10 Mayıs 2021, Pazartesi 12:39:46

THY filosunda kaç uçak var? Kaç tanesi kendi malı?

Türkiye'nin en büyük havayolu şirketi ve filosundaki uçak sayısı bakımından dünyanın en büyükleri arasında yer alan Türk Hava Yolları'nın filosunda kaç uçak bulunuyor? Bu uçaklardan kaçı THY'nin öz malı? İşte ayrıntılar...
  • Allah korusun eğer pu pandemi böyle devam ederse inşallah etmez ederse eğer ne Thy kalır ne Lufthansa elbette tamamen silinmez amma velakin filo daki çok uçakları elden çıkarırlar gelecek uçaklarıda ertelerler
  • Belli başlı büyük şirketler bu şekilde kiralama ile filolara sahip oluyor. Tk ya özel bir durum değil lufthansa da böyle mesela
  • 500 dü
  • Peki leasing şirketlerinin kimin olduğunu ve her ay kaç bin dolar verildiğini. Pandemi sürecinde ödemelerinin ertelenmediğini bile biloyormuyuz acaba?
  • THY 300 uçağa çıkarken 30 küçük şirketi yuttu,,, Şimdi tekelleşmenin zirvesine çıkarken bakalım kimleri yutacak,, Tabi zararı nı da kaç katına katlayarak?????
  • A350 sayısı 5 oldu.
  • ben bir havacilik uzmani,gurusu ve prensi olarak, filoya en az 50 tane a3q80 alinmasindan yanayim. hazir siparisler yokken bu alim yapilabilir. 5q0 belki cok olabilir ama 40 bence cok iyi bir sayi. birisi cikipta benim gibi bir mega uzmanin bu dahiyane fikrimi kullanir umarim.
  • Filo büyüklüğü değil önemli olan işlevi
  • Ülkemizin en ufak krizde yaprak gibi sallanma, her an terör, ekonomik, sosyal vs kriz yaşama riskleri umursanmadan, yarını düşünmeden tribüne oynamak için pazardan meyve alır gibi uçaklar alınsın, her yere uçuşlar yapılsın, adam oturduğu yerden tivit atsın döviz iki katına çıksın eski seviyesine inemesin,ekonomik olarak tarihin en kötü dönemini yaşayalım bunlar hala koltuk ve çıkar için şu kadar uçağımız var, en çok yere biz uçacağız derdinde olsun. Bu millete böyleleri müstehak.

Türkiye'nin bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları, Covid-19 döneminde Avrupa'nın en çok sefer düzenleyen şirketi oldu. THY, bünyesinde bulunan uçaklarla da dünyanın en büyük filolarından birine sahip hava yolu şirketi olarak dikkat çekiyor. 

Airbus ve Boeing tarafından üretilen uçaklarla taşımacılık yapan Türk Hava Yolları'nın filosunda 31 Mart 2021'de sonlanan faaliyet raporuna göre 106'sı geniş gövde, 231'i dar gövde ve 25'i kargo uçağı olmak üzere toplam 362 uçak bulunuyor.

62 UÇAK TÜRK HAVA YOLLARI'NIN KENDİ MALI

362 uçaktan ise 62 dar gövdeli 6 da geniş gövde uçak Türk Hava Yolları'nın özmalı olarak operasyonlarda görev yaparken 214 uçak ise finansal kiralama yöntemiyle filoda yer alıyor.

Finansal kiralama yönetmiyle filoda yer alan uçaklardan 75'i geniş gövdeli 122'si dar gövdeli ve 17'si de kargo uçağı olarak faaliyet gösteriyor.

Türk Hava Yolları filosunda geriye kalan 80 uçak ise operasyonel kiralama ya da wet-lease yöntemiyle filoda bulunuyor.

Şirketin filoda yolcu taşımacılığında kullandığı uçaklardan en yaşlıları 13 yaş ortalaması ile A330-200'ler olurken, yaş ortalaması en genç uçaklar ise 0,3 yaş ortamalasıyla faaliyet gösteren Airbus 350-900 tipi uçaklar oldu.

ERDOĞAN: "DÜNYANIN EN BÜYÜK FİLOSUNA SAHİP OLACAK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ocak 2018'de Türk Hava Yolları ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "İlk hedefimiz, dünyanın en uç noktasına uçuş yapan Türk Hava Yollarımızı, dünyanın en büyük filosuna sahip uçak şirketi haline de getirmektir" ifadelerini kullanmıştı.

©AirportHaber.com

THY filosunda kaç uçak var? Kaç tanesi kendi malı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

cesna ~ 1 ay önce
Allah korusun eğer pu pandemi böyle devam ederse inşallah etmez ederse eğer ne Thy kalır ne Lufthansa elbette tamamen silinmez amma velakin filo daki çok uçakları elden çıkarırlar gelecek uçaklarıda ertelerler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Detay ~ 1 ay önce
Belli başlı büyük şirketler bu şekilde kiralama ile filolara sahip oluyor. Tk ya özel bir durum değil lufthansa da böyle mesela

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2023 hedefi ~ 1 ay önce
500 dü

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Leasing Şirketleri? ~ 1 ay önce
Peki leasing şirketlerinin kimin olduğunu ve her ay kaç bin dolar verildiğini. Pandemi sürecinde ödemelerinin ertelenmediğini bile biloyormuyuz acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hamza kaya ~ 1 ay önce
THY 300 uçağa çıkarken 30 küçük şirketi yuttu,,, Şimdi tekelleşmenin zirvesine çıkarken bakalım kimleri yutacak,, Tabi zararı nı da kaç katına katlayarak?????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 1 ay önce
A350 sayısı 5 oldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dark ~ 1 ay önce
A350-900 Aldı THY 1000 alınması gerekirdi tek hata o oldu ( uçak mühendisiyim)
Mac ~ 1 ay önce
1000 alan firmalar teslim almadıklarını 900 ile çeviriyor, teslim aldıklarını elden çıkarmaya çalışıyor. 1000’in menzili kısa, firmalar sidney kondra yada melborn newyork seferlerini 900 ile yaptı hep. Mühendisliğini uğdate yap bence
No one ~ 1 ay önce
900- ile 1000 arasinda pek bi fark yok. 1000 bin km daha fazla range ve 50 kusur fazla koltuga sahip. Bunu bilmek icin ucak muhendisi olmaya gerek yok. Google kullanmayi bilen herkes bilebilir :)
Devir 350 ~ 1 ay önce
350 lerin geciktirilmesi miktarlarinin azaltilmasi buyuk hatadir
a380 ~ 1 ay önce
ben bir havacilik uzmani,gurusu ve prensi olarak, filoya en az 50 tane a3q80 alinmasindan yanayim. hazir siparisler yokken bu alim yapilabilir. 5q0 belki cok olabilir ama 40 bence cok iyi bir sayi. birisi cikipta benim gibi bir mega uzmanin bu dahiyane fikrimi kullanir umarim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ssd ~ 1 ay önce
380ne verecek parayla 5 ucaklik havayolu kurar ulke ekonomisine can suyu olur insanlara is kapisi acardim. Hemde issizlik sayisini azsa duserdi Sen 380leri kendine sakla :)
Dark ~ 1 ay önce
Bunu burdan alın
İşlevi ~ 1 ay önce
Filo büyüklüğü değil önemli olan işlevi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tunga ~ 1 ay önce
Büyüklüğü yada işlevi değil. En uygunu içinde çok kalanı demişler.
müstehak ~ 1 ay önce
Ülkemizin en ufak krizde yaprak gibi sallanma, her an terör, ekonomik, sosyal vs kriz yaşama riskleri umursanmadan, yarını düşünmeden tribüne oynamak için pazardan meyve alır gibi uçaklar alınsın, her yere uçuşlar yapılsın, adam oturduğu yerden tivit atsın döviz iki katına çıksın eski seviyesine inemesin,ekonomik olarak tarihin en kötü dönemini yaşayalım bunlar hala koltuk ve çıkar için şu kadar uçağımız var, en çok yere biz uçacağız derdinde olsun. Bu millete böyleleri müstehak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komik ~ 1 ay önce
Cahilliğiniz yüzünüzden akıyor, sığ düşünceleriniz gülünecek seviyelerde ama ağlamamız gerekiyor. Bugün bir geniş gövde uçağın yaptığı bir bacak seferden (sadece yolcu olarak düşünüldüğünde ki aynı zamanda fazla miktarda kargo taşınabiliyor bu uçaklarda) elde ettiği ciro 1.000.000 (bir milyon) liralara yaklaşıyor belki de geçiyor. Dolayısıyla ne kadar fazla uçak + uçuş o kadar fazla gelir. Ülkenin bayrak taşıyıcı hava yoluyla gurur duymanızı tavsiye ediyorum. THY'nin ve diğer şirketlerin de daha da fazla büyümesi umuduyla...
İzleme devam et, ~ 1 ay önce
Vatanın yararına her esere muhalif olmaktan, heykel traşlıktan başka icraatı olmayan zihniyet ile ileri görmeniz mümkün değil, izle gör Pandemi elbet bitecek İstanbul Yeni Havalimanı ile filosu genişleyen Bayrak Taşıyıcımız Destanlar yazacak ama siz yine göremeyeceksiniz çünkü görmek istemeyeceksiniz.
Ne yapsın? ~ 1 ay önce
Almasın mı?
borç ~ 1 ay önce
Thy geçen gün önümüzdeki dönemde 15 milyar dolar borcu olacağını açıkladı bu inanılmaz boyutta döviz bazlı borcu çok uçak alıp,heryere uçarak mı ödeyecekler? Bizden daha az uçağı olup daha çok kar edip,daha az zarar ve borcu olanlar için ne diyeceksiniz?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000