01 Şubat 2020, Cumartesi 14:34:33

THY'nin son uçakları döndü

Çin’de yaşanan korona virüsü nedeniyle bu ülkeye gerçekleştirdiği tarifeli uçuşlarını 9 Şubat’a kadar durduran Türk Hava Yolları(THY)’nın Çin’den kalkan son uçakları, İstanbul’a döndü. Uçakların tamamı baştan aşağı dezenfekte edildi.
  • Thy kdr aç ve calisanlarini düşünmeyen baska hava yolu firmasi yoktur . Bu iptalin sebebi ekipleri calisanlari düşündügünden degil satılan biletin azligindan . Emin olun ki ucaklarda ciddi doluluk olsa iptal falan olmazdi . . . .
  • Bu köpek yiyenler yüzünden THY zarar edecek gene.
  • İptal olan seferler yerine Oman Air’in aktarmalı seferleri kullanılıyor. Thy direkt taşımıyor ama oradan Oman Air ile Türkiye’ye geliyorlar. Acaba o uçaklar da özel körüklere yanaşıp taranıyor mu?
  • Cooook geç kalındı THY yönetimi hiç ama hiç başarılı degil yasık demeki ekipkerini koruma mantıgı yok !!!
  • Doktor havası olmuş, belki artık adam yerine koyarlar. Gittik geldik. Pilot olacaklara duyuru.Bu kafayla yönetilen bir ülkede biraz daha beklemnizi tavsiye ediyorum.
  • Burdan herkesle paylaşıyırum. Bu Çin uçuşlarının iptaliyle ikramiyelerin 2 ye indirilmesi kesinleşti. Sendika bir iki bağırır unutulur gider. Trol değilim bekleyin ve görün
  • Uzak doğu uçaklarının yanaştığı köprüleri de dezenfekte yapsınlar. Köprüler de hiçbir şekilde ilaçlama vs. yapmıyorlar. Maskeyle çıktığımız halde tedirginiz. Virüs kapmamız an meselesi
  • Çini cin çarpmiş.
  • Sadece Çin’den gelenler mi... Adam İstanbul’dan Londra’ya transit devam ediyor, hastalığın kuluçka süresi 14 güne kadar çıktığı durumda, tüm filonun dezenfekte edilmesi gerekir.
  • çinli turist avrupalı kız arkadaşıyla gelmiş fotoya bakılırsa bizim ekip maske takarken o takmamış :) enteresan

Çin’de yaşanan korona virüsü nedeniyle bu ülkeye gerçekleştirdiği tarifeli uçuşlarını 9 Şubat’a kadar durduran Türk Hava Yolları(THY)’nın Çin’den kalkan son uçakları, İstanbul’a döndü.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip ölümcül korona virüsü yayılmaya devam ediyor. Çin’in yanı sıra dünyada dünyanın farklı ülkelerine de yayılan virüs nedeniyle Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkede önlemler alınmış, bu kapsamda İstanbul Havalimanı’nda yolcular geçtiğimiz haftadan itibaren termal kameralarla taranmaya başlamıştı. 200’den fazla kişinin hayatını kaybettiği virüs salgını nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü de uluslararası acil durum ilan etmişti.

Çin’den kalkan son uçaklar İstanbul’a ulaştı

Öte yandan, dünya gelenindeki birçok ülkenin havayolu şirketleri salgının yayıldığı Çin’e gerçekleştirdikleri seferlerini durdurma kararı aldı. Türk Hava Yolları da dün aldığı kararla Çin’in Pekin, Guangzhou, Şangay ve Xian şehirlerine düzenlediği tarifeli seferlerini 9 Şubat’a kadar durdurduklarını açıklamıştı. Alınan karar doğrultusunda Türk Hava Yolları’nın Çin’in Pekin, Guangzhou, Şangay ve Xian şehirlerinde bulunan son tarifeli uçakları, bu sabah 05.00-07.00 saatleri arasında İstanbul’a ulaştı. İstanbul Havalimanı’na inen yolcular yine özel olarak belirlenen körüklere yanaşan uçaklardan indikleri sırada vücut ısılarını ölçen termal kameralarla taranarak terminale alındı. Yapılan kontrollerde ise risk teşkilde edecek herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı.“Ben şanslı olarak son uçuşla geldim”

Türk Hava Yolları’nın Şangay’dan hareket eden son uçağıyla İstanbul’a gelen yolculardan Can Kahyaoğlu, “Rakam ciddi şekilde artınca insanlar endişelenmeye başladı. Ben de dönmeye karar verdim. Artış hızı devam ettiği için yeni önlemler gelmeye başladı. Şuanda uçuşlar iptal oldu. Ben şanslı olarak son uçuşla geldim. Türk Hava Yolları Çin’e olan uçuşlarını iptal etti. Benim duyduğum kadarıyla bugünden itibaren bütün Çin genelinde otobüs seferleri Wuhan’ın dışında olan yerlerde de birçok yerde iptal olmaya başlanıyor. Eğer kontrol dışına çıkarsa mesela Şangay’ın da karantina tarzı bir hale gelmesi ve yurt dışına çıkamama durumu belki olabilir. O yüzden ben de gelmek istedim. Şansıma son uçak. Ben bu bileti aldığımda bugünün son bilet olduğunu bilmiyordum 3-4 gün önce bileti aldım. Sabah kalktığımda THY seferlerini iptal etmiş dediler. Önce telaş yaptım sonra kontrol ettiğimizde son uçak olduğunu öğrendim ve şans eseri geldim” dedi.“Son uçuşu kaçırmam Çin’de kalmam demekti”

Son uçakla İstanbul’a dönen bir başka yolcu Sinan Bükcü ise “Son bir aydır bu olay patlamış durumda ama tabei ki Çin’de bu durum son birkaç haftadır çok ciddiye alınıyor. Ben Guanzu’da yaşıyorum sokaklar boş, dükkanlar kapalı. Bunda Çin yeni yılının da etkisi var sadece virüse de bağlamamak lazım ama insanlar işlerine gidemiyorlar. Şuan Çin’de her şey durmuş vaziyette. Bu son uçuştu, ben uçuşumu bir ay öncesinden planlamıştım. Son uçuşu kaçırmam Çin’de kalmam demekti. Çok zor çünkü sadece Türkiye değil birçok ülke uçuşlarını iptal etti” şeklinde konuştu.

13 milyonluk nüfusuyla Çin’in ve dünyanın en büyük şehirleri arasında yer alan Guanzu şehrinin ve havalimanının son durumu, THY’nin son uçağıyla İstanbul’a dönen bir Türk yolcu tarafından cep telefonuyla görüntülendi. Kaydedilen görüntülerde normal günlerde oldukça kalabalık olmasıyla bilinen şehrin ve Guanzu Havalimanı’nın neredeyse tamamen boş olduğu görülüyor.

Uçaklar baştan aşağı dezenfekte ediliyor

Öte yandan AirportHaber'in edindiği bilgilere göre; Türk Hava Yolları'nın başta Çin'den gelen uçaklar olmak üzere birçok uçağın baştan aşağı dezenfekte edildiği ve tüm personelin uçaklara maskelerle girdiği öğrenildi.THY'nin son uçakları döndü

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

X y z . . . ~ 3 yıl önce
Thy kdr aç ve calisanlarini düşünmeyen baska hava yolu firmasi yoktur . Bu iptalin sebebi ekipleri calisanlari düşündügünden degil satılan biletin azligindan . Emin olun ki ucaklarda ciddi doluluk olsa iptal falan olmazdi . . . .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zarar ~ 3 yıl önce
Bu köpek yiyenler yüzünden THY zarar edecek gene.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aktarmalı yolculuklar? ~ 3 yıl önce
İptal olan seferler yerine Oman Air’in aktarmalı seferleri kullanılıyor. Thy direkt taşımıyor ama oradan Oman Air ile Türkiye’ye geliyorlar. Acaba o uçaklar da özel körüklere yanaşıp taranıyor mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 3 yıl önce
Cooook geç kalındı THY yönetimi hiç ama hiç başarılı degil yasık demeki ekipkerini koruma mantıgı yok !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türk Pilotu ~ 3 yıl önce
Doktor havası olmuş, belki artık adam yerine koyarlar. Gittik geldik. Pilot olacaklara duyuru.Bu kafayla yönetilen bir ülkede biraz daha beklemnizi tavsiye ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Taner Yuzucu ~ 3 yıl önce
Parayi bas pilot ol para yok sonra oderim diyorsan da akademi yolu acik yeter ki adamin olsun
Pilot aday aday aday adayı ~ 3 yıl önce
Ülkede kriz hat safhaya da çıksa, enflasyon %400 de olsa ben acil pilot olmalıyım. Maaşım 4 bin olsa razıyım.
Cici kpt ~ 3 yıl önce
Burdan herkesle paylaşıyırum. Bu Çin uçuşlarının iptaliyle ikramiyelerin 2 ye indirilmesi kesinleşti. Sendika bir iki bağırır unutulur gider. Trol değilim bekleyin ve görün

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Derdin ~ 3 yıl önce
Tek derdin bu mu gerçekten, dikkat et corona bulaşmasın beyinciğine
yalaza ~ 3 yıl önce
ikramiye 2 ye duserse sen gör şenliği kardeşim, o taksitleri kim öder sonra
yalaza ~ 3 yıl önce
ipini koparan pilot olursa olacagi bu, eskiden yalandan da olsa sayisalci secerlerdi şimdi parayi bastiran aliyor lisansi hey gidi heyyy
baltazar ~ 3 yıl önce
tanidigim 2 yuksek muhendis crmde elendi adamlar ilk seferde tum modulleri ve sinavlari verdi hayatlari havacilik olmuş nasil bir tutkuydu pilot olmak anlatamam, gelin görün ki ellerindeki listede isimleri yok diye alinmadilar
Gülerim ~ 3 yıl önce
ÇIN seferlerinin iptal edilmesi sirketimiz icin kar demektir suan ucsada yolcu yok.777 ler buarada max yuzunden iptal edilen seferleri karsilayacaktir. Win win senin anlayacağın. THY yas tahtaya ayak basmaz ...
Dezenfekte ~ 3 yıl önce
Uzak doğu uçaklarının yanaştığı köprüleri de dezenfekte yapsınlar. Köprüler de hiçbir şekilde ilaçlama vs. yapmıyorlar. Maskeyle çıktığımız halde tedirginiz. Virüs kapmamız an meselesi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sisi ~ 3 yıl önce
Çini cin çarpmiş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neden sadece Çin’den gelenler ~ 3 yıl önce
Sadece Çin’den gelenler mi... Adam İstanbul’dan Londra’ya transit devam ediyor, hastalığın kuluçka süresi 14 güne kadar çıktığı durumda, tüm filonun dezenfekte edilmesi gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Onu geç ~ 3 yıl önce
Çinden gelen kabin ekipleri uçuşa gidiyor iç hat dış hat farketmeksizin, ya taşıyıcılarsa??
Fatih ~ 3 yıl önce
çinli turist avrupalı kız arkadaşıyla gelmiş fotoya bakılırsa bizim ekip maske takarken o takmamış :) enteresan

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000