09 Şubat 2016, Salı 15:36:34

Tracey Brown davasında 6. duruşma

ATATÜRK Havalimanı’nda 4 Nisan 2013 tarihinde ABD vatandaşı kadın yolcu Tracey Lynn Brown`u (48) yüzüstü yatırıp sırtına basarak ölümüne neden oldukları gerekçesiyle tutuksuz yargılanan polislerin davasına devam edildi.
  • maalesef her acidan bizim icin hic de hos olmayan bir olay. abd'de havalimaninda bir turk bu sekilde polis tarafindan oldurulse ne tepki verirdik acaba? kabin memuru uzerimde bomba var dedi diyor ee madem oyle niye ucaga binmesine izin verdiniz niye amire,kaptana boyle bir yolcu var ucusa uygun degil demediniz ya da kaptan,bilgisi oldugu halde boyle bir yolcuyu ucaga niye kabul etti? etti madem ucusta yolcu sorun cikardi acil inis niye yapmadi? daha gecen gun abd'den gelen ucak bomba ihbari nedeniyle acil inis yapmadi mi? demek ki yolcunun tavirlari,bagrismalari vs umursanmamis,iki dakika bagirir,susar denilmis her zamanki gibi! ayrica bu, polis ile teroristlerin karsi karsiya silahli catismasi degil, kadinin silahli vs bir tehdidi yok tamamiyle polislerin asiri guc kullanimi sonucu bir insanin olumu ile sonuclanan bir olay ve bu polisler nasil tutuksuz yargilanabiliyor inanmasi zor ama burasi turkiye!
  • Kabin ekibi yolcunun farklı davranışlar sergilediğini görüyor ama içeri alıyor.Başta hata buradn gelmiş.Dünyadaki her havalimanında sorunlu yolcular olabilir ve müdahalesi yapılır ama bizimkiler bazen dozu kaçırıyorlar.İlk izlediğimde videodada görmüştüm o normal bir müdahale değildi.Havalimano polislerinin bir nebze daha duyarlı olması gerekiyor.Alan uluslar arası ev kendilerini değil ülke teşkilatını temsil ediyorlar...
  • Dünyanın bütün havaalanlarında hep en sert polisler bulunur havalanı dedinmi güvenlik üst seviyede uçak kazası dedinmi yer yerinden oynar otobüs kazası araba kazası motor kazası yok arkadaş uçak önemli havalanı önemli.Havalanı polisi canı sıkılır personelle uğraşır ne çektik yapmayın etmeyin karşında kaba bir adam mecburi hizmet güneydoğu sonra havalanı ama personelin ne kabahati var kardeşim şimdi özel güvenlik şirketi var onlar çalışıyor ama eziyet aynen devam polisin problemli yolcuya tutumu hep aynı nijeryadan biri gelir evraklarında eksik hayvan muamelesi görür sonra sinirlendi git sakinleştiriciyi vurdur havayolu thy ise deporte yanınada thy güvenlik gram yabancı dil yok kabin memuru uğraşsın dursun şarap ister vermezsin bağırır bir uçuşta kavga çıkacakken şarabı verdim haddim olmayarak sonra şikayet nasıl verirsin filan.Polis canına okumuş üstelik derisinin rengi siyahsa eziyet birmilyon yazıklar olsun polise.
  • O seneryo ile yazilmis ki... ne kadar bariz .. ulkenin ezberi hic bozulmadi... ortada bir olum var ve ceza yok mu ? Bording te fark etti ama ucaga aldi... no more comment ... f..k
  • tame arkadas belli ki hasta veya sorunlu, 10 polis uzerine cikip oldurmek mi lazim.. 10 kisi tutamadiniz mi yasli kadini..illaha oldurmek mi lazim, kadinin teepsine cikinca nefes alamiyacagini sonra nefessiz insanin sonucunun ne olacagini bilmiyorsan niye polis oldun... kadin ne derse ne yaparsa yapsin, cezasi bu degil..
  • Bunlar Karanlık odaya susuz ac eler kolar Kitlenmeye hak edenler
  • asın bunları!!!
  • Feriha Amirimize ve ekibimize gecmis olsun
  • allah bize yardım etsin ne insanlar var şu dünyada neler gördüm şu uçuşlarda
  • Eee nerde amerikan konsoloslugunun guzide elemanlari, acs nerde ...american citizen services ahaha

Atatürk  Havalimanı’nda 4 Nisan 2013 tarihinde ABD vatandaşı kadın yolcu Tracey Lynn Brown`u (48) yüzüstü yatırıp sırtına basarak ölümüne neden oldukları gerekçesiyle tutuksuz yargılanan polislerin davasına devam edildi.

12 polisin “Zor kullanma yetkisini aşarak ölüme neden olma” suçundan 16 yıla, havalimanında görevli doktor Mesut Öztürk’ün de “Taksirle ölüme neden olma” suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın 6. duruşmasında Brown’u Kazakistan’dan Türkiye’ye getiren uçağın mürettebatı tanık olarak dinlendi. Kabin memuru Sevcan Divarcı, Brown’un üzerinde bomba olduğunu söylediğini iddia etti.

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tamamı tutuksuz yargılanan sanıklardan Mesut Öztürk ve avukatları katılırken, duruşmaya gelmeyen diğer sanıkları avukatları temsil etti. Duruşmada tanık olarak dinlenen Türk Hava Yolları kabin amiri Feriha Yetiş, şunları söyledi:

“Taşkent – İstanbul uçuşunu gerçekleştirmek için yolcuları uçağa kabul etmeye başladık. Adı geçen yolcuyu 15-D sırasında yerini gösterip oturmasını sağladık. Yerine oturduktan 10 dakika sonra kendiliğinden business class bölümünde bulunan A-1 koltuğuna oturdu. Kendisine buranın özel yolculara ayrılmış olduğunu, yerine geçmesini ikaz ettim. Geçmeyeceğini söyleyerek bağırmaya başladı. Yer hizmetleri görevlisine haber verdim, gelerek yerine geçmeye ikna etti. Uçak kalktıktan 2 saat sonra aynı şahıs tekrar gelip A-1 koltuğuna oturdu. Kendisini ikaz ettiğimde bir anda bağırmaya, çığlık atmaya ve küfürler etmeye başladı. Kendisini sakinleştirmeye çalıştık. Bu arada durumu kaptana bildirdim. Oturduğu yerden paravanın oradaki perdeye bakarak bir şeyler konuşuyordu. Kiminle konuşuyorsun dediğimde kendisinin doktor olduğunu ve hastası ile konuştuğunu söyledi. Bir süre sonra elinde bulunan dosyayı sağa sola çevirmeye başladı. Ne yaptığını sorduğumda ise kaptan olduğunu ve uçağı kullandığını söylemesi üzerine durumu kaptana ilettim. Doktor bulamayınca psikiyatrist anonsu yapıldı. bir yolcunun psikyatrist olduğunu tespit ettik, gelip şahısla ilgilendi ve daha sonra bize şahsın şizofren belirtileri gösterdiğini, fazla yaklaşmamız gerektiğini, hayali insanlar gördüğünü söyledi. Yolcunun transit Amerika yolcusu olduğunu söylediğim doktor, refakatçi olmadan, sakinleştirici olmadan yolculuğa devam etmesinin mümkün olmadığını söyledi. Daha sonra Atatürk Havalimanı’na indiğimizde düzenlenen form ile birlikte yolcunun durumu hakkında yer hizmetlerine detaylı bilgi verdim.”

‘ÜZERİNDE BOMBA OLDUĞUNU SÖYLEDİ’

Aynı uçakta kabin memuru olarak görev yapan Sevcan Divarcı da tanık olarak dinlendi. Divarcı, yolcuları almaya başladıkları sırada bir yolcunun normal davranışlar dışında davranışlar göstermeye başladığını belirterek, “Bir ara bu şahıs üzerinde bomba olduğunu, haritayı kapatmamamız gerektiğini, uçağın yer değiştirmesi halinde haberinin olacağını söyledi. Daha sonra bu yolcu yerinden kalkmadı, uçuş bu şekilde bitirildi” dedi.

SIRTINA KİM NE KADAR SÜRE İLE BASTI, RAPORU

Müşteki Avukatı Metin Uracin söz alarak dinlenen tanıkların olay anını anlatmadığını belirterek, bundan sonra tanık olarak dinlenecek olan kabin memurlarının dinlenilmesinden vazgeçilmesini istedi.

Bu talep üzerine diğer tanıkları dinlemekten vazgeçen mahkeme heyeti, hangi polislerin maktulün boyun ve göğüs bölgesine ne kadar süre ile bastığının tespiti için dosyayı bilirkişiye yollamaya karar vererek duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Tracey Lynn Brown isimli ABD vatandaşı kadının, Chicago’ya gitmek üzere Özbekistan’ın başkenti Taşkent’ten THY uçağı ile Atatürk Havaalanı’na geldiği belirtildi. Brown’ın 4 Nisan 2013 sabahı 06.45’te İstanbul Atatürk Havaalanın’nda indiği, 13 saat boyunca havaalanının dış hatlar geliş terminalinin bulunduğu bölümde beklemeye başladığı belirtilen iddianamede, 21.48 sıralarında Pasaport Kontrol Amirliği’ne ait kısım odasına girdiği, polislerle tartıştığı, ardından da polisler tarafından dışarıya çıkarıldığı belirtiliyor.

Dışarıya çıkarılan kadının 5 Nisan 2013 sabahı saat 04.00’da geri geldiği, kısım odasının diyalog camından içeri girmeye çalıştığı, bilgisayarlar ve evrakları dağıtmaya başlaması üzerine polisler tarafından durdurulmaya çalışıldığı, bu sırada elindeki makas ile bir polis memurunu kolundan yaraladığı bilgisine yer verilen iddianamede, saldırgan tavırlar sergilemesi nedeni ile kelepçelenerek ön izleme ve sevk odasına götürüldüğü belirtiliyor.

Maktulün burada kelepçelerinden kurtularak saldırgan tavırlarını sürdürmesi üzerine polisler tarafından yere yatırılarak etkisiz hale getirildiği, polislerin kadının sırtına dizleri baskı uyguladığı belirtilen iddianamede, fenalaşması üzerine ilk müdahalenin havaalanı doktoru tarafından yapıldığı, ardından da hastaneye kaldırıldığı görüşüne yer veriliyor.

Maktulün hastaneye kaldırıldıktan 13 gün sonra 18 Nisan 2013 tarihinde öldüğü hatırlatılan iddianamede, Adli Tıp Kurumu’ndan gelen raporda, “Kişinin ölümünün, göğüs ve boyun bölgesine uzun süreli bası uygulaması sonucu meydana geldiği” tespitine yer verildiği hatırlatıldı. (Sözcü)

Tracey Brown davasında 6. duruşma

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

! ~ 5 yıl önce
maalesef her acidan bizim icin hic de hos olmayan bir olay. abd'de havalimaninda bir turk bu sekilde polis tarafindan oldurulse ne tepki verirdik acaba? kabin memuru uzerimde bomba var dedi diyor ee madem oyle niye ucaga binmesine izin verdiniz niye amire,kaptana boyle bir yolcu var ucusa uygun degil demediniz ya da kaptan,bilgisi oldugu halde boyle bir yolcuyu ucaga niye kabul etti? etti madem ucusta yolcu sorun cikardi acil inis niye yapmadi? daha gecen gun abd'den gelen ucak bomba ihbari nedeniyle acil inis yapmadi mi? demek ki yolcunun tavirlari,bagrismalari vs umursanmamis,iki dakika bagirir,susar denilmis her zamanki gibi! ayrica bu, polis ile teroristlerin karsi karsiya silahli catismasi degil, kadinin silahli vs bir tehdidi yok tamamiyle polislerin asiri guc kullanimi sonucu bir insanin olumu ile sonuclanan bir olay ve bu polisler nasil tutuksuz yargilanabiliyor inanmasi zor ama burasi turkiye!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MissPilotKorea ~ 5 yıl önce
Kabin ekibi yolcunun farklı davranışlar sergilediğini görüyor ama içeri alıyor.Başta hata buradn gelmiş.Dünyadaki her havalimanında sorunlu yolcular olabilir ve müdahalesi yapılır ama bizimkiler bazen dozu kaçırıyorlar.İlk izlediğimde videodada görmüştüm o normal bir müdahale değildi.Havalimano polislerinin bir nebze daha duyarlı olması gerekiyor.Alan uluslar arası ev kendilerini değil ülke teşkilatını temsil ediyorlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 5 yıl önce
Farklı davranışın limitleri var.Zarar vermediği sürece kimi indirebildin uçaktan.Tipini sevmedim indirin mi diosun.Limite gelmeyen kimsenin uçuş hakkını elinden alamazsın.
Üzücü olayy ~ 5 yıl önce
Dünyanın bütün havaalanlarında hep en sert polisler bulunur havalanı dedinmi güvenlik üst seviyede uçak kazası dedinmi yer yerinden oynar otobüs kazası araba kazası motor kazası yok arkadaş uçak önemli havalanı önemli.Havalanı polisi canı sıkılır personelle uğraşır ne çektik yapmayın etmeyin karşında kaba bir adam mecburi hizmet güneydoğu sonra havalanı ama personelin ne kabahati var kardeşim şimdi özel güvenlik şirketi var onlar çalışıyor ama eziyet aynen devam polisin problemli yolcuya tutumu hep aynı nijeryadan biri gelir evraklarında eksik hayvan muamelesi görür sonra sinirlendi git sakinleştiriciyi vurdur havayolu thy ise deporte yanınada thy güvenlik gram yabancı dil yok kabin memuru uğraşsın dursun şarap ister vermezsin bağırır bir uçuşta kavga çıkacakken şarabı verdim haddim olmayarak sonra şikayet nasıl verirsin filan.Polis canına okumuş üstelik derisinin rengi siyahsa eziyet birmilyon yazıklar olsun polise.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yazik ~ 5 yıl önce
O seneryo ile yazilmis ki... ne kadar bariz .. ulkenin ezberi hic bozulmadi... ortada bir olum var ve ceza yok mu ? Bording te fark etti ama ucaga aldi... no more comment ... f..k

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ztk ~ 5 yıl önce
tame arkadas belli ki hasta veya sorunlu, 10 polis uzerine cikip oldurmek mi lazim.. 10 kisi tutamadiniz mi yasli kadini..illaha oldurmek mi lazim, kadinin teepsine cikinca nefes alamiyacagini sonra nefessiz insanin sonucunun ne olacagini bilmiyorsan niye polis oldun... kadin ne derse ne yaparsa yapsin, cezasi bu degil..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
S ~ 5 yıl önce
Bunlar Karanlık odaya susuz ac eler kolar Kitlenmeye hak edenler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
asın ~ 5 yıl önce
asın bunları!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gecmis olsun ~ 5 yıl önce
Feriha Amirimize ve ekibimize gecmis olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ink ~ 5 yıl önce
allah bize yardım etsin ne insanlar var şu dünyada neler gördüm şu uçuşlarda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Eee nerde amerikan konsoloslugunun guzide elemanlari, acs nerde ...american citizen services ahaha

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000