29 Ekim 2015, Perşembe 07:10:11

Teslimatta 'İHA' dönemi

ABD'nin en büyük süpermarket zinciri Wal-Mart insansız hava araçlarıyla (İHA) evlere siparişleri teslim etme uygulamasına geçmeye hazırlanıyor.
  • O dronu ğittiği geri alabilirseniz ben de bıyıklarımı keserim

ABD'nin en büyük süpermarket zinciri Wal-Mart insansız hava araçlarıyla (İHA) evlere siparişleri teslim etme uygulamasına geçmeye hazırlanıyor.

Test aşamasındaki İHA'ların şirketin depolarından siparişleri alıp, teslimat noktalarına bırakması hedefleniyor.

İnternet üzerinden sipariş için tasarlanan teslimat İHA'larının test sürüşü için Wal-Mart Pazartesi günü Fedaral Havacılık İdaresi'ne başvurdu.

İdarenin bu tür dilekçelere normalde 120 gün içerisinde cevap verdiği ve test sürüşünde kullanılacak araçların Çin'e ait araçlar olacağı açıklandı.

Amazon'un da sahip olduğu bu teslimat araçlarını, Wal-Mart'ın da kullanmaya başlamasıyla iki şirket arasındaki rekabetin artacağı tahmin ediliyor.

Ciro açısından dünyanın en büyük perakendecisi olan Wal-Mart, insansız araçların testlerini birkaç aydır kapalı alanlarda yürütüyordu.

Şimdiyse şirket ilk kez açık alanda İHA testlerine başlayacağını açıkladı.

İHA'ların depolardan evlere teslimat dışında, limanlara ulaşan siparişleri de evlere teslim etmesi planlanıyor. Şirket bu yolla lojistik maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyor.

Amazon, Google ve Wal-Mart gibi şirketlerin İHA deneme uçuşlarına başlamasıyla birlikte Federal Havacılık İdaresi de yakında yaygın ticari kullanım için bu araçların uyması gereken kuralları açıklayacak.

Reuters haber ajansına konuşan Federal Havacılık İdaresi Müdür Yardımcısı Michael Whitaker, 12 ay içinde yönetmeliklerin hazır olacağını, şu anda ticari İHA kullanımının yasadışı olduğunu belirtti. (bbc Türkçe

Teslimatta 'İHA' dönemi

Facebook Yorum

Yorumlar

ha ha ha ~ 5 yıl önce
O dronu ğittiği geri alabilirseniz ben de bıyıklarımı keserim

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000