18 Haziran 2020, Perşembe 12:58:33

THY ile Hava-İş yönetimleri 3. kez görüştü

Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) düzenine geçen Türk Hava Yolları yöneticileriyle ile şirket çalışanlarının bağlı olduğu Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) temsilcileri bir araya geldi.
  • Sanki personele büyük bir tuzak kuruluyor gibime geliyor. Kimseye tazminat vermemek için gündemdeki tamamlayıcı emklklk yasası bekleniyor sanki.
  • Çalışanlar sefil olmadından sa ben de dahil kim fazla geliyorsa işçi çıkartılsın.İhtiyaç kadar personel ile yola devam edilsin.Acı ama gerçek bu.İstihdam korunacak diye hepimiz aç kalıcaz bu politikayla.
  • Kuvvetle muhtemelen yapacakları: 1.Emekliliği gelen herkesi emekliye ayıracaklar. 2.Başta yeni gelen yabancı kaptanlar ve yabancı kabin memurları olmak üzere bir miktar işten çıkartma yapacaklar. 3.Maaşlarda ve diğer haklarda indirime gidilecek.Uçtuğun kadar maaş alacaksın. 4.Filodaki eski uçakları gönderecekler,yeni siparişleri erteleyecekler. 5.Gelir getirmeyen hatları kapatacaklar. 6.Kargo'ya ağırlık verecekler. 7.Sponsorluk ve reklam harcamalarını minimuma indirecekler. 8.Mümkün olduğu kadar taşeron personele yönelecekler. 9.İGA'dan indirim alacaklar. 10.Do&Co ve ikramları minimuma indirecekler. Tüm bunlara rağmen en önemli yapmaları gereken en az bir kaç milyar dolar nakit para bulmak.Nerden bulurlar orası muamma.Devlet ortak olarak bir miktar yardım yapacaktır ama pandemi uzarsa ve 2021 sezonunuda etkilerse işte o zaman yandık.
  • Herkesin IQ sunu malum oranlarda sanmaniz. YAZIK! Az kaldi az siz de merak etmeyin.
  • Hava civa iş, ekmeğini yediği işçinin, varoluş sebebi olan işçinin her türlü hakkını kapalı kapılar ardında satanların sendikası, hem yalancı hem de dolandırıcı, söylediğini asla yapmayan, üyelerini sürekli kazıklayan Sendika!
  • Bu sendikadan bi cacik olmaz...
  • Tazminat vermemek için her yollu deniyecekler
  • Maaşlar 2018'e çekilecek (süresiz) İkramiyeler ve yardımlar kaldırılacak (en az 1 yıl) 15 gün çalışma 15 gün ücretsiz (blok) izin Akademide eğitim min. %50 tamamlayanlarla yola devam diğerleri belirsiz
  • Hayirlisi olsun
  • ?

Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) düzenine geçen Türk Hava Yolları yöneticileriyle ile şirket çalışanlarının bağlı olduğu Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) temsilcileri bir araya geldi. 

Sürecin başlangıcından bu yana üçüncüsü gerçekleştirilen görüşmelerde KÇÖ dönemi ve sonrası için fikir alışverişinde bulunulduğu öğrenildi. 

Hava-İş Sendikası'ndan üyelere gönderilen açıklamada, hiçbir teklif ya da taslağın üyeler ve ilgili meslek kuruluşlarının görüşleri alınmadan karara bağlanmayacağı ifade edildi.

İşte THY ile Hava-İş arasında gerçekleştirilen 3. görüşme sonrası yapılan o açıklama:

"Değerli Üyelerimiz;

Türk Hava Yolları'nın talebi üzerine yapılan 3.toplantıda Kısa Çalışma Dönemi ve sonrası için görüş alışverişinde bulunulmuştur.

İşverene 26.Dönem Toplu İş Sözleşmesinin hiçbir maddesinin yapılan görüşmelere konu edilemeyeceği açıkça belirtilmiştir. Bununla birlikte 1 Haziran tarihi itibari ile başlayan normalleşme süreci ve sonraki süreçlerde hiçbir şekilde işçi çıkarılmaması konusunda mutabık kalınmıştır. Bu sebeple İşverenin;  uzlaşmacı tavrı ve yapıcı yaklaşımı ile işçilerin iş akitlerinin devamına yönelik almış olduğu bu karar bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir.

Geçtiğimiz hafta Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın kısa çalışma ödeneğinin uzatılacağına dair açıklamasına binaen görüşmelerin bakanlığın açıklayacağı takvime göre şekillenmesi gerektiği kararına varılmıştır. Bakanlığın yaptığı açıklama göz önünde bulundurularak başlaması muhtemel olan Kısa Çalışma sürecinin sonunda üyelerimizin maaş ve çalışma şartlarını içeren konuların 26.Dönem Toplu İş Sözleşmesi haklarından feragat etmeden,o dönemin şartları üzerinden ve kısa süreli protokol olması kaydıyla görüşüleceği ifade edilmiştir.

Bu süreçte siz değerli üyelerimize kazanılmış herhangi bir hakkın yapılan görüşmelerde pazarlık konusu edilmediğini bir kez daha duyurmak isteriz. Hiçbir teklif ya da taslak siz değerli üyelerimizin ve ilgili meslek kuruluşlarının görüşleri alınmadan karara bağlanmayacaktır.

Ayrıca süreç içerisinde çıkan dedikodulara kulak asmadan tarafımızca yapılan bilgilendirmeleri takip etmenizi rica ederiz.

Saygılarımızla...

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)"

THY ile Hava-İş yönetimleri 3. kez görüştü

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (202)

İşten çıkarmak için kıdem tazminatı yasası mı bekleniyor ? ~ 11 ay önce
Sanki personele büyük bir tuzak kuruluyor gibime geliyor. Kimseye tazminat vermemek için gündemdeki tamamlayıcı emklklk yasası bekleniyor sanki.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorulduk ~ 11 ay önce
Çalışanlar sefil olmadından sa ben de dahil kim fazla geliyorsa işçi çıkartılsın.İhtiyaç kadar personel ile yola devam edilsin.Acı ama gerçek bu.İstihdam korunacak diye hepimiz aç kalıcaz bu politikayla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Belirsizlik ~ 11 ay önce
Kuvvetle muhtemelen yapacakları: 1.Emekliliği gelen herkesi emekliye ayıracaklar. 2.Başta yeni gelen yabancı kaptanlar ve yabancı kabin memurları olmak üzere bir miktar işten çıkartma yapacaklar. 3.Maaşlarda ve diğer haklarda indirime gidilecek.Uçtuğun kadar maaş alacaksın. 4.Filodaki eski uçakları gönderecekler,yeni siparişleri erteleyecekler. 5.Gelir getirmeyen hatları kapatacaklar. 6.Kargo'ya ağırlık verecekler. 7.Sponsorluk ve reklam harcamalarını minimuma indirecekler. 8.Mümkün olduğu kadar taşeron personele yönelecekler. 9.İGA'dan indirim alacaklar. 10.Do&Co ve ikramları minimuma indirecekler. Tüm bunlara rağmen en önemli yapmaları gereken en az bir kaç milyar dolar nakit para bulmak.Nerden bulurlar orası muamma.Devlet ortak olarak bir miktar yardım yapacaktır ama pandemi uzarsa ve 2021 sezonunuda etkilerse işte o zaman yandık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komik olan ne biliyor musun dostum sendika ve TK yoneticileri! ~ 11 ay önce
Herkesin IQ sunu malum oranlarda sanmaniz. YAZIK! Az kaldi az siz de merak etmeyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çava reş ~ 11 ay önce
Hava civa iş, ekmeğini yediği işçinin, varoluş sebebi olan işçinin her türlü hakkını kapalı kapılar ardında satanların sendikası, hem yalancı hem de dolandırıcı, söylediğini asla yapmayan, üyelerini sürekli kazıklayan Sendika!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vayyyy ~ 11 ay önce
Çava Reş’i hava işten kovmuşlar. Baksana u dönüşüne. Hepiniz aynısınız be. Kovulana ya da musluk aktığı sürece en iyisi hava iş, nemalanman bittiği veya azaldığı an hava civa iş
Vasko ~ 11 ay önce
Bu sendikadan bi cacik olmaz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Not ~ 11 ay önce
Tazminat vermemek için her yollu deniyecekler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Biri demişti... ~ 11 ay önce
Maaşlar 2018'e çekilecek (süresiz) İkramiyeler ve yardımlar kaldırılacak (en az 1 yıl) 15 gün çalışma 15 gün ücretsiz (blok) izin Akademide eğitim min. %50 tamamlayanlarla yola devam diğerleri belirsiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çalışana kazık üstüne kazık ~ 11 ay önce
Öncelikle yanılmıyorsam mevcut kanunun değişmesi lazım.Yanlış bilmiyorsam da kıdem tazminatının fona devir kanununda ve tartışılmayan bir madde daha var: Süresiz esnek çalışma modeli.Yani işveren ayda gün sayısını kendi belirleyerek, atıyorum sadece 10 gün veya 15 gün çalıştırıp , ona göre maaş ödemesi yapacak ve bununun süresini canı ne kadar isterse uygulayacak.Buna tabii ki KÇÖ eklenmeyecek.Bu kıdem tazminatından bile tehlikeli diye bir yerde okumuştum.Çalışan olarak her zamankinden uyanık olmamız lazım.
Serkan ~ 11 ay önce
akademililer çıksın özellikle torpilli kurum geçmişi olanlar
Bos yorumlar MÜDÜRÜ ~ 11 ay önce
Hayirlisi olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kısa çalışma maaşına devam yani ~ 11 ay önce
?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000