05 Haziran 2020, Cuma 13:27:14

THY ve Pegasus krizin üstesinden gelebilecek mi?

Havacılık, koronavirüs krizinin en ağır vurduğu sektörlerin başında geliyor. Kısıtlı olarak iç hat seferleri başlatılırken, kısa süre sonra da kademeli olarak dış hat uçuşlarına başlanması bekleniyor. Peki, THY ve Pegasus Covid-19 krizinin üstesinden finansal olarak gelebilecek mi?
 • İş bekliyen sınava hazırlanan havacılık okulundan mezun olan gençlere ne olacak
 • Havayollari cok yüksek maliyetli bir iskoludur, kisa süreli calisma ödenegi ile kurtarilacak gibi degildir, Tk ayari daki dünya havayolu sirketleri ki onlarda kismen bayrak tasiyicidir, iflasin esigindedir, Tk kücülecek vede binlerce insani cikarmak zorumda kalacaktir, ayni durum sun ve pc icin de gecerlidir, kücük hy lari zaten Allaha emanet durumda, üzülerekte olsa gercekler acidir.
 • Şuan uçanlar zorunluluktan yada mahsur kalıp memleketine dönenler.Kimsenin bu sene tatil planı yok.Hele hele yabancı turistlere bedava oda versen yine risk alıp gelmez.Yarı boş uçaklarla birkaç ay uçup eleman çıkarmalar başlayacak çıkartma yasağı kalksın görün.
 • İlker Aycı’nın çok yanlış bir politika izlediğini düşünüyorum. Kısıtlamaları uçan personelinden ve ikramdan yaparsa bu işin içinden çıkamaz. Çünkü Thy’nin en büyük tercih edilme sebebi uçan personelinin kalitesi ve ikram mükemmeliyeti.
 • Devlet havayoludur batma die bir sey yok ve olmauacakta. Ha kapatilir kuculmeye gider orasini bilemem ama turkiye cumhuriyeti ayakta kaldikca thy de devam edecektir
 • Unutmayın ki bize hiçbir şey olmaz.
 • Pandeminin en korkunç dönemlerinde kargo uçaklarında sıkış tepiş büyük riskler alarak uçtuk. Şirketimiz çok para kazandı. Biz ise maaşımızın 4te birini bile alamadık. Sayemizde en az zararla atlatan şirketlerden biri olduğu halde bizi insan yerine koymadı. Sağol, yakışır sana
 • Tgs çalışanları kabin ve kokpitin maaşlarını konuşmaktan artık vazgeçin! Şuradaki yorumları sizin yaptığınızı biliyoruz, Zamanında sende girseydin, şu boş vakitte biraz ingilizce çalışın size tavsiyem
 • Bayrak taşıyıcı her zaman öncü olmalıdır. Thy çalışanlarına daha iyi olanaklar sunmalıdır. Thy çalışanlarıdan daha fazla fedakarlık bekliyorsa ve pegasus, çalışan memnuniyetinde thy yi geçiyorsa , bu nokta çok iyi irdelenmeli !!! “Yaptım oldu” bayrak taşıyıcımza yakışmaz.
 • Katılıyorum size isim finansla ilgili, Pgs kokpitte standartlardan ödün vermeyerek yani havacılıktaki temel unsurlara hakettiği bütceyi ayıran bir çizgi izliyor. Tüketici icin temel olmayan ek unsurları ise bütçede daraltma stratejisi izliyorlar bunlardan biri de kabin hizmetleri. Kabin maasları ve ek hizmetleri daraltılıp, teknik ve kokpit gibi (ve daha nelerse) vazgecilmez, yuksek risk katsayılı birimlerde seviye hem istihdam hem maas olarak sabit tutulmalıdır.

Havacılık, koronavirüs krizinin en ağır vurduğu sektörlerin başında geliyor.

Dünyanın dört bir yanında krizin ağır bir şekilde seyrettiği bahar aylarında uçuşlar neredeyse durdu.

Aynı şekilde Türkiye'de de sektörün en büyükleri olan Türk Hava Yolları (THY) ve Pegasus, yurt içi ve yurt dışı yolcu uçuşlarını son birkaç ay boyunca gerçekleştirmedi.

Ancak 1 Haziran itibarıyla koronavirüs kapsamında alınan tedbirlerin gevşetilmesiyle iki şirket de iç hat uçuşlara başladı.

Peki THY ve Pegasus bu krizin üstesinden finansal olarak gelebilecek mi?

Uçuşların yeniden başlamasına rağmen havayolu şirketlerinin tam kapasite ile ne zaman uçmaya başlayacağı ve bu şirketlerin finansal olarak bu krizi nasıl atlatacağı halen tartışılan konular arasında.

Havacılık sektörü analistleri olan İş Yatırım Menkul Değerler'den Araştırma Müdür Yardımcısı Esra Şirinel ve Deniz Yatırım Menkul Değerler'den Kıdemli Hisse Senedi Analisti Gaye Yalçın, BBC Türkçe'nin bu konudaki sorularını yanıtladı.

Koronavirüs krizi Türkiye havacılık sektörü için neden bir risk teşkil ediyor?

İş Yatırım Menkul Değerler'den Araştırma Müdür Yardımcısı Esra Şirinel, bu soruya şu şekilde yanıt veriyor:

"Nisan ve mayıs aylarında her iki havayolu da salgının yayılmasını önlemek amaçlı ülkelerarası uçuş yasakları nedeniyle filolarını yere indirmek zorunda kaldı. Havayolları uçuş yapmadığı sürece personel giderleri, finansal kiralama ödemeleri ve bazı bakım giderler gibi sabit giderlere katlanmak zorundalar.

"Yeni normalde zayıf yolcu talebi, kapasite yönetimi, yeni uçak teslimatlarının ötelenme ihtiyacı ve artan maliyetler göz önünde bulundurulduğunda havayolu sektörünü önümüzdeki en az 1-2 yıl zorlu süreçler bekliyor."

THY'nin ilk çeyrek bilançosu nasıl geldi?

THY'nin ilk çeyrek zararı 2020'de geçen yılın aynı dönemine kıyasla %61,5 artarak 2,02 milyar lira oldu.

İş Yatırım'dan Esra Şirinel, THY'nin birinci çeyrekte yüzde 20 gerileyen yolcu trafiğinin dolar bazında yolcu gelirlerinde %12 düşüşe neden olduğunu açıklıyor.

Diğer yandan Şirinel'e göre bu dönemde THY'nin kargo gelirlerinde ise yükseliş yaşandı:

"Salgın sırasında tıbbi malzeme taşımacılığına artan taleple yükselen birim kargo gelirleri, THY'nin kargo gelirlerinin aynı dönemde dolar bazında %15 artmasını sağladı; bu da yolcu gelirlerindeki kaybı kısmen dengeleyerek şirketin konsolide gelirlerinin yıllık bazda %8,5 gerilemesiyle sonuçlandı."

Pegasus'un ilk çeyrek bilançosu nasıl geldi?

Pegasus'un ilk çeyrekteki net zararı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 88 artarak 401,5 milyon TL'ye ulaştı.

İş Yatırım'dan Esra Şirinel, salgını önlemek amaçlı mart ayı ortasında başlayan uçuş kısıtlamalarının açıklanan 49 milyon euro zararda etkili olduğunu belirtiyor.

Şirinel'in paylaştığı verilere göre birinci çeyrekte yolcu sayısı yüzde 10 düştü; ancak yan gelirlerin katkısının artmasıyla (gönüllü bilet iptal bedelleri nedeniyle) toplam satış gelirleri euro bazında sadece yüzde 1 geriledi.

THY ve Pegasus, finansal olarak bu krizden nasıl etkilenecek?

Deniz Yatırım Menkul Değerler'den Kıdemli Hisse Senedi Analisti Gaye Yalçın, 2020 yılı için THY'nin toplam satış gelirleri ve VAFÖK (Vergi, amortisman, faiz öncesi kâr) rakamının 2020'de TL bazında sırasıyla %11 ve %15 oranlarında daralmasını beklediklerini belirtiyor.

Pegasus için ise öngörüleri toplam satış gelirleri ve VAFÖK (Vergi, amortisman, faiz öncesi kâr) rakamının 2020'de TL bazında sırasıyla %18 ve %30 oranlarında daralması.

Yalçın, THY için daha düşük oranda bir daralma beklemelerinin sebeplerini şu şekilde sıralıyor:

 • THY'nin kargo operasyonlarının devam etmesi
 • 2020 akaryakıt kullanımının daha düşük bir bölümünün maliyetinin türev enstrümanlarla sabitlenmiş olması
 • Daha geniş bir yurt dışı uçuş ağı bulunmasından dolayı salgının olumsuz etkilerinden yolcu trafiği düşüşü anlamında potansiyel olarak daha az etkilenmesi


Finansal olarak bu krizi atlatabilecek güçteler mi?

İş Yatırım'dan Esra Şirinel, hem THY'nin hem de Pegasus'un yurt dışı rakiplerine kıyasla rekabetçi maliyet yapıları olduğunu söylüyor.

"Her iki havayolu da devletin kısa dönem çalışma ödeneği desteğinden üç aylık sürede faydalandı" diyen Şirinel, THY'nin birinci çeyrek itibarıyla 1,8 milyar dolar nakit rezervi bulunduğunu ve maliyet düşürücü tasarruf planları yaptığını vurguluyor.

Deniz Yatırım'dan Gaye Yalçın da Pegasus'un yılın birinci çeyreğini 486 milyon euro nakit pozisyonla kapattığını ve alınan önlemler ile aylık sabit ödemelerin 50 milyon eurodan 35 milyon euroya düştüğünü aktarıyor.

Yalçın, "Sağlanan yeni krediler sayesinde her iki şirketin de nakit pozisyonunun yıl sonuna kadar yeterli olacağını düşünüyoruz" diyor.

Türkiye havacılık sektörünün uluslararası rekabeti nasıl etkilenir?

Konuştuğumuz iki analist de yolcu trafiğinin koronavirüs krizi öncesi seviyelere gelmesinin 2-3 yıl süreceği görüşünde.

Artan maliyetler ve zayıf yolcu talebi yüzünden hem küresel havacılık sektörü hem de Türkiye'deki havacılık sektörünü zor bir dönemin beklediği açık.

Ancak analistler, Türkiye'deki havacılık şirketlerinin rakiplerine göre avantajlı olduğunu düşünüyor.

İş Yatırım'dan Esra Şirinel, "Türk havacılık şirketlerinin rekabetçi ve esnek maliyet yapıları ile birçok kriz yönetimi tecrübelerinin olmasının, diğer uluslararası oyunculara kıyasla rekabetçi bir avantaj sağladığını düşünüyorum." diyor.

Deniz Yatırım'dan Gaye Yalçın da THY ve Pegasus'un benzerlerine kıyasla avantajlı olduğu düşüncesinde.

Yalçın, "Havayolu sektöründe arz talep dengesindeki değişimlere bağlı olarak zaman zaman bilet fiyatlarında baskı oluşabiliyor. Bu sebeple düşük maliyet yapısına sahip olan havayolları bu tarz dalgalanmaları daha az hasarla atlatabilmekte" diyerek pandemi sonrası düşük maliyet yapısına sahip olmanın daha da önem kazandığını belirtiyor:

"Hem THY hem Pegasus'un yurt dışı benzerlerine kıyasla avantajlı konumda olacağını düşünüyoruz. Son yıllarda düşük maliyetli havayolu modelinin ağırlığını artırmakta olduğunu görmekteydik, yaşanan pandemi sürecinin bu eğilimi destekler nitelikte olması beklenebilir."

Sektörde satın almalar, birleşmeler ve küçülme olur mu?

Deniz Yatırım'dan Gaye Yalçın, "Yurt dışında yıllardır devam eden bir konsolidasyon süreci var, pandeminin bu tarz işlemleri artırmasını bekleyebiliriz. Türkiye'de ise yakın gelecek için böyle bir öngörümüz yok." diyor.

THY ve Pegasus krizin üstesinden gelebilecek mi?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (39)

Miyesse Yıldız ~ 1 ay önce
İş bekliyen sınava hazırlanan havacılık okulundan mezun olan gençlere ne olacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IL ~ 1 ay önce
Havayollari cok yüksek maliyetli bir iskoludur, kisa süreli calisma ödenegi ile kurtarilacak gibi degildir, Tk ayari daki dünya havayolu sirketleri ki onlarda kismen bayrak tasiyicidir, iflasin esigindedir, Tk kücülecek vede binlerce insani cikarmak zorumda kalacaktir, ayni durum sun ve pc icin de gecerlidir, kücük hy lari zaten Allaha emanet durumda, üzülerekte olsa gercekler acidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pembe Tablo ~ 1 ay önce
Şuan uçanlar zorunluluktan yada mahsur kalıp memleketine dönenler.Kimsenin bu sene tatil planı yok.Hele hele yabancı turistlere bedava oda versen yine risk alıp gelmez.Yarı boş uçaklarla birkaç ay uçup eleman çıkarmalar başlayacak çıkartma yasağı kalksın görün.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yavan Ekmek ~ 1 ay önce
aynen yabancı gelmez , 3 aylık maaşıyla son model mercedes alabilen yabancı bisiklete biner saglıgını dusunur sonuçta , bizim millet gibi haydi tatil havamı atayım demez
Yanlış yoldalar ~ 1 ay önce
İlker Aycı’nın çok yanlış bir politika izlediğini düşünüyorum. Kısıtlamaları uçan personelinden ve ikramdan yaparsa bu işin içinden çıkamaz. Çünkü Thy’nin en büyük tercih edilme sebebi uçan personelinin kalitesi ve ikram mükemmeliyeti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy ~ 1 ay önce
Devlet havayoludur batma die bir sey yok ve olmauacakta. Ha kapatilir kuculmeye gider orasini bilemem ama turkiye cumhuriyeti ayakta kaldikca thy de devam edecektir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dunyaya bak ~ 1 ay önce
Bir havaci nasil boyle yorum yapar, dunyaya bak biraz, havacisin sen kardesim bir ton ornegi var bayrak hava yollari hisseleri bolusuldu, batti, isim degistirdi bla bla
miss f/o ~ 1 ay önce
Unutmayın ki bize hiçbir şey olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
777 kaptanı ~ 1 ay önce
Pandeminin en korkunç dönemlerinde kargo uçaklarında sıkış tepiş büyük riskler alarak uçtuk. Şirketimiz çok para kazandı. Biz ise maaşımızın 4te birini bile alamadık. Sayemizde en az zararla atlatan şirketlerden biri olduğu halde bizi insan yerine koymadı. Sağol, yakışır sana

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 1 ay önce
Kokpite de mi kargo aldınız keptınnn sıkış tıkış derken?
Biktik ~ 1 ay önce
Bunca yıl fazla fazla aldığınız maaşlara sayın ve su para alamadık ay az aldık eksik aldık diyen pilotlar gerçekten bir sussun artık
27 yıllık purser Adem A. ~ 1 ay önce
Tgs çalışanları kabin ve kokpitin maaşlarını konuşmaktan artık vazgeçin! Şuradaki yorumları sizin yaptığınızı biliyoruz, Zamanında sende girseydin, şu boş vakitte biraz ingilizce çalışın size tavsiyem

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Non-Tgs ~ 1 ay önce
Ah be Kartal imam hatipli, hepiniz aynisiniz hepiniz TK degil misiniz, alayiniz torpil TGS dahil, alayiniz malum parti, alayiniz once milletin sonra hakedenlerin rizkini yemiyor musunuz doymuyorsunuz kaptanlariniz burada maasimizin 4te 1ni alamiyoruz diye agliyorlar hala, "be aviator but firstly learn to fly" turkiyeye bak, havacilara bak
Pgs&thy ~ 1 ay önce
Bayrak taşıyıcı her zaman öncü olmalıdır. Thy çalışanlarına daha iyi olanaklar sunmalıdır. Thy çalışanlarıdan daha fazla fedakarlık bekliyorsa ve pegasus, çalışan memnuniyetinde thy yi geçiyorsa , bu nokta çok iyi irdelenmeli !!! “Yaptım oldu” bayrak taşıyıcımza yakışmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vasıfsız ınsanlarin alın ~ 1 ay önce
Sonra thy calısanları için yapılmalı edilmeli... sevgili yönetim; su kabini ve kokpıtı allah rızası İçin bi ıngılızce sınavına sok size cok güzel bir bahane. Szözlesmede de yazar kendini gelıstıremedıyse sözlesme fesh edilir diye. İyi olanlar kalsın. Millet tas yicek nerdeyse yonetım 5 verse siz 10 ıstersiniz. İşsiz!!
Yanlış ~ 1 ay önce
Ağızlar yalan söyler ama, ayaklar yalan söylemez. Thy ile pgs arası geçişlerde kimin daha memnun olduğu ortadadır. Thy çalışan memnuniyeti açısından çok daha iyi bir şirkettir. Geri kalan herşey pr çalışmasıdır.
pgs & thy ~ 1 ay önce
Bayrak taşıyıcı olan yalnız thy değil. tüm havayollarımız bayrak taşıyor artık.
Vasıf ~ 1 ay önce
Vasıf, yabancı dille olmuyor demekki.. Eğer olsaydı sadece yabancı dil öğretmenlerini, dil edebiyatı mezunlarını alırdı veya çok zorlu bir ingilizce sınavı yapardı, insanlar sınavı geçmiş girmişler, ayrıca ingilizce dünya dili sanıyorsan yanılıyorsun... biz hariç diğer tüm milletler ana diliyle konuşuyor, ana dili ingilizce olmayanların ingilizce mi konuştuğunu mu sanıyorsun sen uçakta. Hadi hadi 1 tane yabancı dil öğrenmişsin o da ingilizce , havan kime ?
Kokpit vb temeller sabit Kabin vb lowcost ~ 1 ay önce
Katılıyorum size isim finansla ilgili, Pgs kokpitte standartlardan ödün vermeyerek yani havacılıktaki temel unsurlara hakettiği bütceyi ayıran bir çizgi izliyor. Tüketici icin temel olmayan ek unsurları ise bütçede daraltma stratejisi izliyorlar bunlardan biri de kabin hizmetleri. Kabin maasları ve ek hizmetleri daraltılıp, teknik ve kokpit gibi (ve daha nelerse) vazgecilmez, yuksek risk katsayılı birimlerde seviye hem istihdam hem maas olarak sabit tutulmalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000