02 Nisan 2018, Pazartesi 12:31:58

THY Teknik ekonomiye büyük katkı sağlıyor

Dünyada sayılı uçak bakım ve onarım şirketleri arasında yer alan THY Teknik AŞ, yerli hava araçlarının ve komponentlerinin bakım, onarım, modifikasyon ve tasarım hizmetlerinin yanı sıra yabancı havayolu firmalarına da hizmet sağlıyor.
  • thy teknık ekonomiye nasıl katkı saglıyor? soylermısın bır mantıklı acıklama lutfen? bana bak uretım yapmadıgın muddetce ekonomiye gelır saglamaktan bahsetme bana.. sankı sıfırdn uetım yapıyor ya aksıne bunyenızde taşern calıstırıyorsunuz aksıne bır de taşeronun gelırını somuruyorsunuz... kadrolu bır calısana yapamaycagınız haksızlıgın bın mıslını garıban taşerona yaıpıyorsunuz
  • 1.1 milyar dolar.Yaparsınız tabi kardeşim.Taseronların sırtından yiyen yiyene.Allem edip kullem edip Taseronları kadro dışı biraktiniz helal size.Yine de ekmek yediğimiz işe ihanet etmiyoruz.Çok şükür iyi kötü bir işimiz var deyip işimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz.sesimizi cikaramiyoruz. Acı olan tarafı ise siz bunların zaten farkindasiniz!..
  • Normalde yardimci is yapmasi gereken taseron personele ana isi yaptirarak kar edersiniz tabi. Vardiyada kadro personel ve taseron personel ayni isi yapmakta.
  • Ucaklarin yikatilmasi icin airpak şirkerine ucak basi 2000 tl odeme yapilir ve yikanan ucak begenilmez bizim gariban taseron ayni ucagi tekrar yikar peki sorarim yazik gunah degilmi bu paraya yazik gjnah degilmi harcanan kimyevi malzemelere ?
  • İşte bu çok pahalı malzemeleri biz taşeronlar depoluyor ve gerekli yerlere lojistiğini yapıyoruz resmi ve kayıtlı olarak. Ama bir gün dâhi mazeret izni kullanmadan. Ama benimle aynı işi yapan kadrolu dan 4 de 1 maaş alarak. Ama kadrolu personelin kıyafet masrafının 10 da 1 i kadar maliyeti olan kıyafetler ile. Ama binlerce çalışan olmamıza rağmen sendikalı değiliz. Ama yöneticiler ne yapsın devlet adamlarımız böyle istiyor.
  • hep ayni suslu laflar. personel yeterince dinlenemiyor. kisisel menfaatleri icin sefler cabbarlik yapiyor. haluk cabbar seni unutmadik. thy teknik te teror estirdin simdide habom sabihayi hayliyosun. anca milyar dolar yaptik de. onaylayici personelin calismaktan suyu cikiyor. mekanikler at oynatiyor. devrecilik diz boyu. cakallar hep cakal. suskunlar hep ezilen.
  • Teknikte sakal ve cüppe mecburiymiş doğru mu ?
  • 1.1 dolarin ne kadar ihracaat ayrica bu brut geliri elde etmek icin ne kadar ithalat yapiliyor Turk ekonomisine katkidan bahsetmek icin aradaki fark a bakmak lazim istihdam bilgileri verilebilir ancak ekonomiye katkiyi biraz arastiralim
  • Ahmet bey , bu yorumu okumanızı çok isterim. Kocaeli üniversitesi ile yaptığınız anlaşma gereği 25.09.2018 tarihinden bu yana stajyer olarak çalışmaktayız. Stajımızın süresi 2 üniversite dönemi haftada 5 gün ,vardiyalı devam ediyoruz. Bu yıl yaz ayında alım olmayacağını işittik , lütfen işe alımları şubata ertelemeyin. İşe çok iyi adapte olduk, artık birer teknisyen sayılırız. Alım küçük sayılarda olsa da bizi unutmayın. Saygılar.
  • Taseronun mikro ekonomisine comak sokup, Disarinin makro ekonomisine mi can katiyor? Hayirli islet o zaman ne diyim? Bu yapilanlar taseronlarin sirst koprusune basamak olsun .. magrurlanma padisahim !!!

Dünyada sayılı uçak bakım ve onarım şirketleri arasında yer alan Türk Hava Yolları (THY) Teknik AŞ, yılda 1,1 milyar dolar cirosuyla ekonomiye katkı sağlıyor.

Merkezi İstanbul'da bulunan ve 2006'da kurulan THY Teknik, uluslararası sertifikalara uygun şekilde, yaklaşık 700 uçağın her türlü bakım ve onarımını titizlikle üstleniyor.

İstanbul'da geniş ve dar gövdeli uçaklar için 5 büyük, 1 VIP ve hafif uçaklar hangarı, Ankara'da dar gövdeli uçak hangarı; Aydın'da 1 eğitim uçağı hangarı ile 13 binden fazla Boeing ve Airbus uçak komponentine bakım hizmetlerini sağlayan şirket, senelik 1,1 milyarlık cirosuyla Türk ekonomisine de katkı sunuyor.

THY Teknik AŞ Genel Müdürü Ahmet Karaman, şirketin Atatürk Havalimanı'ndaki hangarında yaptığı açıklamada, uçak bakımının havacılık açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Bakımların arıza gidermek için ve planlı olarak iki şekilde yapıldığına dikkati çeken Karaman, "Arıza gidermek için bakım her seferinde de yapılabilir. Onun herhangi bir saati yoktur. Planladığımız yani tarifeli dediğimiz, arıza olmasa da yapılan bakım, sefer arası, 'overnight' dediğimiz gece bakımı, haftalık A ile C bakımları olarak böyle gidiyor." diye konuştu.

Karaman, ana bakımların uçağın yaşına göre yapıldığını, 2 hafta ile 1 ay arasında sürdüğünü belirtti. Uçakta özellikle motorun belirli kısımlarının kritik olduğunu, bunlara "ömürlük malzeme" denildiğini hatırlatarak, "Ömürlük malzemeler ya saatle ya iniş kalkış sayısı ya da tarihe göre takip edilir. Günü geldiği zaman değiştirilir. Arızalanması veya bozuk olması beklenmez." dedi.

Genel Müdür Karaman, uçağa kuş çarpmasının sıklıkla görüldüğünün belirtilmesi üzerine, bu durumu kaptan pilotun kendilerine rapor ettiğini anlattı.

Karaman, her inişten sonra teknisyenin uçağın her yerini dolaşarak kan izi ile parçalarda eziklikleri kontrol ettiğini, hasar görülmemesi durumunda uçağın sefere verildiğini belirtti.

Kuş çarpması nedeniyle uçakta hasar olması halinde ilgili parçaların tamir edildiğini ifade ederek, "Bu işlemler bir hayli vakit alabilir. İmalatçı firmayla hemen temasa geçilir." değerlendirmesini yaptı.

"Yıldırım uçağa bir hasar vermez"

THY Teknik AŞ Genel Müdürü Karaman, uçağa yıldırım çarpması durumunda yapılacaklar hakkında da bilgi vererek, sefer sırasında kule görevlilerinin meteorolojik olaylar hakkında pilotları sık sık uyardığını söyledi.

Uçakların belirli bölgelere sokulmamaya çalışıldığını anlatan Karaman, şunları kaydetti:

"İniş ve kalkış sırasında yapılacak bir şey yok. Zaten belirli bir yere ineceksiniz. Meydanın başında bulut varsa da oraya ineceksiniz. Uçağa yıldırım vurabilir. Vurduğu zaman da zaten uçağın kendi koruma sistemi var. Yani yıldırım uçağa bir hasar vermez ama belirli noktalarda, metalin bittiği perçin başlarında bazen yanmalar yapar. Onları açarak, çatlak kontrolü yapmanız gerekir. Tamirini yaparak, gerekirse imalatçıyla temas edeceksiniz. Ayrıca uçağın gövde üstünün de kontrol edilmesi gerekir. Bu çok kolay bir iş değil. Artık yıldırım çarpmalarında uçağı kontrol için yeni bir sistem getiriyoruz. Drone ile kontrol edeceğiz. Otomatik bir sistem getiriyoruz. Uçağın üstüne tırmanmadan, drone göndereceğiz. Hasar varsa bize bildirecek." ifadelerini kullandı.

Karaman, THY Teknik AŞ'nin Türk firması olarak ekonomiye katkı sunduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bizim senelik ciromuz 1,1 milyar dolar. Eğer THY Teknik olmasa bu paranın tamamı dışarı gidecek. Tabii ki bunların bir kısmı malzeme ama bu paranın daha çoğu yurt dışına gider. Biz bakım merkeziyiz. Bize gelen herkesin uçağını tamir ederiz. Yaklaşık 35 firmaya hizmet veriyoruz. Şu anda biz 700 uçağa bakıyoruz. THY'nin ise 300 küsur uçağı mevcut. Orta Doğu, Avrupa ve Endonezya'ya kadar hizmet veriyoruz. Havalimanlarının 'hub' olması bir etken. Bakım merkezi olarak genelde müşteri uçaklarının büyük bakımlarını Sabiha Gökçen Havalimanı'nda yapıyoruz."

Uçak lastiklerinin bakımının da havacılıkta çok önemli olduğunun altını çizen Karaman, sert iniş yapılmadığı, pistte hasarın bulunmadığı durumda aynı lastiklerle 100-150 iniş yapılabileceğini belirtti.

Ahmet Karaman, bazen uçakların pist başından dönebildiğini, bu sırada lastiklerin kesilebildiğini ifade ederek, bu durumda ilk seferden sonra bile lastiğin değiştirildiğini söyledi.

Lastik maliyetlerinin standart olduğuna değinen Karaman, "İmalatçılarla THY'nin anlaşması var. Sadece lastik kısmı için eskisini verir yenisini alırız. Bunun maliyeti bin, bin beş yüz dolar arasında bir miktardır. Fakat jant pahalı bir malzemedir. Uçağına göre 10 bin dolardan, 25-30 bin dolara kadar gider. Neredeyse lüks bir araç kadar maliyeti vardır." ifadelerini kullandı.

THY Teknik ekonomiye büyük katkı sağlıyor

Yorumlar Tüm Yorumlar (29)

taşeron ~ 5 yıl önce
thy teknık ekonomiye nasıl katkı saglıyor? soylermısın bır mantıklı acıklama lutfen? bana bak uretım yapmadıgın muddetce ekonomiye gelır saglamaktan bahsetme bana.. sankı sıfırdn uetım yapıyor ya aksıne bunyenızde taşern calıstırıyorsunuz aksıne bır de taşeronun gelırını somuruyorsunuz... kadrolu bır calısana yapamaycagınız haksızlıgın bın mıslını garıban taşerona yaıpıyorsunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adalet nerede? ~ 6 yıl önce
1.1 milyar dolar.Yaparsınız tabi kardeşim.Taseronların sırtından yiyen yiyene.Allem edip kullem edip Taseronları kadro dışı biraktiniz helal size.Yine de ekmek yediğimiz işe ihanet etmiyoruz.Çok şükür iyi kötü bir işimiz var deyip işimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz.sesimizi cikaramiyoruz. Acı olan tarafı ise siz bunların zaten farkindasiniz!..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Taseron ~ 6 yıl önce
Normalde yardimci is yapmasi gereken taseron personele ana isi yaptirarak kar edersiniz tabi. Vardiyada kadro personel ve taseron personel ayni isi yapmakta.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ya paranin nereye gittigi? ~ 6 yıl önce
Ucaklarin yikatilmasi icin airpak şirkerine ucak basi 2000 tl odeme yapilir ve yikanan ucak begenilmez bizim gariban taseron ayni ucagi tekrar yikar peki sorarim yazik gunah degilmi bu paraya yazik gjnah degilmi harcanan kimyevi malzemelere ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknik taşeron ~ 6 yıl önce
İşte bu çok pahalı malzemeleri biz taşeronlar depoluyor ve gerekli yerlere lojistiğini yapıyoruz resmi ve kayıtlı olarak. Ama bir gün dâhi mazeret izni kullanmadan. Ama benimle aynı işi yapan kadrolu dan 4 de 1 maaş alarak. Ama kadrolu personelin kıyafet masrafının 10 da 1 i kadar maliyeti olan kıyafetler ile. Ama binlerce çalışan olmamıza rağmen sendikalı değiliz. Ama yöneticiler ne yapsın devlet adamlarımız böyle istiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hep ayni ~ 6 yıl önce
hep ayni suslu laflar. personel yeterince dinlenemiyor. kisisel menfaatleri icin sefler cabbarlik yapiyor. haluk cabbar seni unutmadik. thy teknik te teror estirdin simdide habom sabihayi hayliyosun. anca milyar dolar yaptik de. onaylayici personelin calismaktan suyu cikiyor. mekanikler at oynatiyor. devrecilik diz boyu. cakallar hep cakal. suskunlar hep ezilen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Badem ~ 6 yıl önce
Teknikte sakal ve cüppe mecburiymiş doğru mu ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
keMALizm ~ 6 yıl önce
havalimanında laik atak krizi geçiren teyze ile akrabalık var mı?
Mba USA ~ 6 yıl önce
1.1 dolarin ne kadar ihracaat ayrica bu brut geliri elde etmek icin ne kadar ithalat yapiliyor Turk ekonomisine katkidan bahsetmek icin aradaki fark a bakmak lazim istihdam bilgileri verilebilir ancak ekonomiye katkiyi biraz arastiralim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kampüsün hangar projesi ~ 6 yıl önce
Ahmet bey , bu yorumu okumanızı çok isterim. Kocaeli üniversitesi ile yaptığınız anlaşma gereği 25.09.2018 tarihinden bu yana stajyer olarak çalışmaktayız. Stajımızın süresi 2 üniversite dönemi haftada 5 gün ,vardiyalı devam ediyoruz. Bu yıl yaz ayında alım olmayacağını işittik , lütfen işe alımları şubata ertelemeyin. İşe çok iyi adapte olduk, artık birer teknisyen sayılırız. Alım küçük sayılarda olsa da bizi unutmayın. Saygılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alex ~ 6 yıl önce
Taseronun mikro ekonomisine comak sokup, Disarinin makro ekonomisine mi can katiyor? Hayirli islet o zaman ne diyim? Bu yapilanlar taseronlarin sirst koprusune basamak olsun .. magrurlanma padisahim !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000