01 Nisan 2020, Çarşamba 16:02:36

TGS'den personele 'Kısa Çalışma Ödeneği' hakkında mesaj

Türk Hava Yolları'na yer hizmetleri veren Turkish Ground Services, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan "Kısa Çalışma Ödeneği" hakkında personeli bilgilendirdi.
  • İşkur bana 1710 arkadaşıma 1880 yatırmış ikimiz de aynı yerde calisiyoruz evli değiliz ne hikmetse bu maaş hep bana az yatıyor insan şüphelenmiyor degil
  • Tgs genel müdürlük işten çıkarılmalara hazır olunmalıdır ekonomi bitti , her şey çok net, Allah önce sağlık versin, iş her yerde bulunur, sanırsam artık net olarak çıkışlar yakındır, yakında haber gelir mail tlf vb..iletişim araçlarına !!!!
  • arff de kısa çalışma ödeneği alacak mı?
  • Sen önce yediğin ekmeği düşün helal mi diye buraya yorum yaparken dün gittim diyorsun biz orda donumuza kadar ıslandık sen nerdeydin allah şirketimize de yöneticilerimize de zeval vermesin senin gibi yediği kaba pisleğenler böyle görür herşeyi.....
  • İlk krizde personeli işkurun kapısına bıraktınız. Neyi birlikte başaracağız?
  • Ne şefliği bekliyorsun acaba ! Gözünüz hep makam mevkide , bu durumda bile, pes valla, işten atmadıklarına şükret , ne olacağımız belli değil bi bakmışsın şut !!! Boşver gün birlik beraberlik günü dicez.Hepsi bu
  • Bizim atamalar ne zaman gelir
  • Busoğık yağmurda çalişmaya geliyirik hep azar işitiyirik izin isterim kapali izinler dedi niye izün istedim sormadi yani argadaşlar buraya yaz dedi
  • Biz çalışıyoruz ama guvencemiz yok bize sahip çıkan şef yokherkez hastaymışız gibi davrandı şefler arabada ofisde sadece sesleri var hani hepberaberidik neoldu işimiz zor
  • Rüyamda küçük doli büyük doli bagaj arabası canlı hayvan arabası hum aracı Ake ve akh gördüm işler açılabilir :) İşler açılsada ayrım yapsak la özledim valla 10 dk kalası 5 ayrım gelse tadından yenmez :)))

Türk Hava Yolları'na yer hizmetleri veren Turkish Ground Services, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan "Kısa Çalışma Ödeneği" hakkında personeli bilgilendirdi. 

TGS İnsan Kaynakları tarafından personele gönderilen bilgilendirme metni şu şekilde:

"Değerli Çalışma Arkadaşlarımız,
 
Bildiğiniz gibi küresel bir sorun hâline gelen ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından da küresel salgın olarak kabul edilen Covid-19; sağlık, eğitim, ekonomi, sosyal yaşantı gibi çok sayıda sistemi etkilemektedir. TGS; Türkiye’nin en büyük Yer Hizmetleri Şirketi olarak bu zor günlerde büyük bir görev ve sorumluluk üstlenerek devletimizin ve milletimizin  sağlığı,  selâmeti,  güvenliği  için,  sizlerin  özverili  çalışmaları  sâyesinde  gereken  aksiyonları  hızla almıştır  ve  almaya  devam  etmektedir.  Bu  zorlu  ve  olağanüstü  süreçteki  sorumluluk  bilinci  ve  üstün  gayretleri sebebiyle  başta  operasyonel  personelimiz  olmak  üzere  tüm  çalışma  arkadaşlarımıza  ayrı  ayrı  şükranlarımızı sunuyoruz. 

Sizlerin de bildiği gibi salgından en çok etkilenen sektörlerden biri şüphesiz havacılık oldu; uçuşlar iptal edildi, seyahat kısıtlamaları getirildi, sınırlar kapatıldı. Mevcut durumda alınan önlemler kapsamında tüm yurt dışı uçuşlar durdurulmuş,  yurt  içi  uçuşlar  ise  14  büyükşehir  ile  sınırlandırılmış  bulunmaktadır.  Uçuş  operasyonlarının durdurulmasına bağlı olarak gelirlerimizde de ciddi oranda düşüş gerçekleşmiş, gelir gider dengesi bozulmuş ve istihdam fazlalığı oluşmuştur. 
Elbette ilk önceliğimiz tüm çalışma arkadaşlarımızın ve ailelerinin beden ve ruh sağlığının yerinde olmasıdır. Bu sebeple,  Şirketimizce  ve  yasal  otoritelerce  yayımlanan  Covid-19  duyuru  ve  tâlîmatlarına  kesinlikle  uymanızı bekliyoruz. 

Bir diğer önemli önceliğimiz de tüm çalışma arkadaşlarımızın iş güvencesidir.  TGS Yer Hizmetleri A.Ş. olarak biz de  tüm  çalışma  arkadaşlarımızın  iş  güvencesinin  temini  ve  istihdamın  devamı  için  birçok  çözüm  üzerinde çalışmakta  ve  birtakım  önlemleri  /  planları  zorunlu  olarak  gündemimize  almış  bulunmaktayız.  Bu  olağanüstü dönemi hep birlikte en az kayıpla ve hiçbir çalışanımızı işten çıkarmadan atlatabilmek için yeni çalışma modelleri uyguluyor, diğer yandan mâliyet azaltıcı başkaca önlemler üzerinde çalışıyoruz.

Bu kapsamda önümüzdeki dönemde çalışma şartları ile ilgili alınan kararları sizlerle paylaşmak isteriz:

Covid-19 salgını sebebiyle, Yer Hizmetleri faaliyetlerimizin neredeyse tamamen durma noktasına gelmesi ve bunun çalışma süreleri üzerinde oluşturduğu etkinin sonucu olarak, şirketimizce Türkiye İş Kurumuna kısa  çalışma  ödeneği  konusunda  başvuru  yapılmıştır.  Başvurumuzun  İŞKUR  tarafından  olumlu değerlendirilmesi  hâlinde  1  Nisan  2020  tarihinden  îtibâren  3  ay  süre  ile  Şirketimizin  tüm  işyerlerinde haftalık  çalışma  süreleri  azaltılarak  kısa  çalışma  modeline  geçilecektir.  Kısa  çalışma  süresince  çalışma programlarınız yöneticileriniz vâsıtasıyla Sizlere duyurulacaktır. 

Kısa  çalışma  ödeneği  uygulanacak  ay  ve  dönemde  varsa  /  gerçekleşecekse  çalıştırılacağınız  süreler  için, şirketimiz tarafından normal ücretiniz üzerinden kıstelyevm hesaplama ile ödeme gerçekleştirilecektir. 

Kısa  çalışma  ödeneğinden  faydalanabilecek  şartları  sağlayan (son  60  gün  hizmet  akdine  tâbi  olmak kaydıyla son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş olması) çalışma arkadaşlarımıza, çalışamadıkları süreler için İŞKUR  tarafından  3  ay  boyunca;  son  12  aylık  brüt  ücret  ortalamasının  %60’ı  kadar  (asgarî ücretin %150’sini  geçemez)  kısa  çalışma  ödeneği  bağlanacaktır.  Kısa  çalışma  ödeneği,  her  ayın  sonunda Şirketimizce İŞKUR’a bildirildikten sonra, kısa çalışma yapılan günlere göre İŞKUR tarafından hesaplanacaktır. Bu ödemenin hangi tarihte ve ne şekilde yapılacağına dâir İŞKUR tarafından bizlere bilgi ulaştığında ayrıca bilgilendirme  yapılacaktır.  Bu süreçte genel sağlık sigortası primleriniz İşkur  tarafından ödenecek olup, çalışanlarımız sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecektir.

Kısa Çalışma kapsamında İŞKUR’a bildirildiği  hâlde, kısa çalışma ödeneğine  hak kazanamayan  (son 60 gün hizmet akdine tâbi olmamak veya son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemesi bulunmamak), çalışanlarımıza da aylık net taban ücretin yarısı kadar ödeme Şirketimiz tarafından yapılacaktır.

Bilim  kurulunun  tavsiyesi  ve  Sayın  Cumhurbaşkanımızın  tâlîmatı  ile  “kamu  ve  özel  sektörde  minimum personel  ve  esnek  çalışma  saati”  uygulaması  kapsamında  Nisan  ayı  içerisinde  yapılacak  çalışma  sizlere yöneticileriniz tarafından tebliğ edilecek olup, çalışmalarımız belirlenen gün ve saatinde mümkün olduğu ölçüde  evden  /  uzaktan  kısa  çalışma  şeklinde  devam  edecek,  operasyonda  çalışan  personelimiz  için  de minimum sayı planlanacaktır. 

Nisan ayı boyunca Genel Müdürlük için evden / uzaktan çalışma yapılacağından normal mesâî düzeni için personel servisi hizmeti sağlanmayacak, operasyonel personelimiz için ise servis hizmeti devam edecektir.

Kısa çalışma döneminin başlangıcı îtibâriyle tüm yıllık izinler Kısa Çalışma kapsamında sonlandırılacaktır.

Kısa çalışma ile ilgili tüm soru ve cevaplara ekte yer alan bilgilendirme dokümanından ulaşabilirsiniz.
Türkiye  ve  dünyadaki  gelişmeleri  yakından  takip  ederek  hem  sizlerin  hem  de  Şirketimizin  menfaatleri  için  en doğru kararları almaya çalışıyoruz.

Yaşanan bu  olağanüstü  durumun  ve  salgının  bir  an  önce  sonlanmasını  ümit  ediyor,  bu  süreçteki  zor  günlerin ardından sağlıkla ve huzurla bir araya geleceğimizin inancını taşıdığımızı, yine bu süreçte öncelikle çalışanlarımız olmak üzere tüm paydaşlarımızın haklarını gözetmek için büyük bir çaba sarf ettiğimizi bilmenizi istiyoruz.

Hepinize sağlıklı ve huzurlu günler dileriz.

Saygılarımızla"

TGS'den personele 'Kısa Çalışma Ödeneği' hakkında mesaj

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (137)

İSKUR ~ 24 gün önce
İşkur bana 1710 arkadaşıma 1880 yatırmış ikimiz de aynı yerde calisiyoruz evli değiliz ne hikmetse bu maaş hep bana az yatıyor insan şüphelenmiyor degil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs ~ 30 gün önce
Tgs genel müdürlük işten çıkarılmalara hazır olunmalıdır ekonomi bitti , her şey çok net, Allah önce sağlık versin, iş her yerde bulunur, sanırsam artık net olarak çıkışlar yakındır, yakında haber gelir mail tlf vb..iletişim araçlarına !!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
arff ~ 2 ay önce
arff de kısa çalışma ödeneği alacak mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sistik ~ 1 ay önce
Şirket 5 mayisa maaşı yatirmayacak tir şimdi bu neden yazdi diyeceksiniz devlet şirkete şirket kime bize prim gitti bundada bu zamana kadar şirket somut bir şey de açıklamadı kimse de bir şey demiyecegine gore
Postabaşı ~ 2 ay önce
Sen önce yediğin ekmeği düşün helal mi diye buraya yorum yaparken dün gittim diyorsun biz orda donumuza kadar ıslandık sen nerdeydin allah şirketimize de yöneticilerimize de zeval vermesin senin gibi yediği kaba pisleğenler böyle görür herşeyi.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Memur ~ 2 ay önce
İlk krizde personeli işkurun kapısına bıraktınız. Neyi birlikte başaracağız?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mert ~ 2 ay önce
bir çok kriz yaşandı, ilk kez tgs işkura başvurdu. farkındaysan bu global bir kriz. amerikada şu an altı milyon işsiz var sırf bu yüzden. klavye delikanlıları.. halimize şükredelim.
Gööölllgeeee ~ 2 ay önce
Ne şefliği bekliyorsun acaba ! Gözünüz hep makam mevkide , bu durumda bile, pes valla, işten atmadıklarına şükret , ne olacağımız belli değil bi bakmışsın şut !!! Boşver gün birlik beraberlik günü dicez.Hepsi bu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs şef vekili ~ 2 ay önce
Bizim atamalar ne zaman gelir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mert ~ 2 ay önce
en erken Eylül.
Göllge ~ 2 ay önce
Gün birlik günü beraberlik günü mevki makam mı düşünüyorsun bu günde bile kapının önüne konulmadığına şükret, pes valla
Eski havaci ~ 2 ay önce
Bir başka bahara kaldı gibi geliyor
TGS ESB ~ 2 ay önce
PRİMLERİMİZİ İSTİYORUZ
2021 ~ 2 ay önce
Bütçesine artık havacılık sektörü en kısa zamanda eski günlerine döner inşallah
İşçi ~ 2 ay önce
Busoğık yağmurda çalişmaya geliyirik hep azar işitiyirik izin isterim kapali izinler dedi niye izün istedim sormadi yani argadaşlar buraya yaz dedi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İşimizdeyiz ~ 2 ay önce
Biz çalışıyoruz ama guvencemiz yok bize sahip çıkan şef yokherkez hastaymışız gibi davrandı şefler arabada ofisde sadece sesleri var hani hepberaberidik neoldu işimiz zor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs adana ~ 2 ay önce
Bunlar geldiği yerleri unutuyor kardeş
Müjdemi isterim TGS ~ 2 ay önce
Rüyamda küçük doli büyük doli bagaj arabası canlı hayvan arabası hum aracı Ake ve akh gördüm işler açılabilir :) İşler açılsada ayrım yapsak la özledim valla 10 dk kalası 5 ayrım gelse tadından yenmez :)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000