04 Ocak 2019, Cuma 13:20:49

THY'nin binlerce gönüllü doktoru var

Türk Hava Yolları'nın Lizbon-İstanbul uçuşunda bir yolcunun kalp krizi geçirmesi üzerine uçakta doktor bulunup bulunmadığı tartışma konusu olmuştu. Tartışmalar THY'nin "Smiling Doctor" uygulamasını gündeme getirdi.
  • Açıkçası “Smiling Doctors” uygulaması gerçekten iyi niyetle ve güzel düşünülmüş bir proje ama akrabaları doktor olan birisi olarak şunu söyleyebilirim: Başağrısı için verilecek bir ilaç için, sıfır uykuyla kongreye ya da hastasına giden bir doktoru zorla uyandırmak gerçekten çok can sıkıcı oluyor. Çünkü her türlü hastanın “doktor anonsu yapar mısınız” istek durumu ortaya çıkıyor. Doktorların sürekli rahatsız edilmesi birçoğu tarafından can sıkıcı olarak nitelendiriliyor. Söylediğim yanlış anlaşılmasın. Ciddi bir durum olduğunda işini gücünü uykusunu bir kenara bırakıp da saatlerce hastaların başında duran kaç tane doktor ve hemşire gördüm uçuş hayatım boyunca anlatamam. Hipokrat yeminlerine bağlı yaşıyorlar gerçekten. Ama yasal prosedürler ve protokoller maalesef uçuş ekiplerini olduğu kadar, doktorlarında elini kolunu bağlıyor. Bu da bazen can sıkıcı durumlara yol açabiliyor. Bu sebepten ötürü doktor listesinden çıkan doktorlar biliyorum.
  • 5bin mili beğenmeleri mümjüm değil özellikle business uçan doktorların Daha fazla cezbedici şeyler yapılmalı
  • uçağa binen kayıtlı dr.ların koltuk numaralarını kabin ekibi biliyor mu ?. anonsu duymayabilir , uykuda olabilir , kulaklıkla film izleyebilir , müzik dinleyebilir .
  • Eger gercekten ucakta doktor vardiysa: okumus Doktor olmus, ama insan olamamis demektir. gercekten yazik. Ama etme bulma dünyasindayiz. Keser döner, sap döner, gün gelir hesap döner...
  • Benim Kızım,Damadım Doktor. Türk Hava Yolları veya başka Şirket ile Uçuşta bir Müdahale edilmesi gereken husus olsa insanlık için Bakabilir. Ancak, Ücret alınmıyor,Gönüllü yapılan bir iş.Öteki Tarafta ise Sorumluluk var ! Ücret almadığın ve Hava Yolu Şirketi sana istediğin Koltul seçimini dahi yaptırmadığı bir Hak veya Lütufta neden iş yapsın ? Hasta’nın İtiraz veya Mahkemeye verme Hakkı var Müdahale sonrası.Tamam Türk Hava Yolları Sigortalı ama Sevabı olmayan bir iş için neden RİSKE GİRSİN ? İnsanlık adına Bakıp Sorumluluk almadan ( Hemşireyim gibisinden ) bakılıyor ama Ötesi biraz zor !
  • THY ye fark yaratacak bir fikir veriyorum, uzun uçuşlarda doktor bulundurmalı, diğer rakiplere fark atar. Belki de uzun uçuşlarda gönüllü doktorlara bedava bilet verir bir havuz oluşturur, her uçuşta meslek doktor kontrolü yapar ve ona göre rezervasyon yapar . Bu benim fikrim , ben genel müdür olsam derhal uygularım
  • 5000mil az.
  • Turk Hava yolları genel mudurum uzun onayı ile THY ucaklarında seyahat edecek doktorlara bılette % 50 indirim jest yapılırsa her doktorumuz bu jest karsılıgı da seyahat esnasında yolcuya mudahale edecektir. Bir ucagın gereksiz yere dıvert yapması yakalasık maliyet 20000 usd civarındadır. Yonetıcı lerımızce duyurulur.

Türk Hava Yolları'nın Lizbon-İstanbul uçuşunda bir yolcunun kalp krizi geçirmesi üzerine uçakta doktor bulunup bulunmadığı tartışma konusu olmuştu. Tartışmalar THY'nin "Smiling Doctor" uygulamasını gündeme getirdi.

TK1760 sefer sayılı Lizbon-İstanbul uçuşunu gerçekleştirmek için Portekiz'den kalkış yapan uçak, bir yolcunun kalp krizi geçirmesi nedeniyle Roma'ya acil iniş yaptı. Geçtiğimiz Çarşamba günü olayın yaşandığı uçakta bulunan ünlü sunucu Metin Uca da uçakta doktor olduğunu ancak olaya müdahale etmemek adına kendini ifşa etmediğini ifade etmişti.

Gündeme gelen bu olay üzerine THY'nin "Smiling Doctor" uygulamasının aslında ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşıldı.

Türk Hava Yolları, "Smiling Doctor" uygulamasıyla seyahat sırasında uçakta bulunan doktorun (gönüllülük esaslı) adının ekiplerle paylaşılmasını ve sağlık sorunlarına anında müdahale edilerek ilk yardımın yapılmasını sağlıyor.

6 BİN GÖNÜLLÜ DOKTORU VAR

AirportHaber tarafından edinilen bilgiye göre; THY tarafından sürdürülen uygulamaya şimdiye kadar 6 bin civarında doktorun kayıt olduğu öğrenildi. Türk Hava Yolları tarafından sisteme dahil olan doktorlara yolcu sadakat programı kapsamında 5 bin mil hediye ediliyor.

Öte yandan uçakta doktorların yaptığı tüm müdahalelerle hastadan gelebilecek tüm itirazlar Türk Hava Yolları tarafından yaptırılmış olan sigorta güvencesi kapsamında bulunuyor.

©AirportHaber.com ÖZEL


 

THY'nin binlerce gönüllü doktoru var

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

KM1 ~ 4 yıl önce
Açıkçası “Smiling Doctors” uygulaması gerçekten iyi niyetle ve güzel düşünülmüş bir proje ama akrabaları doktor olan birisi olarak şunu söyleyebilirim: Başağrısı için verilecek bir ilaç için, sıfır uykuyla kongreye ya da hastasına giden bir doktoru zorla uyandırmak gerçekten çok can sıkıcı oluyor. Çünkü her türlü hastanın “doktor anonsu yapar mısınız” istek durumu ortaya çıkıyor. Doktorların sürekli rahatsız edilmesi birçoğu tarafından can sıkıcı olarak nitelendiriliyor. Söylediğim yanlış anlaşılmasın. Ciddi bir durum olduğunda işini gücünü uykusunu bir kenara bırakıp da saatlerce hastaların başında duran kaç tane doktor ve hemşire gördüm uçuş hayatım boyunca anlatamam. Hipokrat yeminlerine bağlı yaşıyorlar gerçekten. Ama yasal prosedürler ve protokoller maalesef uçuş ekiplerini olduğu kadar, doktorlarında elini kolunu bağlıyor. Bu da bazen can sıkıcı durumlara yol açabiliyor. Bu sebepten ötürü doktor listesinden çıkan doktorlar biliyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hadi ordan ~ 4 yıl önce
Bedava buss uçmak için ,sahte işlere gerek yok ,tek dertleri beleş bilet olan ,hastayla zerre ilgilenmeyen ,ver gitsin antibiyotiği tipler,bide ukalalar sorma.
Bevliye ~ 4 yıl önce
5bin mili beğenmeleri mümjüm değil özellikle business uçan doktorların Daha fazla cezbedici şeyler yapılmalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Beğenmemek? ~ 4 yıl önce
Ne mili? Ne beğenmesi? Doktorlar acil duruma rastlayınca müdahaleyi bir refleks olarak, hiç düşünmeden yapar. Mil kimin umurunda? (Bu arada internete baktım, bonus mil veriyormuş)
Okuyucu ~ 4 yıl önce
Kaptanımıza Tanrıdan rahmet dilerim. Buna olumsuz oy kullanan kimse olacağını sanmıyorum. Bazı okuyucular dokunmatik ekranlı telefonlarda ekranı kaydırmak isterken kasıtsız olarak o butona dokunmuş da olabilirler. Belki Airporthaber yetkilileri oy kullanma sürecine de teyid basamağı ekleseler sorun çözülmüş olur.
.. ~ 4 yıl önce
uçağa binen kayıtlı dr.ların koltuk numaralarını kabin ekibi biliyor mu ?. anonsu duymayabilir , uykuda olabilir , kulaklıkla film izleyebilir , müzik dinleyebilir .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MUC ~ 4 yıl önce
Eger gercekten ucakta doktor vardiysa: okumus Doktor olmus, ama insan olamamis demektir. gercekten yazik. Ama etme bulma dünyasindayiz. Keser döner, sap döner, gün gelir hesap döner...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gönüllü Doktor ~ 4 yıl önce
Benim Kızım,Damadım Doktor. Türk Hava Yolları veya başka Şirket ile Uçuşta bir Müdahale edilmesi gereken husus olsa insanlık için Bakabilir. Ancak, Ücret alınmıyor,Gönüllü yapılan bir iş.Öteki Tarafta ise Sorumluluk var ! Ücret almadığın ve Hava Yolu Şirketi sana istediğin Koltul seçimini dahi yaptırmadığı bir Hak veya Lütufta neden iş yapsın ? Hasta’nın İtiraz veya Mahkemeye verme Hakkı var Müdahale sonrası.Tamam Türk Hava Yolları Sigortalı ama Sevabı olmayan bir iş için neden RİSKE GİRSİN ? İnsanlık adına Bakıp Sorumluluk almadan ( Hemşireyim gibisinden ) bakılıyor ama Ötesi biraz zor !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Size ~ 4 yıl önce
Yaşınızdan dolayı susuyorum.Yoksa buraya yazacak çok şeyim vardı.Saygılar.
ya bi git! ~ 4 yıl önce
Ne dediğin belli değil. Saçma sapan konuşmuşsun. Niyetin kötü. Sen git oğlunla gelinin yorum yapsın.
Havacı ~ 4 yıl önce
THY ye fark yaratacak bir fikir veriyorum, uzun uçuşlarda doktor bulundurmalı, diğer rakiplere fark atar. Belki de uzun uçuşlarda gönüllü doktorlara bedava bilet verir bir havuz oluşturur, her uçuşta meslek doktor kontrolü yapar ve ona göre rezervasyon yapar . Bu benim fikrim , ben genel müdür olsam derhal uygularım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KAy ~ 4 yıl önce
Uzun uçuşlar için bedava bilet versin. Tamam, istersen misal Japonya uçuşu için bilet versin, kalacak yer temin etsin ve hatta cebine harcırah da versin. Ama emin ol dr da ekip kadar kalacaksa Japonya da, yani aynı ekiple gidip dönecekse hiç bir dr kabul etmez
Ailesine ne yapacaksın ~ 4 yıl önce
Hepsine bilet hakkı mı
Kay Kay ~ 4 yıl önce
Tıp doktoru olmayan doktorlara da bedava bilet versinler. Hatta onların ailelerine de versinler.
Doktor ~ 4 yıl önce
5000mil az.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Calısan ~ 4 yıl önce
Turk Hava yolları genel mudurum uzun onayı ile THY ucaklarında seyahat edecek doktorlara bılette % 50 indirim jest yapılırsa her doktorumuz bu jest karsılıgı da seyahat esnasında yolcuya mudahale edecektir. Bir ucagın gereksiz yere dıvert yapması yakalasık maliyet 20000 usd civarındadır. Yonetıcı lerımızce duyurulur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000