28 Mayıs 2019, Salı 09:25:40

Topçu: "Atatürk Havalimanı yeterliydi... Binali Yıldırım istemedi!"

THY Yönetim Kurulu eski Başkanı Hamdi Topçu, İstanbul Havalimanı'nın gereksiz olduğunu ve Atatürk Havalimanı'nda yapılacak düzenlemelerin yeterli olabileceğini belirtirken, projeyi "Binali Yıldırım'ın gereksiz projesi" olarak nitelendirdi.
  • bu kadar güzel özetlenirdi...
  • Haydi arkadaslar, simdi ben merkezden saldiriya geciyorum sizler sag ve sol cenahtan atis serbest... Haydi istemezuk tayfasi goreyim sizi haydi zaten yanlis yerede yapildi, ari carpti, ucak direge vurdu, pistin egimide varmis duz asfalt dokememisler, haydi yigitler saldirin
  • Cok iyisiniz ya. Secim çalışmalarınız iyi gidiyormu?
  • VATAN caddesine ne gerek var uçakmı uçuracaksınız diye merhum MENDERESİ ŞEHİT.eden zihniyet halen var. çok yazık.büyük projeleri büyük. liderler tayin eder.
  • Yalaka
  • İtinayla yalıyorsun ama dikkat et bir yerlerin yara olmasın sonra...Şakşakladığının çaktığı çivileri tapelerde gördük yetmedi sayesinde euro,dolar,faiz,ithalat rekor kırıyor,herşeye hergün zam geliyor,kimin kimi nasıl sömürdüğü de ortada. Sen de haklısın böyle olmasan dişleyecek kemik bulamayacaksın...
  • Gelişmiş hiçbir ülkenin metropol şehrinin göbeğinde havaalanı yok.Hey hamdi ! kaç sene thy nin başındaydın, böyle güzide kurumun başına seni nasıl getirdiler anlamak zor....!
  • zamanlama çok güzel ...tam seçim öncesi subliminal mesaj B.Y istanbul için iyisini düşünmez zarara sokar vs gibi birsey çıkıyor..
  • Tek kelime Fetö
  • http://www.hurriyet.com.tr/gundem/thy-baskani-topcu-ataturk-havalimani-kapanacak-28331110
THY Yönetim Kurulu eski Başkanı Hamdi Topçu, İstanbul Havalimanı'nın gereksiz olduğunu ve Atatürk Havalimanı'nda yapılacak düzenlemelerin yeterli olabileceğini belirtirken, projeyi "Binali Yıldırım'ın gereksiz projesi" olarak nitelendirdi.

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, THY eski Başkanı Hamdi Topçu'nun İstanbul Havalimanı'na ilişkin açıklamalarına okuyucularıyla paylaştı.

Topçu'nun 3. havalimanı için "Gereksiz proje" dediğini aktaran Kahveci, "Hamdi Topçu net anlatmış: 3. Havalimanı ihtiyaçtan olmayan bir Binali Yıldırım projesi... Bütün sorumluluk onda" dedi.

Kahveci'nin, "3. Havalimanı niye yapıldı?" başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

Evet, ne diyor Hamdi Topçu 3. Havalimanı hakkında.... Ya da ne denilmek isteniyor? Kendimce şifreleri çözeyim.

243. sayfa: "THY'nin agresif büyümesi sonucu, Atatürk Havalimanı artan hava trafiğini kaldıramıyordu. Sürekli iyileştirmelerle durumu kurtarıyorduk. Havalimanında bir paralel pist ve ek bir terminal işi kurtarabilirdi."

"Üç alternatif hazırlandı. İki versiyonda THY yönetim binası ve cami minaresinin uçlarının yıkılması gerekiyordu. Kamulaştırmaya da ihtiyaç yoktu."

"Atatürk Havalimanı'na inen 100 uçaktan yaklaşık 70 kadarı dar gövde uçaklardı. Bu da 2030'a kadar ihtiyacı karşılıyordu."  

Anlam: Yani küçük birkaç hamle ile koskoca bir havalimanı boşa çıkmamış olacak ve bunca masrafa gerek olmayacaktı. Kısaca 3. Havalimanı ihtiyaçtan yapılmadı?  

O zaman soralım kendi kedimize: 3. Havalimanı ihtiyaçtan yapılmadı ise milyarlarca dolar Hazine garantileri verilerek neden yapıldı? 

(Sahi yılda iki bayramda sadece kuyruk olan Çanakkale Köprüsü sizce neden yapılıyor? Orada da tıpkı diğer köprü ve otoyollar gibi çocuklarımızın ve torunlarımızın gelecek gelirlerini ipotek eden Hazine garantileri var. Hızla yapılan Şehir Hastanelerinde, ya da kuş konmaz havalimanlarında da Hazine garantileri var...)

* * *

2012'de Binali Yıldırım ile toplantı durumu: 

"DHMİ tarafına "işin nasıl olmayacağını anlatın" talimatı verilmiş, katılanlar tembihlenmişti. DHMİ yeni bir pist yapılma maliyetinin 15 milyar doları bulacağını anlattı. Binali Bey'e "2 milyar doları verin yapayım (yeni pist) THY'de hatırı sayılır bir para kazansın" dedim. 

Binali Bey "Yeni havalimanının ilk bölümünü biz 2015'in ilk çeyreğinde teslim edeceğiz" dedi. Cemal Şanlı'da "Atatürk Havalimanı'ndaki iş de aynı sürede bitecekse, yeni havalimanı daha mantıklı dedi. "İmkansız" dedim. Binali Yıldırım "Biz, Bakanlık olarak söylediğimizden önce bitiririz" dedi. 

Açıklama: Bir pist yapımı ile karşılanacak olan ihtiyaç, 2015 yerine 4 yıl gecikme ile 2019'da teslim edilebilen 3. Havalimanı ile karşılanmak istendi. Yeni liman da riskler ve maliyetler zaten başlıca diğer sorunları oluşturuyor."

 

Topçu: "Atatürk Havalimanı yeterliydi... Binali Yıldırım istemedi!"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (102)

isimsiz ~ 3 ay önce
bu kadar güzel özetlenirdi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haydi ~ 3 ay önce
Haydi arkadaslar, simdi ben merkezden saldiriya geciyorum sizler sag ve sol cenahtan atis serbest... Haydi istemezuk tayfasi goreyim sizi haydi zaten yanlis yerede yapildi, ari carpti, ucak direge vurdu, pistin egimide varmis duz asfalt dokememisler, haydi yigitler saldirin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kesin öyledir ~ 3 ay önce
Cok iyisiniz ya. Secim çalışmalarınız iyi gidiyormu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Apron ~ 3 ay önce
VATAN caddesine ne gerek var uçakmı uçuracaksınız diye merhum MENDERESİ ŞEHİT.eden zihniyet halen var. çok yazık.büyük projeleri büyük. liderler tayin eder.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yeni din ~ 3 ay önce
Yalaka

Yanıtla

Kalan karakter 1000
büyük başkan'a ~ 3 ay önce
İtinayla yalıyorsun ama dikkat et bir yerlerin yara olmasın sonra...Şakşakladığının çaktığı çivileri tapelerde gördük yetmedi sayesinde euro,dolar,faiz,ithalat rekor kırıyor,herşeye hergün zam geliyor,kimin kimi nasıl sömürdüğü de ortada. Sen de haklısın böyle olmasan dişleyecek kemik bulamayacaksın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hüsnü ~ 3 ay önce
Gelişmiş hiçbir ülkenin metropol şehrinin göbeğinde havaalanı yok.Hey hamdi ! kaç sene thy nin başındaydın, böyle güzide kurumun başına seni nasıl getirdiler anlamak zor....!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CAPTAIN ~ 3 ay önce
şaka gibi..siz hiç yurtdışına uçtunuz mu cidden... böyle atıyorsunuz...
zamanlama ~ 3 ay önce
zamanlama çok güzel ...tam seçim öncesi subliminal mesaj B.Y istanbul için iyisini düşünmez zarara sokar vs gibi birsey çıkıyor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fetö ~ 3 ay önce
Tek kelime Fetö

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Topculardainecekvar ~ 3 ay önce
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/thy-baskani-topcu-ataturk-havalimani-kapanacak-28331110

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000