansini veren hastaneden tutunda ucus okullarina kadar daha sıkı bir surec olsa keske. Ama nerdee herkes para derdinde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Artik ~ 2 ay önce
Kabak tadı verdi,bu tip haberler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
w ~ 2 ay önce
iyice ele ayağa düştü pilotluk. Herkesin eğitim alıp yapabileceği bir meslek değil. sorun çıktığı an analitik düşünüp sakin karar vermek lazım. Bunun kriteri nasıl belirleniyor şimdi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ego ~ 2 ay önce
Türk insanı çalışıp her şeyi yapabilecek seviye de . kendini üstün sanma lütfen
Cpt172 ~ 2 ay önce
Egitim veren okullara ve hocalada cok is dusuyor ciddi ve disiplinli sekilde verilirse adaylarin bazilari bu saflarda dökülmeye basliyor yapamiyor birakiyor yada egitimi uzuyor.
Ad ~ 2 ay önce
Abicim Amerika'da insanlar motosiklet kullanir gibi küçük de olsa uçak kullanabiliyor. Adam eğitimini almış ve sınavını geçmiş se sana ancak tebrik etmek kalır.
zor ~ 2 ay önce
bu iş heryerde zor, demekki kolay almış ve işsiz kalmışsın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çocukluk ~ 2 ay önce
Nedense herkesin de çocukluk hayali.. kardeşim para var bu işte diyemiyormusunuz! açık açık!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
737 CPT ~ 2 ay önce
Yeni yetmelere guvenipde kumanda pek veremiyoruz bunlar yuzunden biz kaptanlarin is yuku daha cok artiyor. Artik yeni kurallar gelmeli okuldan mezun olan direk ise baslamamali.
Hayirli olsun ~ 2 ay önce
Bakmayin kimsenin lafina. Ben 47 yasinda bir bayanim ve iki yillik pilotluk egitimime yeni baslayacagim. Sadece pilot çocuklarinin hakkiymis gibi pilot olmak. Pilotlarin çoginlugu ayni kafada, bastiririm parayi çocuguma olur ve biter. HaLbuki gerçek anlamda pilotluk meslegini yapmak isteyenlerinde hakkidir, hayalini gerçeklestirmek. Saygilar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hayırlı olmazzz ~ 2 ay önce
47 yaşında o lisansı duvara asar öyleee bakar bakar söylenirsiniz...bu üşkede 2 üniversite mezunu gençcecik çocuklar bile ellerinde pilot lisansı boş geziyorlar
Cpt172 ~ 2 ay önce
Buyuk cesaret 2 sene degil siz ona 4-5 sene diyin biraz zor bitirirsiniz gibime geldi.
Sanada hayırlı olsun ~ 2 ay önce
47 yaş biraz geç olmamış mı abla
Donmus atpl inle ~ 2 ay önce
Flight simulatorunle evde joystickle ucarsin cv in de 200 saat ucus tecrubesiyle is bulursan cocukluk hayalin gercek olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kiskanma ~ 2 ay önce
Çocuk
Ahahah ~ 2 ay önce
Meslege baslamadan once Flight Simulatorde yaklasik 14 yillik tecrube ve 4000 kusur saatim vardi.Ne sifattasin bilmiyorum ama senin tarzda ki insanlardan yaklasik 10 gomlek ustte basladigimi tum uctugum kaptanlar soyledi simden habersiz olarak.Bu geri kafalilik ve teknoloji cahilligi ile six packten oteye gidemeyen mantikla coook daha uctugunuzu sanarsiniz.
İtibarsızlaştırma apoletten başlar ~ 2 ay önce
Uçuş okulunda öğrencisindir, takarsın tek sırmalı apoletini canla başla pilot olmak için çalışırsın. Okul biter cpl i koyansın cebine girdiğin şirkette iki sırman ile uçarsın gururla. Tecrübe kazanırsın alısın Atpl ini takarsın üçüncü sırmayı. Zamanın ve saatin gelir yine çalışır terini akıtır kaptan olursun 4. ü takarsın. Yıllarını sağ salim kazasız belasız geçirirsin yıldızını takarsın. Herkes bilir ki bu meslekte bilgin, tecrüben ve saygınlığın vardır. Şimdi ne oluyor, okul bitince 3 sırma sonra emekliliğe kadar 4 sırma. Bu sinyorite aşamalarını bu derece basite indirgeyenlere yazıklar olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AfrikalıHavacı ~ 2 ay önce
Hemen verin uçursun yolcu uçağını , bırakın böyle basit gibi göstermeyi. Git amerikaya herkes alıyor cpl lisansı ama YOLCU uçaklarına 10 yılda uçuş okulunda uçsan dahi giremezsin uçamazsın. İyice suyunu çıkardılar, ver parayı al CPL lisansı kendini pilot zannet.Saygı bile yok. Neden o zaman hava yolları 1000 saat 1500 saat 30 ton üzeri uçak tecrübesi istiyor. Türkiyede iyice suyu çıktı bu işlerin, KALİTE yok , KALİTEli seçim yok. Neden çünki ortaya o kadar CPL lisansı varki algı oluşturma, mühendisler gibi, önceden bir kalite vardı mühendislikte şimdi herkes mühendis ama NERDE kalite, bir proje desen YAPAMAZ ,bilgi yok kalite yok. Aynı şimdiki kendisini pilot zannedenler gibi, gir smilatöre uç bakalım bu kişilerle nasıl kalite var, araştır yolcu uçaklarındaki son yıllardaki kalitesiz kendini pilot zannedenler hangi hataları yapıyor uçuş okulu seviyesindeler. Bunlara CAN teslim ediliyor, uçak teslim ediliyor , şirket itibarı teslim ediliyor.Çünki nasıl olsa KAPTAN var deniliniyor ÜZÜCÜ.
Osmaniye ~ 2 ay önce
Ticari pilot lisansı olması gerekmez mi... TRT de sunucuya başka bize başka mi SHGM

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Extravaganza ~ 2 ay önce
Rotayı çizmişler işte daha ne soruluyorki adamı varmı yokmu diye günaydın

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000