31 Temmuz 2022, Pazar 09:45:52

"TGA'nın sektöre hiçbir katkısı yok"

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, ülkeye gelen ziyaretçilerden elde edilen kişi başı ortalama turizm gelirinde yaşanan düşüşe dikkat çekerek Turizm Geliştirme Ajansı'nın (TGA) sektöre hiçbir katkısının olmadığını belirtti.
  • Evet doğru. Hiç bir katkısı yok. Ama şunu da unutmayalım; bir kere bu örgüt daha yeni kuruldu ve kurulduğu gibi diğer devlet kurumlarının başına gelen şey başına geldi. Yani bir anda kadro ambarına dönüştü. Ve bilin bakalım bu kadroyu dolduran kim: TÜRSAB yönetim kadrosu. Çok komik, değil mi?
  • Hep başkasını eleştirelim, kendi zaaflarimizi kamufle edelim. Tursab turizme nasıl katkılarda bulundu, çıkın bir basın toplantısında kalem kalem anlatın. Acentelerden toplanan paralar ile nasıl çalışmalar yapıldı? Anlatın ltf.
  • TGA bütün işi sadece kendi personelini devletin parasıyla fuarlara gönderip lüks otellerde konaklatmak olan bir kurum. Çoğu fuarda açtıkları standa kimse uğramıyor bile. Ama bütçeleri milyonlarca lira, ne hikmetse her sene bunu bitirip ek bütçe talep ediyorlar. Herhalde uçuşların hepsini business yapamamak zorlarına gitmeye başladı...
  • turızım bakanı samımı arkadaşın
  • Mesela Antalya dan Ercan-Kıbrıs a THY ya da PEGASUS tan uçak bileti alıyorsun Bilet fiyatı Türk vatandaşı isen farklı Alman vatandaşı isen farklı Diyeceksin ki elbette Türk vatandaşına daha ucuz

Açıklanan turizm verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, ülkeye gelen ziyaretçilerden elde edilen kişi başı ortalama turizm gelirinde yaşanan düşüşe dikkat çekerek Turizm Geliştirme Ajansı'nın (TGA) sektöre hiçbir katkısının olmadığını belirtti.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, açıklanan turizm verilerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Dünya genelinde turizm harcamaları ve gecelemelerinin arttığına fakat Türkiye’de düşüş yaşandığına dikkat çeken Bağlıkaya TGA'nın sektöre katkısının olmadığını söyledi.

“Dünya genelinde kişi başına ortalama harcama yüzde 40 arttı”

BirGün’den Buse İlkin Yerli’ye açıklamalarda bulunan Bağlıkaya, pandemi döneminin tüketici davranışlarını değiştirdiğini belirterek dünya genelinde geceleme sürelerinin arttığını ve buna bağlı olarak kişi başına ortalama harcamanın yüzde 40 seviyesinde yükseldiğini belirtti.

“Kişi başı harcama dünyada artarken bizde düşüyor”

Ocak-Haziran döneminde gelen ziyaretçi sayısında yaşanan yükselişin aldatıcı olmaması gerektiğini, önemli olanın “Kişi başı turizm gelirlerini artırarak gelen turist sayısını artırmak” olduğunu belirten Bağlıkaya, “Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü verilerine göre; dünya genelinde pandemi öncesi dönem olan 2019 yılında seyahat başına ortalama turizm harcaması bin dolar seviyesinde bulunurken bu rakam 2021 yılında bin 400 dolara çıktı. Biz geçtiğimiz yılsonunda kişi başı ortalama 830 dolar gelir elde ederek dünya ortalamasının çok altında kaldık. Üstelik 2022 yılının altı aylık döneminde kişi başı turizm gelirimiz 2021 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında da yaklaşık yüzde 6 gerilemiş durumda. 2021 yılının ilk 6 ayında elde ettiğimiz 818 dolar turizm geliri bu yılın aynı döneminde 770 dolara düştü” ifadelerini kullandı.

“Reklamı yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza yapmışız”

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının kuruluş amaçları arasında Türkiye’nin kişi başı turizm gelirlerinin artırılması olduğunu ancak gelinen noktada bu hedefin çok uzağında kalındığını söyleyen Bağlıkaya, “Açıklanan veriler, kişi başı turizm gelirlerimizin dünya ortalamasının çok altında kaldığını açık biçimde ortaya koyuyor. Turizmcilerin ciroları üzerinden alınan katkı payı ile finanse edilen TGA, turizm tanıtımı ve pazarlama pratiğine uzak yapısı ile maalesef hedeflenen başarıyı gösteremedi. Yılın ilk yarısında gelen yabancı ziyaretçi sayısı, 2019 yılının gerisinde kalırken yurt dışında yaşayan vatandaş ziyaretçi sayımızda artış yaşandı. Dolayısıyla hedeflenen tanıtım başarısının yakalanamadığı ortada. Reklamı yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza yapmışız.” açıklamasında bulundu.

“Pozitif yöndeki her gelişim TGA başarısı gibi yansıtılıyor”

2019 yılında Türkiye’ye gelen düşük gelirli yabancı turist sayısının arttığına dikkat çeken Bağlıkaya, “Ülkemizin potansiyeli ve özel sektörün özverili çalışmaları sayesinde pozitif yöndeki her türlü doğal, olağan, beklenen gelişim, TGA sayesinde olmuş gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. TGA’nın hiçbir katkısı olmadığını tüm sektör biliyor.” şeklinde konuştu.

"TGA'nın sektöre hiçbir katkısı yok"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

isim ~ 17 gün önce
Evet doğru. Hiç bir katkısı yok. Ama şunu da unutmayalım; bir kere bu örgüt daha yeni kuruldu ve kurulduğu gibi diğer devlet kurumlarının başına gelen şey başına geldi. Yani bir anda kadro ambarına dönüştü. Ve bilin bakalım bu kadroyu dolduran kim: TÜRSAB yönetim kadrosu. Çok komik, değil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Katkı? ~ 17 gün önce
Hep başkasını eleştirelim, kendi zaaflarimizi kamufle edelim. Tursab turizme nasıl katkılarda bulundu, çıkın bir basın toplantısında kalem kalem anlatın. Acentelerden toplanan paralar ile nasıl çalışmalar yapıldı? Anlatın ltf.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Balon ~ 17 gün önce
TGA bütün işi sadece kendi personelini devletin parasıyla fuarlara gönderip lüks otellerde konaklatmak olan bir kurum. Çoğu fuarda açtıkları standa kimse uğramıyor bile. Ama bütçeleri milyonlarca lira, ne hikmetse her sene bunu bitirip ek bütçe talep ediyorlar. Herhalde uçuşların hepsini business yapamamak zorlarına gitmeye başladı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
baskan ~ 17 gün önce
turızım bakanı samımı arkadaşın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
S ne Bu kafa ile ~ 17 gün önce
Mesela Antalya dan Ercan-Kıbrıs a THY ya da PEGASUS tan uçak bileti alıyorsun Bilet fiyatı Türk vatandaşı isen farklı Alman vatandaşı isen farklı Diyeceksin ki elbette Türk vatandaşına daha ucuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000