18 Ekim 2017, Çarşamba 12:20:55

Teoman Tosun; 'Dünya yüzde 5 Türkiye ise yüzde 15 büyüyor'

Onur Air Genel Müdürü Tosun, "Türkiye'de havacılık dünya standartlarının çok üzerinde. Dünya sivil havacılığı yüzde 5-5,5 civarında, Türk havacılığı ise her yıl yüzde 15 büyüyor' dedi.
  • Tam Thy genel müd olucak adam.
  • Evet Türk havacılığı çabuk büyüdü ama yinede temkinli olmayı elden bırakmamak lazım kış ayları biraz yolcu sefer sayısında düşüş yaşanır
  • Euronun cıkarılmasını beklemeyın arkadaslar maaşlar TL ye çevirilecek.
  • Çalışanların kundaktaki bebeğinin sütü çalınıyor nerde bu devlet.kur sabitlemesi yüzünden personel inim inim inliyor
  • maaslarınız 9500euro olduuuuuuu.yetmezmı
  • Göztepeye sponsor olup izmir için muhteşem fikirlerimiz var mottosuyla Heyecanlanmıştık ama belli ki tek fikir izmir istanbul seferlerini artırmak imiş
  • aylık 2 milyon euro personelden kıstığınız yettiyse, bu ay son bi açıklama yapında euro kuru artık 4.30-4.40 oldu diye kredi kartlarımızı kapatalım
  • Zamanında yatıyor ve yeni uçaklar gelecekse, pilot ihtiyacı dahada artıyorsa şirkette problem yok. Şayet tersiyse gergin..
  • bence euronun 4.33 olup 1 euro başına personel maaşlarından 1.33 tl kar yağacağını beklemiyordu . umulandan fazla kar malum kar cebe yakışır :) belki daha fazla personel alıp bu karı artırabilirler :)
  • Sayin yolcularimiz su an uctugunuz ucagin yakiti ucagi ucuran pilotlarin,bakimini yapan teknigin ve size yardimci olan hosteslerin cebinden caldiklari paralarla alinmistir

Onur Air Genel Müdürü Tosun, "Türkiye'de havacılık dünya standartlarının çok üzerinde. Dünya sivil havacılığı yüzde 5-5,5 civarında, Türk havacılığı ise her yıl yüzde 15 büyüyor. Türkiye'de sıfırdan Airbus'larda, Boeing'lerde uçabilecek pilotlar yetiştiriyoruz. Türkiye'den yurt dışına giden çok pilot oluyor. Hatta gelip Türkiye'den yurt dışına pilot götürüyorlar. Yani Türkiye'de dünya havacılık sektörü için iyi pilotlar yetiştiriyoruz" dedi.

Tosun, yaptığı açıklamada, Türkiye'de havayolu taşımacılığına, Türk Hava Yolları (THY) ve özel taşımacılar olarak iki yönlü bakılması gerektiğini söyledi.

"THY, dünyada en çok noktaya uçan havayolu şirketi"

THY'nin grubunda çok iyi bir pozisyonda bulunduğunu ifade eden Tosun, "Dünyada en çok noktaya uçan havayolu şirketi. Bizim de gurur duyduğumuz markamız. Özel sektör konusunda da artık taşlar yerine oturdu. Dolayısıyla özel sektör de belli bir hacme sahip. Özel sektör gereğinden fazla iyi işler yapıyor. Yani Türkiye turizminin büyük yapı taşlarından biri özel taşımacılık" diye konuştu.

Tosun, Türk havacılığının her gün geliştiğini, bunun sayısal anlamda artan ve kalitesi yükselen filo göstergeleriyle de anlaşılabileceğini belirterek, şöyle devam etti:

"Türkiye'de havacılık dünya standartlarının çok üzerinde. Dünya sivil havacılığı yüzde 5-5,5 civarında, Türk havacılığı ise her yıl yüzde 15 büyüyor. Türkiye'de havacılık konusunda çok büyük adımlar attık. Dünyanın sayılı havacılık sektörü oyuncuları haline geldik bu sayede. Bunda hükümetimizin 2002'den açtığı yol ve görüş tarzları çok önemli yer tutuyor. Bu desteklerle birlikte Türk havacılığında daha da büyümeye devam edeceğiz."

"2018'in çok daha iyi olacağını tahmin ediyorum"

Onur Air olarak 2016'daki olumsuzluklara karşı umduklarından daha iyi bir dönem geçirdiklerini ifade eden Tosun, şöyle devam etti:

"Bu büyük kargaşada beklediğimiz gibi bir olumsuzluk olmadı Allah'a çok şükür. Rusya ve Ortadoğu ülkeleri çok çabuk açıldı. Biz biraz pazar değişikliğine uğradık. Belki Avrupa durdu ama bu pazar değişikliğindeki hacim bizi biraz rahatlattı ve düzeldik. Ben aslında 2017'ye başlarken bu kadar ümitli değildim ama çabuk alınan kararlar ve düzelen ikili ilişkiler bayağı toparladı durumu. 2018'in havacılık sektörü için çok daha iyi olacağını tahmin ediyorum. Yani şirket olarak büyüme trendimiz o yönde. Yaptığımız çalışmalar büyüme trendi üzerine kurulu. Biz böyle yapıyoruz, diğer taşıyıcılar da böyle yapıyor."

Tosun, Türk havacılığının 2018'de yüzde 12 büyüyeceğini tahmin ettiklerini belirtti.

Türkiye'de çok başarılı havacılık eğitimi kuruluşları bulunduğuna da değinen Tosun, yurt dışından gelip burada eğitim alarak ülkelerine dönenler olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Belli bir seviyede eğitim almış pilorlar da Türkiye'ye gelip tip eğitimi alıp ülkelerine geri dönüyorlar. Biz de Onur Air olarak eğitim veriyoruz, diğer şirketler de eğitim veriyorlar. Türkiye'de sıfırdan Airbus'larda, Boeing'lerde uçabilecek pilotlar yetiştiriyoruz. Tabii ki bu bir süreç. Kaptan olabilmesi 5-6 seneyi alıyor. Biz bu süreci geçiremiyoruz. İkinci pilotluğu çabuk adapte ediyoruz ama kaptan olma süreçleri biraz fazla. Yaşı dolayısıyla emekli olanlar var onların yerine eleman yetişmesi lazım. Türkiye'den yurt dışına giden çok pilot oluyor. Hatta gelip Türkiye'den yurt dışına pilot götürüyorlar. Yani Türkiye'de dünya havacılık sektörü için iyi pilotlar yetiştiriyoruz."

Teoman Tosun; 'Dünya yüzde 5 Türkiye ise yüzde 15 büyüyor'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

Thy ~ 5 yıl önce
Tam Thy genel müd olucak adam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilo ~ 5 yıl önce
Evet Türk havacılığı çabuk büyüdü ama yinede temkinli olmayı elden bırakmamak lazım kış ayları biraz yolcu sefer sayısında düşüş yaşanır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Demedi demeyin...... ~ 5 yıl önce
Euronun cıkarılmasını beklemeyın arkadaslar maaşlar TL ye çevirilecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yazik ~ 5 yıl önce
Çalışanların kundaktaki bebeğinin sütü çalınıyor nerde bu devlet.kur sabitlemesi yüzünden personel inim inim inliyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yaa ~ 5 yıl önce
maaslarınız 9500euro olduuuuuuu.yetmezmı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sn ~ 5 yıl önce
Sen kimsin mahluk
Karşıyakalı ~ 5 yıl önce
Göztepeye sponsor olup izmir için muhteşem fikirlerimiz var mottosuyla Heyecanlanmıştık ama belli ki tek fikir izmir istanbul seferlerini artırmak imiş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yg ~ 5 yıl önce
Ha şunu bileydun
birisi ~ 5 yıl önce
aylık 2 milyon euro personelden kıstığınız yettiyse, bu ay son bi açıklama yapında euro kuru artık 4.30-4.40 oldu diye kredi kartlarımızı kapatalım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Maaşlar ~ 5 yıl önce
Zamanında yatıyor ve yeni uçaklar gelecekse, pilot ihtiyacı dahada artıyorsa şirkette problem yok. Şayet tersiyse gergin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
euro 4.33 ~ 5 yıl önce
bence euronun 4.33 olup 1 euro başına personel maaşlarından 1.33 tl kar yağacağını beklemiyordu . umulandan fazla kar malum kar cebe yakışır :) belki daha fazla personel alıp bu karı artırabilirler :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lutfen dikkat ~ 5 yıl önce
Sayin yolcularimiz su an uctugunuz ucagin yakiti ucagi ucuran pilotlarin,bakimini yapan teknigin ve size yardimci olan hosteslerin cebinden caldiklari paralarla alinmistir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Old cc ~ 5 yıl önce
Revizyona girmeli tebrikler anons kitabının ilk sayfası olmalı

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000