07 Şubat 2021, Pazar 16:32:18

THY pilotlarının ölümüyle ilgili dava açıldı

Türk Hava Yolları’nda çalışan iki pilotun koronavirüsten ölümünün iş kazası sayılması için dava açıldı. Avukat Dr. Sami Narter, dava dilekçesinde, “Hastalığa yakalanılan uçuşlar döneminde çalışanların sürekli kullanması gereken maske, gözlük, eldiven, koruyucu giysi ve dezenfektan gibi koruyucu malzemeler kullandırılmamıştır” dedi.
  • pilotların hiç mi suçu yok? 59 yaşında ortalık virüs kaynıyor hala uçmanın peşindeler. yaşlı pilotlarını emekli etmeli thy yoksa böyle başına çok dert alır. zaten bir çoğu sağlık açısından sorunlu. 50 yaş üstü kaptanlara ekiplerde kimse birşey diyemiyor, çoğu maskesiz dikkatsiz, vurdum duymaz, ben işimi bilirimci. teşekkür edip yollar ayrılmalı. thy temizliğe gitmeli.
  • ne oldu şimdimi aklınız başınıza geldi agaalarrr...dolarcıkları alırken sesiniz çıkmıyordu...eee balon söndü demekki...hadi birazda çukkalardan yiyin bakem :))
  • hala kokpitte maske takmayan kaptanlarımız var, kabini ise hiç söylemeyeceğim. söylediğimiz halde abuk aubuk konuşan mı dersiniz ya ben geçirdim yalanı söyleyen mi dersiniz.... bir de bunun üzerine hala sigara içenler... bunlara ses çıkarmamak, kokpit ortamını korumuyor, güzel kaliteli crm falan hiç değil. Yapmayın kardeşim, illa rapor mu yazalım?
  • Dilekçe’de yazmış avukat Lisansında kronik hastalıkları belirtilmiş olduğu halde uçuşa verilmiştir. Thy pilotlar için sağlık kriterlerini baştan oturup ele almalıdır.
  • sıtma olup 2 ay hastanede yatan , daha sonra uçabilir raporu alıp göreve dönen pilot arkadaşım ilk çıkan programda yine sıtma riski olan yere gönderilmeye çalışıldı. insanların hayatıyla bu kadar oynanmamalı
  • Eh sen gönder adamları londra, milan, singapur ve atlantaya ölür tabi. Bu adam hayatında hiç mikropla tanışmamış vücut korumasız. Kim verecek bunun hesabını? Bak 737ye adam korona mikrobunu aşı diye kahvaltıdan önce iki doz içer, bünyesi afrikaya gide gele daha tıp kitaplarında adı konmamış virüse çoktan bağışıklık kazanmış.
  • grev nedir? neden yapilir? keske anlasaniz
  • Kargoda ölen taşeron personellerden bahsetmiyor tek ölenler kaptan değil
  • Bu insanlar için gereğini yapmayıp mahkeme sonuçlarına göre tavır sergileyen THY utanç duymalıdır. THY milyonlarca kazancını mezara mı götürecek! THY geriye dönük karar alıp hayatını kaybeden bu nadide insanlar için ne gerekiyorsa fazlasıyla yapmalıdır. Hiç mi vicdan kalmadı, hiç mi! UTANIN
  • bir de Habertürk kanalında pandemiyi nasıl fırsata çevirdiğini anlatıyor. Pandemi fırsatçılığı ile bu kadar övünülür yani. Yeni meydana taşınmanın maliyetini, THY'de yönetim zaafiyet ve dirayetsizliğinden dolayı ortaya çıkan yüksek ziyan tablosunun çalışanların omuzlarına nasıl yüklendiğini de anlatabilecek mi? THY için verilen karaların kendisine ait olmadığını ve kendisine SUFLE edildiğini de anlatacak mı? Pandemi sürecinde çalışanlarla iletişim kanallarının hiç birini kullanmaya gerek duymayan en kötü yönetici olduğunu kabul edecek mi? Gülüm sen yat kat Pandemiye dua et. Pegasus ve Sunexpres çalışanlarına gösterilen insancıl ve çalışanların değerlerini gösteren uygulamalar ve başarılı iletişim sürecinden de hiç bir şey öğrenemediniz?

Türk Hava Yolları’nda çalışan iki pilotun koronavirüsten ölümünün iş kazası sayılması için dava açıldı. Avukat Dr. Sami Narter, dava dilekçesinde, “Hastalığa yakalanılan uçuşlar döneminde çalışanların sürekli kullanması gereken maske, gözlük, eldiven, koruyucu giysi ve dezenfektan gibi koruyucu malzemeler kullandırılmamıştır” dedi.

ANKA'dan Tamer Arda Erşin'in haberine göre; Türk Hava Yolları’nda (THY) çalışan pilot Mehmet Ali Kılıç, koronavirüs Türkiye’de görüldükten sonra 21 Mart 2020 tarihinde Londra ve 23 Mart tarihinde de Milan uçuşunda görevlendirildi. Mehmet Ali Kılıç, 28 Mart günü yapılan koronavirüs testi pozitif çıktı ve hastalığı Milan uçuşunda kaptığı belirlendi. 6 Nisan’da yoğun bakıma alınan Mehmet Ali Kılıç, 12 Nisan günü yaşamını yitirdi.

Bir diğer THY pilotu M. S.G. ise 11 Mart’ta Singapur ve 16 Mart’ta da Atlanta uçuşlarında görevlendirildi. THY’nin riskli ilan ettiği iki bölgelerde görev yapan M.S.G., 24 Mart günün ateşlendi ve 26 Mart günü koronavirüs tanısı konuldu. 4 Nisan günü yoğun bakıma alınan M.S.G., 15 Nisan günü hayatını kaybetti.

İki pilotun ölümünün iş kazası olduğunun tespiti için Bakırköy 3. ve 17. iş mahkemelerinde ayrı ayrı dava açıldı. İki pilotun yakınlarının avukatlığını yapan Dr. Sami Narter, Mehmet Ali Kılıç’ın ölümüne ilişkin verdiği dava dilekçesinde, özetle şunları belirtti:

“Sorumlu kaptan pilot olan müteveffaya işveren tarafından, kronik rahatsızlığı olmasına ve rahatsızlığının sağlık lisansında belirtilmesine rağmen uluslararası uçuş için planlanmıştır… İşveren tarafından çalışanlara görev verilirken, çalışanın sağlık ve güvenlik yönünden işe uygunluğunu göz önüne alması gerekmektedir. Koronavirüs bulaşıcı hastalığı nedeni ile risk değerlendirilmesi yaptırılması ve yapılan tespitler konusunda işçilerin eğitilmesi gerekirken, işveren bu konuda herhangi bir çalışma yapmamış, gerekli organizasyon sağlamamıştır.”

‘VAKALAR ZİRVEDEYKEN AVRUPA’YA GÖNDERİLDİ’

“THY tarafından havaalanlarında ve uçaklarda, koronavirüs salgını süresi içerisinde çalışanları koruyucu gerekli önlemler yeterince alınmamıştır… Müteveffanın koruyucu malzemesiz koronavirüs vakalarının zirvede olduğu Avrupa ülkelerine uçuşa gönderilmesi çok önemli bir hatadır.”

‘SGK GENELGESİ MEVZUATA AYKIRI’

Narter, M.S.G.’nin ölümüne ilişkin sunduğu dava dilekçesinde ise onun da kronik hastalığı olmasına rağmen görevlendirildiğini belirterek, pilota koruyucu donanım verilmediğini ve onun koronavirüse karşı eğitilmediğini vurguladı. Narter, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun koronavirüsü iş kazası olarak kabul etmeyen 2020/12 sayılı genelgesinin hukuka aykırı olduğuna dikkat çekerek, “5510 (Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu) ve 6331 (İş Sağlığı ve Güvenliği Kununu) sayılı kanunda iş kazasına neden olan haller açıkça belirtilmiştir. Anayasa'ya, 5510, 6331 ve 4857 sayılı kanunlara, SGK tarafından düzenlenen diğer genelgelere ve normlar hiyerarşisine aykırı olarak bu şekilde bir genelgenin düzenlenmesi, COVID-19'a bağlı iş kazasına uğrayanın ve iş kazasına uğrayanın desteğinden yoksun kalan kişilerin, kanunlardan kaynaklanan maddi ve manevi haklarına ulaşmasını engellenmesinin istenildiğini ve maddi ve manevi haklarının bu şekilde ihlal edildiğini göstermektedir” dedi.

Narter dava dilekçelerinde her iki pilotun koronavirüsten ölümünün iş kazası olarak kabul edilmesini istedi.

THY pilotlarının ölümüyle ilgili dava açıldı

Yorumlar Tüm Yorumlar (54)

emeklilik vakti ~ 3 yıl önce
pilotların hiç mi suçu yok? 59 yaşında ortalık virüs kaynıyor hala uçmanın peşindeler. yaşlı pilotlarını emekli etmeli thy yoksa böyle başına çok dert alır. zaten bir çoğu sağlık açısından sorunlu. 50 yaş üstü kaptanlara ekiplerde kimse birşey diyemiyor, çoğu maskesiz dikkatsiz, vurdum duymaz, ben işimi bilirimci. teşekkür edip yollar ayrılmalı. thy temizliğe gitmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aztronocuklarrr ~ 3 yıl önce
ne oldu şimdimi aklınız başınıza geldi agaalarrr...dolarcıkları alırken sesiniz çıkmıyordu...eee balon söndü demekki...hadi birazda çukkalardan yiyin bakem :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
fly ~ 3 yıl önce
hala kokpitte maske takmayan kaptanlarımız var, kabini ise hiç söylemeyeceğim. söylediğimiz halde abuk aubuk konuşan mı dersiniz ya ben geçirdim yalanı söyleyen mi dersiniz.... bir de bunun üzerine hala sigara içenler... bunlara ses çıkarmamak, kokpit ortamını korumuyor, güzel kaliteli crm falan hiç değil. Yapmayın kardeşim, illa rapor mu yazalım?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Maskeli operasyon ~ 3 yıl önce
Hadi yerdeyken ya da ucuncu bir kisi geldiginde takiyoruz da saatlerce ben o maskeyle emniyetli operasyon gerceklestiremem. Midem bulaniyor uzun sureli kullaniminda. Cehalet falan degil karbondioksit soludugu icin insanin uykusunu da getiriyor zaten. Kaldi ki belirtildigi gibi SHGM ve sirket de bana takmama opsiyonu sunuyor yanlis bir sey yapmiyorum. Virus hayatimiza gireli bir yil oldu ve kisa vadede de cikmayacak. Ya durumu artik kabullenip kendi onlemlerimizle yasamaya devam. Ya da isi gucu birakip virusten uzaga dag basina yerlesmek.
osman ~ 3 yıl önce
Yaz işin ne her gün raporlayın diye mail atıyorlar
Yaz ~ 3 yıl önce
cimere de yaz.yetmezse yıldız teşkilatına da yaz.
Sallama ~ 3 yıl önce
1 kez bile denk gelmedim, olabildiğince içeri insan sokmamaya yiyip içmemeye çalışıyorlar..Kabinde ne gördün ? Yalanın da bu kadarı.. varsa yazacağın bir şey yaz şirkete boş boş sallama burda ..
Magish ~ 3 yıl önce
Dilekçe’de yazmış avukat Lisansında kronik hastalıkları belirtilmiş olduğu halde uçuşa verilmiştir. Thy pilotlar için sağlık kriterlerini baştan oturup ele almalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
planlamacıların ayıbı ~ 3 yıl önce
sıtma olup 2 ay hastanede yatan , daha sonra uçabilir raporu alıp göreve dönen pilot arkadaşım ilk çıkan programda yine sıtma riski olan yere gönderilmeye çalışıldı. insanların hayatıyla bu kadar oynanmamalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayıbı ~ 3 yıl önce
Ayıbı değil de aymazlığı, vurdumduymazlığı. Umurunda değil ki. İnsan olduğunu azıcık hatırlasa bir şeyler olacak da, maalesef.
Yazık ~ 3 yıl önce
Eh sen gönder adamları londra, milan, singapur ve atlantaya ölür tabi. Bu adam hayatında hiç mikropla tanışmamış vücut korumasız. Kim verecek bunun hesabını? Bak 737ye adam korona mikrobunu aşı diye kahvaltıdan önce iki doz içer, bünyesi afrikaya gide gele daha tıp kitaplarında adı konmamış virüse çoktan bağışıklık kazanmış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sen cahil misin ~ 3 yıl önce
Geniş gövdeye gelen kaptanlar direk mi geçiyor. Hepsi senin dediğin yerlere dar gövdede gidiyor. Sonra geniş gövdeye geçiyor. Ne kadar cahil konuşmuşsun.
Saçma sapan ~ 3 yıl önce
Konuşma
Ökkeş Aygır ~ 3 yıl önce
Rahmetli olan kaptanımız 330 filosundan. Afrikada gitmediğimiz yer yok boş konuşma. Vagadugu peşine niamey yaptım geçen ay yeter mi?
er ek tazminatçıya ~ 3 yıl önce
şirkette direct-entry geniş gövdeye gelen kaptan yok tabi. hepinizi tanıyoruz, havanız kime?
Cahil ? ~ 3 yıl önce
cahillikle ne alakası var ? Hepsi mi dar gövdeden geçiyor. Direk geniş gövde başlayanlarda var !
grev nedir? ~ 3 yıl önce
grev nedir? neden yapilir? keske anlasaniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kimsede ~ 3 yıl önce
Kargoda ölen taşeron personellerden bahsetmiyor tek ölenler kaptan değil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fark yok ~ 3 yıl önce
Hepsi Aynı değerde kayıptır insanlık için ama pandemi şartlarında çalışan diğer insanlarla bu illetin kaynadığı yerlere gidip gelenleri bir tutmak sanırım biraz haksızlık olmuyor mu?
Türkçe ~ 3 yıl önce
“Tek ölenler kaptanlar değil”yerine ; “ölenler sadece kaptanlar değil” derseniz , anlaşılma ihtimaliniz artar
Türkçeye cvp ~ 3 yıl önce
Anlayan anladı sen okudugunu anlamıyorsan sucu yazana atmayı bırak
Fark yok ~ 3 yıl önce
Haksızlık derken ? Bir arada kargoya gelde gör bakalım yerlerde kaç tane covidten ölmüş cenaze tabutu var bu insanlar bunlarla temas ediyor ! Haksızlık bunu bilmemiş olmandan başlıyor
İnsan ~ 3 yıl önce
Bu insanlar için gereğini yapmayıp mahkeme sonuçlarına göre tavır sergileyen THY utanç duymalıdır. THY milyonlarca kazancını mezara mı götürecek! THY geriye dönük karar alıp hayatını kaybeden bu nadide insanlar için ne gerekiyorsa fazlasıyla yapmalıdır. Hiç mi vicdan kalmadı, hiç mi! UTANIN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Utanmaz adam ~ 3 yıl önce
bir de Habertürk kanalında pandemiyi nasıl fırsata çevirdiğini anlatıyor. Pandemi fırsatçılığı ile bu kadar övünülür yani. Yeni meydana taşınmanın maliyetini, THY'de yönetim zaafiyet ve dirayetsizliğinden dolayı ortaya çıkan yüksek ziyan tablosunun çalışanların omuzlarına nasıl yüklendiğini de anlatabilecek mi? THY için verilen karaların kendisine ait olmadığını ve kendisine SUFLE edildiğini de anlatacak mı? Pandemi sürecinde çalışanlarla iletişim kanallarının hiç birini kullanmaya gerek duymayan en kötü yönetici olduğunu kabul edecek mi? Gülüm sen yat kat Pandemiye dua et. Pegasus ve Sunexpres çalışanlarına gösterilen insancıl ve çalışanların değerlerini gösteren uygulamalar ve başarılı iletişim sürecinden de hiç bir şey öğrenemediniz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000