07 Nisan 2022, Perşembe 13:01:15

THK uçakları yine devre dışı bırakıldı!

Bu yıl orman yangınlarıyla mücadelede kullanılacak uçak ve helikopter tedariki için Tarım ve Orman Bakanlığı'nın talebiyle görevlendirilen Savunma Sanayi Başkanlığı da Türk Hava Kurumu filosundaki yangın söndürme uçaklarını devre dışı bırakacak bir şartname hazırladı.
  • Ataturk'un kurdugu herseye garezimiz var diyemiyorlar iste anlayin siz de...
  • Uçaklar ihalesiz olarak bakımları biter bitmez filoya dahil edilecekmiş. Kaynak "Deniz Zeyrek Sözcü Gazetesi"
  • 2022 de Allah korusun yine yangınlar olursa vay halimize bunlara güven olmaz yine bir birlerine suç atarlar bunları 2021 gördük yaşadık olan yine hayvanlara doğa ya oluyor sonra iklim değişikliği diyorlar çok yazık.
  • Dilimizde tüy bitti.. THK uçakları devlet uçağı yap uçsun hemen.. orman yangını orman bakanlığı uhdesine bırkılmayacak kadar değerlidir. Hele THK web sayfasında Fahri başkan olarak cumhurbaşkanı resmî varsa THK ada kendi haline bırkılamaz. Reis işe el koy artık Ukrayna yangınını söndürmek tamam sen barış adamısın, ama ormanlar yanar giderse ve THK anı durumda kalırsa fatura sana çıkar benden söylemesi…
  • Bunun kısa tanımı ‘hainlik’…
  • Birisi çıkıpta nedenini açıklamıyor samimi şekilde.. İhaleyi Thk ya hiç vermezler bu uçakları kullanmak istemeseler
  • Nedir bu THK düşmanlığı anlayabilmiş değilim ya!?
  • İçerideki düşmandır
  • Ya THK nın yerdeki uçaklarını çürüteceğimize , verin Muğla, aydın, Antalya Adana veya Antakya belediyelerine , inanın daha kısa zamanda eski pilotları ile en az masraf ile Bodrum, aydın, Selçuk, Marmaris, Antalya, Adana ve Antakya meydanlarından en kısa zamanda yangına engel olurlar
  • AL BİRİNİ VUR ÖTEKİNE. SSB lığı Türkiye'yi düşünse bu ihaleyi bu şekilde yapmaz, onun derdi başka . ihale yandaşlara nasıl verilir . ALTAY tankınıda o nedenle yandaşa vermedilermi? şimdi TSK zırhlı birlikleri ALTAY tankı ile dolu :)))))

Bu yıl orman yangınlarıyla mücadelede kullanılacak uçak ve helikopter tedariki için Tarım ve Orman Bakanlığı'nın talebiyle görevlendirilen Savunma Sanayi Başkanlığı da Türk Hava Kurumu filosundaki yangın söndürme uçaklarını devre dışı bırakacak bir şartname hazırladı.

Sözcü'den Yusuf Demir'in haberine göre; Bir ay önce 3 Mart’ta affını isteyen Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de ihale şartnamesine koyduğu 5 bin litre kapasite şartı getiren bir maddeyle 10 yıl orman yangınlarında başarıyla görev yapan ve halen tüm dünyada kullanılan 4 bin 900 litre kapasiteli THK'ya ait CL-215 uçaklarını ihaleye sokmamıştı.

Aynı şekilde bu yıl uçak tedariki için ilk kez görevlendirilen Savunma Sanayi Başkanlığı da THK uçaklarının ihaleye girmesini engelledi.

2-4 TON KAPASİTE ŞARTI

SSB'nin 28 Mart günü yayınladığı “Küçük Tanker Uçağı Tedarik Projesi İhale İlanı”nda şu şartı koydu:

“Proje kapsamında 20 (yirmi) adet 2-4 (iki-dört) ton tank kapasiteli (yeni veya üretim tarihinin üzerinden en fazla 3 (üç) yıl geçmiş ve 600 (altı yüz) saatin altında uçuş saati olan) uçaklar tedarik edilecektir.”Uçakların üretim yılı ve uçuş saati nedeniyle, THK'nın CL-215 uçaklarının bu ihaleye girme ihtimali kalmadı.

SSB'nin bir gün sonra 29 Mart'ta yayınladığı “Küçük Tanker Uçağı Kiralama Projesi-2 İhale İlanı”nda da 2-4 ton kapasite şartı korundu.

SON İHALEDE 5 TON ŞARTI

SSB, 4 Nisan'da yayınladığı son ilanda da ince bir ayar yaptı. Bu defa daha büyük sınıf yangın söndürme uçağı ihalesi açtığını duyurdu. Bu defa da asgari 5 ton kapasite şartı koydu.

SSB'nin “Amfibik ve Büyük Tanker Uçağı Kiralama Projesi İhale İlanı”ndaki ifade aynen şöyle:

“Proje kapsamında 2022, 2023 ve 2024 yılları yangın sezonu boyunca toplam 5 adet olmak üzere, asgari 5 ton tank kapasiteli Amfibik ve/veya asgari 8 ton tank kapasiteli Tanker Uçaklar kiralanacaktır.”

THK: “TUSAŞ'LA ANLAŞTIK SEZONA HAZIR OLACAĞIZ”

THK yönetimindeki Kayyum Heyeti Başkanı Abdullah Kaya, THK bünyesindeki CL-215'ten 3'ünün büyük bakım ihtiyacı nedeniyle atıl duruma düştüğünü kalan 6 uçağın geçtiğimiz yıl ihaleye hazırlandığını ancak şartname nedeniyle ihaleye katılamadıklarını açıklamıştı.

Kaya Aralık ayında yaptığı açıklamada, 6 uçaktan 4'ü için TUSAŞ'la anlaşmaya vardıklarını açıklamıştı. İmzalanan sözleşme gereği TUSAŞ'ın 4 uçağın revizyon malzemelerinin tedarikini ücretsiz olarak yapmaya başladığını kaydeden Kaya, “THK olarak yangın sezonuna yetiştirmek üzere 4 uçağımızı hazırlayacağız. 6 uçaktan geriye kalan 2 yangın söndürme uçağı için 2,5 milyon dolar gibi bir paraya ihtiyacımız var, bunu da karşıladığımız takdirde 6 uçak da yangın söndürme sezonuna hazır hale gelebilecektir” demişti.

THK’ya ait CL-215 uçakları 3 yıldır devlet ihalesine sokulmuyor. CL-215’lerden dünyada faal durumda 25 tane bulunuyor. THK’ya ait 4 uçağın TUSAŞ tarafından onarımına başlandığı açıklanmıştı.

250 BİN FUTBOL SAHASI KADAR ORMAN YANDI

Türkiye, 10 yıl boyunca kullanılan THK uçakları anlaşılmaz bir nedenle devre dışı bırakıldığından bu yana 3 yıldır ciddi sorun yaşıyor. Zamanında ve yeterli sayıda yangın söndürme uçağı tedarik edilemediği için geçtiğimiz yıl 250 bin futbol sahası büyüklüğünde orman ale alev yandı.

Geçtiğimiz yıl Ruslardan bulunabilen ilk uçak Be-200'ün göreve başlaması Temmuz ayı ortasını bulmuştu. Tüm Türkiye ayağa kaldıran yangınları söndürebilmek için yaz ortasında dünyanın dört bir yanından kiralanan uçaklara fahiş fiyatlar ödendi.

Haziranda 40 milyon lirayla başlayan kira ödemeleri eylülde 344 milyon lirayı aştı. Toplamda ödenen para 1 milyar 206 milyon lirayı buldu.

THK uçakları yine devre dışı bırakıldı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Cengo ~ 4 ay önce
Ataturk'un kurdugu herseye garezimiz var diyemiyorlar iste anlayin siz de...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hakan ~ 4 ay önce
Uçaklar ihalesiz olarak bakımları biter bitmez filoya dahil edilecekmiş. Kaynak "Deniz Zeyrek Sözcü Gazetesi"

Yanıtla

Kalan karakter 1000
737 ~ 4 ay önce
2022 de Allah korusun yine yangınlar olursa vay halimize bunlara güven olmaz yine bir birlerine suç atarlar bunları 2021 gördük yaşadık olan yine hayvanlara doğa ya oluyor sonra iklim değişikliği diyorlar çok yazık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airmail34 ~ 4 ay önce
Dilimizde tüy bitti.. THK uçakları devlet uçağı yap uçsun hemen.. orman yangını orman bakanlığı uhdesine bırkılmayacak kadar değerlidir. Hele THK web sayfasında Fahri başkan olarak cumhurbaşkanı resmî varsa THK ada kendi haline bırkılamaz. Reis işe el koy artık Ukrayna yangınını söndürmek tamam sen barış adamısın, ama ormanlar yanar giderse ve THK anı durumda kalırsa fatura sana çıkar benden söylemesi…

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nedir? ~ 4 ay önce
Bunun kısa tanımı ‘hainlik’…

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ya Arkadaş ~ 4 ay önce
Birisi çıkıpta nedenini açıklamıyor samimi şekilde.. İhaleyi Thk ya hiç vermezler bu uçakları kullanmak istemeseler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Öf ya ~ 4 ay önce
Nedir bu THK düşmanlığı anlayabilmiş değilim ya!?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mehmet ~ 4 ay önce
Asıl dertleri Atatürk. Onun kurduğu ya da kuruluşuna vesile olduğu, hatta içinde adı geçen ne varsa yıkma, yok etmeyi amaçlıyorlar.
mehmete ~ 4 ay önce
tam tersi ataturkun adını kullanıp vurgun yapılmasını engellemek olmasın asıl mevzu?
En tehlikeli düşman ~ 4 ay önce
İçerideki düşmandır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sssss ~ 4 ay önce
Ya THK nın yerdeki uçaklarını çürüteceğimize , verin Muğla, aydın, Antalya Adana veya Antakya belediyelerine , inanın daha kısa zamanda eski pilotları ile en az masraf ile Bodrum, aydın, Selçuk, Marmaris, Antalya, Adana ve Antakya meydanlarından en kısa zamanda yangına engel olurlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FFF ~ 4 ay önce
AL BİRİNİ VUR ÖTEKİNE. SSB lığı Türkiye'yi düşünse bu ihaleyi bu şekilde yapmaz, onun derdi başka . ihale yandaşlara nasıl verilir . ALTAY tankınıda o nedenle yandaşa vermedilermi? şimdi TSK zırhlı birlikleri ALTAY tankı ile dolu :)))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000