05 Haziran 2020, Cuma 10:30:01

THY'de personelle ilgili tedbirler yolda

Türk Hava Yolları, pandemi sonrası yaşanan krizden çıkmanın yollarını ararken düşen kapasite kullanımı ile ortaya çıkan personel fazlası için iki formülün hayata geçirmek üzere harekete geçti.
  • Bence mantıklı düşünülmüş bir karar kabin memurları iyi egitim almıs ingilizceleri var. Hatta bazilari iki üç dil biliyor. Devletin idari birimlerinde degerlendirilebilir.
  • Sevgili Antanov kardeşim, bak zor değil, google yaz, oraya 777F yaz mesela, bak bakalım ne çıktı. Biliyorum şaşırdın, affaladın, ama böyle işte. Saksı çalıştırma kısmını senin için ben yaptım, hadi sen de google'ı çalıştır.
  • fo ları tsk da asteğmen kabin amirlerini de uzman çavuş olarak başlatsınlar.
  • Biz okuyanlar yine işsiz hemşireler 4 senesini veriyor hemşirelik görevini icra edemeyen bir sürü işsiz var herkes kendi mesleğini yapsa kimse kimsenin kul hakkına girmese çok iyi olucak gençlerin önününü açın artık ....
  • yapan kişi artık nasıl yiyorsa(!) ceketinin düğmeleri zor kapanmıştı. Toplumdaki insanlarla açıkça dalga geçiyorlar. Bu şekilde gerçeklere dayanmayan açıklama sizle kafa buluyoruz demektir. Bazı romanlarda bir elinde kocaman yağlı but diğer elinde içeceği ve kocaman göbeği ile etrafa yapacağı kötülükleri anlatan karakterler olur ya anladiniz siz.
  • Arkadaşlar hostesleri hastanenin girişine yol gösterici olarak koyalım 1.kat genel cerrahıdır diyip yonlendirsinler ha bir de çay servisi de yapabilirler aa şu da olabilir yemekhane de
  • OED dedeme bile öğretirim biri gelmiş defibrilatör yapabiliyoruz demis he canım he hastaya adrenalin falan uygulama yetkiniz de vardır sizin Allah aşkına gidin yemek yapın ya hem paramedik hem hemşire olarak yazdıklarınıza gülüyorum kabinciler
  • Ingilizce bilmekle hayat kurtarilmiyor 6 aylık eğitimimle gelip burda bir şeyleri biliyormuş gibi konuşma hostes çay dagitmakla hemsirelik olunmuyor
  • THY de Damacana müdürlüğü diye bir kadro varmı hakikaten? Uçucular kovanın işçi arıları. Her sıkıştıkça ilk akla gelen onlar nedense. TSK konusu mantıklı. Yakın zamanda büyük sıkıntılar yaşandı. Hala da devam ediyor. Sivil Havacılıkta tecrübe kazanmış uçucuların TSK ya çok büyük faydası olacaktır. Yetişmiş insan gücünden faydalanmak gerek.
  • Arkadaşlar Türk Hava Yolları sadece kabin memuru ve pilotlardan oluşmuyor. Bazıları sahne de onları görür ama o sahnenin arkasında bir ekip var. O son cıvatayı sıkan adam sayesinde uçağın bagajını yükleyen o uçağı temizleyen bu işleri yapan insanların iş güvenliğini sağlayan sağlık ihtiyacını karşılayan elektriği suyu temizlik gıda ihtiyacı için çalışlan binlerce insan var. Büyük bir zincirleme sonucunda o uçak gökyüzünde. Bir teknikcinin en büyük mutluluğu seferin sağ sağlim yapılabilmesidir. Şirket yöneticilerimiz o kadar kötü yöneticiler ki aylarca gereksiz sponsorluklar gereksiz reklamlar gereksiz harcamalar yaptı. Şu pandemi sürecini bile bir ay personel ücretini veremeyecek kadar zarara soktular. Ocak ayı geldiğinde bu yıl kâr payı yok zarardayız diyip her şeyden kısan yönetim haberlerde ilk çeyrekte şu kadar kâra geçtik şunu yaptık diye övünüyor. Daha bir ay maaşımızı veremediler. Atatürk havalimanında mühendis olanı yeni havalimanında şef şef olanı müdür yapan zihniyet yanlış.Teknikte ki arkadaşlar ne dediğimi anlayacaklardır. Binlerce teknik personel var fakat işten anlayan çok az sayıda teknisyen var. Her ekipte bunu farkediyorsunuzdur. Birilerinin sırtından geçinenler. Hele ofis memurları sabah 8 de işe gelip öğlene kadar başı boş takılıp 11 de yemeğe gidip 2 de iş başı yapıp 3 te türk kahvesini içip 4 te paydos edenlerden bahsediyorum. Önce onlardan ayıklayın. He tabi canını dişine takan ofis memurları da var haklarını yiyemem.Ha birde emeklilikleri dolupta hala çalışanlar ?? Onların aldıkları maaşla 3 teknik personel 5 taşeron personel çalışır. Herkes işini doğru yapsa bugün bu pandemiden göğsümüzü gere gere rahat bir şekilde çıkardık.

Türk Hava Yolları, pandemi sonrası yaşanan krizden çıkmanın yollarını ararken düşen kapasite kullanımı ile ortaya çıkan personel fazlası için iki formülün hayata geçirmek üzere harekete geçti.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'nın bir süre önce, "personel çıkarmayacağız" açıklamasından sonra farklı senaryolar üzerinde çalışmalar başladı. THY'nin elindeki fazla pilot ve kabin memurları ile ilgili üzerinde çalıştığı senaryoların detaylarına Airporthaber ulaştı.

Buna göre THY, çalışanların iş güvencesinin sağlanmasını öncelikli olarak değerlendiren ve maaş kesintisi formülü üzerinde yoğunlaştı. Ancak maaş kesintisi de tek başına çözüm olmayacağı için THY elindeki fazla pilot ve kabin memuru için ilginç bir çözüm yolu buldu.

Daha önce THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'nın açıkladığı gibi pilotların bir bölümünün Türk Silahlı Kuvvetleri' nde idari kadroya geçişi sağlanacak. Bu şekilde yaklaşık bin 500 pilotun TSK'ya dönüşü gerçekleşecek ve THY büyük bir maaş yükünden kurtulacak. TSK da idari kadro eksikliğini tamamlamış olacak.

PEKİ, YA KABİN MEMURLARI?

THY'nin üzerinde çalıştığı bir diğer konu ise kabin memurlarına ilişkin. 12 bin civarına kabin memurunu istihdam eden THY, yaklaşık 3 bin 500 kabin memurunu da sağlık görevlisi kadronsuda görevlendirmek için Sağlık Bakanlığı'na gönderecek. İlk Yardım bilgisi ve eğitimleri olduğu için kabin memurlarının sağlık kurumlarında görev almaları sağlanacak. Pandemi döneminde bazı yabancı havayollarında kabin memurlarının hastanelerde görevlendirilmesi bu fikrin altyapısını oluştururken Sağlık Bakanlığı'nın bu formüle sıcak bakmadığı da bildirildi. Bu arada geçişlerin hangi usüle göre yapılacağı ve ne kadar süre için geçerli olacağı öğrenilemedi.

Örneğin İsveçli SAS, 600 civarında kabin görevlisine eğitim vermiş ve kısa bir eğitimden sonra kabin memurları hemşire olsrak hastanelerde görevlendirilmişti. Aynı şekilde Singapur Havayolları'nda görev yapan 300 civarında kabin memuru da pandemi in ilk dönemlerinde sağlık ekiplerine katılarak idari destek birimlerinde rol almışlardı.

İLKER AYCI AÇIKLAMIŞTI

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

"Arkadaşlarımızla makul yöntemler bularak bu şirketi idame ettirip yönetecek, devam ettirecek pozisyona ortaklaşa getirebileceğimize inanıyorum. Gerekli adımları attıktan sonra yine de pilot fazlası olursa,bununla ilgili bir çözüm var zaten. Özellikle yerli pilotlarımız için. O da nedir? Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) şu an da pilot ihtiyacı var. Pilot yetiştirmeye çalışıyorlar. Dolayısıyla arkadaşlarımız birkaç yıl, havacılık 2019 yılı rakamlarında dönene kadar olan süreçte TSK’da pilotluk yapabilirler. Öğretmen pilotluk yapabilirler. Yeni pilotlar yetiştirebilirler. Bu anlamıyla onlar için bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Biz şirket yönetimi olarak da TSK’yla beraber oturup, Milli Savunma Bakanlığı ve Bakanımızla beraber oturup, bu konuda gereken adımları, Hava Kuvvetleri Komutanı’yla beraber oturup çözebilecek durumdayız. Çünkü pilotlarımızla ilgili temaslarımda da bu fedakarlık duygusunu alıyorum. Kabin memuru fazlamız olduğunda da onlarla ilgili yeni çözümler üretmekle ilgili beraberce oturup çalışmaya, el ele, gönül gönüle bu süreçleri yürütmeye zaten açığız. Bu konuda gizli, saklımız yok. Net, şeffaf ve açığız. Bizim için 2020 ve 2021 gücümüz yettiğince çalışanlarımızın istihdamını korumaya çalıştığımız bir yıl olacak."

©AirportHaber.com

THY'de personelle ilgili tedbirler yolda

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (262)

İDARİ BİRİMLER ~ 11 ay önce
Bence mantıklı düşünülmüş bir karar kabin memurları iyi egitim almıs ingilizceleri var. Hatta bazilari iki üç dil biliyor. Devletin idari birimlerinde degerlendirilebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dromaderci ~ 11 ay önce
Sevgili Antanov kardeşim, bak zor değil, google yaz, oraya 777F yaz mesela, bak bakalım ne çıktı. Biliyorum şaşırdın, affaladın, ama böyle işte. Saksı çalıştırma kısmını senin için ben yaptım, hadi sen de google'ı çalıştır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
harika bir çözüm ~ 11 ay önce
fo ları tsk da asteğmen kabin amirlerini de uzman çavuş olarak başlatsınlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Harika çözüm.. . İçin ~ 11 ay önce
Arkadasım f/o ların coğu iki yıllık mezun (bilen bilir) asteğmen olmak öyle kolay mı?
işsiz genç ~ 11 ay önce
Biz okuyanlar yine işsiz hemşireler 4 senesini veriyor hemşirelik görevini icra edemeyen bir sürü işsiz var herkes kendi mesleğini yapsa kimse kimsenin kul hakkına girmese çok iyi olucak gençlerin önününü açın artık ....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Açıklama ~ 11 ay önce
yapan kişi artık nasıl yiyorsa(!) ceketinin düğmeleri zor kapanmıştı. Toplumdaki insanlarla açıkça dalga geçiyorlar. Bu şekilde gerçeklere dayanmayan açıklama sizle kafa buluyoruz demektir. Bazı romanlarda bir elinde kocaman yağlı but diğer elinde içeceği ve kocaman göbeği ile etrafa yapacağı kötülükleri anlatan karakterler olur ya anladiniz siz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hemşire paramedik biri :) 6 sene okumuş... ~ 11 ay önce
Arkadaşlar hostesleri hastanenin girişine yol gösterici olarak koyalım 1.kat genel cerrahıdır diyip yonlendirsinler ha bir de çay servisi de yapabilirler aa şu da olabilir yemekhane de

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hostes defibrilatör uyguluyormus:D ~ 11 ay önce
OED dedeme bile öğretirim biri gelmiş defibrilatör yapabiliyoruz demis he canım he hastaya adrenalin falan uygulama yetkiniz de vardır sizin Allah aşkına gidin yemek yapın ya hem paramedik hem hemşire olarak yazdıklarınıza gülüyorum kabinciler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
evet uyguluyoruz ~ 11 ay önce
senin sertifikan var mı? biz uluslararası defibilatör sertifikası sahibiyiz. dedene öğretsen ne olacak 90 yaşında adamı almazlar ki, oysa biz genciz. git sen de sertifika al, kabinci ol, ingilizce öğren, ilkyardım sertifikası al hemşire olmaya hak kazan. hayret bir şey yani kıskanmasana kardeş. ayrıca şak diye hemşire yapmazlar, bi kaç ay eğitim verirler. sanki hemşireler ne yapıyor atom mu parçalıyor? ben şu halimle bile damar yolu bulurum. geçen yıl bi hemşire bacımız kolumu mahvetmişti. yaaaaniii.
Hostes ingilizce bilmiyor demis komikk ~ 11 ay önce
Ingilizce bilmekle hayat kurtarilmiyor 6 aylık eğitimimle gelip burda bir şeyleri biliyormuş gibi konuşma hostes çay dagitmakla hemsirelik olunmuyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Damacana ~ 11 ay önce
THY de Damacana müdürlüğü diye bir kadro varmı hakikaten? Uçucular kovanın işçi arıları. Her sıkıştıkça ilk akla gelen onlar nedense. TSK konusu mantıklı. Yakın zamanda büyük sıkıntılar yaşandı. Hala da devam ediyor. Sivil Havacılıkta tecrübe kazanmış uçucuların TSK ya çok büyük faydası olacaktır. Yetişmiş insan gücünden faydalanmak gerek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neredeen nereye ~ 11 ay önce
Arkadaşlar Türk Hava Yolları sadece kabin memuru ve pilotlardan oluşmuyor. Bazıları sahne de onları görür ama o sahnenin arkasında bir ekip var. O son cıvatayı sıkan adam sayesinde uçağın bagajını yükleyen o uçağı temizleyen bu işleri yapan insanların iş güvenliğini sağlayan sağlık ihtiyacını karşılayan elektriği suyu temizlik gıda ihtiyacı için çalışlan binlerce insan var. Büyük bir zincirleme sonucunda o uçak gökyüzünde. Bir teknikcinin en büyük mutluluğu seferin sağ sağlim yapılabilmesidir. Şirket yöneticilerimiz o kadar kötü yöneticiler ki aylarca gereksiz sponsorluklar gereksiz reklamlar gereksiz harcamalar yaptı. Şu pandemi sürecini bile bir ay personel ücretini veremeyecek kadar zarara soktular. Ocak ayı geldiğinde bu yıl kâr payı yok zarardayız diyip her şeyden kısan yönetim haberlerde ilk çeyrekte şu kadar kâra geçtik şunu yaptık diye övünüyor. Daha bir ay maaşımızı veremediler. Atatürk havalimanında mühendis olanı yeni havalimanında şef şef olanı müdür yapan zihniyet yanlış.Teknikte ki arkadaşlar ne dediğimi anlayacaklardır. Binlerce teknik personel var fakat işten anlayan çok az sayıda teknisyen var. Her ekipte bunu farkediyorsunuzdur. Birilerinin sırtından geçinenler. Hele ofis memurları sabah 8 de işe gelip öğlene kadar başı boş takılıp 11 de yemeğe gidip 2 de iş başı yapıp 3 te türk kahvesini içip 4 te paydos edenlerden bahsediyorum. Önce onlardan ayıklayın. He tabi canını dişine takan ofis memurları da var haklarını yiyemem.Ha birde emeklilikleri dolupta hala çalışanlar ?? Onların aldıkları maaşla 3 teknik personel 5 taşeron personel çalışır. Herkes işini doğru yapsa bugün bu pandemiden göğsümüzü gere gere rahat bir şekilde çıkardık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000