15 Ekim 2018, Pazartesi 16:33:36

THY yolculara hizmette 'engel' tanımıyor

Engelli yolcularını gidecekleri yere güvenle taşımak isteyen Türk Hava Yolları, 48 saat önce talep edilmesi halinde misafirlerinin tekerlekli sandalye ihtiyaçlarını karşılıyor.
  • TGS zaten personel alımı yapıyor ve hepside referanslı biz okuyanlara iş yok başka bölüm okuyanlara iş var bilmeyenlere duyrulur
  • Merhaba sadece bu proje değil birçok projeye imza atan Türk Hava yolları engelli ve dez avantajlı yolcularımıza hizmet veriyor. Buradaki bütün yorumculara soruyorum burası sizin cenk yeriniz mi acaba gelin adresimi vereyim de oturump bu süreçleri tartışalım her yönden neleri yaptığınız kimi kayirdiginiz ortada lütfen operasyon thy olmasa siz başka firmalara hizmet verirdiniz yapmayın her aksaklıkları birbirinize maal etmekten kurtulun artık ortada bu yolcunun biletinde thy yazdığı sürece yolcu sizi tanimaz
  • Pegasus vermıyo sanki bu hızmetı
  • İki gün başıma gelen bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum; oğlumuz 7 yaşında ve %92 oranında bedensel ve zihinsel engelli. Ankara Esenboğa havaalanında uçağa binmek için özel hizmetler kontuarında işlemimizin yapılmasını beklerken, bir bayan yolcu oğlumu kenara iterek görevli arkadaşa bağırarak uçağını kaçırmak üzere olduğunu ve işleminin hemen yapılmasını söyledi. Tabi ben engelli oğlumun itilmesinden duyduğum öfke ile olay çıkardım, işin sonunda kendisininde engelli bir yakını olduğunu düşünerek empati yapıp sakinleştim. Ama sonra bir baktım bu yolcunun annesi gayet sağlıklı bir şekilde yürüyerek gelip görevli arkadaşların yardımı bile olmaksızın tekerlekli sandalyeye bir güzel kurulup gittiğini gördüm. Sonradan farkettimki sırf güvenlik kontrolünde sıra beklememek için yapılmış bir numaraymış maalesef. Böyle istismarlara özel hizmetler kontuarındaki arkadaşların kesinlikle izin vermemesi, engelli kartı, raporu ya da bu kontuardan hizmet alabilmesi için gerekli rapor ya da belgeyi istemesi lazım. Ben orada hakkımı aramaya çalışırken bizi oturup seyretmemeliler.
  • Bütün bu TGS de ki yenilikler için Havaşa teşekkür borçlusunuz. Bütün bu projelerde Havaş imzası vardır. Onlar olmadan TGS yürümez.
  • 48saate takildim ben 6-7 tane oluyo her meydanda son dakika gelen.. bzm millet blmyor rezervasyon falan..
  • Daha bugün görme engelli Berlin yolcusunu taşıdık airclinic olmasa vay tknın ve tgsnin haline yalan konuşurken bile utanmıyorlar İyi bir iş olursa tk tgs yaptı sıkıntılı ve kötü bir şey olursa Airclinic yaptı. Dip not da yukaridaki arkadaşa (bahşiş) işinden memnun değilsen gel whcr’e görürsün o zaman aynayı Konya’yı
  • İlk kez görende der ki arkadaş ilk ve tek onlar yapıyor :D
  • Gerçek hasta yolcuların yanında bazı hatlarda bunu kullanan zeki! Yolcular işlerini kolayca yaptırmak pasaport ve check in sıralarında beklememek için bunu kullanıyorlar,35 sandalye istenen uçuşlar var ,al bunlardan 5 er Euro bak bakalım kaç kişi kalıyor.
  • Bilal bey ilker bey 4. Ikramiye hakkimizi istiyoruz. Yeter battik batacagimiz kadar borca

Türk Hava Yolları (THY), engelli yolcuların rahat ve güvenli şekilde seyahat etmeleri için her türlü kolaylığı sağlamaya özen gösteriyor.

Engelli yolcularını gidecekleri yere güvenle taşımak isteyen THY, 48 saat önce talep edilmesi halinde misafirlerin tekerlekli sandalye ihtiyaçlarını karşılıyor. Engelli yolculara, istemeleri durumunda uçak ile havalimanı arasında Turkish Ground Services (TGS) yer hizmeti görevlileri de eşlik ediyor. Görevliler, pasaport işlemleri ve bagajların teslim alınması süreçlerinde yolculara yardımcı oluyor. Engelli yolcuları, terminal çıkışında bekleyen yakınları varsa onlara teslim eden görevliler, havalimanından tek başına ayrılacak yolculara da binecekleri vasıtalar konusunda yol gösteriyor.

Engelli yolculara "check-in" ve "pasaport işlemleri" sırasında öncelik sağlanmasının yanı sıra Atatürk Havalimanı'nda söz konusu misafirler için özel bir bölüm de bulunuyor. Üzerinde rezervasyon kodu, uçuş numarası, uçuş tarihi ve saati, kalkış ve varış noktaları, uçuş kapı numarası ile koltuk numarası bilgilerinin, Braille alfabesi ile kabartmalı olarak yer aldığı biniş kartları görme engelli yolculara sunuluyor. Böylece engelli yolcuların uçağa gecikmeleri veya seferlerinin kaçırmalarının önüne geçiliyor. Yolcuların keyifli seyahat etmesi için sesli betimlemeli film seçenekleri ve engelsiz emniyet bilgilendirmeler de uçak içi eğlence sistemlerinde yer alıyor.

THY'nin Frankfurt-İstanbul tarifeli seferiyle Atatürk Havalimanı'na gelen görme engelli Tarık Sarzep, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seyahat etmeyi sevdiğini söyledi.

Sarzep, Almanya'ya giden gurbetçi bir ailenin en küçük çocuğu olduğunu, "retinoblastom" hastalığı nedeniyle küçük yaşlardan itibaren görme engelli olarak hayata devam ettiğini söyledi.

Almanya'da yeminli mütercim tercüman olduğunu, Türkçe, Almanca, İngilizce ve Fransızca'yı iyi bildiğini ifade eden Sarzep, profesyonel olarak müzisyenlik yaptığını da anlattı.

Mesleğini yaparken görme engelli olmanın zorluklarını teknolojiyi verimli kullanarak aşmaya çalıştığını belirten Sarzep, Braille alfabesiyle okuma ve yazmaya yarayan cihazını asla yanından ayırmadığını, özellikle havalimanlarında bu cihazın çok işine yaradığını kaydetti.

Sarzep, engellilerin genelde hayata küsmüş, sosyal aktivitelerden yoksun ve içine kapanık olarak bilindiğini, sonradan görme engelli olanların bir kısmında bu tür etkilerin daha sık görüldüğünü dile getirerek, "Çok küçük yaşlarda görme yetimi kaybettim. Ailem bana inanılmaz destek oldu. Her zaman fikirlerime saygı duydular. Her zaman söylediğim ciddiye alınmıştır. Ben kendimi diğer insanlardan daha az değerli biri olarak hiçbir zaman hissetmedim. Bu da öz güven konusunda beni iyi yerlere götürdü." diye konuştu.

"Almanya ve Türkiye arasında mekik dokuyorum"

Sarzep, gözünün her zaman uzaklarda olduğunu, hayal gücünün sınırını sürekli yüksek tuttuğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

"Her zaman farklı kültürlerin ve ülkelerin insanlarını merak etmişimdir. Olanakları elimden geldiği kadar zorlamaya çalıştım. Şu dönemde Almanya ve Türkiye arasında mekik dokuyorum. İki ülkede de yaşıyorum diyebilirim. Şu ana kadar 27 ülke gezdim. Çoğu Avrupa ülkesi olmakla beraber Kuzey Amerika ve Kanada, Uzak Doğu'da Tayland ve Vietnam'ı dolaştım. Seneye de kısmetse Avustralya hedefim var. Yeni Zelanda ve hatta dört ülkeyi kapsayacak. Yol üzerinde Singapur ve Hong Kong da olacak. Mayıs ile haziran arası kısmetse uzun ve uzak bir seyahat yapacağız. Seyahatlerim benim için zorlu olmuyor. Çünkü çekingen ve utangaç biri değilim. Bir şeye ihtiyacım olduğunda seyahat sırasında bunu söyleyebiliyorum. Türk Hava Yolları ve diğer hava yolu şirketlerinin uçaklarında da durum böyledir. Şu ana kadar hiçbir ülkede ciddi anlamda bir sıkıntı çekmedim. Çünkü özgür bir şekilde gezdiğim son 15 yılda gerçekten de havayolu ve havalimanı organizasyonları konusunda çok ilerleme kaydedildi."

Sarzep, uçuş öncesi ve sonrasında kendisine sunulan hizmetlerden sıklıkla yararlandığı için bu konuda tecrübe sahibi olduğunu belirtti. Hizmetlerden yararlanmak için görevlilere haber vermenin yeterli olduğunu anlatan Sarzep, şöyle devam etti:

"Atatürk Havalimanı'nda biletimi aldığımda görevlilere 'Şu günlerde, bu sefer sayılı uçağa bineceğim. Görme engelliyim. Bana uçağa kadar eşlik edip, varış noktasında beni alıp bagajımı aldıktan sonra taksiye ya da gideceğim yere kadar bırakacak bir görevliye ihtiyacım var' diyorum. Onlar da bana yardımcı oluyorlar. THY ile şu ana kadarki seyahatlerimde hiç sıkıntı yaşamadım. TGS yer hizmetleri çalışanları da işini çok güzel yapıyor. Yılda 3-4 defa İstanbul'a geliyorum. Hiçbir sıkıntı çekmedim. Bana refakat eden çalışanlarla hem güzel sohbet ediyoruz hem de bana yardımcı oluyorlar. Bu hizmetlerle aslında kendimi çok özel hissediyorum. Uçakta genelde bana ismimle hitap ediyorlar. Bunu business sınıfında uçanlar bilirler. Ben de birkaç defa burada uçma şerefine nail olmuş biriyim ama ekonomi uçtuğumda da uçuş ekibini tanımam için ismimle hitap ediyorlar. 'Tarık bey bir isteğiniz var mı, her şey yolunda mı?' diye soruyorlar. Çağırma butonlarını, can yeleğini ve güvenlik ekipmanlarını birebir gösteriyorlar. O nedenle çok memnunum. Şu ana kadar kendimi hiç güvensiz ortamda hissetmedim. Yani uçağa binmek için havalimanına gelişimden karşı varış yerime ulaşana kadar hizmet alıyorum."

İmkanı olan engellilere uçakla seyahat etme tavsiyesinde bulunan Sarzep, engellilerin hayatın güzelliklerinden ve imkanlarından geri kalmaması gerektiğini söyledi.

Tarık Sarzep, hobi olarak müziği ve seyahat etmeyi seçtiğini, kendisi gibi olanların da bu tür aktiviteler yapmasının iyi olacağını sözlerine ekledi.

THY yolculara hizmette 'engel' tanımıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (29)

işsiz genç ~ 4 yıl önce
TGS zaten personel alımı yapıyor ve hepside referanslı biz okuyanlara iş yok başka bölüm okuyanlara iş var bilmeyenlere duyrulur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık bu halde bile yorumlara bak ~ 4 yıl önce
Merhaba sadece bu proje değil birçok projeye imza atan Türk Hava yolları engelli ve dez avantajlı yolcularımıza hizmet veriyor. Buradaki bütün yorumculara soruyorum burası sizin cenk yeriniz mi acaba gelin adresimi vereyim de oturump bu süreçleri tartışalım her yönden neleri yaptığınız kimi kayirdiginiz ortada lütfen operasyon thy olmasa siz başka firmalara hizmet verirdiniz yapmayın her aksaklıkları birbirinize maal etmekten kurtulun artık ortada bu yolcunun biletinde thy yazdığı sürece yolcu sizi tanimaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Erl ~ 4 yıl önce
Pegasus vermıyo sanki bu hızmetı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pegasus ~ 4 yıl önce
Onlar ancak yolcuyu ekstra ücretle taşımayı biliyorlar. Ağırlığına göre ücret denemesi bedava buyrun.
A ~ 4 yıl önce
İki gün başıma gelen bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum; oğlumuz 7 yaşında ve %92 oranında bedensel ve zihinsel engelli. Ankara Esenboğa havaalanında uçağa binmek için özel hizmetler kontuarında işlemimizin yapılmasını beklerken, bir bayan yolcu oğlumu kenara iterek görevli arkadaşa bağırarak uçağını kaçırmak üzere olduğunu ve işleminin hemen yapılmasını söyledi. Tabi ben engelli oğlumun itilmesinden duyduğum öfke ile olay çıkardım, işin sonunda kendisininde engelli bir yakını olduğunu düşünerek empati yapıp sakinleştim. Ama sonra bir baktım bu yolcunun annesi gayet sağlıklı bir şekilde yürüyerek gelip görevli arkadaşların yardımı bile olmaksızın tekerlekli sandalyeye bir güzel kurulup gittiğini gördüm. Sonradan farkettimki sırf güvenlik kontrolünde sıra beklememek için yapılmış bir numaraymış maalesef. Böyle istismarlara özel hizmetler kontuarındaki arkadaşların kesinlikle izin vermemesi, engelli kartı, raporu ya da bu kontuardan hizmet alabilmesi için gerekli rapor ya da belgeyi istemesi lazım. Ben orada hakkımı aramaya çalışırken bizi oturup seyretmemeliler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Destek ~ 4 yıl önce
Bütün bu TGS de ki yenilikler için Havaşa teşekkür borçlusunuz. Bütün bu projelerde Havaş imzası vardır. Onlar olmadan TGS yürümez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Km ~ 4 yıl önce
48saate takildim ben 6-7 tane oluyo her meydanda son dakika gelen.. bzm millet blmyor rezervasyon falan..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yalancının mumu yatsıya kadar ~ 4 yıl önce
Daha bugün görme engelli Berlin yolcusunu taşıdık airclinic olmasa vay tknın ve tgsnin haline yalan konuşurken bile utanmıyorlar İyi bir iş olursa tk tgs yaptı sıkıntılı ve kötü bir şey olursa Airclinic yaptı. Dip not da yukaridaki arkadaşa (bahşiş) işinden memnun değilsen gel whcr’e görürsün o zaman aynayı Konya’yı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komik ~ 4 yıl önce
İlk kez görende der ki arkadaş ilk ve tek onlar yapıyor :D

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 4 yıl önce
Gerçek hasta yolcuların yanında bazı hatlarda bunu kullanan zeki! Yolcular işlerini kolayca yaptırmak pasaport ve check in sıralarında beklememek için bunu kullanıyorlar,35 sandalye istenen uçuşlar var ,al bunlardan 5 er Euro bak bakalım kaç kişi kalıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs ~ 4 yıl önce
Bilal bey ilker bey 4. Ikramiye hakkimizi istiyoruz. Yeter battik batacagimiz kadar borca

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000