09 Ağustos 2019, Cuma 09:34:10

Thomas Cook'a Türk talip

Thomas Cook’ta ikinci büyük hissedar olan Türk turizm şirketi Anex’in, şirketin tamamını satın almak için masaya oturduğu öğrenildi.
  • Anex
  • Anex alamaz o kadar güçleri yok
  • kokpitte easa'lı türk pilot uçuracaklar mı!
  • Thomas Cook dünya'ca ünlü bertaraf da ofisleri var çok büyük gelişme umarim olsun acentelik için ilerleme.Tüm sector için iş sahisi acilir .Bilet Satiş memurlari için firsat .
  • Güzel bir gelişme...
  • harika haber inşallah elde ederler
  • Brexit İngiltereyi mahvedecek,sermaye Fransa ve Çine transport. £ indi 6.67'ye,aklı olan almaz,terkeder,31 oct. last tango!

Thomas Cook’ta ikinci büyük hissedar olan Türk turizm şirketi Anex’in, şirketin tamamını satın almak için masaya oturduğu öğrenildi. Satışın gerçekleşmesi halinde Anex, dünyadaki en büyük ikinci turizm şirketi olacak.

Geçtiğimiz hafta İngiliz turizm devi Thomas Cook'tan yüzde 8 hisse satın alan ve bu hamleyle dünya basınında adından söz ettiren Türk turizm şirketi Anex Tour'un, şimdi de şirketin tamamını almak için masaya oturduğu öğrenildi. Edinilen bilgilere göre Anex, Londra merkezli Thomas Cook'un üst düzey yöneticileri ile satın alma için görüşmelere başladı. Görüşmelerin bir ay içinde neticelenmesi beklenirken, satın almanın gerçekleşmesi halinde Anex, dünyaki en büyük ikinci turizm şirketi olacak.

33 BİN ÇALIŞANI VAR

178 yaşında olan İngiliz Thomas Cook, Avrupa'nın ikinci büyük turizm şirketi. Filosunda 105 uçağı, 2 bin 900'den fazla ofisi ve 33 bin çalışanı olan şirket, uzun süredir ciddi mali sıkıntılar yaşıyordu. Bu sıkıntıları aşmak için ilk hamle yüzde 18 ile en büyük hissedar konumunda bulunan Çinli yatırım şirketi Fosun International'dan geldi. Çinli şirket, temmuzda Thomas Cook'a 911 milyon dolarlık kurtarma paketini masaya koydu. Ancak Fosun'un yaptığı teklif, Thomas Cook'un borsadaki değer kaybının önüne geçemedi.

DEĞERİ YÜZDE 100 ARTTI

2.2 milyar poundluk değeri olan Thomas Cook, Londra Borsası'nda Mayıs 2018'den beri yüzde 94 değer kaybetti. Anex Tour, Thomas Cook'tan geçen hafta yüzde 6.7'lik hisse almış, aynı hafta hissesini yüzde 8'e çıkarmıştı. Anex Tour'un bu hamlelerinin ardından Thomas Cook hisseleri yüzde 100 değer kazanarak son bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı. 2 Ağustos'ta 3.45 pence olan Thomas Cook'un hisse başına değeri, yaklaşık iki kat artarak geçen hafta cuma gününü 9.11 pence ile kapattı. Pazartesi gününe 10.65 pence ile başlayan Thomas Cook hisseleri, dün 9.50 seviyesinde işlem gördü.

Thomas Cook'ta en büyük hissedar yüzde 18 hisseyle Çinli Fosun International. Anex Group ise yüzde 8 hissesi ile ikinci büyük hissedar konumuna yükseldi.

48 ÜLKEDE FAALİYET GÖSTERİYOR

48 ülkede faaliyet gösteren Anex'in 18 ülkede ofisi bulunuyor. Rusya, Ukrayna, Kazakistan ve Almanya'da tur operatörlüğü yapan şirket, yılda 4 milyondan fazla kişiye turizm hizmeti veriyor. Azur Air ismiyle havayolu da bulunan şirketin filosunda 40 uçak var. Şirketin çoğunluğu Türkiye'de olmak üzere 30'dan fazla oteli bulunuyor.

KRUVAZİYER SEKTÖRÜNE DE GİRDİ

Havacılık, konaklama ve tur operatörlüğü sektörlerinde faaliyet gösteren Anex Tour, Thomas Cook'a yaptığı yatırımlara eş zamanlı olarak kruvaziyer sektörüne de girdi. Saga PLC'ye ait Saga Sapphire isimli 800 kişilik kruvaziyer gemisini satın Anex, sektöre 50 milyon dolarlık yatırım yaptı. Anex, bu hamleyle kruvaziyer gemisine sahip olan ilk Türk şirket oldu. Gemiyi 2020'de devralacaklarını anlatan Anex Tour Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar, "Bu, kruvaziyer sektörünü öğrenme yatırımı. Devamı gelecek" dedi. Geminin ana kalkış limanının Antalya olacağını aktaran Koçkar, daha çok Rus ve Türklere yönelik hizmet vereceklerini kaydetti. (Sabah)

Thomas Cook'a Türk talip

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Yürü be Serdar abi kim tutar seni ~ 7 ay önce
Anex

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilirkişi ~ 7 ay önce
Anex alamaz o kadar güçleri yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
peki ~ 7 ay önce
kokpitte easa'lı türk pilot uçuracaklar mı!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thomas Cook ~ 7 ay önce
Thomas Cook dünya'ca ünlü bertaraf da ofisleri var çok büyük gelişme umarim olsun acentelik için ilerleme.Tüm sector için iş sahisi acilir .Bilet Satiş memurlari için firsat .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt ~ 7 ay önce
Güzel bir gelişme...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yüz ağartıcı ~ 7 ay önce
harika haber inşallah elde ederler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BORİS J. ~ 7 ay önce
Brexit İngiltereyi mahvedecek,sermaye Fransa ve Çine transport. £ indi 6.67'ye,aklı olan almaz,terkeder,31 oct. last tango!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Beter olsun ingiliz ~ 7 ay önce
Burada önemli olan Türk şirketinin büyümesi ve güçlenmesidir. İngiliz denilen istilacı ve soyguncular yerin dibine batsın bize ne?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000