18 Aralık 2017, Pazartesi 13:35:05

THY kabin amiri yaşadığı zorlu süreci anlattı

Sıtmaya yakalandıktan sonra uzun bir tedavi gören ve hastalığı yenen Türk Hava Yolları (THY) Kabin Amiri Yunus Özgür Denizli, işine döneceği ve yeniden uçmaya başlayacağı günleri iple çekiyor.
  • sıtma eğitimle engellenemez. Aşı ve sivrisineklerden korunma. Ama sivrisinek ille de bi sokacaktır. Eğitimin en büyük etkisi hastalığı hastanın kendisinin fark etmesini sağlamaktır. Yoksa soğuk algınlığı teşhisiyle ve bir paket parasetamol ile eve gönderilirsiniz... bu da idam fermanınız olur.
  • Allah bir daha göstermesin inşallah.
  • ALLAH acil şifalar versin İNŞALLAH
  • Nevşn hanım bu konuda en iyi eğitimi veren THY demiş dalga geçer gibi oysa yanında 17 gün komada kalmış bir amir ve bir kaç yıl önce sıtma yüzünden hayatını kaynetmiş başka bir amir var,bu lafı nasıl söyleyebiliyor anlamış değilim,en iyisi sensen ne bir çalışanın hayatını kaybetmiş olurdu ne de başkası ölümden dönmül olurdu,tek tedbir bir evrak imzalatarak alınmaz daha başka ve güçlü tedbirler almak lazım THY’ye yakışan budur....
  • sıtma kitini alırken ımzalatılan seyde kısaca su yazıyor okudun anladın ımza gerısıne karısmayız. profesyonellik budur thyde ne yazik ki
  • Yalaka uçağın kokusunu özlemişmişmiş
  • Sen bu kafayla daha cok sitma.olursun kardes
  • aRKADASLAR MALARIA HASTALIGI AFRIKA ULKELINDE KENDI ULKEMIZDEKI GRIP SOGUK ALGINLIGI OLARAK ALGILANIR BU HASTALIGA BULASILINCA 4-5 ADET HAP TEK SEFERDE ALINARAK 3 GUN ICINDE INSAN SAGLIGINA KAVUSUR . BIZIM ISYERINDE OMUZUNDA SILI ASI ILE ISE GELENLER BILE VARDI O ASILI SEY NEDEDIGIMDE BUGUN MALARIA GUNUM MINIK SERUM ALDIM ONLA IDARE EDECEGIM DIYEN INSANLAR MALESEF BIZIM YURT DISINA GIDEN ARKADASLARIMIZ HASTALANDIIGNDA AFRIKAYI UNUTUYOR HSATANEYE GITTIGINIZDE MUTLAAK BUNU BELIRTIN MALARIA TESTIDE ANLIK TESTTIR BIZLER GOREV SIRASINDA BIARZCIK TERLDIGIMZIDE BIDE LOCAL ZENCILERIN GAZIYLA HEMEN KONSOLOSLUGA KOSUP TEST YAPARDIK ALLAHA SUKUR BEN OLMADIM 6 YILDIR AFRIKALARDA GOREV ALDIK AMA HEM TIFO HEM SITMA OLANI COK GORDUK . BIRDE SİTMA OLAYI BILZERE AKTARILDIGI KADARI ILE BIR SINEGIN O MIKROBU 2 SAAT ICERISINDE SIZE BULASTIMRASI ILE GERCEKLESIYOR . KILITLI BIR ODADA ONLARCA SINEK 2 SAAT KAPALI KALSA DAHI ISIRILDIGINIZDA BU MIKROBLA HAST OMYORUSNUZ . MERAK ETTIGIM BU ARKADASIN HALSIZLIGI NZ
  • Özgür kardeşim büyük geçmiş olsun seni yeniden aramızda görmek en büyük arzumuzdur.
  • Siz siz olun özel hastaneye gitmeyin dogru teshisi devlet hastanesi tam ve dogru sekilde koyuyor maalesef bayan km arkadasta ve bu km ozel hastane zaman kaybettirdi.

Sıtmaya yakalandıktan sonra uzun bir tedavi gören ve hastalığı yenen Türk Hava Yolları (THY) Kabin Amiri Yunus Özgür Denizli, işine döneceği ve yeniden uçmaya başlayacağı günleri iple çekiyor.

Yirmi yaşından beri THY'de görev yapan, evli ve iki çocuk babası Denizli, ağustos ayında görev için gittiği Afrika dönüşü rahatsızlandı. Antalya'daki bir hastaneye yüksek ateş şikayetiyle giden Denizli'nin, İstanbul'da başka bir hastanede yapılan testler sonucunda sıtma olduğu belirlendi.

Teşhis konulmasının ardından Denizli ve ailesi için zorlu bir tedavi süreci başladı. İç kanama nedeniyle ameliyat edilen kabin memurunun dalağı alındı. Yaklaşık 17 gün komada kalan, üç aydır da tedavisi süren Denizli, şimdilerde sıtma hastalığını yenmenin mutluluğunu yaşıyor.

Denizli, yaptığı açıklamada, Antalya'da ateşinin çıktığını ve doktora gittiğini söyledi.

Hastaneye iki kere gittiğini ve burada kendisine yanlış teşhis konulduğunu kaydeden Denizli, İstanbul'a döndüğünü ve burada doğru teşhisin sonrasında hastaneye yatırıldığını ifade etti.

Denizli, dalağının patlaması üzerine ameliyata alındığını aktararak, "Hastalığa nasıl yakalandığımı hiç bilmiyorum. Bildiğim kadarıyla beni hiç sinek ısırmadı. Sineğin ısırmasının yanı sıra doktorların söylediğine göre 'sineğin salyasını bırakması' bile sıtma olmamıza yetiyormuş. Herhalde Afrika'da seyahatlerin birinde oldu." diye konuştu.

Tedavi sürecinin ilk 17 gününü komada olduğu için hatırlamadığına ifade eden Denizli, bilinci açıkken tedavi sürecinin zor geçtiğini, sonrasında normal odaya alındığını söyledi.

Denizli, şu an kendisini iyi hissettiğini aktararak, sıtmayla ilgili bir şikayetinin kalmadığını ancak hastalığın yan etkileri olan ayaklarda his kaybı ve uyuşukluğun bulunduğunu, bunlar için de fizik tedavi aldığını anlattı.

"Hep yanımızda olduklarını hissettik"

Hastalığın başından bugüne kadar THY yöneticilerinin kendisini yalnız bırakmadığını dile getiren Denizli, "Nevin Hocam (Çolak) sağ olsun ailemin hep yanındaydı. Çıktıktan sonra da geldi, konuştuk. Halen görüşüyoruz. İş arkadaşlarım da öyle. Şirket de öyle. Genel Müdürümüz dahi geldi. Sağ olsun hep yanımızda olduklarını hissettik. Geçen ay THY'nin organize ettiği Galatasaray antrenmanına gittik. Güzeldi. Futbolcu arkadaşlarla olmak zaten güzel. Güzel zaman geçirdik." ifadelerini kullandı.

Denizli, mesleğine olan özlemini ise "İşe dönmeyi çok özledim. Her şey burnumda tütüyor. Çok özledim. İnşallah uçacağım. En çok uçağı özledim. Uçağın kokusunu bile çok özledim." şeklinde anlattı.

THY Kabin Hizmetleri Başkanı Nevin Çolak ise kendisiyle birlikte tüm THY ailesinin tedavi boyunca Denizli ve ailesiyle beraber olduğunu söyledi.

THY'nin hem hava hem de karada aile olduğunu vurgulayan Çolak, şöyle devam etti:

"Başımıza bir şey geldiği zaman, hepimiz birimiz içiniz. O gün 10 bin kişinin kalbi Özgür için çarptı. Hep beraber onun için dua ettik. Özgür, çok güçlüydü. Ben uçucuların çok güçlü olduğuna inanıyorum. Herkesin haberi oldu. Tüm Türkiye duydu. Özgür başardı, bize geri döndü. Bu, bizi çok mutlu etti. Özgür çok şanslı. Ailesi çok dik durdu. Oğullarını her açıdan çok desteklediler. Ne gerekiyorsa onlar onu yaptı. Allah da çocuklarını onlara ve bize bağışladı. Doktorlarımıza da çok teşekkür ediyorum."

Çolak, Denizli'nin sıtma gibi tehlikeli bir hastalığı yenmesinin önemli olduğunu vurguladı.

"Bu konuda en iyi eğitimi veren THY"

THY'nin bulaşıcı hastalıklar konusunda personeline yeteri eğitimi verdiğine dikkati çeken Çolak, "Bizim uçucu personelimiz sıtmanın farkında. Sadece Afrika'ya değil dünyanın birçok yerine uçuyoruz. Nerede ne kapacağımız belli değil ancak önemli olan onların farkında olmak. Tanımanız, hastalığın semptomlarını bilmeniz, kendi vücudunuzu tanımanız hatta doktoru bilgilendirmeniz gerekebiliyor. Biz uçucular, nasıl bir riskle karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz. Özgür de bunda çok başarılı. Kendisi defalarca 'Ben sıtma olabilirim' diyor. Onu kurtaran bu oldu." değerlendirmesini yaptı.

Çolak, Türkiye'de konu ile ilgili uzman doktor ve profesörlerle bir araya geldiklerinde onlara "Biz bunları yapıyoruz, yeterli mi?" sorusunu yönlendirdiklerini ifade ederek, "Onlar da bize, 'Tebrik ediyoruz, siz fazlasını yapıyorsunuz." dediğini aktardı.

THY üst yönetiminin kendilerine her türlü imkanı sunduğunu dile getiren Çolak, bütün destinasyonlardaki hastalıklarla ilgili personele gerekli eğitimlerin, bilgilerin verildiğine dikkati çekerek, her uçuş öncesi bu bilgilerin uçak içi sistemlerle paylaşıldığını sözlerine ekledi.

THY kabin amiri yaşadığı zorlu süreci anlattı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (49)

Mehmedoviç ~ 1 yıl önce
sıtma eğitimle engellenemez. Aşı ve sivrisineklerden korunma. Ama sivrisinek ille de bi sokacaktır. Eğitimin en büyük etkisi hastalığı hastanın kendisinin fark etmesini sağlamaktır. Yoksa soğuk algınlığı teşhisiyle ve bir paket parasetamol ile eve gönderilirsiniz... bu da idam fermanınız olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Geçmiş olsun ~ 1 yıl önce
Allah bir daha göstermesin inşallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Avrupalı ~ 1 yıl önce
ALLAH acil şifalar versin İNŞALLAH

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SırITMA ~ 1 yıl önce
Nevşn hanım bu konuda en iyi eğitimi veren THY demiş dalga geçer gibi oysa yanında 17 gün komada kalmış bir amir ve bir kaç yıl önce sıtma yüzünden hayatını kaynetmiş başka bir amir var,bu lafı nasıl söyleyebiliyor anlamış değilim,en iyisi sensen ne bir çalışanın hayatını kaybetmiş olurdu ne de başkası ölümden dönmül olurdu,tek tedbir bir evrak imzalatarak alınmaz daha başka ve güçlü tedbirler almak lazım THY’ye yakışan budur....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Naapcak yani ~ 1 yıl önce
Sivrilerle ısırmama anlaşması mı imzalayacak? Yoksa sıtma mikrobuyla hasta yapmama anlaşması mi yapacak? Bu işin fıtratında var bu.
hayrullah ~ 1 yıl önce
sıtma kitini alırken ımzalatılan seyde kısaca su yazıyor okudun anladın ımza gerısıne karısmayız. profesyonellik budur thyde ne yazik ki

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rauf (Emekli Amir) ~ 1 yıl önce
Yalaka uçağın kokusunu özlemişmişmiş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Reklam.objesi ~ 1 yıl önce
Sen bu kafayla daha cok sitma.olursun kardes

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MALARİA ~ 1 yıl önce
aRKADASLAR MALARIA HASTALIGI AFRIKA ULKELINDE KENDI ULKEMIZDEKI GRIP SOGUK ALGINLIGI OLARAK ALGILANIR BU HASTALIGA BULASILINCA 4-5 ADET HAP TEK SEFERDE ALINARAK 3 GUN ICINDE INSAN SAGLIGINA KAVUSUR . BIZIM ISYERINDE OMUZUNDA SILI ASI ILE ISE GELENLER BILE VARDI O ASILI SEY NEDEDIGIMDE BUGUN MALARIA GUNUM MINIK SERUM ALDIM ONLA IDARE EDECEGIM DIYEN INSANLAR MALESEF BIZIM YURT DISINA GIDEN ARKADASLARIMIZ HASTALANDIIGNDA AFRIKAYI UNUTUYOR HSATANEYE GITTIGINIZDE MUTLAAK BUNU BELIRTIN MALARIA TESTIDE ANLIK TESTTIR BIZLER GOREV SIRASINDA BIARZCIK TERLDIGIMZIDE BIDE LOCAL ZENCILERIN GAZIYLA HEMEN KONSOLOSLUGA KOSUP TEST YAPARDIK ALLAHA SUKUR BEN OLMADIM 6 YILDIR AFRIKALARDA GOREV ALDIK AMA HEM TIFO HEM SITMA OLANI COK GORDUK . BIRDE SİTMA OLAYI BILZERE AKTARILDIGI KADARI ILE BIR SINEGIN O MIKROBU 2 SAAT ICERISINDE SIZE BULASTIMRASI ILE GERCEKLESIYOR . KILITLI BIR ODADA ONLARCA SINEK 2 SAAT KAPALI KALSA DAHI ISIRILDIGINIZDA BU MIKROBLA HAST OMYORUSNUZ . MERAK ETTIGIM BU ARKADASIN HALSIZLIGI NZ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Do&co ~ 1 yıl önce
Özgür kardeşim büyük geçmiş olsun seni yeniden aramızda görmek en büyük arzumuzdur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sakın ~ 1 yıl önce
Siz siz olun özel hastaneye gitmeyin dogru teshisi devlet hastanesi tam ve dogru sekilde koyuyor maalesef bayan km arkadasta ve bu km ozel hastane zaman kaybettirdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000