27 Nisan 2022, Çarşamba 16:17:08

THY'nin biyoyakıt giydirmeli uçağı göklerde

Türk Hava Yolları (THY), çevreci yakıt kullanarak operasyonlarını gerçekleştirdiği "Airbus A321" tipi TC-JSU kuyruk numaralı uçağına, yaprak desenlerinden oluşan özel bir tasarım uyguladı.
  • ikramın yarısı, tonlarca yemek çöpe gitsin ama biz bio yakıt kullandık. Bu şovları geçip önce her alanda israfı önleyin. Bonus: ekip planlama diye bir birim var, ordan başlanabilir...
  • yesil guzel renk. degisimi begendim
  • Neden sadece A321ler boyanıyor THY.
  • Hazır teknik işin içindeyken soralim bakalım bizim sinyorite noldu ?
  • Farz edelim ki tüm dünya bio yakıt kullanmaya başladı. Bunun için dünyada yüzeyindeki ekilebilir tüm alanlara bio yakıt üretilebilen bitkiler ekilmesi lazım. Peki bu durumda insanoğlu taş mi yiyecek? Saçma sapan olaya bir ton para harcamaya ne kadar meraklıyiz yaa....

Türk Hava Yolları (THY), çevreci yakıt kullanarak operasyonlarını gerçekleştirdiği "Airbus A321" tipi TC-JSU kuyruk numaralı uçağına, yaprak desenlerinden oluşan özel bir tasarım uyguladı.

Türk Hava Yolları'ndan yapılan açıklamaya göre, dünyanın en çok ülkesine uçan küresel taşıyıcı, yeni temalı uçağı ile ilk uçuşunu "TK 1795" seferiyle İsveç'in başkenti Stockholm'e icra etti. Çevre dostu yakıtın yaygınlaştırılması kapsamında biyoyakıt kullanılan uçuş, sıfır atık prensibine uygun gerçekleştirildi.

Küresel taşıyıcı ilk uçuşuna özel düzenlenen "Green Class" konsepti çerçevesinde sürdürülebilirlik faaliyetleri ve ilgili bilgilendirmenin yanı sıra bu sefere özel yeni çevreci uygulamalar da yapıldı.

Uçuşta kraft peçete, karton bardak, ahşap tuzluk ve karabiberlik kullanılırken tüm yolculara sağlıklı yeşil içecek ikram edildi. Ayrıca, üretim aşamasında yüzde 100 geri dönüştürülmüş sertifikalı iplikler kullanılarak su tasarrufu sağlanan doğa dostu battaniye ve yastık kılıfları da yolculara sunuldu. Çocuk misafirlere ise doğal malzemelerden üretilmiş FSC sertifikalı ahşap oyuncaklar hediye edildi.

"Biyoyakıtın kullanıldığı uçuşlarımızı artırmayı hedefliyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, çevre dostu yakıt kullanmaktan ve uçağa bu temayı içeren bir tasarımın uygulanmasından memnuniyet duyduğunu belirtti.

Uçuşlarda çevre dostu yakıt kullanmanın önemine dikkati çeken Bolat, "Ülkemizin milli bayrak taşıyıcı şirketi olarak, sürdürülebilirlik konusuna verdiğimiz öneme istinaden bugün bir uçağımızı yeni tasarımıyla göklerle buluşturuyoruz. Uçağımızın üzerinde yer alan biyoyakıt ifadesiyle havacılık sektöründe karbon emisyonu ile mücadelenin en önemli maddelerinden olan sürdürülebilir havacılık yakıtı kullanımına dikkat çekmek istiyoruz. Bu doğrultuda çevreci yakıt üretim çalışmalarını destekliyor, böylece biyoyakıtın kullanıldığı uçuşlarımızı artırmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

THY, 8,5 yaş ortalamalı genç filosuna katacağı yeni nesil uçaklar ve sürdürülebilir havacılık yakıtı ile uçtuğu Stockholm, Oslo, Göteborg, Kopenhag, Paris ve Londra'ya zamanla yeni şehirleri ekleyerek karbon emisyonu azaltma çalışmalarına devam edecek.

THY'nin biyoyakıt giydirmeli uçağı göklerde

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

çöp ~ 4 ay önce
ikramın yarısı, tonlarca yemek çöpe gitsin ama biz bio yakıt kullandık. Bu şovları geçip önce her alanda israfı önleyin. Bonus: ekip planlama diye bir birim var, ordan başlanabilir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
x ~ 4 ay önce
yesil guzel renk. degisimi begendim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A321 ~ 4 ay önce
Neden sadece A321ler boyanıyor THY.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknik ~ 4 ay önce
Hazır teknik işin içindeyken soralim bakalım bizim sinyorite noldu ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bende bu bio yakıta tilt oluyorum ~ 4 ay önce
Farz edelim ki tüm dünya bio yakıt kullanmaya başladı. Bunun için dünyada yüzeyindeki ekilebilir tüm alanlara bio yakıt üretilebilen bitkiler ekilmesi lazım. Peki bu durumda insanoğlu taş mi yiyecek? Saçma sapan olaya bir ton para harcamaya ne kadar meraklıyiz yaa....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Enerji ~ 4 ay önce
Hocam biyoenerji sadece tarka ya ekilen enerji bitkilerinin elde edilmiyor.SAF denen sürdürülebilir havacılık yakıtı gıda atikarindan algler den de elde edilir. Özellikle atık yağ en iyi kaynak. Bundan dolayı mevzu sadece edilebilir tarım arazisi değil. Zira AB 2030 perspektifinde bu yakıtların kullanımını %50 ye çıkarmayı hedeflemiş ki 2050 için ise 0 emisyon diyor. Kısa sürede yolcu uçakları için elektrikli ve hidrojen den elde edilen enerjiye geçiş zor olduğu için SAF önemli bir alternatif.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000