14 Ocak 2018, Pazar 10:59:49

Trabzon Havalimanı'nda pist tartışmaları yeniden gündemde

Trabzon Havalimanı’na 2. pist projesi ve mevcut pistin uzunluğunun 3 bin metreye çıkartılması siyasiler tarafından yıllardır konuşulurken, Ankara-Trabzon seferini yapan yolcu uçağının iniş sırasında pist dışına çıkması verilen vaatleri yeniden gündeme getirdi.
  • Ilk öncelikle burda kimi arkadaslara sesleniyorum. Herkez pilotlar yeterinci kadar dinlenemiyo veya hava sirketlerine mana buluyo. Bu is öyle degil. Her pilotun haftalik veya günlük belirli bir ucus süresi var ve bu ucus süresinin üstüne bir kaptan pilot cikamaz ve o sirkette pilotu belirli bir ucus saatinin üstüne cikaramaz bu is ayni otobüs ve tir söförleri gibi. Yani avrupada ve dünyada gecen bir sistem. Pilotlarda ayni böyle. Yalniz hava sirketleri ne yapar onu bilemem. Yani her kazayi pilotlar az dinleniyo veya sirketler tercübesiz pilot aliyo diyede suclamak yalnis. Olacagi varmis. Allaha sükür ki can kayibimiz olmadi. Belki kimi yapilmasi gereken ihmalsizliktende olabilir. Pistin uzunlugu veya yönü oldugundan tamin edemiyorum. Sonucta bi a380 proto bir 2600 metrelik piste inebiliyosalar. Bir 737 de dolu ve ic hat ucusu oldugunu düsünürsek. Yani söyle anlatim. Yurt disindan gelen vatandaslarimizin yük ve bagajlari yurt ici ucan vatandaslarimizdan daha cok. Yani plus minus ayni kapiya geliyo. Yine uzman arkadaslar bu olayi iyice arastirip kara kutumuz olmak dahil hersey daha net bir sekilde ögrenilecek. Bizim bir farkina varmadigimiz bir yönümüz var. Olayin neden olup olmadigini bilmedigimiz halde mana bulmayi kötülemeyi cok iyi bilir. Ya gözünüzü sevim ucak sirketlerimize, pilotlarimiza, devletimite bukadarda mana bulmayin. Belki bende yaniliyorumdur. Beninki bir tamin bir düsünce. Burdan tüm Pegasus yolcularine ve ucakta görevli arkadaslara gecmis olsun diyorum. Allah vatanimizi milletimizi bütün kazalarda belalardan uzak eylesin. Herkeze saygilar.
  • Bu kazada pistle ilgili bir durum söz konusu değil bence. Teknik arıza değilse pilot hatası şastik izlerinden o anlaşılıyor ama her ikiside mi hata yaptı... Bu kazanın raporunu merakla bekliyorum
  • Herkez pist uzunlugunu konusuyor ama asil problem serit saha da. SHGM ve DHMI bu standarda uymazligi gormezden geliyor. Allah korusun buyuk bir felaketle sonuclanabilirdi.
  • İkinci havalimanı veya pist bunların sözünü verdirenlerle unutturanlar aynı cenahtan, otobüsle vatandaşın işi var nasıl git gel olsun, trenin değil hızlısı en kara terini bile bilmiyoruz onun da sözünü aynı cenh bir veriyor bir gündemden düşürüyor yani seçimden seçime, Trabzon köyleşti Büyükşehirinin Başkanı bile bu şehirde değil başka şehirde yaşıyor, işte Trabzon verdikleri önem
  • Trabzon'a makul bir uzaklıkta nereye yapılabilecekmiş bu yeni Havalimanı?
  • Uluslar arasi ucak ne oluyor?bu bakan ne diyor?
  • Videoya ve pistteki izlere bakarsak normal şekilde inmiş sağa manevra yapacağı yerde sola yönelmiş, steering arızası olsa yakar lambayı sende durur pistin ortasında beklersin towcar'ı, brake arızası olsa yerdeki o izler oluşmaz ayrıca fren arızası olsa niye reversleri kapatasın durana kadar beklersin ayrıca duramasan bile sola değil sağa manevra yaparsın, o piste ilk defa inmiyor herhalde bu adam sol tarafta deniz olduğunu biliyor her şey soruşturma sonunda ortaya çıkar ama piste suçu atmak çok mantıklı değil sanki
  • Asimetrik reverse arizasi deniyor. Zaten hava fotosuna bakinca sola donus yapan lastik izleri bir seylerin ters gittigini anlatiyor. Pilotun kasitli olarak sola donecegine ihtimal vermiyorum.
  • Ve 26 yıllık sorumlu kaptan olarak uctugum sürede binlerce iniş yaptığım Trabzon pisti gerçekten dünyanın en riskli pistlerinden biri. Ancak yazıldığı gibi uzunluğu nedeniyle değil. Gerçekte 2000 metrenin üzeri normal olarak yeterli. Trabzondaki SORUN pistin KONUMUNEDENİYLE inisten hemen önce ayda yılda sadece birkaç kere rastlanan karadan denize veya zaman zaman tersi yönde oluşan aniden sağ veya soldan 5 katina ..25-30 knotsa cikabilenYAMAÇ rüzgarı dır ki bu rüzgar teknik olarak meydanin içinde konumlandırılmış olan ölçüm cihazları ttarafından UÇUŞ KULESI kayıtlarına girememekte ve pilota bu bilgi inis oncesi ulaşamamakta. ÇÖZÜM ..Acilen yamactan uzakta deniz tarafina INIS için kullanılacak yeni bir pist yapılarak bu pistin sadece KALKIS için kullanılması. Herkese iyi uçuşlar
  • Bu vesileyle 2. Pist inşaatı da başlayacak görünüyor

Trabzon Havalimanı’na 2. pist projesi ve mevcut pistin uzunluğunun 3 bin metreye çıkartılması siyasiler tarafından yıllardır konuşulurken, Ankara-Trabzon seferini yapan yolcu uçağının iniş sırasında pist dışına çıkması verilen vaatleri yeniden gündeme getirdi.

Özellikle 2015 yılından bu yana konu AK Partili siyasiler tarafından sürekli konuşulurken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu geçtiğimiz yıllarda konuyla ilgili yaptığı açıklamalarında, Trabzon Havalimanı'nın pistinin 2 bin 500 metre olması sebebiyle buraya uluslararası uçakların inemediğini belirterek yeni yapacakları havalimanı ile bu pistin uzunluğunu 3 bin metreye çıkaracaklarının da sözünü vermişti. Soylu “Havalimanı meselesi üzerine çalışıyoruz. Bu proje bir tercih meselesi. Bu konuda adımlar atıldı gerekli incelemeler ve fizibilite çalışmaları yapıldı. Şimdi bu çalışmalar üzerinde karar verilecek. Ne zaman ve nasıl yapılacağına karar verilecek. Bu tabloda mevcut havalimanın düzeltilmesi çok optimum gözükmüyor. Mantıklı bir yatırım gözükmüyor. Oradaki pistin yapılması maliyetiyle yeni havalimanın maliyeti karşılaştırılıyor. Şu anda öne çıkan yeni havalimanı gibi duruyor” ifadelerini kullanmıştı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da konuyla ilgili geçmişte Trabzon Havalimanı’nın kapasitesinin büyütülmesi ve ikinci pistin yapılmasının ne denli büyük bir gereklilik olduğunun farkında olduklarını belirterek “Trabzon Havalimanı ile ilgili konu; mevcut pistin 3 bin metreye uzatılması veya dolguyla ilave bir pist yapılması şeklinde 2 alternatifli olarak değerlendirilmektedir. İki yönlü olarak bu proje çalışılıp daha sonra yatırım bütçesine aldırılması cihetine gidilmiş olacaktırUluslararası Trabzon Havaalanı'nın yoğunluğu giderek artış göstermektedir. Son yıllarda, iç hat, dış hat yolcu ve uçak hareketleri açısından ciddi bir artış hızına ulaşılması, Havaalanımızda 2. pist çalışmalarını devreye almayı ve planlamayı bir zorunluluk haline getirmiştir. Ülkemizin havacılık sektöründe belirlediği gelişme perspektifine paralel olarak ortaya çıkan ihtiyaçların karşılanması açısından Trabzon Havaalanı uluslararası yoğunluğa karşılar kapasiteye eriştirilecektir. Özellikle İpekyolu ülkeleri ve Avrasya hattında öne çıkan ticari hareket, turizm ve yolcu hareketine hazırlıklı olunması açısından 2. pist önem arz etmektedir” ifadelerini kullanmıştı.

PİST UZUNLUĞU 2640 METRE

1957 yılında hava meydanı olark trafiğe açılan Trabzon Havalimanı, 29 Kasım 1995 tarihinde Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü yönetim kurulunun 503 sayılı kararıyla havalimanı statüsüne kavuşturuldu. 12 Ocak 1985 tarihinde bugünkü mevcut pist hizmete sokuldu. Havalimanı o günden bu yana 45x2640 metre ebatlarındaki pistle uçaklara iniş-kalkış hizmeti vermeye devam ediyor.

Trabzon Havalimanı'nda pist tartışmaları yeniden gündemde

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (57)

Yildirim ~ 4 yıl önce
Ilk öncelikle burda kimi arkadaslara sesleniyorum. Herkez pilotlar yeterinci kadar dinlenemiyo veya hava sirketlerine mana buluyo. Bu is öyle degil. Her pilotun haftalik veya günlük belirli bir ucus süresi var ve bu ucus süresinin üstüne bir kaptan pilot cikamaz ve o sirkette pilotu belirli bir ucus saatinin üstüne cikaramaz bu is ayni otobüs ve tir söförleri gibi. Yani avrupada ve dünyada gecen bir sistem. Pilotlarda ayni böyle. Yalniz hava sirketleri ne yapar onu bilemem. Yani her kazayi pilotlar az dinleniyo veya sirketler tercübesiz pilot aliyo diyede suclamak yalnis. Olacagi varmis. Allaha sükür ki can kayibimiz olmadi. Belki kimi yapilmasi gereken ihmalsizliktende olabilir. Pistin uzunlugu veya yönü oldugundan tamin edemiyorum. Sonucta bi a380 proto bir 2600 metrelik piste inebiliyosalar. Bir 737 de dolu ve ic hat ucusu oldugunu düsünürsek. Yani söyle anlatim. Yurt disindan gelen vatandaslarimizin yük ve bagajlari yurt ici ucan vatandaslarimizdan daha cok. Yani plus minus ayni kapiya geliyo. Yine uzman arkadaslar bu olayi iyice arastirip kara kutumuz olmak dahil hersey daha net bir sekilde ögrenilecek. Bizim bir farkina varmadigimiz bir yönümüz var. Olayin neden olup olmadigini bilmedigimiz halde mana bulmayi kötülemeyi cok iyi bilir. Ya gözünüzü sevim ucak sirketlerimize, pilotlarimiza, devletimite bukadarda mana bulmayin. Belki bende yaniliyorumdur. Beninki bir tamin bir düsünce. Burdan tüm Pegasus yolcularine ve ucakta görevli arkadaslara gecmis olsun diyorum. Allah vatanimizi milletimizi bütün kazalarda belalardan uzak eylesin. Herkeze saygilar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pist kesinlikle değil ~ 4 yıl önce
Bu kazada pistle ilgili bir durum söz konusu değil bence. Teknik arıza değilse pilot hatası şastik izlerinden o anlaşılıyor ama her ikiside mi hata yaptı... Bu kazanın raporunu merakla bekliyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Serit saha ~ 4 yıl önce
Herkez pist uzunlugunu konusuyor ama asil problem serit saha da. SHGM ve DHMI bu standarda uymazligi gormezden geliyor. Allah korusun buyuk bir felaketle sonuclanabilirdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İpek ~ 4 yıl önce
İkinci havalimanı veya pist bunların sözünü verdirenlerle unutturanlar aynı cenahtan, otobüsle vatandaşın işi var nasıl git gel olsun, trenin değil hızlısı en kara terini bile bilmiyoruz onun da sözünü aynı cenh bir veriyor bir gündemden düşürüyor yani seçimden seçime, Trabzon köyleşti Büyükşehirinin Başkanı bile bu şehirde değil başka şehirde yaşıyor, işte Trabzon verdikleri önem

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mafaky ~ 4 yıl önce
Trabzon'a makul bir uzaklıkta nereye yapılabilecekmiş bu yeni Havalimanı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Slm ~ 4 yıl önce
Uluslar arasi ucak ne oluyor?bu bakan ne diyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kuşbakışı ~ 4 yıl önce
Videoya ve pistteki izlere bakarsak normal şekilde inmiş sağa manevra yapacağı yerde sola yönelmiş, steering arızası olsa yakar lambayı sende durur pistin ortasında beklersin towcar'ı, brake arızası olsa yerdeki o izler oluşmaz ayrıca fren arızası olsa niye reversleri kapatasın durana kadar beklersin ayrıca duramasan bile sola değil sağa manevra yaparsın, o piste ilk defa inmiyor herhalde bu adam sol tarafta deniz olduğunu biliyor her şey soruşturma sonunda ortaya çıkar ama piste suçu atmak çok mantıklı değil sanki

Yanıtla

Kalan karakter 1000
otobüs ~ 4 yıl önce
karayolundan şaşma
birds ~ 4 yıl önce
güzel bir kısa değerlendirme olmuş teşekkürler
Tulgar ~ 4 yıl önce
Asimetrik reverse arizasi deniyor. Zaten hava fotosuna bakinca sola donus yapan lastik izleri bir seylerin ters gittigini anlatiyor. Pilotun kasitli olarak sola donecegine ihtimal vermiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Reverse thrust ~ 4 yıl önce
Hocam reverser oralarda genelde kapalı olur. Çoktan iş biter. 60 knot altına inerseniz. Başka bir arıza olabilir. İnşallah değildir ama belki aim point ilerisine oturup kısa olan pisti daha da kısaltmış olabilirler. O zaman diyeceğim ama ilk anda asimetri max. da olur. Kontrol sonrasında kolaylaşır. Yani yine pist sonuna o ani dönüşü açıklamaz. Araştırma sonucu çıkacaktır mutlaka ama garip duruyor. Pist sonundan sola çıkış çok garip.
Geçmiş olsun herkese. 40 yıllık uçuş hayatım ~ 4 yıl önce
Ve 26 yıllık sorumlu kaptan olarak uctugum sürede binlerce iniş yaptığım Trabzon pisti gerçekten dünyanın en riskli pistlerinden biri. Ancak yazıldığı gibi uzunluğu nedeniyle değil. Gerçekte 2000 metrenin üzeri normal olarak yeterli. Trabzondaki SORUN pistin KONUMUNEDENİYLE inisten hemen önce ayda yılda sadece birkaç kere rastlanan karadan denize veya zaman zaman tersi yönde oluşan aniden sağ veya soldan 5 katina ..25-30 knotsa cikabilenYAMAÇ rüzgarı dır ki bu rüzgar teknik olarak meydanin içinde konumlandırılmış olan ölçüm cihazları ttarafından UÇUŞ KULESI kayıtlarına girememekte ve pilota bu bilgi inis oncesi ulaşamamakta. ÇÖZÜM ..Acilen yamactan uzakta deniz tarafina INIS için kullanılacak yeni bir pist yapılarak bu pistin sadece KALKIS için kullanılması. Herkese iyi uçuşlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
geçmiş olsun ~ 4 yıl önce
Yorumunuz çok doğru ve fotoğraflara bakıldığında yamaç eğimi sanırım yamaç paraşütçüler için çok iyi yelken uçuşu verir, inişte bu boyutlu uçaklar için çok büyük problem
Havacı ~ 4 yıl önce
Bu vesileyle 2. Pist inşaatı da başlayacak görünüyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000