20 Ağustos 2019, Salı 15:47:22

THK'nın yangın söndürme uçakları nerede?

İzmir Karabağlar'da başlayıp Seferihisar ve Menderes'e sıçrayan ve 3 gündür devam eden orman yangınına ilişkin iddialar ortalığı karıştırdı. THK eski başkanı 'uçaklar kullanılsaydı değil 500 hektar 1 hektar bile yanmazdı" dedi. Peki o uçaklar nerede?
  • Türkiyenin en deneyimli fikısuna ihaleyi vermediler..Bilerek yerde kalmasını istediler..Tüm kaynaklarını kestiler bilerek ve isteyerek..Yerde kalmak her pilotun canına dokunur..Gerçek gökyüzü sevdalısı pilotlar bilir..THK her an göreve hazırdır..
  • Olay o değil adamlar çöl olmayınca havaya giremiyorlar.Bak arabistana heryer çöl.O yüzden yangına müdahale etmiyorlar.Istanbul havalimanını da yaparken milyonlarca ağaç kestiler sonra dikmeye çalıştılar bin tanesi ya tuttu ya tutmadı.Çöl seviyor bunlar
  • Ülkeyi yönetmeye gelince biz yönetiriz diyor ama problem çıkınca chp li belediyeler baksın diyor öyle mi?. Bu kadarmıydı vatanperverliğiniz. IGA ya giden bütün yol çalışmaları durdu Deliklikayada. Neoldu istanbulu kaybettiniz diyemi bakanlık iş yavaşlatıyor. Yatmaya mı geldiniz devletin başına. 5 sene sonra seçimi kazanırsanız mı yarım işlerinize devam edeceksiniz. Hani bütün vatan evlatları kardeşinizdi, parti farklı olunca düşman mı oldular, birlikte çalışma olgunluğuna ne zaman erişeceksiniz...
  • Hülooooooggg.. Gözünün kili olayim. Almanya bizi giskaniyyeeehh..
  • Klavye başından sallıyorsunuz. Maksat iktidara birşeyler söylemek ya. THK ihaleyi alamadı bir. İki, uçakları parça ve bakım bekler. Aklı olan pilot uçmaz onlarla. Anlıyormusunuz?
  • Demek ki itibar neymiş? Başkanlık filosunda bulunan 747'den A340'a bilmem kaç tane uçak değil... 3 tane yangın söndürme uçağının bile olmamasıymış...
  • Uçaklar dağa kaçtı. Dağ nerede yandı bitti kül oldu.
  • THK ELİNDE 6 UCAK VAR AMA SADECE 4 TANESI FAAL.YANI ANCAK 4 UCAK CALISABILIR DURUMDA. HAKSIZLIK YAPMAYIN
  • THYDE 300 TANE UCAK VR DİYORLAR, NEDEN BİR TANESİ BİLE KULLANİLMİYOR? YOLCU TASİMAK DAHA KARLİ DİYE OLABİLİRMİ
  • Aman ha cumhurbaşkanının 13 uçağı eksiksiz ve tam uçsun. İtibar yerlere düşmesin. Orman yangını uçağı olmasa da olur.

İzmir Karabağlar'da başlayıp Seferihisar ve Menderes'e sıçrayan ve 3 gündür devam eden orman yangınına ilişkin iddialar ortalığı karıştırdı. THK eski başkanı 'uçaklar kullanılsaydı değil 500 hektar 1 hektar bile yanmazdı" dedi. Peki o uçaklar nerede?

İzmir'de devam eden yangın sonrası bir iddia gündeme oturdu. Türk Hava Kurumu’nda 6 sı faal 9 uçak, Türk Hava Kuvvetleri’nde ise 6 adet devasa yangın söndürme uçakları bulunuyor. Sosyal medyada bu uçakların neden kullanılmadığı soruluyor.

Uçaklar kullanılsa 1 hektar bile yanmazdı

THK’nin eski Başkanı Erdoğan Karakuş'un açıklamaları da olay oldu. Karakuş  “Son yangınlarda uçaklar kullanılsaydı ne olurdu?” sorusuna  “Değil 500 hektar 1 hektar bile yanmazdı” oldu.

Uçaklar helikopterlerden üç kat daha hızlı

THK’nın eski başkanı Karakuş, uçakların yangın bölgesine helikopterlerden üç kat daha hızlı ulaşabileceğini ve daha yüksek su boşaltma kapasiteleriyle söndürme işleminde çok daha etkili olabileceğini vurguladı.

"Uçak olmadan yangınla mücadele edilemez" diyen Karakuş, çok çarpıcı bir olayı şöyle aktardı:

"2002’de Marmaris’teki bir orman yangınında Bakanlık sadece helikopterleri denemek istedi. Beni arayıp “THK uçakları bu yangına karışmasın” dediler. Marmaris tam üç gün yandı ve alevler kontrol edilemeyince bizi yeniden göreve çağırdılar. Biz müdahale edince söndürdük. Tam 165 yangına uçaklarımızla müdahale ettik ve tamamını kısa sürede söndürdük."

Türk Hava Kuvvetleri'nin de uçağı var

Yalnızca THK de değil, Türk Hava Kuvvetleri’nde de 6 adet yangın söndürme uçağı var. C-130 tipi uçakların beşi Türk Hava Kuvvetleri’nin Kayseri’deki ikmal bakım merkezinde yangına müdahale için geliştirilmiş. Tek bir uçak 12 ton su taşıyabiliyor. Eskiden yangınlara müdahale eden Türk Hava Kuvvetleri'nin İzmir yangınında neden devreye alınmadığı soruluyor.

Özel şirkete ihale edildi iddiası

Orman Bakanlığı yangınla mücadelede Türk Hava Kurumu’ndan ‘masraflı’ olduğu gerekçesiyle uçak kiralamayıp yangın söndürme işini bu alanda deneyimi olmayan ve yurt dışından helikopter kiralayan özel bir şirkete devretmiş.

Neden özelleştirdiniz?

Orman Bakanlığı’nın söndürme işlemlerinde devlete ait uçakları kullanmamasını TBMM’ye taşıyan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir’e “Yangınla mücadele devletin görevi olmasına rağmen neden ve nasıl bir gerekçe ile özelleştirilmiştir” sorusunu yöneltti.

İyi Parti de açıklama yaptı
İzmir’de orman yangını söndürme çalışmaları devam ederken, İYİ Parti’den flaş bir iddia geldi. Yangın uçaklarının müdahale etmediği orman yangınları ile ilgili, resmi Twitter hesabından açıklama yapan İYİ Parti, öncelikle yangın uçaklarının neden yangınlara müdahale etmediğini sordu. Yangın uçaklarının müdahale etmemesi üzerinden iddialarda bulunan İYİ Parti, İzmir orman yangınlarına rant için müdahale edilmediğini iddia etti. İYİ parti yaptığı açıklamada şunlar söyledi;

İnşaat alanı açılsın diye mi bekliyorsunuz?

‘’Ülkemizin dört bir yanında çıkan yangınlar ormanlarımızı kül ederken, İzmir'de alevler yerleşim alanlarını tehdit edecek duruma gelmişken, yangın söndürme uçakları nerede? Daha çok orman yansın, doymak bilmeyen rant iştahınız için inşaat alanı açılsın diye mi bekliyorsunuz?’’ denildi

THK'nın yangın söndürme uçakları nerede?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (44)

Scramble ~ 1 yıl önce
Türkiyenin en deneyimli fikısuna ihaleyi vermediler..Bilerek yerde kalmasını istediler..Tüm kaynaklarını kestiler bilerek ve isteyerek..Yerde kalmak her pilotun canına dokunur..Gerçek gökyüzü sevdalısı pilotlar bilir..THK her an göreve hazırdır..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kara-cahill ~ 1 yıl önce
Olay o değil adamlar çöl olmayınca havaya giremiyorlar.Bak arabistana heryer çöl.O yüzden yangına müdahale etmiyorlar.Istanbul havalimanını da yaparken milyonlarca ağaç kestiler sonra dikmeye çalıştılar bin tanesi ya tuttu ya tutmadı.Çöl seviyor bunlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Başkan ~ 1 yıl önce
Ülkeyi yönetmeye gelince biz yönetiriz diyor ama problem çıkınca chp li belediyeler baksın diyor öyle mi?. Bu kadarmıydı vatanperverliğiniz. IGA ya giden bütün yol çalışmaları durdu Deliklikayada. Neoldu istanbulu kaybettiniz diyemi bakanlık iş yavaşlatıyor. Yatmaya mı geldiniz devletin başına. 5 sene sonra seçimi kazanırsanız mı yarım işlerinize devam edeceksiniz. Hani bütün vatan evlatları kardeşinizdi, parti farklı olunca düşman mı oldular, birlikte çalışma olgunluğuna ne zaman erişeceksiniz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Serkan ~ 1 yıl önce
Hülooooooggg.. Gözünün kili olayim. Almanya bizi giskaniyyeeehh..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorum ~ 1 yıl önce
Klavye başından sallıyorsunuz. Maksat iktidara birşeyler söylemek ya. THK ihaleyi alamadı bir. İki, uçakları parça ve bakım bekler. Aklı olan pilot uçmaz onlarla. Anlıyormusunuz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayhan ~ 1 yıl önce
Tamam anlaşıldı. İktidar BAŞKA ÜLKENİN İKTİDARI olduğundan bütün tepkileri bana yönlendirebilirsiniz...
O zaman ~ 1 yıl önce
İhaleyi alan firma nerde? Yetkinliği olmayan firmaya ihale vermekte ne? O zaman ben 10.000tl fiyat verip uçaksız, pilotsuz ihale alayım. Yangın olunca çekirdeği alır izleriz
Ayhan ~ 1 yıl önce
Demek ki itibar neymiş? Başkanlık filosunda bulunan 747'den A340'a bilmem kaç tane uçak değil... 3 tane yangın söndürme uçağının bile olmamasıymış...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçaklat nerede ~ 1 yıl önce
Uçaklar dağa kaçtı. Dağ nerede yandı bitti kül oldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yallan ~ 1 yıl önce
THK ELİNDE 6 UCAK VAR AMA SADECE 4 TANESI FAAL.YANI ANCAK 4 UCAK CALISABILIR DURUMDA. HAKSIZLIK YAPMAYIN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nerede ~ 1 yıl önce
Iyi güzel, peki o 4 uçak nerede o zaman? Neden yangın söndürmede yok?
Yangın mühendisi ~ 1 yıl önce
Bu işler öyle çocuk oyuncağı değil. Hesap kitap gerektiriyor, elde bulunan faal uçak sayısı verimli bir hat kurmak için yetersiz. Ve her uçak iki ikmal arasında sadece 3-4 sorti yapabilir daha sonra yakıt ikmali için inmek zorunda. Helikopter ise 15-20 sorti yapabilir, ikmal süresi daha kısadır, yangına daha çok yaklaşıp daha etkin söndürme yapabilir. Eldeki veriler değerlendirildiğinde helikopter ile müdahale daha mantıklı. Faal söndürme uçaklarının sayısının arttırılması gerektiği de bir gerçek ama orman yangınına bilerek göz yumulduğu, buradan rant elde edilmeye çalışıldığı izlenimi oluşturmaya çalışmak hainliktir,ahlaksızlıktır.
yolcu ucaklarNEDENı ~ 1 yıl önce
THYDE 300 TANE UCAK VR DİYORLAR, NEDEN BİR TANESİ BİLE KULLANİLMİYOR? YOLCU TASİMAK DAHA KARLİ DİYE OLABİLİRMİ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Taz ~ 1 yıl önce
Yolcu uçağı ile yangın söndürülmez.
Yalaza ~ 1 yıl önce
Aman ha cumhurbaşkanının 13 uçağı eksiksiz ve tam uçsun. İtibar yerlere düşmesin. Orman yangını uçağı olmasa da olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000