09 Mart 2023, Perşembe 15:40:32

THY'nin Uçuş Eğitim Merkezi de zirvede

Türk Hava Yolları (THY) Uçuş Eğitim Merkezi, mevcut simülatörlerine yenilerini eklemeye hazırlanıyor.
  • Yakında buralardan gidicem, bu defteri kafada kapattım ama şirketin hakkının verilmesi gereken konulardan biri bu eğitim merkezidir. Dünya'da bu ölçekte ve kapasitede eğitim merkezi azdır.
  • Bekman kaptan göreve geldiğinde de böyle işler yapılacağı belliydi. Geçenlerde binada karşılaştık, istisnasız herkesle selamlaştı. Herkesin derdini dinledi, önerilerini aldı. Tamamen iş ve insan odaklı birisi. Eminim beraber çalışanlar da aynısını düşünüyordur. En iyi yerlerde olması dileğiyle..
  • Burak bekman bu işi en layiğiyle yapabilecek insandı.Eminim bu daha başlangıç çok daha güzel işler yapabilecek kapasitede bir adam
  • Böyle düzgün kaliteli insanları göreve getirdiğiniz zaman neler olucağını gösteriyor.bravo burak bekman..
  • Thy Eğitim her geçen gün daha da iyiye gidiyor. Uzun yıllar şirkette olunca bunu rahatlıkla görebiliyorsunuz. Burak Bekman Kaptan gibi yıllardır eğitimin çeşitli kademelerinde yer almış tecrübeli bir kaptanın eğitimin başında olması da bunun en önemli sebeplerinden biri bence.
  • Burak Bekman Kaptan liyakat sisteminde bu göreve gelmesi gereken kişiydi ve kararın doğruluğu şu kısa sürede bile kendini gösteriyor.
  • Uçuş Eğitim Merkezi'nin zirveye çıkmasında Burak Bekman Kaptan'ın emeği, çalışkanlığı, gayreti birinci faktördür. Analitik yaklaşımı ve problemler karşısında tecrübesiyle, çözüm bulabilme ve iyileşirme özelliği ile yeni zirveler yakındır. Liyakat işte tam olarak budur. Kendisine teşekkür ediyorum.
  • Florya gibi arsa değeri yüksek yere para vermeyip İstanbul havalimanı taraflarında ucuza arsa alınıp daha büyük bir yapı daha ucuza yapılmalıydı. Atatürk havalimanı kapanınca Floryanın hiç bir anlamı kalmadı. Sadece Ataköyde oturan emekli hocaların rahatı bozulmamış oldu. Genel müdürlük, eğitim, simulator havalimanı çevresinde tek bir yerde toplanmalı.
  • Ilk once dogru duzgun para verip egitmen bulsunlar..kimse bisey ogretmek istemiyor...herles aanasinin karnindan ogrenmis gibi bir tripte...
  • Ama ben çok çalışıyorum.

1994 yılında hizmet vermeye başlayan Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Merkezi, 2022 yılında 37 adet farklı eğitimle, kokpit, kabin, dispeçer ve load master kursiyerlerine 45 binden fazla eğitim verdi.

Mevcut kampüsünde 1995 yılında tek bir simülatör ile eğitimler veren Uçuş Eğitim Merkezi’nde bugün 24 adet tam uçuş simülatörü (FFS) bulunuyor. 2023 yılında bu sayı Havelsan’dan satın alınan 3 adet A320 ve 2 Adet B737 MAX simülatörleri ile 29’a yükselecek.

41.000 metrekare kapalı alana sahip uçuş eğitim merkezinde 24 adet simülatörün yanı sıra 75 adet derslik ve bir konferans salonu bulunuyor. Bu kapasite ile aynı anda 1650 kişiye eğitim verilebiliyor.

Eğiticinin eğitimini de kendi bünyesinde veren Uçuş Eğitim Merkezi’nde 522’si Kokpit, 128’i Kabin eğitimlerinde görevli toplam 650 Eğitmen ve 367 personel görev yapıyor. Ortaklığın büyüyen yapısında, yapılan yatırımlarla eğitim kapasitesini arttıran eğitim üssü, şirketin kârlılığına da önemli bir katkı sağlıyor.

Flight Simulation Training Device (EASA FSTD) yetki belgesi ve SHGM onaylı ATO Eğitimi yetkilerini sahip eğitim merkezinin merkez kampüsünde 3 adet A320, 2 adet A330, 3 adet B737 ve 2 adet B777 simülatörü bulunuyor. Sedat Şekerci kampüsünde ise 3 adet A320, 2 adet A330, 2 adet A350, 2 adet B787, 1 Adet B777, 2 Adet B737NG ve 2 adet B737 Max simülatörü aktif olarak yer alıyor.

Kokpit eğitimlerinde “Dönüşüm”, “Uçak Tipi”, ve “Yenileme Eğitimleri” ağırlıklı olmak üzere 37 farklı eğitim programı yer alıyor. Türk Hava Yolları bünyesinde görev yapan 60 farklı ülkeden 358 yabancı personelin eğitimleri de yine uçuş eğitim merkezinde veriliyor. 2022 yılında 5500 kokpit personeline yer eğitimi/simülatör eğitimi verilmiştir. Sanal sınıf, sınıf, CBT, E-Learning yer eğitimleri 366 bin saatin, simülatör eğitimleri ise 107 bin saatin üzerinde gerçekleştirildi.

Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Merkezi’ni diğer eğitim merkezlerinden ayıran en büyük özelliği ise aktif uçucuların eğitim veriyor olması. Bu sayede tecrübeler güncel olarak kursiyere aktarılabiliyor ve eğitim kalitesi de artıyor. Ayrıca, eğitim satışı ve uçuş simülasyon eğitim cihazı kiralamaları yaparak, farklı ülkelerin otoritelerinden de eğitim verme yetkisi alıp, pek çok yerli/yabancı havayolu şirketinin kabin/kokpit ekibine eğitim veriliyor.

Kokpit personeline verilen eğitimler arasında, Tip intibak eğitimleri, kaptanlık eğitimleri, yenileme, tazeleme eğitimleri, tip intibak/tip intibak kontrol pilotu (TRI/TRE) ve simülatör öğretmeni (SFI) eğitimi ve simülatör kontrol pilotu (SFE) eğitimleri, MCC temel ve öğretmenlik eğitimi (MCC/MCCI), APS MCC, ETOPS, LVO, PBN, UPRT vb. özel yetki ve lisanslandırma eğitimleri, Steep Approach, Rejected Landing vb. emniyeti artırmaya yönelik özel tasarlanmış, otoriteler ve/veya operatörler tarafından talep edilen eğitimler, Lisans Dönüşüm Eğitimleri, Tehlikeli Madde Kuralları Eğitimi, Ekip Kaynak Yönetimi (CRM) Eğitimi ve CRMI (CRM Eğitmeni Yetiştirme Eğitimi) ve MEB onaylı eğiticinin eğitimleri yer alıyor.

KABİN EĞİTİMLERİNDE DE İDDİALI

Uçuş eğitim merkezi 2022 yılında, temel, yenileme, tazeleme, tekrar sertifikalandırma, kabin amirliği, ilk yardım, defibrilatör, ürün ve servis, mesleki gelişim, dar gövde uçak tipi işletici dönüşüm farklılık (A319-320-321, B737), geniş gövde uçak tipi ve işletici dönüşüm farklılık (A330-350, B777-787) eğitimleri de dahil olmak üzere 20 farklı kategoride 32747 kişiye eğitim verdi. Ayrıca yabancı havayolları kabin personeline toplam 2985 saatlik eğitim satışı yapıldı. Bunlara ilave olarak e-learning eğitimleri kapsamında 258 bin saatin üzerinde eğitim verildi.

Uçuş Eğitim Merkezi’nde kabin personeline verilen eğitimler arasında ise, Temel Eğitim, Kokpit ve Kabin Güvenliği Eğitimi, Uçuş Emniyeti ve Acil Durum Prosedürleri Eğitimi, Ekip Kaynak Yönetimi Eğitimi (CRM), Tehlikeli Madde Kuralları Eğitimi (DGR), Normal Emniyet Kuralları Eğitimi, Uçak Tipi Eğitimleri (B737, A319, A320, A321, B777, A330), Farklılık Eğitimleri (B787, A350), Yenileme, Tazeleme, Tekrar Sertifikalandırma Eğitimleri, Kabin Amirliği Eğitimleri (Geniş Gövde Uçaklar), Sağlık Bakanlığı onaylı İlk Yardımcı Temel ve Güncelleme Eğitimleri, Sağlık Bakanlığı onaylı İlk Yardım Eğitici Eğitimi, Kontrol Kabin Amirliği Eğitimi, European Resuscitation Council onaylı Defibrilator Temel ve Yenileme Eğitimleri yer alıyor.

Kabin eğitimlerinde kullanılmak üzere 3 adet Mock-Up (A320 CEET, B737 CEET, B787 CEET), 1 Adet yangınla mücadele eğitim cihazı RFFT, 6 adet kapı ve pencere eğitim cihazı, B777, B787 ve A320 Tahliye Silede’ı, acil durum malzemelerinin yer aldığı 4 adet istasyon bölgesi, suya tahliye havuzu, 6 adet kabin servis eğitim cihazı da eğitim üssünde bulunuyor.

YOLCU MEMNUNİYETİ İÇİN DE EĞİTİMLER VERİLİYOR

Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Merkezi, müşteri memnuniyetini arttırmak için, uçakta anons uygulamaları eğitimi, üniforma ile yaşam, uçuş operasyonunda yolcu ihtiyaçları eğitimi, kabin ekibi perspektifinden uçuş deneyimi, temel ürün hizmet sunumu eğitimi, kabinde sessizlik eğitimi,  kabin ekibi profesyonel farkındalık eğitimi, ER/BC uzmanlaşma Eğitimi (B777-787/A330-A350), ER/BC uzmanlaşma yenileme eğitimi (B777-B787/A330-A350), B777-787/A330-350 Y/C ürün hizmet sunumu eğitimi, uçak içi eğlendirici sistemler eğitimi (IFE), kabin amirliğinde uzmanlaşma eğitimi, teori bazlı uçuş günü eğitimleri de personele veriliyor. 

TAM YETKİLİ

Uçuş Eğitim Merkezi’nin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden, ATO (Approved Training Organization), CCTO (Cabin Crew Training Organization/ Onaylı Kabin Ekibi Temel Eğitim Kuruluşu), Hava Yoluyla Tehlikeli Madde Taşımacılığı Eğitimi Yetkisi, Dispeç (Uçuş Harekât Uzmanı) Eğitim Yetkisi, SHT RAMP Delege Eğitim Kuruluşu Yetkisi bulunuyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan da, İlk Yardımcı Temel ve Güncelleme Eğitimi yetkisi, Sağlık Bakanlığı onaylı İlk Yardımcı OED (Otomatik Eksternal Defibrilatör) yetkisi, Sağlık Bakanlığı onaylı İlk Yardımcı Eğitici Eğitmenliği yetkisine sahip THY Uçuş Eğitim merkezi, Avrupa Resüsitasyon Konseyi (ERC)’den Temel Yaşam Desteği ve Defibrilatör (BLS/AED) yetkisi ve Milli Eğitim Bakanlığından Özel Uçan Kuş Pilot Yetiştirme Kursu yetkisine sahiptir.

Müşteri portföyünü her geçen gün genişleten eğitim merkezi, Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Orta Asya’dan olmak üzere onlarca havayolu şirketine eğitim vererek ortaklığa katkı sağlıyor.

Dünya genelindeki uçuş eğitim merkezleri arasında gerek eğitim ve gerekse kapasite açısından lider pozisyona sahip Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Merkezi, yatırımlarıyla büyümeye devam ediyor.

Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Başkanlığı görevini Haziran 2022 tarihinden bu yana Kaptan Pilot Burak Bekman yürütüyor.

©AirportHaber.comTHY'nin Uçuş Eğitim Merkezi de zirvede

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Gerçek ~ 12 ay önce
Yakında buralardan gidicem, bu defteri kafada kapattım ama şirketin hakkının verilmesi gereken konulardan biri bu eğitim merkezidir. Dünya'da bu ölçekte ve kapasitede eğitim merkezi azdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
320 Cpt ~ 12 ay önce
Bekman kaptan göreve geldiğinde de böyle işler yapılacağı belliydi. Geçenlerde binada karşılaştık, istisnasız herkesle selamlaştı. Herkesin derdini dinledi, önerilerini aldı. Tamamen iş ve insan odaklı birisi. Eminim beraber çalışanlar da aynısını düşünüyordur. En iyi yerlerde olması dileğiyle..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
320ci ~ 12 ay önce
Burak bekman bu işi en layiğiyle yapabilecek insandı.Eminim bu daha başlangıç çok daha güzel işler yapabilecek kapasitede bir adam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kptngusto ~ 12 ay önce
Böyle düzgün kaliteli insanları göreve getirdiğiniz zaman neler olucağını gösteriyor.bravo burak bekman..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CPT ~ 12 ay önce
Thy Eğitim her geçen gün daha da iyiye gidiyor. Uzun yıllar şirkette olunca bunu rahatlıkla görebiliyorsunuz. Burak Bekman Kaptan gibi yıllardır eğitimin çeşitli kademelerinde yer almış tecrübeli bir kaptanın eğitimin başında olması da bunun en önemli sebeplerinden biri bence.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
320 Kaptan ~ 12 ay önce
Burak Bekman Kaptan liyakat sisteminde bu göreve gelmesi gereken kişiydi ve kararın doğruluğu şu kısa sürede bile kendini gösteriyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Burak Bekman Farkı.. ~ 12 ay önce
Uçuş Eğitim Merkezi'nin zirveye çıkmasında Burak Bekman Kaptan'ın emeği, çalışkanlığı, gayreti birinci faktördür. Analitik yaklaşımı ve problemler karşısında tecrübesiyle, çözüm bulabilme ve iyileşirme özelliği ile yeni zirveler yakındır. Liyakat işte tam olarak budur. Kendisine teşekkür ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nerede tasarruf? ~ 12 ay önce
Florya gibi arsa değeri yüksek yere para vermeyip İstanbul havalimanı taraflarında ucuza arsa alınıp daha büyük bir yapı daha ucuza yapılmalıydı. Atatürk havalimanı kapanınca Floryanın hiç bir anlamı kalmadı. Sadece Ataköyde oturan emekli hocaların rahatı bozulmamış oldu. Genel müdürlük, eğitim, simulator havalimanı çevresinde tek bir yerde toplanmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ilk once ~ 12 ay önce
Ilk once dogru duzgun para verip egitmen bulsunlar..kimse bisey ogretmek istemiyor...herles aanasinin karnindan ogrenmis gibi bir tripte...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F ~ 12 ay önce
Ama ben çok çalışıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000