30 Kasım 2021, Salı 08:57:02

Trabzonlu Alihan kokpit hayalini gerçeğe dönüştürdü

Evinin bodrum katında kokpit kuran Kolaylı, pilotların kendisini ziyaret ettiğini söyledi.
  • Çalışmalar.
  • Yapılan kolay bir iş değil, insanın hobisinin olması güzel birşey.
  • Hobileri olan insanlardık..Tebrik ederim ne güzel.. Olumsuz eleştirenlere gelince, sizin gibilerin laflarını takacak olsaydık sizle aynı yerde olurduk. Dümdüz devam edin hayatınıza,boş boş çene yapın. Kimileri sıfır noktasında kimileri bütünüyle sıfırdan ibaret.
  • Hayattan zevk almak nedir bilmeyenler gereksiz diyor
  • Bos isler A.Ş
  • Yapılamayan birseyi yap,varolan birseyi yapmak mantıksız.200 liraya al dron uçur, 10 liraya uçurtma var rüzgarlı havada onu uçur,orda atari oynayacaksan pubg oyna

Trabzon'da yaşayan Alihan Kolaylı, çocukluk hayali olan Boeing 737-800 tipi uçağıyla uçmayı gerçeğe dönüştürdü.

Akçaabat'a bağlı Darıca mahallesinde yaşayan 31 yaşındaki Kolaylı, bugünlerde çocukluk hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Müzisyen olan Alihan, kendi imkanlarıyla iki katlı evinin bodrum katında Boeing 737-800 kokpiti yaptı.

Havacılık sevgisini hayata geçiren Alihan, yaptığı kokpit ve simülatör ile sanal uçuş keyfi yaşarken, kokpiti görmeye gelen pilotlar şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

10 yıl önce başladığı serüvenin kendisi için güzel devam ettiğini belirten Alihan Kolaylı, “Bu hobi ilk olarak internet üzerinde Flight Simulator'u görmemle başladı. Başlarda zorladı ama yavaş yavaş geliştirdim. Bu sevgi bende bağımlılık yaptı. 10 yıl önce yine evimin bodrumunda oluşturduğum sistemi daha da geliştirdik. Bu süreçte bir arkadaşımla tanıştım.

Çalışmalara beraber devam ettik. Sonrasında bu portatifi inşa ettik. 10 yıl önceki simülatör ile bunun arasında fark var. Profesyonel olarak yaptık. Artık bu simülatörü ticari olarak düşünüyoruz. Boeing 737-800 teknolojisinin gelişmesiyle birlikte bunu da geliştirdik. Normal uçağın tıpatıp aynısı. Sadece hareket sistemi yok diğer sistemleri aynı.” dedi.

Simülatördeki parçaları arkadaşı ile birlikte imal ettiğini dile getiren Kolaylı, “Sistemi daha da geliştirmek istiyoruz. Simülatördeki parçaları kendimiz imal ettik. Bir platformumuz var. Birçok insan bizi takip ediyor. Sanal havacılık artık çok gelişen bir hobi.

2010 yılı içerisinden bu zamana kadar gelen süreçte sanal havacılık çok gelişti. Bunda sanal hava yollarının büyük katkısı var. Bizde bu platformdaki insanlara parçalar üretmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Pilotların simülatörü incelemeye geldiğini kaydeden Kolaylı, “Havacılık gerçekten çok güzel. Bunda geri kalmamamız lazım. Öncü olmamız gerekiyor. Bu simülatör için arkadaşım Atakan ile yurt dışına gittik. Bu iş ile ilgilendik. Bilgi neredeyse gidelim onu alalım geliştirelim dedik. En sonunda böyle bir alet ortaya çıktı. Şu an bazı testleri yapıyoruz.

Gerçek pilotlar geliyor, onlarla beraber simülatörü test ediyoruz. Onlar simülatöre profesyonel olarak bakıyor. Biz de sistemlerin çalışma prosedürlerini ona göre geliştiriyoruz. Onların geri bildirimlerine göre değiştiriyoruz. Bizi gelip ziyaret edebilirler.” diye konuştu.

Boeing 737-800 kokpitinin ne kadara mal olduğunu hesaplamadıklarını vurgulayan Kolaylı, "Maddi olarak bize ne kadar mal oldu onu gerçekten bilmiyoruz. Sürekli harcıyoruz. Müzisyenim; işlerimiz olduğu sürece buraya geliştirmeye çalışıyoruz. Parçaları kendi imkanlarımız ile yaptığımız için maliyeti altta tutarak gelişmiş bir kokpit yapmaya çalıştık." ifadelerini kullandı.

Trabzonlu Alihan kokpit hayalini gerçeğe dönüştürdü

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Iyi ~ 2 ay önce
Çalışmalar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tebrikler. ~ 2 ay önce
Yapılan kolay bir iş değil, insanın hobisinin olması güzel birşey.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tebrikler ~ 2 ay önce
Hobileri olan insanlardık..Tebrik ederim ne güzel.. Olumsuz eleştirenlere gelince, sizin gibilerin laflarını takacak olsaydık sizle aynı yerde olurduk. Dümdüz devam edin hayatınıza,boş boş çene yapın. Kimileri sıfır noktasında kimileri bütünüyle sıfırdan ibaret.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gereksiz diyenlere ~ 2 ay önce
Hayattan zevk almak nedir bilmeyenler gereksiz diyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Che ~ 2 ay önce
Bos isler A.Ş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CPT ~ 2 ay önce
sen neler yaptın göster bakalım da kim boş işler aş miş anlarız
Serkan ~ 2 ay önce
Gerçekten tebrikler kendi emeği ile güzel şeyler başarmış tebrik etmekten başka birsey yakışmaz yolun açık olsun.
Gereksiz ~ 2 ay önce
Yapılamayan birseyi yap,varolan birseyi yapmak mantıksız.200 liraya al dron uçur, 10 liraya uçurtma var rüzgarlı havada onu uçur,orda atari oynayacaksan pubg oyna

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CPT ~ 2 ay önce
Senin evinde var demek home cockpit?? hmmmm

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000