31 Ağustos 2019, Cumartesi 10:15:18

THY uçağı taksi yolundan çıktı

Türk Hava Yollarının (THY) İzmir-İstanbul seferini gerçekleştiren uçağı, İstanbul Havalimanı’na iniş sonrası terminale ilerlediği sırada taksi yolundan çıktı.
  • uçak dediğin zemini buldumu hemen kayar.ağırlığına aldanmayın.
  • Allah pilotlarımızın bileğine kuvvet versin.Uçakların iniş takımı ve bilimum sistemlerine zeval vermesin.Öyle görülüyor ki İstanbul Havalimanında işimiz daha çok Mikailin insafına dolayısıyla duaya kaldı.Allahım sen koru ya Rabbi.
  • Öncelikle ekibe ve THY’na geçmiş olsun. Ne yazık ki her zamanki gibi hiç bir veri olmadan “herşeyi bilenler” ahkam kesmişler. THY’nın ilgili birimi (KEB) incelemesini takiben raporunu hazırlayacak ve uygun gerekirse yönetim açıklama yapar. Emniyetli uçuşlar
  • Herkese pilot ehliyeti verirsen böyle olur
  • Herkes bilip bilmeden yoruma asılmış, yok F/O lar frene asılıyor yok 33kt , yok dikmeydi bilmemneydi, yahu ne kadar atıp tutmaya meraklısınız cahil gibi allah aşkına, 50 tane yorum varsa 30 tanesi kafadan pilota giydirmelik, arkadaşlar bi sonuç ortaya çıkmışsa bunun faturası FDM’den sonra belli olur, Buradan atıp tutarak hangi uçağın dikmesi sağlam hangisi değil , hangi ekip bilekli hangisi değil onun değerlendirmesini uçuş işletme yapar, siz ihtimalleri bile konuşurken ali kıran başkesen oluyorsunuz, yazık yapmayın, boş beleş yorum yapmayın, biliyorsan kayıtları ile konuşacaksın, Manasızca işgüzar olmayacaksın, gürledin mi yağacaksın yoksa neler yapmazlar adama, neler demezler..
  • Uçaklarda taksimetre var mı?? Benim bildiğim yok o zaman nasıl taksi yoluna çıkar ki?? anlaöadım
  • İstanbul havalimanının pist istikametleri rüzgar yönü hesaplanmadan yapıldı. Tüm pistler kuzeyli. (eninde sonunda 050 yönlü bir pist yapılmak zorunda) Yazın bile 10 knot’ın altında yan rüzgar yok gibi. 737 uçağınıda yan rüzgar ile ağır uçakla 40 flap iniş ayrı dert, 30 flap iniş frenleri ısıtıyor, 737 filosunda kaptan ve F/O yarısından çoğu pozisyonunda 3 yıl altı tecrübeye sahip. Bu meydan, bu uçak, bu ekip, bu hava çok problemlere gebe.
  • Bu havaalanının adı UĞURSUZ olsun.
  • Aynı şeyle bende cok karsılasıyorum. Sonucta bır lımıtı, vae ve lımıtler dahılınde gıdıyoruz ha sonra bı sıkıntı olunca tereyağı gibi sıyrılmaya kalkarlar.
  • Herşeyden önce büyük geçmiş olsun. Pilotlara da uçağa da, THY nin prestijine de zarar geliyor. Ancak olayı sadece teknik neden diye geçiştirmek çok mantıklı değil. Türk Havacılığının sayısız sorunları var. Sabiha Gökçende pistin yüzeyindeki bozulmalar nedeni ile uçakların iniş takımlarına uygulanan sayısız yükler, benzer şekilde diğer meydanlarda yaşananlar, çok uzun taksi süreleri. ATC lerin can sıkıcı agresiflikleri, yöneticilerin baskıları say say bitmiyor. Bir de boş boş konuşan kendini adan yerine koydurmmaya çalışanlar olayların üzerine tüy dikiyor. İnsanlar işleriyle değil kişilerle uğraşıyor. Bu ülkenin tek eksiği denetleme işlerinin hakkı ile yürütülmemesi.

Türk Hava Yollarının (THY) İzmir-İstanbul seferini gerçekleştiren uçağı, İstanbul Havalimanı’na iniş sonrası terminale ilerlediği sırada taksi yolundan çıktı. 147 yolcusu bulunan uçak, sorunsuz bir şekilde tahliye edildi.

Türk Hava Yolları’nın sabah saatlerinde İzmir’den İstanbul’a gerçekleştirdiği TK2307 sefer sayılı tarifeli uçağı saat 07.30 sıralarında İstanbul Havalimanı’na iniş gerçekleştirdi. 147 yolcusuyla birlikte İstanbul Havalimanı’na inen Boeing 737-800 tipi uçak, terminale yaşanmak üzere taksi yolunda ilerlediği sırada taksi yolundan çıktı. 147 yolcusu bulunan uçak, sorunsuz bir şekilde tahliye edildi.

Konuya ilişkin Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “TK2307 sefer sayılı İzmir(ADB) -İstanbul (IST) seferini icra eden TC-JHM kuyruk tescilli uçağımız saat 07.28’de İstanbul’a inişi sonrasında köprüye yaklaşırken taksi yolundan çıkmıştır. B737-800 tipi uçağımızda seyahat eden 147 yolcumuz ve 7 kişiden oluşan uçuş ekibimizin tamamı herhangi bir yaralanma yaşamadan sağlıklı bir şekilde uçaktan tahliye edilmiştir. Havalimanı operasyonu sorunsuz şekilde devam etmektedir. Yaşanan durumun nedenleri ile ilgili araştırmalar yapılmaktadır. Tüm yolcularımıza ve ekibimize geçmiş olsun dileklerimizi sunar, kamuoyunun bilgisine arz ederiz” ifadelerine yer verildi.

Taksi yolundan çıkan uçakla ilgili teknik incelemenin ise sürdüğü öğrenildi. 

 

THY uçağı taksi yolundan çıktı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (131)

paylıt ~ 3 ay önce
uçak dediğin zemini buldumu hemen kayar.ağırlığına aldanmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Duacı havacı ~ 3 ay önce
Allah pilotlarımızın bileğine kuvvet versin.Uçakların iniş takımı ve bilimum sistemlerine zeval vermesin.Öyle görülüyor ki İstanbul Havalimanında işimiz daha çok Mikailin insafına dolayısıyla duaya kaldı.Allahım sen koru ya Rabbi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Emniyet ~ 3 ay önce
Öncelikle ekibe ve THY’na geçmiş olsun. Ne yazık ki her zamanki gibi hiç bir veri olmadan “herşeyi bilenler” ahkam kesmişler. THY’nın ilgili birimi (KEB) incelemesini takiben raporunu hazırlayacak ve uygun gerekirse yönetim açıklama yapar. Emniyetli uçuşlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık ~ 3 ay önce
Herkese pilot ehliyeti verirsen böyle olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilinçli olmalı - 737 Kpt ~ 3 ay önce
Herkes bilip bilmeden yoruma asılmış, yok F/O lar frene asılıyor yok 33kt , yok dikmeydi bilmemneydi, yahu ne kadar atıp tutmaya meraklısınız cahil gibi allah aşkına, 50 tane yorum varsa 30 tanesi kafadan pilota giydirmelik, arkadaşlar bi sonuç ortaya çıkmışsa bunun faturası FDM’den sonra belli olur, Buradan atıp tutarak hangi uçağın dikmesi sağlam hangisi değil , hangi ekip bilekli hangisi değil onun değerlendirmesini uçuş işletme yapar, siz ihtimalleri bile konuşurken ali kıran başkesen oluyorsunuz, yazık yapmayın, boş beleş yorum yapmayın, biliyorsan kayıtları ile konuşacaksın, Manasızca işgüzar olmayacaksın, gürledin mi yağacaksın yoksa neler yapmazlar adama, neler demezler..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B738 Captain ~ 3 ay önce
Yorumumu okurken, dikkatli şekilde okumadığınızı varsayıyorum. Çünkü atıfta bulunurken, öncelikle anlayıp idrak etmek gerek. Yorumun ilk satırlarını okuyup sonuç bölümüne bakmadan sen ahkâm kesiyorsun. Ben tahminimce dedim, %100 F/O hatasıdır demedim. Bir ihtimal üzerinde durdum. Ve ayrıca pist başına gitmeden taxi yolu müsaitse 33Kt üzeri gidilmediğini senin cahil dediğin herkes hemen hemen biliyor. Ben Boeing 737 seridinde eski nesil uçakların gerçek anlamda daha güvenli olduğuna inanıyorum. Bu niye zoruna gidiyor? Boeing 737 Max dediklerin şu anda yerdeler aylar oldu otomatik dalışa kendiliğinden geçme problemi henüz çözülmüş değil. Burada varsayım üzerine yapılan yorumda kimseyi suçlamam yada kimseye işini düzgün yapmıyor diye kesin bir cümlem olmadı olmaz da. Tekrar ediyorum, tahmin sadece bu mesleğe sahip insanların burada yorum yapmayacağı anlamı taşımaz!..
Taksi derken ~ 3 ay önce
Uçaklarda taksimetre var mı?? Benim bildiğim yok o zaman nasıl taksi yoluna çıkar ki?? anlaöadım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sabir... ~ 3 ay önce
Go „google“ kendini gelistir... ;)
zor ~ 3 ay önce
İstanbul havalimanının pist istikametleri rüzgar yönü hesaplanmadan yapıldı. Tüm pistler kuzeyli. (eninde sonunda 050 yönlü bir pist yapılmak zorunda) Yazın bile 10 knot’ın altında yan rüzgar yok gibi. 737 uçağınıda yan rüzgar ile ağır uçakla 40 flap iniş ayrı dert, 30 flap iniş frenleri ısıtıyor, 737 filosunda kaptan ve F/O yarısından çoğu pozisyonunda 3 yıl altı tecrübeye sahip. Bu meydan, bu uçak, bu ekip, bu hava çok problemlere gebe.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
05 yönlü pist yapılması için ~ 3 ay önce
Rüzgar jeneratörlerinin olduğu tepenin traşlanması lazım. Rüzgar yönünü üstlenici firma da biliyordu ama jeneratörleri komple taşıyıp o tepeyi traşlamak zaten kot farkından 15 metre çaldıkları maliyeti daha da artıracağı için, arazi nasıl denk geldiyse öyle yaptılar pistleri
... ~ 3 ay önce
Konu ile ne ilgisi var. Daha olayın boyutuyla alakalı bilgin yok, yorum yapıyosun. Hiç hayatında uçak gördün mü? Zor dostum zor, senin gibilerle bu ülkenin işi zor...
Tecrübesiz pilot ~ 3 ay önce
Sen galiba 3 yıl altı dediğin gruptansın. Rüzgarlı havada 40 flap olmaz , 30 flap ile autobrake 2 ve full reveree ile her havada bu pistlere emniyetle inersin. Ne fren ısınmasından bahsediyorsun
37 filosu ~ 3 ay önce
37 filosuna kurban ol sen. TK'nın en iyi filosu şu anda.
UĞURSUZ ~ 3 ay önce
Bu havaalanının adı UĞURSUZ olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Expedite e ~ 3 ay önce
Aynı şeyle bende cok karsılasıyorum. Sonucta bır lımıtı, vae ve lımıtler dahılınde gıdıyoruz ha sonra bı sıkıntı olunca tereyağı gibi sıyrılmaya kalkarlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Geçmiş olsun ~ 3 ay önce
Herşeyden önce büyük geçmiş olsun. Pilotlara da uçağa da, THY nin prestijine de zarar geliyor. Ancak olayı sadece teknik neden diye geçiştirmek çok mantıklı değil. Türk Havacılığının sayısız sorunları var. Sabiha Gökçende pistin yüzeyindeki bozulmalar nedeni ile uçakların iniş takımlarına uygulanan sayısız yükler, benzer şekilde diğer meydanlarda yaşananlar, çok uzun taksi süreleri. ATC lerin can sıkıcı agresiflikleri, yöneticilerin baskıları say say bitmiyor. Bir de boş boş konuşan kendini adan yerine koydurmmaya çalışanlar olayların üzerine tüy dikiyor. İnsanlar işleriyle değil kişilerle uğraşıyor. Bu ülkenin tek eksiği denetleme işlerinin hakkı ile yürütülmemesi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000