20 Ocak 2019, Pazar 11:35:52

THK uçağı sokak hayvanları için havalandı

Türk Hava Kurumuna (THK) ait sabit kanat uçak, Ankara Elmadağ'da yoğun kar yağışı nedeniyle mahsur kalan sokak hayvanlarının aç kalmaması için havalandı.
  • Gerçekten İyilik yapan kişi yaptığı iyiliği habercileri çağırarak röportaj vererek yapmaz ! Sen iyilik yaparsın gören varsa haber yapılır. Buna reklam denir! Reklam da olsa güzel bir şey oda ayrı bir durum.
  • Haberi okuyunca hava kuvvetlerinde 17 tane tip eğitimi aldım diyen biri geldi aklıma nedense?
  • Nasıl ulaşılamıyor? Ankara Elmadağ bu. Cilo Dağları'ndan bahsediliyor sanki. Bu haberde bir tuhaflık var
  • çırpınmaya devammm..reklam kokan hareketlere devam..adın çıkmış 9 a inmez 8 e...
  • Allah sizden razı olsun bu yapılan karşılıksız iyiliktir insansak eğer bizimle beraber yaşayan diğer canlılara bakmak bir vazifemizdir. Tebrik ederim
  • THK nın çok daha güzel başkada işlere imza atacağını yakında göreceğiz.Kurum kendi misyonuna dönecek ve bu zor durumdan emin olun kurtulacak .Kurumdan değilim kesinlikle şimdş hemen karşı taarruza geçilmesin ama biraz biliyorum Yeni Genel Başkana biraz zaman vermek ve güvenmek gerekiyor.
  • Bu anlamlı güzel davranışınız için canı gönülden teşekkür ederim. Sokak hayvanlarını düşünmeniz büyük incelik.
  • Tesekkurler THK
  • haberi okurken adeta gözlerim doldu... THK’yı bu anlamlı desteğinden dolayı gönülden tebrik ediyorum:) Binlerce yıl süregelen evcilleştirme etkimize ilave diktiğimiz her beton blokla onların yaşam alanını kısıtlarlarken onların da bu dünyanın kaynaklarında bizim kadar hak sahibi olduklarını hatırdan çıkarmamamız gerekir. Böyle hareketlerin artarak devam etmesi dileğiyle...
  • Bide sürekli birilerinin köpekligini yapanlar var onlarıda bulsanız ya

Türk Hava Kurumuna (THK) ait sabit kanat uçak, Ankara Elmadağ'da yoğun kar yağışı nedeniyle mahsur kalan sokak hayvanları için havalandı.

Elmadağ'da geçtiğimiz hafta etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle dağın zirvesine yakın bir bölgede mahsur kalan hayvanların açlıktan telef olmamaları için THK'ya ait sabit kanat uçak ile yiyecek atıldı.

THK Genel Başkanı Ahmet Bertan Nogaylaroğlu'nun oluruyla kar nedeniyle mahsur kalan hayvanlar için seferber olduklarını belirten THK Genel Sekreteri Rafet Yavuz, yüzlerce köpeğe yiyecek ulaştırdıklarını söyledi.

Hayvanları Koruma, Kurtarma ve Yaşatma Derneği Başkanı (HAYKURDER) Erman Paçalı tarafından kendilerine ulaşılarak kar nedeniyle mahsur kalan hayvanlar için yardım talebinde bulunulduğunu kaydeden Yavuz, şunları söyledi:

"Türk milletinin bağışlarıyla yüz yıllık geçmişe sahip Türk Hava Kurumu, Elmadağ'da yoğun kar yağışı nedeniyle mahsur kalmış 150'ye yakın sokak hayvanının kurtulmasına yönelik bir operasyon için görev aldı. Uçağımızda 350 kiloya yakın tescil edilmiş sağlıklı yiyecek maddesinin daha önceden keşif yapılan yerlere arkadaşlarımızın vasıtasıyla atılması sağlandı. Dolayısıyla biz de topluma karşı görevimizi ve hayvanların korunmasına yönelik görevimizi yerine getirmiş olduk."

- "Hepsi iyi ki var"

THK Gökçen Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Gedik ise, Türk Hava Kurumundan aldıkları talimat doğrultusunda hareket ettiklerini, gerekli hukuki işlemlerin bir gün içerisinde halledildiğini belirterek dağın zirvesinde mahsur kalan sokak hayvanlarını gördüğünü anlattı.

Gedik, şöyle konuştu:

"Bütün hukuki planlamayı bir gün içerisinde bitirdik. Bu planlamamızda bize yardımcı olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne, Tarım ve Sağlık Bakanlığının birimlerine çok teşekkür ediyorum. Hepsi iyi ki var. Hep beraber bu amaç uğruna bir buçuk günlük bir sürede olayın hukuki boyutlarını tamamlayarak görevi tamamladık. Ben de aşağıda 6,7 köpek gördüm. İnşallah devamı da gelir. Bütün hayvanlarımıza yardımcı oluruz."

- "15 gündür ulaşamadığımız canlar vardı"

Yaklaşık beş yıldır bölgede hayvanların karınlarını doyuran 45 yaşındaki hayvansever Faruk Açık da Türk Hava Kurumu aracılığıyla havadan yiyecek bıraktıklarını belirtti.

Elmadağ Kayak Merkezi'nin olduğu bölgede takriben 600 sokak hayvanın mahsur kaldığını anlatan Açık, "Dağlarda 600'e yakın canımızı besliyoruz. Dağların arkasında 15 gündür ulaşamadığımız canlar vardı. Onlara yiyecek ulaştıramıyorduk. AKUT aracılığıyla yol kenarlarına gıdalar bıraktık. Ancak daha derin noktalarda hayat belirtisi var mı bilmiyorduk. Türk Hava Kurumu aracılığıyla da bölgeye havadan gıda takviyesinde bulunduk. Canlarımıza bol gıdalar attık. İnşallah oradaki hayvanlarımıza yiyecek ulaştırmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

HAYKURDER Başkanı Erman Paçalı, uçuşun ardından yaptığı açıklamada, hayvanların korunmasına yönelik verdikleri destekten dolayı THK ve THK Gökçen Havacılık yetkilileri adına hazırladıkları plaketleri takdim etti.

THK uçağı sokak hayvanları için havalandı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Reklam ~ 4 yıl önce
Gerçekten İyilik yapan kişi yaptığı iyiliği habercileri çağırarak röportaj vererek yapmaz ! Sen iyilik yaparsın gören varsa haber yapılır. Buna reklam denir! Reklam da olsa güzel bir şey oda ayrı bir durum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nostalji ~ 4 yıl önce
Haberi okuyunca hava kuvvetlerinde 17 tane tip eğitimi aldım diyen biri geldi aklıma nedense?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ulaşılamıyor mu? ~ 4 yıl önce
Nasıl ulaşılamıyor? Ankara Elmadağ bu. Cilo Dağları'ndan bahsediliyor sanki. Bu haberde bir tuhaflık var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
emlğ ~ 4 yıl önce
çırpınmaya devammm..reklam kokan hareketlere devam..adın çıkmış 9 a inmez 8 e...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayvan Sever Havacı ~ 4 yıl önce
Allah sizden razı olsun bu yapılan karşılıksız iyiliktir insansak eğer bizimle beraber yaşayan diğer canlılara bakmak bir vazifemizdir. Tebrik ederim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bravo ~ 4 yıl önce
THK nın çok daha güzel başkada işlere imza atacağını yakında göreceğiz.Kurum kendi misyonuna dönecek ve bu zor durumdan emin olun kurtulacak .Kurumdan değilim kesinlikle şimdş hemen karşı taarruza geçilmesin ama biraz biliyorum Yeni Genel Başkana biraz zaman vermek ve güvenmek gerekiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kerim ~ 4 yıl önce
Haklı olmanı umarım.ancak bugüne kadar aynı sözler sarfedildi.sonuç hep hüsrandı.
Helal olsun ~ 4 yıl önce
Bu anlamlı güzel davranışınız için canı gönülden teşekkür ederim. Sokak hayvanlarını düşünmeniz büyük incelik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Abc ~ 4 yıl önce
Tesekkurler THK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
flyby ~ 4 yıl önce
haberi okurken adeta gözlerim doldu... THK’yı bu anlamlı desteğinden dolayı gönülden tebrik ediyorum:) Binlerce yıl süregelen evcilleştirme etkimize ilave diktiğimiz her beton blokla onların yaşam alanını kısıtlarlarken onların da bu dünyanın kaynaklarında bizim kadar hak sahibi olduklarını hatırdan çıkarmamamız gerekir. Böyle hareketlerin artarak devam etmesi dileğiyle...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs ata harekat ~ 4 yıl önce
Bide sürekli birilerinin köpekligini yapanlar var onlarıda bulsanız ya

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tedavi ~ 4 yıl önce
Olurmusun

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000