16 Şubat 2022, Çarşamba 09:47:03

THY Teknik A.Ş. tesislerinde bir ilke imza atıldı

THY Teknik A.Ş. Türk Hava Yolları'nın filosuna 2019 yılında katılan Boeing 787 Dreamliner tipi uçakların ilk üs bakımını yaptı.
  • Yillar once Italyada bir meydana gittim, oradaki yabanci teknisyen; bu ucak No go dedi, anlamadim… izahat istedim.. Yatay stabilize pitch ayarlari kargo ucagininkini yapmislar halbuki buunki farkli, yolcu ucagi.. hadi bunu gectik dedi ya tekerlekler..Tekerlekler Nuts emniyet telleri ters yone takilmis bunu derhal duseltmeliyiz! Hiiii dedim kaldim, Ucak yeni C bakimdan cikmisti… Bizim teknigin ipiyle kuyuya inilmez, bir quality kurumunun teknigi bence sik sik denetlemeye gelmesi yerinde olur..
  • Sevgili "mafaky",mesajınızdaki bazı yanlış bilgileri düzeltmek isterim. TC-LLB uçağı sandığınızın aksine operasyonda yoğun olarak kullanılan bir uçak. Ticari sefer sonrası C1 bakım için AHL'ye intikal ettirildi. C bakım intervali 3 yıldır, 6 yıl intervali olan S bakımdır. C1 bakımlar ilk C bakım olmalarından dolayı diğer C bakımlarına nispeten daha kısa sürede tamamlanır. Süresi gelen diğer B787 uçaklar da sırayla C bakıma alınacaktır. Sonraki uçak muhtemelen TC-LLA olur. Uçaklar storage bakımına alındığında destorage bakımı yapılarak operasyona dönerler. Hali hazırda tüm B787 uçakları operasyonda kullanılmaktadır. Storage bakımında olan B787 uçağı bulunmamaktadır.B787 filosundaki ilk C bakım olması nedeniyle böyle bir organizasyon yapılması son derece doğal. Benzer uygulamalar diğer filodaki ilk C bakımlarda da yapıldı diye hatırlıyorum. Saygılar...
  • Ekip yemekleri yenmiyor, kim aliyor kardesim bu rezil seyleri, sirketin parasiniz cope atiyorsunuz
  • THY filosuna Boeing Dreamliner’lar 2019 yılında girdi ve 25.06.2019 ile 28.08.2019 arasında tam 6 adet Dreamliner TK filosuna katıldı (bunların hepsi 3 yıldan daha az yaşlı uçaklar). TC-LLB bunlardan 2.sidir (filoya katılışı 9.07.2019) Ve be uçak uzun zamandır yerde “park” halindeydi; maalesef tam süre vermeyeceğim ama zannederim en az 1 (bir) yıldır. Tamam, yerde yatan uçağın yeniden uçar hale gelmeden kapsamlı bir bakıma girmesi şarttır ama buna gerçek anlamda, eski teminoljiyle C-Check şimdiki teknolojiyle Üs Bakımı denecek kapsamda, bir bakım denilebilir mi? Yolsa TK, bir nedenle uzun süredir yerde kalan bu uçağı yeniden operasyonel yapmadan yaptığı bu bakıma “Üs Bakımı süsü vererek” şimdi bir show mu yapmakta? (Daha önce TK’nın yaptığı bir alay geniş gövde C-Check var; hangisinde böyle tören falan yapılmıştır?) Bu uçak sonuç olarak daha 3 yılını dahi doldurmamış, pandemi nedeniyle de muhtemelen az uçtuğundan gerek uçuş saati ve gerekse cycle açısından düşük değerde bir uçak. C-Checkler, anormal bir durum olmazsa, genelde 5-6 yılda bir yapılan bakımlar diye biliyorum. Şimdi ne oldu da bu TC-LLB C-Check’e girdi? 2019 içinde filoya giren diğer 5 Dreamliner’a da aynı bakım yakınlarda uygulanacak mı?
  • Bu is icin kac kisi yurtdisina gidip egitim aldi acaba, egitim alanlar da yapmaz ustelik, onlar baska egitime gider
  • Sendika aidatı çok fazla. 500 tl aidat nedir? Bir ay doğalgaz yakıyorum bu kadar fatura ödemiyorum. Lafta Müslüman ülkeyiz. Gerçekte hiçbir yapmadan çalışanın hakkını gasp eden haramilerin cirit attığı ülke. Ne kadar ironik sendikanın çalışan hakkını gasp etmesi.
  • 6 bin civarinda kendisine muhendis diyen ancak kitap okumaz, work order kullanmaz, is akis chartlarini asla gormedigim, ustu basi dokulen saci sakali papaz olmus hos kokmayan tamirci sonunda bir ise yaramis insan, kendilerini tebrik ediyorum ne diyeyim, bakim yapmislar, keske yaptiklarini baska sirketten bir kisi daha kontrol etse, genede valla bravo teknik
  • Er valizimin ilk kullanista kulpu koptu, bu kadar adi valizi nerede yaptirdin, kimler yapti Tk, yaziklar olsun, vermeyin kardesim bize bir sey, vereceginiz seylerin parasini verin biz kendimiz alalim

THY Teknik A.Ş. Türk Hava Yolları'nın filosuna 2019 yılında katılan Boeing 787 Dreamliner tipi uçakların ilk üs bakımını yaptı.

Türk Hava Yolları'nın yüzde yüz iştiraki olan THY Teknik A.Ş için önemli bir kilometre taşını daha şirket tarihine ekledi. 

THY Teknik A.Ş'nin hizmet portföyü için önemli bir adım atılarak ilk kez B787 Dreamliner üs bakımı gerçekleştirildi. TC-LLB kuyruk tescilli uçağın bakımlarının tamanlanmasından sonra şirketten yapılan açıklamada, "İlk Boeing 787 üs bakımımızı tamamladığımızı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Özveriyle çalışıp kabiliyetlerimizi arttırarak müşterilerimize yüksek kaliteli hizmetler sunmaya devam edeceğiz" ifadeleri kullanıldı.

Günün anısına çalışanlarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi.

THY Teknik A.Ş. tesislerinde bir ilke imza atıldı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

Nogo ~ 6 ay önce
Yillar once Italyada bir meydana gittim, oradaki yabanci teknisyen; bu ucak No go dedi, anlamadim… izahat istedim.. Yatay stabilize pitch ayarlari kargo ucagininkini yapmislar halbuki buunki farkli, yolcu ucagi.. hadi bunu gectik dedi ya tekerlekler..Tekerlekler Nuts emniyet telleri ters yone takilmis bunu derhal duseltmeliyiz! Hiiii dedim kaldim, Ucak yeni C bakimdan cikmisti… Bizim teknigin ipiyle kuyuya inilmez, bir quality kurumunun teknigi bence sik sik denetlemeye gelmesi yerinde olur..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
. ~ 6 ay önce
Sevgili "mafaky",mesajınızdaki bazı yanlış bilgileri düzeltmek isterim. TC-LLB uçağı sandığınızın aksine operasyonda yoğun olarak kullanılan bir uçak. Ticari sefer sonrası C1 bakım için AHL'ye intikal ettirildi. C bakım intervali 3 yıldır, 6 yıl intervali olan S bakımdır. C1 bakımlar ilk C bakım olmalarından dolayı diğer C bakımlarına nispeten daha kısa sürede tamamlanır. Süresi gelen diğer B787 uçaklar da sırayla C bakıma alınacaktır. Sonraki uçak muhtemelen TC-LLA olur. Uçaklar storage bakımına alındığında destorage bakımı yapılarak operasyona dönerler. Hali hazırda tüm B787 uçakları operasyonda kullanılmaktadır. Storage bakımında olan B787 uçağı bulunmamaktadır.B787 filosundaki ilk C bakım olması nedeniyle böyle bir organizasyon yapılması son derece doğal. Benzer uygulamalar diğer filodaki ilk C bakımlarda da yapıldı diye hatırlıyorum. Saygılar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ekip yemekleri ~ 6 ay önce
Ekip yemekleri yenmiyor, kim aliyor kardesim bu rezil seyleri, sirketin parasiniz cope atiyorsunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayyy ~ 6 ay önce
Ayyy valal oguruyoruz yada evden birseyler getiryoruz artik
Katip ~ 6 ay önce
Yemekler yenmiyor ekip başınız daki zaat kimse o veriyor yemeğinizi kim olduğunu da çok iyi biliyorsunuz hala kim diyorsunuz
mafaky ~ 6 ay önce
THY filosuna Boeing Dreamliner’lar 2019 yılında girdi ve 25.06.2019 ile 28.08.2019 arasında tam 6 adet Dreamliner TK filosuna katıldı (bunların hepsi 3 yıldan daha az yaşlı uçaklar). TC-LLB bunlardan 2.sidir (filoya katılışı 9.07.2019) Ve be uçak uzun zamandır yerde “park” halindeydi; maalesef tam süre vermeyeceğim ama zannederim en az 1 (bir) yıldır. Tamam, yerde yatan uçağın yeniden uçar hale gelmeden kapsamlı bir bakıma girmesi şarttır ama buna gerçek anlamda, eski teminoljiyle C-Check şimdiki teknolojiyle Üs Bakımı denecek kapsamda, bir bakım denilebilir mi? Yolsa TK, bir nedenle uzun süredir yerde kalan bu uçağı yeniden operasyonel yapmadan yaptığı bu bakıma “Üs Bakımı süsü vererek” şimdi bir show mu yapmakta? (Daha önce TK’nın yaptığı bir alay geniş gövde C-Check var; hangisinde böyle tören falan yapılmıştır?) Bu uçak sonuç olarak daha 3 yılını dahi doldurmamış, pandemi nedeniyle de muhtemelen az uçtuğundan gerek uçuş saati ve gerekse cycle açısından düşük değerde bir uçak. C-Checkler, anormal bir durum olmazsa, genelde 5-6 yılda bir yapılan bakımlar diye biliyorum. Şimdi ne oldu da bu TC-LLB C-Check’e girdi? 2019 içinde filoya giren diğer 5 Dreamliner’a da aynı bakım yakınlarda uygulanacak mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak ~ 6 ay önce
Uzun uzun yazmışsınız ama içinde birçok yanlış ve eksik bilgi mevcut.C bakım standart bir bakım değil.Dolayısıyla kapsam aralığı da C1 olması sebebiyle azdır.Daha önce 320 serisi Neo uçaklarında da böyle bir program yapıldı.Burası da ticari bir firma ve yaptıkları işi de reklam olarak duyurması gerekir.C bakım 5-6 sene de olmaz.Bakım programında uygulanacak her kartın interval zamanları vardır.Bu doğrultuda süreler belirlenir.
boş yapma ~ 6 ay önce
şirketi karalayacak yer arıyorsunuz ayıp be
Dilimliner ~ 6 ay önce
Bakım zamanı geldiyse gelmiştir, kimse uçağına bu zamanda gereksiz yere masraf yapmaz. Şu havacılık ve özellikle uçakların bakım prosedürleri konusunda bizzat işin içinde olmayan bir zahmet yorum yapmasın. Bu yorumu yapabilecek cesarete ve özgüvene sahip olabilmek için çok okumak lazım. Arabanızı oto sanayiye götürüp bakım yaptırmak gibi bir şey değil bu. Koyduğunuz bir virgülün gün gelir hesabı sorulur. Kimsenin süs verdiği yok gayet normal bir C1 bakımdır. Uçağı uçurmuyorsunuz diye o bakım paketinden muaf olduğunuzu mu sandınız ? Basit arabanıza bile 10bin km veya yılda 1 diye yazmışlar hangisi önce gelirse diye. Türk Hava Yolları Teknik A.Ş dünyada sayılı MRO'lar arasında bulunur, hedefleri arasında ilk 5'e girmek var tabi ki 787 Dreamliner'ın ilk bakımını ve gerekiyorsa her bakımını bu şekilde kutlayacak ve reklamını yapacaktır.5-6 Yılda bir C Check yapılmaz. Interval ne zaman gelirse yapılır. Gereksiz yorum olmuş, çamur atma gibi.
B1/B2 ~ 6 ay önce
Yanlis hatirlamiyorsam B777 icin boyle bir toren yapilmisti. Hangi bakimin ne zaman yapilacagi ise ancak otorite onayli bakim programinda yazar. Her havayolunun C bakim araliklari esit olmayabilir. Ornegin A bakimlarinda bazi bakim kartlarini yaparak ( otorite onayi ile) C bakim suresini veya intervalini degistirebilirsiniz. Isletmeciler ticari sebeplerle bakimlari one cekebilirler ancak erteleyemezler dolayisi ile yogun sezonda ucagi tutmamak icin bakim one alinmis da olabilir.
? ~ 6 ay önce
O kadar yanlış bilgi var ki neresini düzeltsem bilemedim... Bakım nedir, interval nedir, C bakım nasıl olur, uçuş operasyonu, bakım planlaması, filo planlaması konularında hiçbir fikriniz yok anlaşılan. Merak etmeyin ülkemizin en köklü ve başarılı kurumu Turkish Technic en emniyetli, kaliteli ve doğru şekilde bakımlarını yapar. Siz havacılığı instagramdan öğrenmeye çalışmısınız galiba...
Bu is ~ 6 ay önce
Bu is icin kac kisi yurtdisina gidip egitim aldi acaba, egitim alanlar da yapmaz ustelik, onlar baska egitime gider

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ee ~ 6 ay önce
Eee onlar dunyaya egitim ve harcirah isi icin gelmisler, calisipta ne olacak
Teknik ~ 6 ay önce
Sendika aidatı çok fazla. 500 tl aidat nedir? Bir ay doğalgaz yakıyorum bu kadar fatura ödemiyorum. Lafta Müslüman ülkeyiz. Gerçekte hiçbir yapmadan çalışanın hakkını gasp eden haramilerin cirit attığı ülke. Ne kadar ironik sendikanın çalışan hakkını gasp etmesi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aidat ~ 6 ay önce
Acilen hep birlikte sendikadan çıkıp dayanışma aidatı ödemeyi de kesmeliyiz. Anladıkları dilden konuşmadığımız sürece bizi sömürmeye devam edip hiçbir hakkımızı da savunmayacaklar.
Binlerce ~ 6 ay önce
6 bin civarinda kendisine muhendis diyen ancak kitap okumaz, work order kullanmaz, is akis chartlarini asla gormedigim, ustu basi dokulen saci sakali papaz olmus hos kokmayan tamirci sonunda bir ise yaramis insan, kendilerini tebrik ediyorum ne diyeyim, bakim yapmislar, keske yaptiklarini baska sirketten bir kisi daha kontrol etse, genede valla bravo teknik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
onlarca ~ 6 ay önce
yapılan işi başka bir şirketten yani A.O'dan işinde uzman teknisyenler denetliyor. hiçbir şüpheniz olmasın teknik a.ş'de 10 numara bakım yapılıyor saçla sakalla...
Fagine ~ 6 ay önce
Türk Hava Yolları Teknik A.Ş'nin kapıları bu konuda denetleme yapabilecek her otoriteye açıktır. Ek olarak o kadar kendine güvenen bir şirkettir ki müşteri uçakları temsilcileri saat kısıtlaması olmaksızın bakım sürecini gözlemleyebilir. İnsanları work order kullanamaz gibilerinden beceriksiz olarak nitelendirmişsin de bunu yazarken dil bilgisi kurallarına hiç dikkat edememişsin. Ne bağlaç var, ne cümle düzeni. Belli ki 2 kelimeyi bir araya getirip cümle kuramadığın için THY Teknik A.Ş seninle yollarını ayırmış.
Teknik ~ 6 ay önce
Yorumunuz çok çirkin hakka giriyorsunuz,biz yaptığımız her işe mührümüzü basıyoruz. Herhangi bir yanlışlıkta bizi zaten bulurlar siz o beyninizi buralarda yazık etmeyin boşuna!
Onlarca başlığa... ~ 6 ay önce
Uzman teknisyen demiş arkadaş, bir araştırın her ekipte olan o başka şirket denen o kişilerin eğitimine ve geldiği bölüme, seçilirken liyakat var mı? İngilizcesi nasıl ve bir sınavla mı geçiş yapmışlar. Liyakaysız lığı övmek, haketmeyeni yüceltmek sadece adaletsiz vicdanlarda olur...
Er ~ 6 ay önce
Er valizimin ilk kullanista kulpu koptu, bu kadar adi valizi nerede yaptirdin, kimler yapti Tk, yaziklar olsun, vermeyin kardesim bize bir sey, vereceginiz seylerin parasini verin biz kendimiz alalim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
valiz ~ 6 ay önce
yolcu olarak valizim uçuşta kırıldı THY valiz gönderecek valizi mi bekleyeyim sigortaya mı başvurayım? 15 günden fazladır valiz göndermedi thy
Hepsi kalitesiz ~ 6 ay önce
Insanlar bikti, Tk her acidan dibe vurdu, bu kalitesiz valizleri alanlar utanmali, evlerine boyle dusuk kalite birsey alirlarmi acaba, ancak Cop

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000