22 Haziran 2018, Cuma 13:21:59

THY'de pilot olmak için on binlerce başvuru

İstanbul Yeni Havalimanı ile birlikte hem filosundaki uçak hem de personel sayını artıracak olan Türk Hava Yolları, doğacak pilot ihtiyacını gidermek için de önemli atılımlar yapıyor.
  • Aradığı şartları azaltmak pilotların kalitesiz olacağı anlamına da gelmiyor.Sonuçta uçuş akademisinde gerekli eğitimleri almış olacaklar.Ayrıca psikolojik değerlendirmeler, DLR hala çok önemli ve yapılmaya devam ediliyor.
  • Başvuruda " ilan kaynağı maksimum 2 adet olabilir" uyarisi geliyor bu başvuru icin ne anlama geliyor bilen var mi?
  • thy'de kim çalışmaz istemez di mi? bakın kimse farkında değil, bilenler de söylemeye çekiniyor ama thy dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu. bunu bilerek saklıyorlar ki, ümmet heyecanlanmasın. düşünsenize, müslüman coğrafyası bunu bilse thy'ye bakışı nasıl değişir. sadece gelebilecek pilotlardan bahsetmiyorum, bildiğin yolcu da. gururla ve iştahla besmele çekerek biner. ama biz ne yapıyoruz, yok efendim apronda deve kesildi, yok bilmem ne oldu, yok şu şuna bunu dedi. bırakın bu kendi içinizdeki kavgaları, ayağa kaldıralım şirketimizi. o yüzden eş dost kim varsa başvursun pilotluğa.
  • ey thy sen böyle aradığın şartları düşürürsen alacağın oralama matematik fizik mantık hesabını yapamayan birinin tanıdıklarıda senin uçağına ciddi zararlar verir. HA UNUTMADAN KOKPİTTEKİ KALİTE DÜŞECEĞİ İÇİN MAAŞLARDA DÜŞECEK DEMEDİ DEMEYİN HEVESLENMEYİN YANİ. uçuş teorisinin uçağın nasıl uçtuğunu koordineli dönüşün nasıl olacağını bilmeden oturacaklar o koltuğa nasılsa autopilot var a/t var uçuklar teknolojik maymun bile uçuruyor diye rahatsınız ya aynı şekilde teknik personelide yoldan geçen yaptığınız için biyerden sonra o son teknoloji uçaklarınızda iflas bayrağı çekecektir.
  • Senin maasin düştüğünde duser
  • Hostes maaslari ne zaman dusecek
  • Kusura bakın THY yalançı şirket sırf yabançı para veren pilot olmak isteyene hak veriyor!!! Bu vatan hainlik mi acaba?
  • Şartları öyle basite indirgersen önüne gelen sırf denemek için başvurur. Abartmiyorum tahsili lise olan tezgahtar var başvuran.
  • Madem o kadar başvuru var niye 2 yıllık okullardan mezunlar pilot olabiliyor. Geçmişte mühendislerden seçiliyordu niye seviye düşürülüyor, akıllara zararsınız, torpilseversiniz, cahilsiniz...
  • Madem pilot olmak okadar zor değil,neden bu kadar çok para veriyorsunuz pilotlara

Türkiye’nin sivil havacılığı İstanbul Yeni Havalimanı ile yeni bir döneme girmeye hazırlanırken, Türk Hava Yolları da yatırımlarına devam ediyor.

İstanbul Yeni Havalimanı ile birlikte hem filosundaki uçak hem de personel sayını artıracak olan Türk Hava Yolları, doğacak pilot ihtiyacını gidermek için de önemli atılımlar yapıyor.

Türk Hava Yolları İnsan Kaynakları’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Abdülkerim Çay, THY’nin özellikle filoya katılacak dar ve geniş gövdeli yeni uçaklarla ciddi bir büyümeye gideceğini ifade etti.

Pilot istihdamı hakkında basın mensuplarına bilgi veren THY Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Çay, yeni uçaklara yönelik pilot istihdamını artırmak amacıyla çalıştıklarını, yurt içi ve dışına pilot adaylarını eğitimlere gönderdiklerini kaydetti.

Çay, pilot olmanın bilindiği kadar zor olmadığını ifade ederek, pilotların yaklaşık 25 bin lira maaşla işe başladıklarını belirtti. Kesintilerin ardından 20 bin TL civarında net maaş aldıklarını ifade etti.

THY'de pilot olmaya hak kazanan adayların 2 yıllık eğitime gönderildiğini dile getiren Çay, "Eğitim sürecinde bu arkadaşlarımızın konaklaması, ihtiyaçlarının yanı sıra cüzi bir miktar da olsa maddi olarak destekliyoruz. İki yıllık eğitim sonucunda arkadaşlar, filomuzda pilot olarak uçabiliyor. Eğitimlerde yer dersleri var. Simülatör eğitimleri var. Ondan sonra tek motorlu uçaklarla bir eğitimleri var. En sonunda bizim jet motorları dediğimiz uçaklarla da eğitimleri devam ediyor." diye konuştu.

Abdulkerim Çay, ihtiyaçları kapsamında yaklaşık bin pilot alacaklarını, bunun için öncelikle adaylara kendi uçuş okullarında eğitim vereceklerini söyledi.

Yurt içindeki uçuş okullarıyla da anlaşmalarının olduğunu kaydeden Çay, dünyanın farklı yerlerine pilot adaylarını eğitim için gönderdiklerini bildirdi.

Pilot lisansı olan lise mezunu kişileri pilot olarak çalıştırabildiklerini dile getiren Çay, "Kendimize yetiştirmek için başvuracak arkadaşların en az iki yıllık üniversite mezunu olmaları lazım. Pilot alımında hedefimiz belli. Aslında biz hedefimizi kendi planlamamıza göre yapıyoruz. Hem dar hem geniş gövdede yeni uçak siparişleri var. Malumunuz olduğu üzere yeni havalimanına da geçeceğiz. Yeni havalimanına geçtiğimizde büyüme oranı ve kapasitede artışlar olacak. Bu nedenle ihtiyacımızı karşılamak üzere bin pilot şu andaki hedefimiz." ifadelerini kullandı.

ON BİNCELERCE BAŞVURUDAN 300 KİŞİ ALINIYOR

Çay, başvurulanların zaman zaman yaklaşık 35-40 bine çıktığını, bunlardan şartlara uygun olmayanların elendiğini dile getirdi. Bilindiği gibi Türk Hava Yolları bünyesinde yılda ortalama 300 civarında pilot yetiştiriliyor.

Pilotların eğitiminin ciddi şekilde yapıldığını dile getiren Çay, "Bu işe gerçekten gönül vermiş bir insan, bir şekilde çabaladığında süreçleri geçebiliyor. Buna yönelik birçok örneğimiz var." şeklinde konuştu.

"Dünyanın en güzel ofisine sahibiz"

İkinci pilot olarak iki yıldır THY'de görev yapan Serhat Furkan Menteş ise akademide eğitim gördükten sonra ABD’ye gittiğini söyledi.

Eğitimlerin ardından THY’de görev aldığını ifade eden Menteş, "Bu meslek birçok çocuğun hayalindedir. Gerçekten de hayal edildiğinden de güzel meslek olduğunu görüyorsun. Öncelikle dünyanın en güzel ofisine sahip olduğunuzu söyleyebilirim. Gerçekten manzarası her şeyden öte. Ayrıca dünyanın birçok noktasını görme şansınız var. Saygın da bir meslek. Maaş olarak da yeterli olduğunu düşünüyorum. O yüzden pilotluğu tercih ettim." dedi.

Menteş, eğitimlerin çok zor olmadığının altını çizerek, acil durumlar için simülatörlerde eğitildiklerini, hatlara hazırlık için tecrübe edindiklerini kaydetti.Eğitimler 18-24 ay sürüyor

Dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu markası THY, son yıllarda yakaladığı başarı ve artan yolcu talebi dolayısıyla bir yandan filosunu ve uçuş ağını genişletirken diğer yandan da 4 bin 500 pilottan oluşan kokpit ekibine yeni pilotlar katıyor.
Bu yıl, THY, yetiştirilmek üzere pilot aday adayı ilanına başvuracaklar arasından başarılı olan tüm adayları kendi bünyesinde istihdam etmeyi planlıyor. Adaylar 4 ay kadar sürecek seçim sürecinde başarılı olmaları halinde Yetiştirilmek Üzere Pilot Akademisi'ne katılacak. Pilotluğa dair öğrenilmesi gerekenlerin aktarıldığı, yaklaşık 18-24 ay süren eğitimler sonrasında adaylar ikinci pilot olarak işe başlayacak.

Pilot olmak isteyenler, BURAYA TIKLAYARAK başvuru yapabilecek.

Yetiştirilmek Üzere Pilot olmak isteyenler hangi süreçlerden geçecek?

Yaklaşık 4 ay kadar sürecek alım sürecinde adaylar aşağıdaki süreçlerden geçecek.
• İngilizce Sınavı (Dil belgesini başvuru aşamasında beyan edemeyen lisans derecesinde mezun adaylar katılacaktır)
• Boy-kilo Ölçümü
• DLR-1 Testi (Teknik Yeterliliklerin Değerlendirilmesi)
• Kurul Mülakatı ve Evrak Kontrol
• CRM Değerlendirmesi (Kişilik Özellikleri ve Yetkinliklerin Değerlendirilmesi)
• Sağlık Kontrolü (Uçuşa Elverişlilik)

THY'de pilot olmak için on binlerce başvuru

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (57)

Şartlar hk ~ 7 ay önce
Aradığı şartları azaltmak pilotların kalitesiz olacağı anlamına da gelmiyor.Sonuçta uçuş akademisinde gerekli eğitimleri almış olacaklar.Ayrıca psikolojik değerlendirmeler, DLR hala çok önemli ve yapılmaya devam ediliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uur ~ 8 ay önce
Başvuruda " ilan kaynağı maksimum 2 adet olabilir" uyarisi geliyor bu başvuru icin ne anlama geliyor bilen var mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Muhsin ~ 2 ay önce
Bende de aynı hata veriyordu. Bu ilanı nerde gördün diye bir soru varya. Linkedin , kariyer, arkadaş falan burda en fazla iki tik yapacaksın.
Muhsin ~ 2 ay önce
Bu ilanı nerede gördün sorusu varya arkadaş,linkedin,kariyer falan onları en fazla iki şık olarak doldurman gerekli.
ümmet ~ 8 ay önce
thy'de kim çalışmaz istemez di mi? bakın kimse farkında değil, bilenler de söylemeye çekiniyor ama thy dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu. bunu bilerek saklıyorlar ki, ümmet heyecanlanmasın. düşünsenize, müslüman coğrafyası bunu bilse thy'ye bakışı nasıl değişir. sadece gelebilecek pilotlardan bahsetmiyorum, bildiğin yolcu da. gururla ve iştahla besmele çekerek biner. ama biz ne yapıyoruz, yok efendim apronda deve kesildi, yok bilmem ne oldu, yok şu şuna bunu dedi. bırakın bu kendi içinizdeki kavgaları, ayağa kaldıralım şirketimizi. o yüzden eş dost kim varsa başvursun pilotluğa.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kalite yerlerde ~ 8 ay önce
ey thy sen böyle aradığın şartları düşürürsen alacağın oralama matematik fizik mantık hesabını yapamayan birinin tanıdıklarıda senin uçağına ciddi zararlar verir. HA UNUTMADAN KOKPİTTEKİ KALİTE DÜŞECEĞİ İÇİN MAAŞLARDA DÜŞECEK DEMEDİ DEMEYİN HEVESLENMEYİN YANİ. uçuş teorisinin uçağın nasıl uçtuğunu koordineli dönüşün nasıl olacağını bilmeden oturacaklar o koltuğa nasılsa autopilot var a/t var uçuklar teknolojik maymun bile uçuruyor diye rahatsınız ya aynı şekilde teknik personelide yoldan geçen yaptığınız için biyerden sonra o son teknoloji uçaklarınızda iflas bayrağı çekecektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
birisi ~ 1 ay önce
ne kadar cahilsiniz havacılığın h sinden anlamıyorsunuz yorum yapıyorsunuz ah ah
Km ~ 8 ay önce
Senin maasin düştüğünde duser

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hostes ~ 8 ay önce
Hostes maaslari ne zaman dusecek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy ~ 8 ay önce
Kusura bakın THY yalançı şirket sırf yabançı para veren pilot olmak isteyene hak veriyor!!! Bu vatan hainlik mi acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Olur tabi ~ 8 ay önce
Şartları öyle basite indirgersen önüne gelen sırf denemek için başvurur. Abartmiyorum tahsili lise olan tezgahtar var başvuran.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Madem ~ 8 ay önce
Madem o kadar başvuru var niye 2 yıllık okullardan mezunlar pilot olabiliyor. Geçmişte mühendislerden seçiliyordu niye seviye düşürülüyor, akıllara zararsınız, torpilseversiniz, cahilsiniz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nobre ~ 8 ay önce
Madem pilot olmak okadar zor değil,neden bu kadar çok para veriyorsunuz pilotlara

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000