18 Ağustos 2017, Cuma 07:52:10

Troy Air Fest start aldı

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Umurbey Belediyesince Çanakkale Görsel Tanıtım Derneği iş birliğiyle düzenlenen Uluslararası Havacılık Festivali ‘Troy Air Fest’, gönüllü katılan pilotların uçaklarıyla çocukların Çanakkale semalarında uçmasıyla başladı.
  • daha iyi ve guzel günlere.emniyetli uçuşlar dilerim.
  • sadece gülüyorum amanda aman sivil hevacılık haaaa yerlerde sürünüyor..harbiden komiksiniz yaaa
  • tebrikler , ülkemde böyle güzellikler görmek şahane

 Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Umurbey Belediyesince Çanakkale Görsel Tanıtım Derneği iş birliğiyle düzenlenen Uluslararası Havacılık Festivali ‘Troy Air Fest’, gönüllü katılan pilotların uçaklarıyla çocukların Çanakkale semalarında uçmasıyla başladı.

Lapseki ilçesine bağlı Umurbey Belediyesi ve Çanakkale Görsel Tanıtım Derneği işbirliğiyle Çanakkale'de ilk kez düzenlenen Havacılık Festivali ‘Troy Air Fest’in 4 gün sürecek. Festivalin ilk gününde gönüllü olarak katılan Cessna 172, Cessna 206, Gyro ve Ultralight tipi uçaklar Umurbey sahilinde bulunan festival alanında hazırlanan 750 metre uzunluğundaki piste iniş yaptı.

Çocuklara sivil havacılığı sevdirmek için gönüllü pilotlar eşliğinde, Çanakkale Boğazı ve Tarihi Gelibolu Yarımadasındaki Şehitliklerin üzerinde uçuruldu. Festival boyunca gönüllü çocuklar uçurulacak. Ayrıca festivali alanını üzerinde 4 adet F-16 uçağı kısa bir gösteri yaptı.

Festival için hazırlanan 75 dönümlük alanda motosiklet yarışları, konserler, sahilde plaj voleybolu gibi etkinlikler yapılacak. Festivalde katılımcılar alanda 4 gün boyunca çadır kurarak konaklayabilecek. Festivalde dün gece Romen sanatçı İnna ve DJ Vanessa Moreno sahne alırken, diğer günlerde ise Kıraç, Teoman, Beyza Durmaz gibi ünlü isimlerde konser verecek.

Çanakkale Görsel Tanıtım Derneği Başkanı Timur Kara, “Gelecek uçaklar var. Gecikmeli olarak hala gelen uçaklar var. Şuanda 4 tane uçağımız festival alanında. Havada 6 tane daha uçağımız var. Gün içerisinde onlarda gelecek. Yarın ve yarından sonra da uçaklar gelmeye devam edecek. Hava şartları elverdiğince çocukları uçurmaya çalışacağız. Bugün uçuşların birazına başladık. Çocuklar çok heyecanlı. Bütün herkesi Umurbey’e bekliyoruz” diye konuştu.

Bugün başlayan festivalin etkinliklerle devam ettiğini ifade eden Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, “Bu gördüğünüz festival alanı bundan 7 ay önce komple bataklık bir alanda. Çok yoğun çalışmalarla burası yaklaşık 3 bin 500 kamyon malzeme ile dolduruldu. Plajla birlikte bu alan artık etkinliklerin yapıldığı bir alan haline getirildi. Ve Umurbey kordonuna kavuştu. Halk plajı şeklinde hazırladık. 750 metrelik uçakların uçuş pisti hazırlandı. 4-5 tane uçağımız indi. Çocuklarımız yavaş yavaş uçmaya başladılar. İlk turlarını yaptılar. Festivalimiz akşam konser ve çeşitli etkinlikler ile devam edecek. Dolu dolu Çanakkale’nin en kapsamlı bir festivali olacak inşallah. Ayrıca Umurbey’e bu kadar bir geniş alanı kazandırmanın gururunu yaşıyorum” şeklinde konuştu.

Uçağa binmenin çok güzel olduğunu söyleyen Beyza Güler, "Ara ara korktum ama değerdi. Uçuş esnasında aşırı heyecan ve onun verdiği mutluluk duydum" dedi.
Pilot olmak istediğini ifade eden Ömer Can ise, "Bu benim için bir adım oldu. Çok güzel ve inanılmaz bir zevk. Uçuşta çok zevk aldım. Tarif edilemez bir duyguydu. İlk kez uçağa bindim" diye konuştu.

Troy Air Fest start aldı

Facebook Yorum

Yorumlar

GL ~ 5 yıl önce
daha iyi ve guzel günlere.emniyetli uçuşlar dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
slhcucu ~ 5 yıl önce
sadece gülüyorum amanda aman sivil hevacılık haaaa yerlerde sürünüyor..harbiden komiksiniz yaaa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nesi komik ~ 5 yıl önce
Emin ol bu ve benzeri her şey havacılığı geliştirir.
bravoo ~ 5 yıl önce
tebrikler , ülkemde böyle güzellikler görmek şahane

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000