14 Kasım 2017, Salı 09:16:06

Tesla'dan 3. havalimanı teklifi

Türkiye ile roket anlaşması imzalayan Elon Musk’ın Tesla’sı yeni havalimanı için de bir proje sundu.
  • Benim anladigim 5.trafik hakkinin bazi yabanci havayollarina verilecegi yonunde para kazanmak adina. Bu da THY'nin sonu mu olur yoksa saha kalkmasi mi tartisilir.
  • Bunlar Türkiye'yi yolacak, suyun başını tutanlar da avantayı kapacak!
  • Birakin bu hikayelwri yerli imis siz adama isi coktan verdinizde numaradan yerli mali istiyoruz geyigi yapmayin yemezler
  • Birakin bu hikayelwri yerli imis siz adama isi coktan verdinizde numaradan yerli mali istiyoruz geyigi yapmayin yemezler
  • Yabancı sokmayın Amerika bu herşeyi yapar dinler kopyalar çalar başka şirket altından herşeyi yapar
  • Eğer gerçekten sayın cumhurbaşkanının doğum gününde böyle bir şey yaparlarsa çıtayı baya bir yükseltmiş olacaklar. Yalakalık çıtasını....
  • yeni teknolojik yatirimlaro iyi degerlendirmek lazim ona göre de yatirim yapilir vrya yapilmaz..ama havalimani tam kapasite tamamlandiğinda açilmasi uygun olur..
  • Yerli iyi güzel de Tesla'nın yaptığı reklamı senin Kalyon Limak yapabilecek mi ? Dünya devi Tesla'dan Elon Musk'dan bahsediyoruz. Elektrikli araçlar yaygınlaşmaya başlasın bu adam daha da güçlenecek. Bu yüzden doğru ata oynamak lazım.
  • Elon Musk ve Tesla şirketi bize ilgi duyuyorsa bundan mutlu olmak gerekir. Agresif yatırımlara gelince onu da yakında göreceğiz zaten. Daha fazla sirketin buraya yatırım yapması daha fazla iş kapısı anlamına geliyor ki bu bizim gibi havacıların çoğalması anlamına gelir...
  • Metro gidmiyorsa tren hatı aç

Türkiye ile roket anlaşması imzalayan Elon Musk’ın Tesla’sı yeni havalimanı için de bir proje sundu. Musk İstanbul’a enerji depolama tesisi kurmayı istiyor. İGA teklifi değerlendiriyor.

Geçen hafta Ankara ziyaretiyle Türkiye gündemine oturan ‘Çılgın mucit’ Elon Musk’ın şirketi Tesla, İstanbul Yeni Havalimanı’nda enerji depolama tesisi kurulabileceği önerisinde bulunarak, tesisin yapımına da talip oldu.

Teklifin detaylarını anlatan Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu, elektrik enerjisi depolayacak batarya üretimine hız veren Tesla’nın ürettiği ‘Powerwall’ ünitesiyle dünyada bu depolamaları sağlamaya çalıştığını ifade ederek, “Geçen yıl Tesla merkezini ziyaret ettik. Burada Elon Musk’ın İş Geliştirme bölümünden Sorumlu Başkan Yardımcısı Diarmuid O’Connell, Yeni Havalimanında bir elektrik depolama tesisi kurulabileceğini, bunu da Tesla olarak yapmak istediklerini anlattı. Biz de ‘Değerlendirebiliriz’ dedik. Ancak böylesine yerli bir projede gönlümüz önce bu işin yerli olmasından yana olur. Biz Kalyoncu olarak da yerli enerji depolama tesisleri üzerinde çalışacağız. Yerli şirketler, ortaklıklar da olabilir. Hepsi değerlendiriliyor” diye konuştu.

‘Agresif yatırım’

Almanya’nın Bonn şehrinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nda sürdürülebilir çevre politikalarını anlatmak üzere konferansta yer alan Yeni Havalimanı ekibi, bu alanda yaptığı uygulamaların detaylarını paylaştı. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mehmet Kalyoncu, yabancı havalimanlarının büyük ilgisi olduğunu ifade etti. Kalyoncu, “Henüz anlaşmalar yok ama zaten hangi firma nasıl bir yer istiyor, nasıl bir kullanım alanı istiyor hepsini çoktan ayarlamıştık. Örneğin Singapur, Özbekistan, Suudi arabistan Havayolları mevcuttan fazla uçakla gelecek. Burada agresif bir yatırımla yer almak istiyorlar” dedi.

Tasarruf için özel teknoloji

Çevre ve iklim projelerinin uygulamaları merak edilerek Konferans’a davet edildiklerini belirten İGA Çevre ve Sürdürülebilirlik Direktörü Ülkü Özeren, yenilikçi teknolojiler ile 19 bin hanenin elektrik, 5.500 hanenin su tüketimine denk tasarruf yapacaklarını, bu tasarrufların toplamda yıllık 33.2 milyon lirayı bulacağını öngördüklerini söyledi. Konferansta ‘İstanbul Yeni Havalimanı İklim Değişikliği aksiyon Planı’ başlıklı bir sunum gerçekleştiren Ülkü Özeren, terminalin yıllık Afyon ili kadar enerji ihtiyacı bulunduğunu kaydetti. Özeren, “Projenin başlangıcından bu yana çevre için 16 milyon euro’luk kaynak ayırdık” dedi.

İYH projesinde, ayrıca sosyal yatırım programı çerçevesinde 16 bin kişiye yönelik toplamda 150’yi aşkın proje hayata geçirildi.

Yeni Havalimanı’nda araç kullanımında ise apronda elektrikli araç kullanımına öncelik verilmesi, dar alanlarda bisiklet kullanımı ve sürücüsüz araçların kullanımı için de fizibilite çalışmaları yapılıyor.

‘Bir gece ansızın inebiliriz’

Mehmet Kalyoncu, havalimanında ilk uçak inişinin ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğum tarihine’ (26 Şubat 2018) yetişip yetişmeyeceği yönündeki soruya ise, “Bizim pilotlara sordum, inebileceklerini söylediler. Pistlerimiz hazır. Cumhurbaşkanımızın tabiriyle bir gece ansızın inebiliriz” yanıtını verdi. (milliyet)

Tesla'dan 3. havalimanı teklifi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

THYnin durumu ~ 5 yıl önce
Benim anladigim 5.trafik hakkinin bazi yabanci havayollarina verilecegi yonunde para kazanmak adina. Bu da THY'nin sonu mu olur yoksa saha kalkmasi mi tartisilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gerçekler acıdır! ~ 5 yıl önce
Bunlar Türkiye'yi yolacak, suyun başını tutanlar da avantayı kapacak!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Korsan pilot ~ 5 yıl önce
Birakin bu hikayelwri yerli imis siz adama isi coktan verdinizde numaradan yerli mali istiyoruz geyigi yapmayin yemezler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Korsan pilot ~ 5 yıl önce
Birakin bu hikayelwri yerli imis siz adama isi coktan verdinizde numaradan yerli mali istiyoruz geyigi yapmayin yemezler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yabancı sokmayın ~ 5 yıl önce
Yabancı sokmayın Amerika bu herşeyi yapar dinler kopyalar çalar başka şirket altından herşeyi yapar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Spq ~ 5 yıl önce
Eğer gerçekten sayın cumhurbaşkanının doğum gününde böyle bir şey yaparlarsa çıtayı baya bir yükseltmiş olacaklar. Yalakalık çıtasını....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
camarothy ~ 5 yıl önce
yeni teknolojik yatirimlaro iyi degerlendirmek lazim ona göre de yatirim yapilir vrya yapilmaz..ama havalimani tam kapasite tamamlandiğinda açilmasi uygun olur..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HD ~ 5 yıl önce
Yerli iyi güzel de Tesla'nın yaptığı reklamı senin Kalyon Limak yapabilecek mi ? Dünya devi Tesla'dan Elon Musk'dan bahsediyoruz. Elektrikli araçlar yaygınlaşmaya başlasın bu adam daha da güçlenecek. Bu yüzden doğru ata oynamak lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yakışıklı Havacı ~ 5 yıl önce
Elon Musk ve Tesla şirketi bize ilgi duyuyorsa bundan mutlu olmak gerekir. Agresif yatırımlara gelince onu da yakında göreceğiz zaten. Daha fazla sirketin buraya yatırım yapması daha fazla iş kapısı anlamına geliyor ki bu bizim gibi havacıların çoğalması anlamına gelir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Metro ~ 5 yıl önce
Metro gidmiyorsa tren hatı aç

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000